Види орхідей: опис, фотосупровід

Орхідея – ніжна квітка, яка подобається практично всім. Однак, це вибаглива рослина, що вимагає уваги і догляду. Існує безліч видів орхідей, тому перед покупкою варто визначитися, який різновид сподобається вам найбільше.

Короткий опис орхідей

Орхідея є дивовижним творінням природи, символом гармонії та досконалості, належить до сімейства Орхідних. Більшість квітникарів вважають квітку однією з найкрасивіших у світі. Орхідея притягує своєю ніжністю, пишністю і чарівністю. Квіти рослини можуть бути найрізноманітніших відтінків.

Красою орхідеї люди захоплюються вже багато століть. У деяких країнах ця квітка вважається національним символом. На всіх континентах планети зустрічаються представники цього роду квітів. Основне місце проживання – тропіки, субтропіки, гори і навіть скелі.

Місце локалізації квітів – пні та кора дерев, але можуть зберігати життєздатність і на скельних каменях. Орхідея може виростати від 2 см до 2 м.

Групи

Усі види орхідей діляться на дві групи. Існують моноподіальні сорти зозулинців (інша назва), що характеризуються одним довгим стеблом, яке росте вертикально. З основи пагонів або пазух м’ясистого щільного листя може виходити кілька квітконосів.

Виділяють і симподіальні сорти орхідей, які ростуть горизонтально, як плетисті ліани, з яких виходять пагони, що з’єднуються з кореневою системою. На цих стеблових відростках накопичується волога і поживні компоненти. У цієї групи рослин листя набагато вужче і тонше, ніж у моноподіальних сортів.

Різновиди орхідних за родом і видом

У біології існує своя класифікація рослин. Всі вони поділені на групи за сімействами, родами та видами. Далі кожен вид ділиться на сорти.

Роди, види і сорти орхідей дивують своєю різноманітністю і численністю – у всьому світі їх налічується понад 150 тис. екземплярів. Кожна квітка – індивідуальна і відрізняється деякими рисами. Завдяки багатогранній палітрі фарб і відтінків будь-який орхеїст може задовольнити свої смаки та уподобання.

Фаленопсис

Один з найпопулярніших представників сімейства Орхідних. Вважається невибагливим у догляді і доступним у ціні, тому ідеально підійде новачкам. Це моноподіальний епіфіт – має одну точку росту і в природних умовах селиться на деревах.

У фаленопсиса багато забарвлень: білосніжні, рожеві, бузкові, жовті і часто з контрастною губою і крапчастими пелюстками. Орхідеї, виконані в рожево-фіолетовому відтінку майже всі гібридні. Не багато з них мають виражений аромат.

Фаленопсис

У орхідей роду Фаленопсис налічується 70 видів. Найяскравіші представники:

  • Фаленопсис Афродіти (Phalaenopsis aphrodite);
  • Фаленопсис Шиллера (Phalaenopsis schilleriana);
  • Фаленопсис Стюарта (Phalaenopsis stuartiana);
  • Фаленопсис чарівний (Phalaenopsis amabilis);
  • Фаленопсис Лобба (Phalaenopsis lobbii);
  • Фаленопсис Сандера (Phalaenopsis sanderiana).

Дендробіум

Цей вид орхідей налічує до 1,5 тис. видів. сортів. Дендробіум належить до групи симподіальних епіфітів, родом з Океанії. Славиться рясним і тривалим цвітінням. Рослина вологолюбна, тому їй необхідне щоденне зрошення водою.

Передбачає безліч варіацій: деякі орхідеї випускають поодинокі квітки діаметром до 7 см на довгих квітконосах, інші утворюють пишні суцвіття з дрібними квіточками і ростуть китицями.

Дендробіум

Цимбідіум

Орхідеї цього виду налічують близько 60 гібридних і природних сортів. Ареал поширення: Австралія, Індокитай, Японські острови. Належить до групи симподіальних епіфітів, але зустрічаються і літофіти (ростуть на землі).

Орхідеї Цимбідіум можуть бути різних забарвлень: кремовий, червоний, жовтий, коричневий. Квітки виростають великі, іноді здатні досягати до 13 см у діаметрі, як правило, мають велику контрастну губу. Вид морозостійкий, віддає перевагу середньому рівню вологості та розсіяній освітленості.

Цимбідіум

Каттлея

Типовий амазонський симподіальний епіфіт, що вбирає вологу з ґрунту і повітря, за рахунок чого відбувається фотосинтез повітряної кореневої системи. У цього виду налічується близько 120 сортів орхідей. Це невибагливий тип, який добре себе почуває при температурі 18-20 градусів. Цвіте один раз на рік.

Зустрічається біла, пурпурна, малинова, рожева, лілова Каттлея. У рослини красиві, великі квітки, що досягають до 25 см у діаметрі. Як правило, в орхідей махрові, ніжні пелюстки.

Каттлея

Ванда

Моноподіальний епіфіт родом з Південно-Західної Азії та Північної Австралії. Дорогий вид, що характеризується високою ціною і вимогливістю у догляді. Ванді необхідне регулярне дощування, висока вологість (до 80%, що нетипово для зозулинців), яскраве освітлення і температурний режим у межах +26-28 градусів.

Квітки виростають великі, досягають до 15 см у діаметрі. Пелюстки забарвлені у відтінки рожевого, бузкового або фіолетового кольору. Однак, вони не відразу стають яскравими, спочатку їхнє забарвлення набуває ніжно-салатового кольору, а після розпускання бутонів змінюється на остаточний відтінок.

Ванда

Ваніль

Ваніль (Vanilla) – варієгатна орхідея, у якої в роду налічується близько 100 різновидів. Ареол проживання – Центральна Америка, проте нині рослину вирощують в усьому світі не тільки для отримання спеції, а й для декоративної прикраси.

Орхідея Ваніль славиться тим, що у неї їстівні, ароматні плоди. У кімнатних умовах рослина радує рясним цвітінням. У природі орхідея являє собою ліану завдовжки 10-30 м, росте в тропічному лісі. У домашніх умовах створити умови для плодоношення неможливо.

Ваніль орхідея

Онцидіум

Онцидіум родом з Південної Америки. Вид росте на берегах Амазонки і належить до симподіальних епіфітів. Забарвлення досить мізерні: майже всі жовті з червоними або коричневими плямами. На губі орхідеї є особливий виріст, що нагадує подушечку. Бутони великі.

Квітки прекрасні своєю особливою зовнішністю – нагадують балерину в піруеті. Через це вид часто називають “танцюючою лялечкою”. Цей тип може кілька тижнів обходитися без води, ось тільки при цьому знайте, що помста орхідеї буде серйозною – вона не стане цвісти.

Онцидіум

Брассія

Виростає в Амазонії. Брассія – симподіальний епіфіт із приємним ванільним ароматом. При правильному догляді орхідея буде цвісти цілий рік. Квітки виростають великі – до 10-15 см у діаметрі. Пелюстки забарвлені в жовтий, помаранчевий або бурий відтінок. Переважно це однотонні квітки.

Налічується близько 30 цікавих сортів. Це невибаглива рослина, що вимагає яскравого освітлення, достатнього рівня вологості (до 60-70%) і стабільної температури (+23-25 градусів). Вид Брассія отримав назву на честь художника і пристрасного квітникаря Вільяма Брасса.

Брассія

Лудісія

Лудісія (або лудізія, або дорогоцінна орхідея) росте у вологих лісах Китаю, Малайзії та В’єтнаму. Належить до симподіального типу. Рослина славиться невибагливістю у догляді. Підходить для квітникарів-початківців.

Цінність рослини полягає не в квітах, а в листі – воно характеризується незвичайним забарвленням: забарвлене в оливковий або пурпурний відтінок зі світлими прожилками. Листя оксамитове. Сама орхідея невисока, сланка, досягає до 15 см у висоту.

Лудісія

Пафіопеділум (Венерин черевичок)

Цей вид не підійде для новачків, оскільки потребує ретельного догляду. З розетки, що відцвіла один раз, не варто чекати квітконосів. Рослина являє собою вкорочене стебло з розеткою, вкритою широколінійним або ременеподібним листям, забарвленим у насичено-зелений відтінок.

Квітконос довжиною від 4 до 60 см з одним черевичком. Виняток – сорт Вікторія-Регіна, у неї до 30 черевичків, що відкриваються по черзі. Венерин черевичок характеризується великими, яскравими квітами, пофарбованими в червоно-жовто-зеленуваті відтінки. Виділяється губа з помітним забарвленням і солодкуватим нектаром.

Венерин черевичок орхідея

Один із видів орхідеї Венерин черевичок – “мозолиста” орхідея або пафіопеділум мозолистий (Paphiopedilum callosum).

Максилярія (вона ж Maxillaria або кокосова орхідея)

Максілярія (вона ж Maxillaria або кокосова орхідея) вважається тіньовитривалою красивоквітучою рослиною. Належить до симподіального типу, росте на території Південної та Центральної Америки. Налічує 300 видів рослин. У різновиду тонке, вузьке листя, яке досягає до 60-100 см завдовжки, залежно від сортової приналежності.

Псевдобульби округлої конфігурації, приплюснуті з двох сторін. Квітки невеликі – 2-4 см у діаметрі. Рослина пишно квітуча, ароматна. Зустрічаються орхідеї жовті, червоні, помаранчеві з крапом або смугами на губі. Квітки трикутної форми. Тривалість цвітіння близько місяця.

Максилярія

Зигопеталум

Амазонський симподіальний епіфіт або літофіт, що налічує близько 30 сортів і характеризується горизонтальним розгалуженням. Квітки досягають 7-8 см у діаметрі та вирізняються приємним солодким ароматом. Зазвичай, у пелюсток дво-трискладове забарвлення – від білого до бордового або чорнильного.

Характеризується цікавим ростом – драбинкою: кожна наступна псевдобульба виростає вище за попередню. Рослину нескладно утримувати в домашніх умовах, для цього необхідно лише забезпечити їй прохолодне місце, оскільки орхідея не переносить спеку.

Зигопеталум

Поводник

У дикій природі повідник (або habenaria) росте в Кореї, Японії та на Північному Сході Китаю. У невеликих кількостях зустрічається на Півдні Приморського краю . Це вибаглива рослина, тому впоратися з нею квітникарю-початківцю буде досить складно.

Незвичайна назва квітки в перекладі означає “біла чапля”. Так була названа за рахунок неймовірної схожості з птахом. У рослини вузьке листя, що розташовуються на стеблі по черзі. Квітконос досягає довжини в 50 см, на ньому розташовується від 2 до 8 квіток.

Поводник

Існує такий вид цієї орхідеї, як променевий поводник (вона ж біла чапля або орхідея Хабенарія радіата/Habenaria radiata).

Мільтонія

Це бразильсько-колумбійський вид, який дуже вибагливий у догляді. Належить до симподіального типу. Не потребує екстремальної вологості, освітленості та температури. Вид передбачає близько 10 сортів кімнатних орхідей.

Цвітуть по кілька місяців ароматними невеликими строкатими квітками до 4-5 см у діаметрі. Характеризується яскравими фарбами – найчастіше зустрічаються орхідеї, пелюстки яких пофарбовані в червоний, жовтий, ліловий, теракотовий, рожевий і білосніжний відтінок. За формою нагадують віоли.

Мільтонія

Камбрія

Належить до симподіальних епіфітів. Гібрид невибагливий у догляді, характеризується стабільним і довгим цвітінням дрібними зірчастими квітками до 10 см у діаметрі. Зустрічаються орхідеї різних забарвлень: кремові, жовті, коричневі, червоні, плямисті та багатобарвні.

Камбрія відрізняється усередненими вимогами до умов утримання, необхідно лише підтримувати рівень вологості повітря не менше 60%, а в зимовий період забезпечити додаткове освітлення. Зазвичай цей вид зацвітає наприкінці осені і цвіте майже весь період року, що залишився.

Камбрія

Дракула

Дракула налічує приблизно 120 різновидів. Зазвичай це низькорослі рослини з відсутністю псевдобульб, проте часом їхнє призначення виконує ременеподібне листя насичено-зеленого відтінку. У орхідеї злегка завужені краї пелюсток, присутній тонкий хвостик, часто вони покриті волосками.

Квітконоси вертикально-рівні, а квітки різних видів різняться обрисом і забарвленням. Часто на вигляд квітконоси нагадують “пащу дракона”. Квіти забарвлені в темно-фіолетовий відтінок. Цвітіння може настати в будь-який час при правильному догляді. Вид не переносить рясне освітлення і високу температуру.

Дракула

Бульбофілум

Це найбільший за чисельністю сорт орхідей, що налічує близько 2 тис. підвидів. Ростуть різновиди в тропічних лісах жарких країн. Характеризується тип повзучим стеблом, у якого одно- або дволисті псевдобульби опуклої або незграбної форми.

Листя розташоване на верхівці, воно тонке, жорстке або м’ясисте, росте вертикально вгору або никне. Зустрічаються види з маленькими квітками, але є і великоквіткові Бульбофілуми. Губа м’ясиста, іноді опушена або війчаста, біля основи малопомітна пряма або коротка колонка.

Бульбофілум

Беаллара

Це гібридний вид симподіального типу. Характеризується потовщеними стеблами і стебловими бульбами, які з них виходять. На псевдобульбах утворюються кілька нових пагонів, що заміщають старі після їхнього в’янення. Рослини вкриті витягнутим, ременеподібним листям з вираженою центральною прожилкою.

Квітки виконані у вигляді зірки, зібрані в суцвіття по кілька штук. Пофарбовані пелюстки в ніжний білуватий, рожевий, пурпурний і кремовий відтінок. Квітки досягають до 20 см у діаметрі. Висота квітконоса варіюється від 30 см і вище.

Беаллара

Одонтоглоссум

Виростає вид на передгір’ях Анд, проте можна його зустріти по всій території Латинської Америки. Орхідеї характеризуються приємним ароматом. Квіти виконані у вигляді зірок, бувають забарвлені в кілька відтінків, як правило, усипані леопардовими плямами. Серед орхідей присутні літофіти та епіфіти.

Зазвичай цвітуть раз на рік. Це вибагливий вид, який не підійде квітникарю-початківцю. Не вітає сильно палюче сонце, потребує поливу, а також вимагає дотримання рівня вологості в межах 55-60%.

Одонтоглоссум

Привид

Привид вважається однією з найбільш загадкових і рідкісних орхідей. У рослини відсутнє листя, також вона славиться незвичайним способом харчування: отримує все необхідне від грибів, які присутні на її коренях. Квітки мають біло-зелене забарвлення. Орхідея цвіте з червня по серпень.

Рослина потребує регулярного догляду, потрібно дотримуватися оптимального рівня вологості в межах 80%. Також необхідне додаткове освітлення і рідкісне провітрювання приміщення. Сорт досить невибагливий, тому підійде і новачкам.

Привид орхідея

Клеопатра

Розкішний гібрид, що належить до фаленопсисів. Квіти досить великі. Пелюстки забарвлені в золотисті тони з яскравим розсипом крапок і смуг характерної форми. У рослини мініатюрна акуратна губа, виконана в пурпуровому відтінку. Рослина може бути яскравою або блідою.

Квітки мають щільну структуру, завдяки чому орхідея не страждає при транспортуванні. У середньому, квітконос виростає до 60 см у висоту. За рахунок бузкових, рожевих або фіолетових точок рослина стає неповторною і привабливою.

Клеопатра

Манхеттен

Гібридний фаленопсис, що характеризується великими квітками, які досягають до 9 см у діаметрі. Пелюстки прикрашені строкатим розсипом малинових крапок на білому тлі. У орхідеї трипелюсткова губа зі складним малюнком золотисто-коричневого тону.

Здебільшого пелюстки забарвлені у світло-рожевий або світло-бузковий відтінок, при цьому губа має яскраво-жовтий колір. Вид невибагливий у догляді, усипаний шкірястим овальним листям яйцеподібної конфігурації. За умови правильного догляду та внесення підгодівлі орхідея тішитиме цвітінням тривало.

Манхеттен

Тигрова

Як правило, з такою назвою зустрічаються кілька видів орхідей: одонтоглоссум, смугасті та плямисті гібриди фаленопсисів. Їхні квіти забарвлені у відтінок, що нагадує забарвлення тигрів або леопардів. Довжина квітконоса досягає до 25-30 см. Суцвіття являє собою кисть, на якій зібрано до 6 квіток.

Квітки великі, до 10-15 см у діаметрі, вони розкриваються поступово. Бувають орхідеї глянцеві, яскраво-жовті, зеленуваті, червоно-коричневі, з строкатими малюнками. При цьому губа може бути забарвлена в білий або кремовий відтінок, іноді всіяна коричневими цятками.

Тигрова орхідея

Целогіна

Рідкісний у нашій країні симподіальний вид орхідеї літофітного та епіфітного типу зростання. Налічується близько 200 сортів, які практично всі забарвлені в біло-кремово-персиковий відтінок, однак, можуть зустрічатися і зелені квітки з п’ятьма ланцетоподібними чашолистками.

Орхідея славиться тим, що протягом року випускає нові квітконоси, утворюючи суцвіття з акуратних квіток діаметром 8-10 см. Це невимогливий сорт, який потребує вологості та освітленості – 70-85% при 12-годинному яскравому світлі протягом доби.

Целогіна

Лелія

Рослина родом з Латинської Америки, поширена в Бразилії та Мексиці. Симподіальний епіфіт або літофіт, що володіє компактними розмірами – виростає до 30-60 см у висоту. Характеризується великими квітами, що досягають 15-25 см у діаметрі. Забарвлення може бути найрізноманітнішим.

Налічується всього близько 20 сортів. Виділяють орхідеї з хвилястими і прямими пелюстками. Не підходить для вирощування новачкам, оскільки вимагає належного догляду: не менше 10 годин на добу яскравого розсіяного світла, вологість на рівні 70-75%.

Орхідея-Лелія

Макодес

Макодес особливо цінується не за квіти, а за те, що рослина має гарне оксамитове ніжне листя, яке зовні схоже на розшите золотистими або сріблястими нитками тканину. Як правило, листя забарвлене в ніжно-зелений відтінок.

Однак можна зустріти і листочки таких тонів: вишневий, оливковий, болотний, коричневий і майже чорний. У орхідеї дрібні, непримітні квіти, які зібрані на довгому квітконосі.

Макодес

Катасетум

Це красивоквітуча орхідея, що славиться приємним ароматом і квітками, які утворюють гірлянди, що мають строкаті забарвлення. Цікаво, що вид може випустити одночасно квіти, які відрізнятимуться розмірами та забарвленням. Це відбувається через те, що Катасетуми мають три види різного типу квітів.

Протягом дня в орхідей змінюється аромат – вранці вони пахнуть скипидаром, ввечері – житнім хлібом. Квіточки можуть бути дрібні та великі – їхній діаметр варіюється від 2 до 20 см. Це “орхідея, що стріляє”, катапультує півлінії в порушника спокою. Дістається і тому, хто вирішив понюхати чудовий аромат.

Катасетум

Калеана

Рідкісний і незвичайний вид, що характеризується химерною формою квітів, які схожі на летючу качечку. Зустрічається тільки в Австралії, штаті Квінсленд. Калеана виростає в евкаліптових лісах. Рослина має компактні рослини, не перевищує 50 см заввишки, а діаметр квітів становить не більше 2 см.

У квітки всього один вузький і тонкий листок. Пелюстки орхідеї забарвлені в темно-фіолетове або червоно-коричневе забарвлення. Зрідка можна побачити рослини, у яких пелюстки світло-зеленого кольору, усіяні рожевими або бузковими цятками.

Калеана

Грамматофілум

Великий представник сімейства Орхідних. Найменша рослина цього виду не перевищує 50 см у висоту. Квіти забарвлені в жовтий відтінок з малюнком чорного тону. У рослини подовжене листя. Займає багато місця, тому вкрай рідко вирощується в домашніх умовах.

Квітконос може виростати і до 2 м, на ньому утворюється 80-100 квіток. Як правило, від основи псевдобульби формується кілька квітконосів, у яких безліч кистей суцвіть, що прямують у різні боки, формуючи серце. Це невибагливий сорт, тому при вирощуванні не виникає труднощів.

Грамматофілум

Неофінетія

Багаторічна мініатюрна рослина, що росте у високогірних листопадних лісах Японії, Кореї та Китаю. Дорослі рослини не виростають понад 15 см у висоту. Моноподіальний пагін вкритий шкірястим листям. Квіти переважно забарвлені в білосніжний відтінок. Діаметр не перевищує 2 см. Вид славиться приємним ароматом.

Неофінетія вважається невибагливим сортом, здатним витримувати зниження температури. Найбільшою популярністю для домашнього вирощування користуються Неофінетія Фальката або Серповидна, у якої багато сортів і штучних гібридів з рожевими, ніжно-жовтими і вишнево-червоними квітами.

Неофінетія

Стангопея

Орхідея, у якої в роду налічується 55 природних видів і 5 гібридів, що з’явилися в природних умовах. Багато з них ростуть у лісах Південної та Центральної Америки. У ефектних епіфітів квітконоси спрямовані вниз, через що рослину часто називають перевернутою орхідеєю.

Псевдобульби характеризуються слабко вираженою ребристою поверхнею, у кожного на верхівці присутній один листок довгасто-яйцевидної конфігурації. Квіти виростають великі, відрізняються строкатим забарвленням і славляться шоколадно-ванільним ароматом, який особливо виражений у вечірній час.

Стангопея

Мільтоніопсис

Симподіальна орхідея, що має цікаву будову: пагони з листям утворюються один за одним. Біля основи пагонів присутня товста овальна псевдобульба, оточена лусковидним листям. На верхівці росте єдиний листок, пофарбований у світло-смарагдовий відтінок.

Квіти виростають великі, а забарвлення буває найрізноманітнішим: пурпурне, червоне, бузково-фіолетове, шарлахове. Зустрічаються види, у яких на пелюстках є орнаменти у вигляді цяточок і штрихів. На губі біля основи навколо виросту є жовта пляма біля основи.

Мільтоніопсис

Плейоне

Компактна орхідея, що виростає у висоту від 10 до 22 см. Рослина родом з передгірних регіонів Китаю та Індії, також росте в центральних регіонах В’єтнаму, Таїланду, Бірмі, Лаосі. У роду Плейоне налічується 19-22 природних види і близько 6 гібридів.

На верхівці дорослої псевдобульби утворюється один або кілька листків подовжено-овальної конфігурації, а біля основи – 1-2 квітконосних стебла з однією квіткою, пелюстки якої забарвлені в білосніжний, матово-жовтий, ніжно-кораловий або лілово-малиновий відтінок.

Плейоне

Як вибрати

Перш за все, при виборі орхідеї беріть до уваги, що ця квітка дуже чутлива до різких перепадів температур. Краще вирушайте за покупкою в спеціалізований магазин.

Під час купівлі акцентуйтеся на основні фактори здоров’я рослини:

  • Стан квітконоса. На стеблі мають бути бутони, що розпустилися і закриті. Так рослина легше перенесе стрес, і знизиться ризик скидання цвіту при транспортуванні на нове місце. У зоні точки росту квітконоса звертайте увагу на відсутність слизу. У здорової рослини точка росту тверда, пружна, з інтенсивним природним кольором.
  • Стан молодого і дорослого листя. За листям рослини можна визначити її здоров’я. У життєздатних і міцних орхідей щільні та пружні листочки, забарвлені в рівномірний, інтенсивно-зелений відтінок. Якщо на листі є плями – не купуйте цю рослину.
  • Стебла і квітки. Стан стебел/квітів так само вказує на здоров’я орхідеї. Не купуйте квітку з дефектом квітконоса, викривленим і стоншеним стеблом.
  • Коренева система. У здорової орхідеї коріння щільної консистенції, рівномірно забарвлене в темно-зелений колір. Повітряне коріння має бути твердим, пружним і еластичним.

Перед покупкою рослини обов’язково огляньте її на предмет наявності шкідників, уважно придивіться до листя. Про пошкодження орхідеї комахами свідчать лисини на стеблі та листі, наявність горбків, лущення, плями та тріщини.

Серед величезної кількості видів орхідей зустрічаються найрізноманітніші сорти, які приваблюють цікавим забарвленням квіток і листя. Багато з видів також славляться неймовірним ароматом, за рахунок якого привертають увагу покупців, які бажають прикрасити свою оселю.