Щоб отримати якісне дієтичне кроляче м’ясо і красиве густе хутро, вухатих треба правильно годувати. Збалансоване харчування, в якому життєво важливі речовини перебувають в оптимальному співвідношенні, підвищує також імунітет тварини і знижує ризик розвитку епідемій. Про особливості годівлі кроликів – далі.
Види та особливості корму
Корми, які дають кроликам, поділяють на кілька видів.
Соковитий корм
Під цим поняттям мають на увазі різну рослинність, яка складається на 70-90% з води. Це силос і різноманітні овочі:
- Картопля. Бульби картоплі бідні на вітаміни, але вони багаті крохмалем, який швидко засвоюється і перетравлюється. Бульби згодовують у відвареному вигляді, їх додають у мішанки. Свіжу картоплю дозволено давати в невеликій кількості у вигляді лушпиння. Сиру картоплю не згодовують вагітним самкам.
- Морква. Вона багата на каротини. Її дають самцям-плідникам, сукрольним і годуючим самкам, кроленятам, що підростають. Дорослим особинам згодовують до 500 г на день, молодняку починаючи з 20-25-денного віку по 20-30 г (попередньо його подрібнюють), потім поступово збільшують порцію до 100-200 г.
- Гарбуз. Гарбуз теж багатий на каротин. До того ж вона вирізняється хорошою лежкістю, тому може бути в раціоні з осені по весну. Кроликам дають її, розрізавши на невеликі шматочки.
- Кормовий і цукровий буряк. Добре поїдають кролики і кормовий буряк, але якщо його дають у великій кількості, обов’язково в раціон додають бобове сіно хорошої якості і невелику кількість комбікорму. Цукровий буряк дають у сирому або вареному вигляді. Він підвищує імунітет, покращує показники крові. Столовий червоний буряк тваринам не дають. Щоденна порція буряка на одного кролика – 50 г.
- Кормова капуста. Для кращого росту підшерстя дають капусту – відварну, квашену або свіжу. Порція для дорослих особин становить 400 г, для самок, що лактують, – 600 г, молодняка – 30 г, починають її вводити з 1-місячного віку. Обмеження поширюється тільки на сиру капусту, оскільки вона викликає здуття живота.
- Топінамбур. У корм йде як зелена маса, так і бульби. Зелень дають до самих заморозків, оскільки рослина має тривалий вегетаційний період. Бульби добре зберігаються в землі. Цей овоч є відмінним профілактичним засобом від кишкових захворювань.
- Силос. Роблять із люцерни, бобових, конюшини та інших лугових трав, а також бадилля коренеплодів. Свіжі трави подрібнюють, заквашують і ущільнюють. Зберігають його в бочках або спеціально викопаних траншеях, засипавши зверху тирсою і обмазавши глиною. У якісному силосі відсутня гниль і пліснява, він має нормальну кислотність. До силосу привчають живність поступово з 3-місячного віку. Перша порція становить 50 г. Для дорослих особин (вагою 4 кг) – 300 г на день, для вагітних кролиць – 200 г, самок, що лактують, – 300-400 г.
- Фрукти та ягоди. Перевагу віддають твердим фруктам – яблукам і грушам. Однак, у кроликів слабке травлення – часто виникає здуття живота, тому фахівці рекомендують все ж таки їх годувати овочами.
Найбільш поживними соковитими кормами є червона морква і кормова капуста.
Грубий корм
Він є теж рослинним, але вже сухим, велика частка припадає на клітковину. Це поживний корм, що забезпечує достатній обсяг раціону. Під час його поїдання у тварин сточуються різці, а під час перетравлення виділяється необхідна кількість теплоти, що допомагає організму підтримувати нормальну температуру тіла.
- Сіно. Бобове сіно в кілька разів більше містить білків, ніж злакове. Траву скошують до цвітіння або на самому його початку, і висушують у тіні. Правильно заготовлене сіно має зелений колір і приємний аромат. Сушіння ж під прямими сонячними променями, потрапляння трави під дощ, скошування її після цвітіння зменшує поживність корму. Він стає більш грубим і погано засвоюється організмом. А також використовують сіно з дикорослих трав – степове, лугове, лісове. Основним мінусом при годуванні кроликів сіном є його велика втрата. Цінніші частини рослини – листочки, молоді стебла частіше опиняються на підлозі, і тварині залишається задовольнятися стеблами.
- Сінаж. На промислових підприємствах вихід знайшли, вони зберігають сіно в пресованих брикетах. Для великих приватних господарств ефективним є інший метод зберігання трав – сінаж. Це тонкостеблові трав’янисті рослини, прибрані в ранні строки вегетації, т. е. вони містять максимальну кількість поживних речовин, і висушені до вологості 50-55%. Згодовують сінаж у зимовий період. Це допомагає урізноманітнити меню кроликів.
- Солома. Ще один вид грубого корму, але чомусь вважається, що він придатний тільки для підстилки і кролики його не їдять. Однак тварини, особливо кролиці, з цим категорично не згодні й охоче її поїдають. Солома, що йде в їжу, має бути чистою і мати характерний блиск. Кролики люблять ячмінну, горохову, соєву та вівсяну. Але слід пам’ятати, що вівсяна солома має проносну дію, а ячмінна, навпаки, закріплює. Солому зазвичай згодовують, якщо в раціоні не вистачає клітковини, замінюючи нею 20-25% сіна. Дають її в подрібненому або запареному вигляді, додавши патоку або 1%-й сольовий розчин.
- Гілковий корм. Він необхідний для сточування різців кроликів. Саме для цього в раціоні повинні завжди бути присутніми гілки листяних і хвойних порід дерев. Їх заготовляють у червні-липні, коли найбільше на них листя, а отже, вони містять максимальну кількість корисних речовин. Вибирають гілки діаметром 0,5-1 см, зв’язують їх віниками і висушують у тіні. Гілками замінюють до 50% грубого корму. Кролики їдять практично всі гілки та бруньки дерев листяних порід. У разі розладу травлення та виникнення проносу їм дають пагони дуба та вільху, т. ін. к. вони містять в’яжучі речовини. Хвоя ялівцю, сосни та ялини багаті на макро- і мікроелементи. Вони покращують апетит, надають блиск шерсті, а м’ясу ніжність і аромат. У його складі є фітонциди, що мають протимікробну, антисептичну та антигельмінтну дію, а також антигельмінтну дію. Молоді хвойні гілочки дають через день або використовують хвойне борошно, додаючи його в мішанку з розрахунку 150-300 г на 1 кг живої ваги.
У представленому відео заводчик розповідає, чим годує своїх кроликів:
Найпоживнішим і найціннішим за складом вважається сіно з бобових представників і злакових.
Далі в таблиці представлена максимальна добова доза грубих кормів (г):
Вид корму | Дорослі особини в період спокою, г | Сукрольні самки, г | Самки, що лактують, г | Молодняк |
Сіно | 200 | 175 | 300 | Вводять з 1-го місяця – 20 г, поступово збільшуючи порцію до 200 г до 6 місяців. |
Солома | 100 | – | 75 | – |
Гілковий корм | 100 | 100 | 150 | Вводять з 1-го місяця – 20 г, поступово збільшуючи порцію до 200 г до 6 місяців. |
Зелений корм
Це обов’язковий компонент харчування у весняно-літній сезон – з ранньої весни до пізньої осені. У їжу йде різне городнє бадилля, зелень і трава. Вони багаті на вітаміни та мінерали.
Свіжу траву, перед тим як давати тваринам, підв’ялюють. За нечисленного поголів’я досить засадити 2-3 грядки горохом, люцерною, еспарцетом, житом, пшеницею або вівсом. З городу також беруть бадилля коренеплодів, кріп, ревінь, селеру.
Лактуючим кролицям для збільшення об’єму молока дають листя кульбаби і кріп. Петрушка, навпаки, уповільнює його виділення.
З дикорослих трав для них корисна кропива, осот, кульбаба, пирій. А також полин, деревій і цикорій. Але останні не згодовують кролицям, що лактують, оскільки молоко стає гірким, і кроленята відмовляються від нього.
Концентрати
Концентровані корми вирізняються високою калорійністю, вони багаті білками і мінеральними речовинами, але бідні на вітаміни, амінокислоти, деякі мікроелементи.
До них належать:
-
- Зерна злакових і бобових культур – овес, ячмінь, пшениця, кукурудза. Овес згодовують у цілісному, роздробленому або сплющеному вигляді. Він благотворно впливає на репродуктивну функцію і не сприяє ожирінню.У пшениці міститься фосфор. Але якщо годувати тільки нею, у кроликів виникає здуття кишківника, а при тривалому вживанні у тварин порушується мінеральний обмін речовин. Кукурудза за показником поживності вища за перераховані злаки, але дуже жорстка для різців. Зерна кукурудзи дають тільки в замоченому або подрібненому вигляді, або варять із них кашу. Частка кукурудзи в зерновій суміші не повинна перевищувати половину, оскільки вона викликає ожиріння. Ячмінь корисний для молодняка і кролиць, що годують. Вона поживна і покращує травлення. Однак зерна вкриті важкоперетравлюваними плівками, тому їх попередньо треба зруйнувати на млині, тобто змолоти.
- Комбікорми. Вони бувають розсипними та гранульованими. Останній вид – це готове збалансоване харчування для тварин. У ньому містяться вже всі вітаміни, мінерали, а також є комбікорм, у складі яких є антибіотики та інші лікарські засоби.
Склад комбікорму:
- зерно злаків і бобових культур у розмеленому або подрібненому вигляді;
- корм тваринного походження;
- трав’яне борошно;
- відходи молочної, борошномельної, олійноекстракційної промисловості;
- вітамінно-мінеральні комплекси.
Для годування кроликів можна придбати будь-який комбікорм, винятком є тільки комбікорм, призначений для харчування птахів, оскільки в ньому є черепашки.
- Бобові. Бобові корми – це джерело протеїнів. Кролики охоче поїдають насіння еспарцету, але його необхідно змішувати зі злаками, тому що. к. білкове перегодовування викликає в другій частині сукрольності аборти у кролиці або її загибель через параліч на тлі інтоксикації організму.
- Висівки. Продукт багатий на вітаміни групи B і клітковину, стимулює утворення молока.
- Макухи, шроти. Вони багаті на залізо і фосфор. У чистому вигляді їх не використовують. Попередньо їх заварюють окропом і додають у комбікорм або варені овочі. Використовують макуху з льону, сої, соняшнику, конопель. Не можна додавати в їжу бавовняну макуху, оскільки. к. у ньому містяться отруйні речовини. Шроти менш багаті на жири, але вони обходять макуху за вмістом протеїнів, у їжу використовують шроти з соняшнику, сої та льону.
- Борошно тваринного походження. Рибне і м’ясо-кісткове борошно в натуральному вигляді зазвичай не використовують, оскільки воно може викликати отруєння. Їх додають зазвичай у гранульований корм як джерело протеїнів.
Частка концентратів у раціоні залежить від сезону і може становити до 60%.
Вітаміни та мінерали
При годуванні кроликів змішаними кормами, необхідність у вітамінних і мінеральних комплексах відпадає. Як вітамінні добавки рекомендують:
- Дріжджі. Вони багаті білками і вітамінами групами B (за винятком B12), D та іншими біологічними активними речовинами, що допомагають краще засвоювати білково-вуглеводну їжу. Найбільш поживними вважаються сухі пивні дріжджі, трохи поступаються за вмістом вітамінів – пекарські та кормові.
- Трав’яне борошно. Вітамінний склад багатий на протеїни, макро- і мікроелементи, каротин. Позитивно позначається на рості та життєздатності тварин, їхній плодючості та стійкості до хвороб.
- Хвойне борошно. Вона містить хлорофіл, вітаміни, макро- і мікроелементи, фітогормони, фітонциди, бактеріостатичні та антигельмінтні речовини.
Для поповнення запасів мінеральних речовин у раціон вводять:
- Крейда. Він містить 37-40% кальцію, у вигляді порошку або грудок різної величини. Будівельна крейда для годування не підходить, у ній є різні отруйні домішки.
- Кісткове борошно. Вона містить кальцій до 265 г і до 145 г фосфору.
- Кухонну сіль – джерело натрію. Її вводять для того, щоб збалансувати співвідношення натрію і калію в раціоні. Останнім елементом багаті рослинні корми. В 1 кг солі міститься до 40 мг натрію.
Усі перераховані вище добавки вводять у кількості 0,5-1% (за масою).
Як годувати кроликів у різні пори року
Залежно від пори року, раціон кроликів збагачують тими чи іншими видами корму.
Приблизне меню для дорослих кроликів у період спокою представлено в таблиці:
Вид корму/Сезон | Літо (на 1 день) | Зима (на 1 день) |
Концентрований корм (г) | 100 | 200 |
Зелений корм (г) | 600 | – |
Соковитий корм (г) | – | 300 |
Сіно (г) | 200 | 300 |
Гілки (г) | 100 | 100 |
Особливості годівлі влітку
У теплу пору року, коли багато соковитого і зеленого корму, їхня частка переважає в меню дорослих кроликів, і тільки невелика частина припадає на концентрати. Якщо основу харчування складають гілки та овочі, то порцію зелені скорочують наполовину. Оскільки саме рослинні корми містять велику кількість калію, вводять сіль.
Годування триразове:
- ранок – 1/2 від норми концентрованих кормів і 1/3 частина трави;
- день – 1/2 від норми зеленого корму;
- вечір – 1/2 норми концентратів, 1/3 зеленого корму і гілки.
Особливості годівлі взимку
При настанні холодів вухатим необхідна високопоживна їжа. У раціоні збільшують частку концентрованих і грубих кормів, а також додають силос і коренеплоди.
Годування триразове
- ранок – 1/2 концентрованого корму і сіна;
- день – соковитий корм;
- вечір – 1/2 частина концентратів і сіна, гілковий корм.
Склад і норми харчування залежно від різних чинників
Залежно від статі, віку і призначення кроликів, раціон теж буде різним.
Чим годувати кролицю?
Раціон кролиці, яка годує, максимально збагачують вітамінами і мінералами, оскільки кроленята вигодовуються виключно молоком матері.
Корми/Періоди | Під час вагітності | Під час лактації |
Концентрати (г) | взимку – 120
влітку – 80 |
взимку – 160
влітку – 140 |
Зелений (г) | влітку – 600 | влітку – до 2 000 |
Грубі (г) | взимку – 200 | взимку -250 |
Соковиті (г) | взимку – 250 | взимку – 450 |
Годування кроленят
Перші 2 тижні після народження, кроленята повинні харчуватися материнським молоком, тому в цей час слід приділити більше уваги харчуванню кролиці, яка годує кроликів. Трапляється, що малюки починають відставати у вазі, тоді не чекаючи 20 днів, вводять сухі корми та сіно.
- У віці 3 тижнів у молодих кроликів починається зміна зубів. Вони здатні пережовувати вже більш грубу їжу. Двічі на тиждень їх підгодовують підсушеною травою, але соковитий корм поки заборонений.
- У віці 1 місяця в раціон вводять мішанки, свіже сіно і траву. Однак малюки продовжують харчуватися молоком матері, але тепер частка його в раціоні становить лише 20% від загального споживаного корму.
- У 3 місяці кроленят відсаджують від матері, їжа стає різноманітнішою, до сухого корму і сіна додають висівки, траву і невелику кількість свіжих овочів.
Норми харчування кроленят залежно від віку подано в таблиці:
Вид корму/Вік | Від 1 до 2 місяців | Від 3 до 4 місяців | Від 5 до 7 місяців |
Концентрати (г) | 35 | 55 | 75 |
Сіно (г) | 50 | 100 | 150 |
Коренеплоди (г) | – | 300 | 350 |
Годування на забій (відгодівля)
Раціон кроликів, яких відгодовують на забій, відрізняється від раціону звичайних кроликів. Приблизну схему харчування кроликів наведено нижче в таблиці:
Вид корму/Сезон | Зима (за 1 день) | Літо (за 1 день) |
Концентрати (г) | 80 | 70 |
Зелений корм (г) | – | 700 |
Грубий корм (г) | 150 | – |
Коренеплоди (г) | 500 | – |
Харчування м’ясних і хутрових кроликів
Кролика вирощують заради дієтичного м’яса (м’ясні породи) або теплого густого пуху (хутрові породи). Харчування цих двох видів відрізняються одне від одного. Норму раціону для пухових представників збільшують на 20-25%. Їм потрібно більше енергії та сірковмісних амінокислот, які входять до складу пуху. Тому протягом усього сезону щодня їм дають по 3 г кісткового борошна та 11,5 г кухонної солі. Під час збирання пуху в їжу додають 1 раз на тиждень по 115 мг хлористого кобальту на 1 кролика.
У таблиці представлена річна потреба в кормах хутрових порід:
Корм | Кількість (кг) |
Зелений | 420 |
Концентрований | 341 |
Грубий (сіно) | 109 |
Соковитий (коренеплоди) | 91 |
У раціоні м’ясних порід обов’язково має бути присутнім як тваринний, так і рослинний білок. Головними джерелами протеїнів є зелена маса, макухи та кісткове борошно. При цьому на білкову їжу має припадати не менше 20%. Решта 80% – це вуглеводи. Вони у великій кількості містяться в бобових, злакових і коренеплодах. Рекордсмени за їхнім вмістом з овочів – морква, люцерна і турнепс.
Гранульований комбікорм – обов’язковий компонент харчування м’ясних порід.
Раціон декоративних кроликів
Декоративні кролики потребують сточування зубів, тому вони будуть у квартирі все гризти, якщо не утримувати їх у клітці. Це варто мати на увазі під час вибору домашнього улюбленця. Основу харчування кроликів удома становить сіно і трава.
Для гарного травлення краще запасти їм листя кульбаби, лопуха, пижмо, осот і білу конюшину. Соковиті корми їм дають у свіжому або відвареному вигляді – це червона морква, зелена квасоля, буряк, капуста, а також яблука і груші. Капусту і буряк згодовують в обмеженій кількості.
Обов’язково включають у раціон зернові – жито, овес, ячмінь. Для сточування зубів кроликам дають гілковий корм або спеціальні палички, зроблені із зерна і збагачені мікроелементами.
У магазинах можна придбати готові збалансовані корми, але щонайменше 20% від загального споживання їжі мають становити соковиті та зелені різновиди. У декоративного кролика завжди має бути в доступі чиста вода і сіно.
Чим заборонено годувати кроликів
У кожному виді корму є винятки. Для кроликів це рослини, які містять отруйні речовини, а для кроликів це.
Із зелених кормів заборонено давати:
- болиголов;
- жовтець;
- чистотіл;
- конвалію;
- белену.
З гілкового корму (грубого) не використовують пагони рокитника, вовчого лика, жостеру, черемхи, багна і бузини, все з тієї ж причини – в їхньому складі є отруйні речовини. Це ж стосується і пагонів садових кісточкових культур – абрикосових, вишневих, сливових, черешневих і персикових, що містять синильну кислоту.
Із хвойних порід не використовують лапи кедра і ялиці, оскільки в них міститься велика кількість ефірних олій.
При згодовуванні соковитих кормів, обмеження поширюється на турнепс, капусту, брукву і буряк. Ці овочі дають у невеликій кількості або виключають із меню. Вони провокують здуття кишечника, від якого звірята можуть загинути.
Кролики – це травоїдні тварини. Залишки зі столу давати їм заборонено, в тому числі хліб, кондитерські вироби тощо. д.
Коли, як і скільки давати води
У тварин дуже швидкий обмін речовин, тому вони п’ють часто і багато. У літній період частина води надходить в організм тварини зі свіжою зеленню, тому їй достатньо випивати 1 л свіжої чистої води. Самці, яка годує дитинчат, води треба в 2 рази більше – близько 2 л на добу.
Взимку, з введенням у раціон великої кількості концентрованих і сухих кормів, споживання води збільшується. Поїлки мають бути постійно заповнені. Щодня воду змінюють. Хлоровану воду з-під крана кролики можуть відмовитися пити, оскільки вони дуже чутливі до цього елемента. Її краще попередньо відфільтрувати або відстояти. Більш якісною водою вважається тала, отримана з чистого льоду або снігу.
Харчування кроликів залежить від цілої низки факторів. Нерідко кролівники-початківці зазнають збитків через неправильно складений раціон, забуваючи враховувати численні нюанси. До того ж, враховуючи слабку травну систему вухатих, помилки в харчуванні можуть призводити до плачевних наслідків, аж до загибелі тварин.