Розмноження орхідеї здійснюється відповідно до встановлених вимог та умов. Для цього існують і різні способи, які відрізняються своїми особливостями, плюсами і мінусами. Їх вивчення дозволяє безпомилково провести маніпуляції, завдяки чому після посадки не виникнуть проблеми і складнощі.
Особливості розмноження орхідей у домашніх умовах
Орхідні культури – вихідці з тропіків і субтропіків, тому вони віддають перевагу вологому середовищу проживання, але без перезволоження. Виростають на пнях, стовбурах дерев, скелях, при цьому паразитування на “опорі” відсутнє. Харчуються рослини за рахунок рясної вологи, яка змиває і тягне за собою всі поживні елементи з природних матеріалів.
У розвитку і зростанні беруть участь і листя, тому розмноження здійснюється як кореневим, так і позакореневим способом. Кожен відрізняється своїми тонкощами і нюансами, від яких залежить успішність вирощування культури.
Є правила, що застосовуються до всіх методик:
- для розмноження використовуйте тільки гострий і обов’язково продезінфікований квітковий інструмент – в іншому випадку підвищується ризик інфікування;
- місця кожного зрізу опудрюйте подрібненими таблетками активованого вугілля або деревною золою;
- під час процедури акуратно поводьтеся з корінням і надземною частиною рослини, оскільки вони дуже крихкі, легко ламаються;
- якщо посадку здійснюєте в покупний субстрат, стежте за тим, щоб на упаковці було маркування про призначення ґрунту для орхідей;
- суворо дотримуйтеся умов;
- материнський кущ має бути міцним, здоровим, а якщо він нещодавно переніс захворювання, відкладіть розмноження приблизно на 3-6 місяців.
Досвідчені орхідеїведи радять при отриманні першого досвіду в розведенні вести записи щодо проведення процедури. Це дозволить у майбутньому не робити помилки.
Як розмножується квітка
Щоб знати, як саме потрібно розмножувати культуру, важливо вивчити, що вона собою являє як рослина. Тобто вивчити особливості точки росту залежно від виду орхідеї, з яких частин складається квітка.
Особливості будови рослини
Зозулинець, як ще називають орхідеї, містить у собі основний стовбур (стебло), коріння, листя і квітки, які характеризуються таким чином:
-
Коріння. Коренева система вважається масивною. Крім того її покриває плівка для захисту. За допомогою відростків відбувається прикріплення до субстрату (який не містить ґрунту), фотосинтез, поглинання води і поживних елементів з кори і повітря.
Коренева система поділяється на основну і додаткову. Чим більше других, тим кращий показник приживлюваності після розмноження.
- Псевдобульба. Вона присутня не у всіх орхідей. Це помилкова цибулина, що відповідає за накопичення корисних речовин на випадок впливу негативних факторів. Формується воно одним або кількома міжвузлями (в народі – ущільненнями).
- Листя. Тип листя залежить від того, в яких умовах росте квітка. Наприклад, у представників, які легко переносять посуху, листові пластини ущільнені та потовщені, а у тих, які переносять тільки тінь, м’якуваті. Уся зелена маса має здатність вбирати в себе вологу, завдяки чому рослині вдається деякий час обходитися без поливу (завдяки таким тканинам, як ксилема і флоема).
- Стеблова частина. Найрізноманітніша, залежно від виду і сорту орхи – повзуча або прямостояча, довга або коротка.
- Квітки. З їхньою допомогою теж відбувається розмноження, оскільки в них локалізується насіння. Складається квітка з 3-х сепалій і 2-х петалій (чашолистки і пелюстки збоку).
Точка росту симподіальних видів
Цей вид орхідей характеризується наявністю ризоми – кореневища, що росте виключно горизонтально. Після визрівання чергового пагона зупиняється ріст, завдяки чому ризома дає часто і багато нових стебел. Інші особливості:
- напрямок вектора росту – вгору, набік;
- обов’язково присутня псевдобульба;
- квіткові стрілки утворюються з верхнього пагона або бульби.
Найяскравіші представники симподіального типу – Каттлея, Цимбідіум, Камбрія, Онцидіум.
Точка росту моноподіальних видів
Головна особливість моноподіального типу – векторно-верхній ріст із постійним оновленням зеленої маси переважно на стебловій верхівці. Причому, нове листя виростає більшим, ніж попереднє. Коренева система розвивається хаотично, аж до утворення на стовбурі.
До даного типу відносять такі орхідейні види як Фаленопсис, Ванда, Аерангіс, Агреккум.
Умови розмноження
Розмноження передбачає дотримання низки умов. Тільки так можна домогтися швидкого вкорінення і високого рівня приживлюваності молодої рослини. На що звернути увагу:
- Час. Небажано розмножувати орхідею в період активного цвітіння і під час сплячки. Краще це робити ранньою весною, коли культура тільки прокидається або після закінчення цвітіння.
- Вологість. Оптимальний рівень – від 50 до 80%, але багато що залежить від конкретного сорту.
- Температура. Оскільки орхідеї люблять тепло, то і розмножувати їх слід при температурному діапазоні +28…+30 градусів. При більш низьких показниках поділ клітин не відбувається.
- Вік. Материнський кущ повинен бути не молодше 2-х років.
- Загальний стан орхідеї. Це мають бути повністю здорові та міцні екземпляри, без ознак наявності або перенесення хвороб, нашестя шкідників.
Якщо є хоч якась ознака непридатності, почекайте трохи. Інакше рослина не адаптується і загине.
Робочі способи
Існує багато технік розмноження орхідей, кожна по-своєму хороша, тому квітникар повинен самостійно вирішити, яким саме методом скористатися.
Діленням куща
Ділити кущі орхідей з метою розмноження дозволено тільки для симподіальної групи культури, оскільки тільки в неї кореневі відростки присутні на кожному надземному елементі. Особливо часто метод застосовується на рослинах, оснащених псевдобульбами. Є фахівці, які ділять і моноподіальну орхідею.
Поділ орхідеї покроково:
- Вивільніть квітку з горщика. Для цього попередньо зволожте субстрат, акуратно потягніть за стебла. Далі очистіть кореневу систему від залишків ґрунтосуміші. Якщо зробити це проблематично, просто замочіть коріння в теплій воді на 30-40 хвилин.
- Поставте квітку на поверхню столу. Умовно розділіть її на кілька частин. Врахуйте, що кожна повинна містити щонайменше 3 несправжні цибулинки і кореневі відростки.
- Розріжте орхідею, а місця зрізів опудрите порошком з активованого вугілля.
- Залиште майбутні саджанці при кімнатній температурі на пару годин. За цей час підготуйте субстрат (стандартний для орхідей і конкретного виду, сорту культури).
- Посадіть кущики в горщик, полийте, але зовсім злегка.
Далі 3 дні не чіпайте квітку – тільки трохи обприскуйте зелену масу. Якщо у вас залишився не посадженим саджанець, зволожте торф’яний мох (сфагнум), опустіть його в поліетиленовий пакет, а в центр вставте роз’єднану частину квітки. Так можна тримати близько 7-10 днів. Таким же чином чинять, якщо частина рослини має мало коренів.
Особливості поділу моноподіальних квітів:
- обов’язкова наявність мінімум 10-12 листків і повітряного коріння зверху;
- розріжте кущик тільки на 2 частини і за іншим принципом – не паралельно стовбуру, а поперек;
- проведіть обприскування верхньої частини рослини Кінетином (на 1 л води 750 мл) двічі через тиждень.
Дітками прикореневими
Цей метод найоптимальніше використовувати для моноподіальних сортів, оскільки у них формуються базальні прикореневі дітки. Найкращі види орхідей – Ванда, Фаленопсис, Брассавола, Ваніль. Врахуйте, що дітки з’являються тільки у двох випадках – коли материнський кущ готується до загибелі або потребує омолодження.
Як це зробити правильно:
- Вийміть рослину з ємності, огляньте коріння, намітьте місце зрізу між діткою і кореневим стовбуром.
- Зробіть зріз, обробіть активованим вугіллям.
- Пересадіть дитинку разом з корінцями стандартним способом.
- Материнський кущ поверніть у колишній горщик або викиньте (якщо він гине).
Дивіться також відео про відділення кореневої дітки від материнського куща:
Дітками стебловими
На стеблі квітконоса формуються бруньки, з яких можна отримати діток для розмноження. Процес виглядає так:
- Для стимуляції отримання діток після цвітіння повністю припиніть підживлення, скоротіть у 2 рази зволоження. Температура вдень має бути +26…+27 градусів, вночі – +15…+17.
- Так робіть 30 днів, після чого почнеться пробудження бруньки. Тепер створіть тепліші умови (підвищіть температуру на 5 градусів), відновіть полив і удобрюйте позакореневим способом.
- Коли утворяться корінці (повітряні), залиште їх приблизно на півроку, після чого акуратно зріжте дитинку і залиште її на повітрі на 3 години.
- Посадіть, укривши на час укорінення пластиковою або скляною склянкою. Зніміть укриття після того, як рослина почне активно рости.
Дитинча орхідеї на квітконосі
Живцями
Ця техніка однаково підходить для двох видів орхідей, але з тією різницею, що для моноподіальних сортів застосовують квітконоси, а для симподіальних – псевдобульби. Врахуйте, що живець потрібно брати від здорового куща, він має бути висотою 9-11 см і мати мінімум пару бруньок.
Що для розмноження знадобиться:
- рослина;
- гострий ніж або скальпель;
- пластиковий контейнер, який послужить міні-тепличкою;
- мох сфагнум;
- пульверизатор;
- вода.
Процес розмноження виглядає так:
- Гострим інструментом зробіть рівний зріз на квітконосі або живці з псевдобульбою після цвітіння.
- Підсушіть пару годин квітконос, а при використанні несправжніх цибулин обробіть їх препаратом Фітоспорин (можна вмочити в теплий парафін).
- Підготуйте субстрат – мох. У нього можна додати і кору дерева.
- Зволожте.
- Покладіть живці горизонтально в тепличку, накрийте поліетиленом або кришкою. Слідкуйте за рівнем вологості – обприскуйте субстрат з пульверизатора. Температура в парнику має бути від +23 до +25 градусів.
Перші кореневі відростки з’являються через 10-15 днів.
Насінням
Насіннєвий спосіб застосовується вкрай рідко через трудомісткість робіт і тривалість отримання квітки. Доведеться чекати проростання приблизно 3 місяці, утворення відростків півроку, а часу пересадки в горщик 1-1,5 року.
Перше, що треба зробити – запилити квітки і дочекатися формування насіннєвої коробки. У ній міститься в середньому 4 млн насінин, які зріють понад півроку. Коли завершується процес дозрівання, коробочка лопається, а з неї висипаються мікроскопічний посадковий матеріал, що нагадує зовні пил.
Як запилити орхідею розповідається в наступному відео:
Вирощувати насінням складно, тому що:
- потрібні стерильні умови;
- важливо підтримувати рівень вологості та температури;
- важко отримати квітку з сортовими характеристиками;
- потрібен ретельний догляд, оскільки насіння не вкрите ендоспермальним захисним шаром.
Незважаючи на це, виростити квіти з насіння можна. Для цього посадковий матеріал поміщають у пробірки або інші стерильні ємності, які герметично закриваються. Обов’язково виготовляється живильне середовище, без якого розмноження насінням неможливе.
Варіанти поживного субстрату:
- Візьміть агар-агар у формі порошку від 15 до 20 г, залийте теплою водою для розбухання. У вас має вийти желеподібна маса. У неї введіть 200 мл окропу, 10 г фруктози (можна замінити глюкозою) і на кінчику ножа кальцієвого карбонату й ортофосфорної кислоти.
- З’єднайте томатний сік (натуральний у кількості 100 мл) з 1 ст. л. бананової м’якоті, 1 ч. л. цукрового піску, 2 краплями будь-якого орхідного добрива, 2 табл. активованого вугілля та 1/3 ч. л. рідкого меду. Усе це після перемішування залийте 400 мл дистильованої води.
Будь-яку поживну суміш простерилізуйте, так само як і скляну ємність із кришкою. Після засипання в колбу прогрійте на водяній бані, довівши до кипіння. Залиште в теплі на 7 днів.
Дивіться також відео про приготування живильного середовища для посіву насіння орхідеї:
Далі дотримуйтесь інструкції:
- Знезаразьте насіння. Для цього зробіть 1%-ий розчин із хлорного вапна, покладіть посадковий матеріал, залиште на 15-30 хвилин, періодично струшуючи вміст.
- Візьміть шприц (оскільки насіння занадто дрібне), втягніть за його допомогою насіння зі знезаражувального розчину і перенесіть у живильне стерильне середовище. Оптимальна кількість насіння з рідиною для однієї колби – 40 мл.
- Закрийте кришками, поставте в теплицю, тримайте 6 місяців.
- Коли відбудеться проростання, підготуйте по 50 мл теплої води для кожної колби. Насіння перелийте з поживною сумішшю в цю воду, додайте пару крапель Фундазолу (1%). Обробляйте близько 20 хвилин.
- Підготуйте ємності для посадки. Для цього наповніть їх сумішшю з кори, моху сфагнуму й активованого вугілля (склад залежить від сорту та виду орхідеї).
- Посійте насіння, розклавши його по поверхні. Присипте тим же субстратом і злегка зволожте.
- Залиште на півроку. За цей час стежте за вологістю субстрату і температурою.
- Коли сформуються паростки з одним листочком, пікіруйте їх.
- Після утворення 2 листків, знову проведіть пікіровку.
- Коли з’являться 4 повноцінних листки, ще раз пересадіть, але вже в постійні горщики.
Листом
Не передбачений спосіб розведення орхідей листям, оскільки він швидко починає підгнивати. Але і це не головне, а те, що в листовій пластині не формуються кореневі відростки через відсутність точки росту. Однак, такий метод можливий за умови залишку на листі “п’ятки”, тобто невеликого шматка стовбура, з якого і росте листочок.
Для цього нижній край поміщають у воду, вливають коренеутворювач, накривають плівкою і чекають формування коренів.
Із застосуванням гормональної пасти
Для цього методу застосовується цитокінінова паста, яка продається не в звичайних аптеках, а квіткових магазинах. В основі препарату закладені цитокініни – це фітогормональні речовини, що прискорюють ріст і утворення коренів.
Особливості:
- рослини мають бути дорослими і здоровими;
- період застосування пасти – кінець зими-початок весни.
Як розмножувати:
- На квітконосі зробіть подряпину за допомогою ножа або голки.
- На місце подряпини нанесіть гормональну мазь (шар 1,5-2 мм). Менший шар не робіть, інакше зародиться не брунька, а квітконос.
- Залиште так на 10 діб, після чого відбудеться зародження (іноді на це йде і 3 тижні).
- Коли сформується мінімум 3 листочки і корінці близько 4 см, пересадіть у горщик стандартним способом.
Процес показаний у відео нижче:
Пересадка і подальший догляд
Найоптимальніше пересаджувати рослину після розмноження тоді, коли коріння досягне 5 см у довжину. Навіть якщо це не сталося, іноді потрібна пересадка з інших причин – тіснота горщика, неправильно зроблений субстрат.
Правила пересадки:
- Спочатку підготуйте субстрат. Для цього візьміть соснову кору (врахуйте, що фракції мають бути близько 10 мм), сфагновий мох, деревне вугілля у співвідношенні 5:1:1.
- Продезінфікуйте горщик. Особливо, якщо використовуєте його вдруге.
- Укладіть на дно вермикуліт, перліт або керамзит. Шар від 3 до 4 см.
- Насипте субстрат, зволожте його.
- Вставте посадковий матеріал.
- Присипте з усіх боків субстратом і притисніть його долонями для кращої фіксації паростка.
Подальший догляд – стандартний, тобто потрібно поливати, витримувати температуру, зволожувати тощо. д., але строго відповідно до вимог до конкретного сорту.
Основні помилки
Не завжди з першого разу вдається успішно розмножити орхідею, тому зверніть увагу на найчастіші помилки, які роблять новачки-флористи:
- занадто молодий вік материнського куща – він ще не здатний до розмноження, тому не спостерігається ріст коренів і приживлюваність;
- хвора рослина – пересадка завжди є сильним стресом для культури, тому, якщо вона хвора, то становище ще більше погіршується і орхідея швидко гине;
- відсутність стерилізації зрізів – це призводить до інфікування, що є приводом для хвороб і загибелі;
- вплив прямих сонячних променів – орхідеї не люблять сонце в такому вигляді впливу, а після пересадки і процедури розмноження сприймають ще важче;
- занадто низька або висока температура – поділ клітин у такому разі неможливий.
Перед тим, як зайнятися самостійним розмноженням зозулинця, уважно вивчіть усі способи, врахуйте сортові особливості культури і заздалегідь придбайте всі необхідні інструменти, матеріали для субстрату, місткості тощо. д. Обов’язково суворо дотримуйтесь усіх інструкцій і не засмучуйтеся, якщо в перший раз вас спіткає невдача. Пам’ятайте, досвід приходить з часом.