Чорна орхідея – загадкова і незвичайна квітка, про існування якої весь час точаться суперечки. Поки любителі квітів сперечаються, селекціонери наполегливо виводять нові сорти, які за своїм забарвленням максимально наближені до недосяжної мрії – чорної орхідеї.
Чи існують у природі чисто чорні орхідеї
Вважається, що в природі чорних орхідей не існує, вони – продукт схрещування різних видів. Вчені стверджують, що немає гена чорної орхідеї і чисто чорного пігменту. А значить, і ідеально таких орхідей не буває. Ідею розкручують комерсанти, які торгують квітами, видаючи за “чорні орхідеї” сорти з темно-фіолетовими, бордовими і синіми квітками.
У продажу є багато орхідей, що мають забарвлення, близьке до чорного. Найбільш темні забарвлення притаманні гібридам. Коштують “чорні орхідеї” набагато дорожче сортів з іншими забарвленнями. Ці квіти вигідно продавати – вони дорого коштують і користуються попитом. Тому селекціонери активно працюють над створенням нових, більш темних гібридів.
“Найчорнішою” вважається орхідея, виведена американськими селекціонерами у 2013 р. – Monnierara Millennium Magic ‘Witchcraft’ (див. фото нижче).
У природі зазвичай зустрічаються зозулинці, у яких до темного забарвлення пелюсток додаються світлі плями або розводи – заради привернення уваги комах. Найбільше темних орхідей росте в непрохідних джунглях Таїланду, на Філіппінах, в Австралії.
Як фарбують пелюстки в чорний колір
Виробники квітів часто не приховують – чорний колір не є натуральним, і при наступному цвітінні орхідеї будуть іншого забарвлення. Найчастіше білою, оскільки фарбувати зручніше білі квітки – простіше зробити тональність рівномірною.
Але багато продавців, бажаючи підзаробити, фарбують орхідеї самостійно. І при цьому видають свою роботу за “справжні чорні орхідеї”. Такі квіти вони виставляють на продаж, втричі завищивши цінник. Штучно забарвлені квітки, на відміну від гібридів із темними квітками, вирізняються рівномірним і однорідним чорним кольором.
Що робити, якщо ви купили (або вам подарували) “чорну орхідею”:
- Огляньте рослину – можливо, на квітконосі є слід від уколу. У цьому випадку у квітки є шанси вижити. Якщо ж кололи фарбу в корінь, навряд чи рослина довго протягне.
- Не поспішайте з пересадкою пофарбованої орхідеї – зайвий стрес і без того ослабленій рослині не потрібен.
- Якщо орхідея скинула бутони, значить, через барвник вона отримала стрес. Щоб захистити рослину від проникнення токсичної фарби в інші її частини, необхідно відрізати квітконос.
- Промийте коріння теплою водою, зріжте гнилі ділянки. Зрізи посипте корицею, золою і добре просушіть. Потім пересадіть квітку у свіжий субстрат для орхідей.
Пофарбувати орхідею в чорний колір може будь-який квітникар. Якщо зробити все правильно, то шкода квітці буде мінімальною, при цьому не доведеться переплачувати недобросовісним продавцям, які заради отримання прибутку гублять квітку.
Як пофарбувати орхідею в чорний колір:
- Полив. Розведіть фарбу у воді (що вищою є концентрація, то яскравішим буде забарвлення квіток, і тим шкідливіше це для орхідеї). Поливайте отриманим розчином квітку зі звичайною періодичністю. Мінус методу – крім пелюсток, забарвиться і стебло. Таке забарвлення нестійке – якщо поливи барвником припинити, квітка швидко поверне початкове забарвлення.
- Синій пігмент. Це більш небезпечний для рослини варіант, тому рекомендується вибирати максимально щадний спосіб введення пігменту – у квітконос. У коріння і стебло його вводити не варто – це шкодить рослині, послаблює її. На квітці залишаються видимі дефекти, схожі на виразки.
Чорні орхідеї з роду фаленопсисів
Одним з найпопулярніших і затребуваних видів орхідей вважаються фаленопсиси. Серед них можна знайти сорти найрізноманітніших забарвлень, зокрема й “чорні” орхідеї. Більшість фаленопсисів, зарахованих до цієї групи, мають темно-бордові або темно-фіолетові квітки.
Чорна перлина
Ця орхідея отримана внаслідок довгої селекції. Квітки темно-бордові, ефектні. Під час цвітіння рослина виглядає неймовірно красиво. Віночки великі. Рослина здатна випускати одночасно до чотирьох квітконосів.
Phalaenopsis ‘Black pearl’
Блек Трезор
У цієї орхідеї пелюстки насичено-бордового відтінку. Через щільне воскове покриття, створюється враження ненатуральності квіток – вони здаються штучними. Але це анітрохи не применшує краси рослини, під час цвітіння вона має вкрай ефектний вигляд. Сорт невибагливий, його вирощування доступне навіть новачкам.
Phalaenopsis ‘Black Tresor’
Блек Джек
Цей сорт відрізняється високим ростом – квітка досягає у висоту 60 см. Забарвлення пелюсток – темно-бордове, а губа у квітки з жовтою облямівкою (широкою або тонкою). Рослина здатна одночасно викинути до чотирьох квітконосів, причому на кожному може рости різна кількість квіток. Потребує стандартного догляду.
Phalaenopsis ‘Black Jack’
Чорний принц
Досить висока квітка – досягає у висоту 40-50 см. Отримано схрещуванням двох видів орхідей – фаленопсиса і доритенопсиса. У квіток чорнильне (темно-фіолетове) забарвлення, розбавлене світлими плямами на пелюстках.
Phalaenopsis ‘Black Prince’
Чорний метелик
У цієї орхідеї темно-пурпурові пелюстки, посипані світлим розсипом цяточок. Квітки з пелюстками крапчастого забарвлення нагадують розпростерті крила метеликів. У цієї орхідеї тільки один квітконос, усипаний безліччю невеликих, але ефектних квіток.
Phalaenopsis ‘Black Butterfly’
Чорна пташка
Орхідея з великими квітками насичено-пурпурно-фіолетового або темно-винного забарвлення. Квітконос у Чорної пташки тільки один. Сорт відрізняється довгим і ефектним цвітінням. Квітки у цієї орхідеї великі, з красивим восковим блиском.
Phalaenopsis ‘Black Bird’
Чорний лебідь
У цього сорту густе насичено-фіолетове забарвлення пелюсток. Особливість – чітко окреслена жовта середина. Рослина виглядає вкрай витончено і презентабельно.
Phalaenopsis ‘Black Swan’
Чорна мамба
Сорт з темно-винними пелюстками і єдиним квітконосом, на якому здатне вміститися до десятка бутонів. Губа квітки – біла з жовтим.
Phalaenopsis ‘Black Mambo’
Чорна вдова
Квітка з невеликими квітками, зібраними на квітконосі по кілька штук. Пелюстки пофарбовані в насичений темно-фіолетовий відтінок (на вигляд вони майже чорні). Також є біла окантовка. Губа – білосніжна.
Phalaenopsis ‘Black Widow’
Мікі Блек Енджел
Фаленопсис азіатського походження з розряду міні-орхідей. Виглядає чудово і подобається любителям незвичайних орхідей. Виведений селекціонерами Тайваню. У висоту досягає 25 см. Діаметр квіток – 4 см. Пелюстки щільні, оксамитові, темно-фіолетові.
Phalaenopsis Miki Black Angel
Каода Твінкл
Це один з безлічі різновидів орхідеї Каода. Гібрид має темно-фіолетові пелюстки, оточені білою облямівкою, і білосніжно-рожеву губу, що ефектно контрастує з темними квітками. Пелюстки воскові, середньої величини.
Phalaenopsis ‘Kaoda Twinkle’
Рід Дракула
Орхідеї з роду Дракула дуже рідко трапляються в природі і ростуть в обмеженому ареалі. Зустріти ці квіти можна в гірській місцевості – на території Колумбії, Перу та Еквадору. Росте квітка тільки на висоті 1-2 тис. м над рівнем моря. Але деяким любителям орхідей вдається виростити незвичайну квітку в домашніх умовах.
У роду орхідних Дракула близько 120-ти сортів. Селекціонери непогано попрацювали над цією квіткою, вивівши кілька ефектних сортів і гібридів із забарвленням, максимально наближеним до чорного.
Дракула Розлі
У цієї орхідеї чорно-коричневі густо розташовані дрібні плями, через які квітку і віднесли до чорних сортів. Рослина невисока, приваблює екзотичним виглядом. Квітки нагадують морди тварин, за що орхідея й отримала свою другу назву – Мавпяча мордочка.
Dracula roezlii
Дракула Вампіра
Цей епіфіт родом з Еквадору. Виростає до 20-35 см у висоту. На квітконосі 1-3 квітки. Основний колір зеленуватий, але через густо розташовані темно-пурпурові прожилки квітки здаються чорними. Губа у них біла з жовтуватими або рожевими жилками.
Dracula vampira
Дракула Рейвен
Екзотична і дуже рідкісна гібридна орхідея, отримана схрещуванням сортів із роду Дракул – Roezlii ‘San Francisco’ і Vampira ‘Walter’. Володар кількох нагород, виведений Джоном Лезерсом. На вигляд квітка темно-коричнева, майже чорна. З жовтими мітками і світлим язичком.
Dracula Raven
Дракула Фантом
Ефектний гібрид, отриманий схрещуванням орхідей роду Дракула – Vampira і Tubeana. Основний фон зеленувато-жовтий, але через численні паралельні прожилки виглядає темно-коричневим. Язичок світлий.
Дракула Бенедикта
Орхідея названа на честь садівника і ботаніка Бенедикта Рьоцля (Benedikt Roezl) з Чехії. Виростає вид у Західних і Центральних Кордильєрах. Досягає висоти 15-20 см. На кожному квітконосі по черзі розпускається кілька квіток. Чашолистки у них білі, всередині – від пурпурно-чорного до коричневого відтінку. Губа біло-рожева.
Dracula benedictii
Рід Пафіопедилум
Пафіопеділум (або Венерин Черевичок) – дуже популярний в Євразії сорт орхідей. У природі такі квіти ростуть у вологій, але не заболоченій місцевості. Квітки за формою схожі на жіночу туфельку і відрізняються яскравими забарвленнями. Є серед них і гібридні форми темних відтінків, які можна сміливо віднести до групи чорних орхідей.
Нічний дозор (De Nachtwacht)
Гібридна орхідея, отримана схрещуванням пафіопедилумів Voodoo McNay і Rothschildianum. У цієї орхідеї тільки дві квітки. У них ефектне темно-бордове забарвлення з коричневим відтінком. Листя маленьке, яскраве. При поганому освітленні квіти здаються досконало-чорними.
Paphiopedilum De Nachtwacht
Опівнічний (Pisgah Midnight)
Чарівна орхідея з темно-бордовим відтінком пелюсток. Забарвлення зіву світліше, ніж кінці пелюсток. Черевичок, зібраний з 3-х пелюсток, також світліший. Щодо зарахування цього гібрида до чорних орхідей можна посперечатися, але від цього квітка не менш чарівна.
Paphiopedilum ‘Pisgah Midnight’
Чорний дракон
Гібрид отримано схрещуванням пафіопедилумів Rothschildianum і Hsinying Maru. Квітка вперше була показана публіці 2010 року на токійській виставці. Пелюстки і губа темно-бордові, майже чорні. Автор – Хадзіме Сакураї.
Paphiopedilum Stealth ‘Black Dragon’
Рід Катасетум
Катасетуми – трав’янисті рослини із сімейства Орхідних. Виростають у західній півкулі, у приекваторіальних територіях Америки. Ці орхідеї є епіфітами – ростуть, прикріплюючись до інших рослин і використовуючи їх як опори.
Catasetum любителі орхідей часто називають “морквинами” – через кореневища-псевдобульби, що мають веретеновидну форму.
Dark Tale
Орхідея виведена 2015 року Донною Вайз. Квітки у неї настільки темні, що їх складно розгледіти серед листя. Основне забарвлення – темно-бордове, а серединка світла.
Catasetum Dark Tale
Rio Claro
Орхідея виведена у 2003 році E. Perazolli. Гібрид отримано шляхом схрещування катасетумів João Stivalli і Egel. Забарвлення квіток насичено-бордове, до чорноти. Кінці пелюсток загострені, серединка світла.
Catasetum Rio Claro
Hat Trick ‘Oh Yeah’
Цю орхідею отримано схрещуванням катасетумів Хосе Абало і фімбріатум. Забарвлення темно-бордове, майже чорне. Сорт виведений у 2015 р.
Catasetum Hat Trick ‘Oh Yeah’
Міжродові гібриди
Міжродовими гібридами називають орхідеї, отримані схрещуванням двох або трьох близьких видів. Таким шляхом вдається отримувати нові, абсолютно несподівані гібриди, що вирізняються ефектною і надзвичайною красою.
Орхідея Monnierara Millennium Magic ‘Witchcraft’
Міжродовий гібрид, отриманий схрещуванням катасетумів Cycnoches і Mormodes. Висота рослини – 10 см, діаметр квітки – 5 см. Це ефектна орхідея з екзотичною красою. У нього щільні воскові квітки, що ростуть великими ароматними гронами. Колір майже темно-синій, майже чорний.
Орхідея Fredclarkeara after Dark ‘SVO Black Pearl’
Цей міжродовий гібрид отримано схрещуванням відразу трьох родів орхідей – Clowesia, Catasetum і Mormodes. Вважається однією з найбільш незвичайних орхідей. У дорослої рослини відразу 2-4 квітконоси, на якому виростає до 25 квіток діаметром 4-5 см. У них темні, майже чорні пелюстки і медовий аромат.
Інші види
Чорні орхідеї зустрічаються і серед інших видів орхідей. Всі вони умовно чорні – природного або штучного походження. Далі ще кілька видів орхідей, популярних у квітникарів.
Рід Ванда – Блек Меджік
Ця орхідея має не тільки ефектний, але й загадковий вигляд. Квітки притягують погляд, здається, що вони володіють якимось магічним тяжінням. Квітки великі, нагадують крила нічного метелика – по темно-фіолетовому фону розкидані дрібні білі цяточки, схожі на зірки.
Vanda orchid Black Magic
Рід Цимбідіум – Ківі Міднайт
Перші Цимбідіуми були відкриті ще в 1800 році. Квітки у цих орхідей нагадують човен (човен). У природі ці орхідеї ростуть в Австралії, Гімалаях, Індії.
Ківі Міднайт відрізняється вузьким шкірястим листям і багатоквітковими суцвіттями. Квітки темно-бордові з фіолетово-бузковим відтінком, зібрані в китиці. Висота рослини – 30-40 см.
Cymbidium Kiwi Midnight
Рід Brasiliorchis – Brasiliorchis schunkeana
Раніше ця орхідея була відома як Максіллярія шункеана. Виростає в тропічних лісах Бразилії. На висоті 600-700 м. Колір – темно-пурпурний, близький до чорного.
Особливості цвітіння
Найбільш довгоочікуваний момент для будь-якого любителя або колекціонера орхідей – період цвітіння. Виглядають квітучі орхідей на рідкість ефектно. Саме завдяки красі своїх квіток орхідеї змагаються за звання найкрасивішої квітки у світі.
Щоб цвітіння було пишним і тривалим, важливо знати особливості цвітіння орхідей і створити рослині сприятливі умови.
Періодичність і тривалість
Орхідеї цвітуть досить довго в порівнянні з більшістю кімнатних квітів. Тривалість і періодичність цвітіння у всіх орхідей індивідуальні. Але, якщо не приділяти рослині належної уваги, вона може відмовитися цвісти. Якщо орхідея не викидає вчасно квітконос, необхідно переглянути і відкоригувати умови утримання.
Тривалість цвітіння орхідей залежить від виду:
- Каттлеї цвітуть 1,5-2 місяці.
- Камбрії – до 7 тижнів.
- Ванда – до 8 тижнів.
- Черевичок – 2-3 місяці.
- Міні-орхідеї – 6 місяців (причому, в будь-яку пору року).
- Цимбідіуми – 2-3 місяці.
- Дендробіум нобіле – 3-4 місяці.
Від початку росту квітконоса до цвітіння проходить від 1 до 2 місяців. Тривалість цвітіння багато в чому залежить від комфорту умов. Найчастіше, орхідеї цвітуть раз на рік – від декількох тижнів до півроку. Але, якщо їм забезпечений гарний догляд, можливе і повторне цвітіння.
Стимуляція
Буває, що квітникар купує орхідею, усипану квітками. А потім рослина відмовляється цвісти і очікування цвітіння затягується на роки. Така ситуація вказує на несприятливі умови утримання.
Чому орхідеї відмовляються цвісти:
- проблеми з корінням (механічні пошкодження, гниття тощо); проблеми з корінням. п.);
- порушено режим поливу;
- несприятлива температура (вища або нижча за норму);
- брак світла або непрозорий горщик (коріння має брати участь у фотосинтезі).
Якщо орхідея не цвіте, її цвітіння можна стимулювати різними способами:
- Перенесіть орхідею в темне приміщення на пару тижнів. Наприклад, можна поставити квітку в підвал. Рослина, опинившись у темряві та прохолоді, отримає стрес і зацвіте.
- Вмикайте фітолампи для підсвічування. Орхідеї люблять світло і в приміщенні їм часто його не вистачає, особливо взимку, коли світловий день стає коротким.
- Використовуйте для стимуляції бурштинову кислоту – цей склад живить і коріння, і надземні частини рослини. Також можна застосувати стимулятор росту – Епін. Він допомагає рослині пережити пересадку або перенесення на нове місце.
- Поливайте рослину теплим душем так, щоб волога повністю вбралася – на це зазвичай іде півгодини. Рекомендована температура води – +30…+35°C. Тривалість процедури – 1 хвилина, не більше. Його треба повторювати щотижня. До тих пір, поки орхідея не зацвіте.
Утримання та догляд
Орхідею вважають примхливою і тендітною рослиною. Насправді це витривалі та сильні рослини, просто вони пристосовані до певного середовища проживання. Завдання квітникаря забезпечити орхідеям умови зростання, максимально наближені до природних.
Рекомендації щодо умов утримання та догляду:
- Оптимальні умови. Орхідеї добре почуваються за помірних температур, вдень – +20…+25°С, вночі – +18°С. Рослинам протипоказані протяги, різкі перепади температури і сухе повітря (рекомендується вологість на рівні 60-75%)
- Полив. Рослину найкраще поливати шляхом встановлення в піддон з водою. Поливають орхідеї, орієнтуючись на зовнішній стан коренів – щойно вони побіліють, квітку треба полити. Рекомендована температура води – +20…+22°С. Воду перед поливом відстоюють протягом 2 діб.
- Підживлення. Вони можуть бути кореневими та позакореневими. Перші вносять разом з поливом – розводять добрива у воді, другі – шляхом обприскування. Другий варіант рекомендується при пошкодженні коренів.
- Сезонні особливості. При вступі орхідеї в період активної вегетації їй потрібно багато світла і рясні поливи. Коли закладаються бутони, рослині потрібні мікроелементи – для підтримки сил. Як тільки зів’яне остання квітка, підживлення припиняють, а поливи зводять до мінімуму.
- Обрізка. У орхідей після цвітіння видаляють зів’ялі бутони. Роблять це гострим, продезінфікованим ножем – на 2 см вище бруньки, розташованої над бутоном, з неї пізніше виросте новий квітконос.
Посадка
Процес посадки орхідей не представляє складності навіть для недосвідчених квітникарів. Головне, на чому треба зосередити увагу – вибір ґрунту і горщика.
Особливості посадки орхідеї:
- Ґрунт. Орхідеям потрібен пухкий і повітропроникний субстрат, що добре утримує вологу. Зазвичай до складу субстратів входить деревна кора, волокно кокосове, мох сфагнум і вугілля деревне. У різних виробників співвідношення інгредієнтів у субстратах може відрізнятися. Готувати суміші самостійно не рекомендується – можна занести в неї інфекцію або яйця паразитів. Краще скористатися готовим продуктом – його можна купити в будь-якому квітковому магазині.
- Горщик. Орхідеї рекомендується висаджувати в прозорі пластикові горщики з дренажними отворами. Така посадкова тара забезпечує надходження світла до коріння орхідей – їм воно також необхідне, як листю і квіткам. Розмір горщика підбирається так, щоб у ньому містився кореневий ком і ще має залишатися місце для субстрату. Висота горщика має бути такою ж як діаметр його горловини.
-
Технологія. Головне завдання квітникаря – пересадити квітку так, щоб не завдати шкоди її корінню. Посадка проводиться в такій послідовності:
- знезаразьте горщик;
- насипте на дно шар дренажу;
- зверху викладіть субстрат;
- помістіть у горщик рослину й акуратно розправте коріння;
- вільний простір заповніть субстратом.
- Пересадка. Її проводять, якщо в субстраті завелися шкідники, коріння підгнили або не поміщаються в горщику, а також при розкладанні ґрунту на труху. За планом рослину пересаджують 1 раз на 3-4 роки. Головна причина пересадки – розростання коріння до таких розмірів, коли воно вже не поміщається в горщику. Пересадку, найкраще, проводити через 10-14 днів після цвітіння.
При пересадці кореневу грудку звільняють від залишків ґрунту, промивають Фітоспорином і оглядають на наявність ушкоджень, підсохлих або загнилих ділянок – їх обрізають ножем, гострим і продезінфікованим, а зрізи посипають деревним вугіллям.
Способи розмноження
Орхідеї розмножують переважно вегетативно – це дає змогу швидко і просто отримувати квіти, які є точною копією батьківської рослини.
Вегетативні способи розмноження:
- Дочірніми розетками. Вони можуть з’являтися у дорослих, сильно розрослих рослин. Коли у розетки з’являється 2-3 власних листка і коріння завдовжки приблизно 5 см, її можна відокремлювати від материнської квітки і пересаджувати в окремий горщик, наповнений субстратом. Така розетка зацвіте приблизно через 2-3 роки.
- Дітками. Вони формуються зі сплячих бруньок квітконоса. Утворюються вони у здорових рослин рідко – через стрес або несприятливі фактори. Але у багатьох гібридів дітки утворюються активно і навіть цвітуть, будучи приєднаними до дорослої рослини. Утворення діток можна стимулювати цитокініновою пастою. Коли дитинча матиме кілька листків і 2-3 корінці, її відокремлюють від дорослої рослини зі шматочком квітконоса і пересаджують в окрему ємність.
- Діленням куща. Метод можна застосувати до дорослих рослин. Він досить травматичний і використовується при омолодженні старих орхідей. У рослини спочатку обривають частину нижнього листя, залишаючи лише верхівку. Незабаром на оголеному стеблі починають з’являтися зачатки молодих коренів. Верхівку з корінцями обрізають, присипавши зрізи вугіллям, і висаджують у зволожений субстрат. Або викладають на мох сфагнум – до формування міцного коріння, регулярно обприскуючи і удобрюючи по листу.
- Живцями. Для розмноження використовують частини квітконоса з брунькою – їх поміщають у контейнер зі зволоженим субстратом.
Насінням орхідеї в домашніх умовах практикується рідко. По-перше, це дуже довгий метод розмноження, по-друге, отримані рослини можуть істотно відрізнятися від материнських. Розмноження насінням проводять переважно в умовах лабораторії – в селекційних цілях.
Поширені хвороби та шкідники
Навіть за найретельнішого догляду орхідеї можуть захворіти або заразитися паразитами. Важливо вчасно помітити проблему і якомога швидше почати з нею боротьбу.
Головні шкідники чорних орхідей:
- Павутинний кліщ. Дрібна сисна комаха, активізується при підвищеній вологості. Визначається за тонким павутинням. Рекомендуються обприскування Фітовермом або іншими акарицидами.
- Попелиця. Дрібні комахи зеленого кольору. Боротися з ними допомагає мильний розчин, при сильних ураженнях рослину обприскують мильним розчином (100 г господарського мила на 1 л води)
Орхідеї можуть уражатися різними бактеріальними гнилями, грибковими та вірусними інфекціями. Останні не лікуються – рослини доводиться утилізувати. Інші захворювання лікують за допомогою фунгіцидів – Фундазолу, Топсину та інших.
Чорна орхідея не цвіте, що робити
Якщо рослина відмовляється цвісти, необхідно визначити причину цього явища і усунути її.
Чому не зацвітає чорна орхідея:
- Занадто багато зеленої маси через перегодовування азотними добривами. Виправити ситуацію допомагає тимчасова відмова від азоту і внесення фосфорних добрив.
- Занадто мало світла. Вирішити проблему допомагає збільшення світлового дня до 10-12 годин, зокрема за рахунок підсвічування.
- Втома рослини. У цьому випадку його краще не стимулювати, а забезпечити ідеальні умови утримання.
Чорні орхідеї, як і всякі інші, вимагають від квітникаря підвищеної уваги. Особливо важливими є умови зростання, через невідповідність яких заявленим вимогам орхідеї не цвітуть і навіть гинуть. Купуючи “чорну” орхідею, обов’язково поцікавтеся її видовою приналежністю – від цього залежатимуть особливості утримання та догляду за рослиною.