Жовта орхідея: опис сортів, особливості цвітіння, посадка і догляд

Орхідея вважається однією з найкрасивіших квіток у світі та впевнено конкурує з самою “королевою квітів”. Ця квітка може мати найрізноманітніше забарвлення, зокрема й жовте. Серед орхідей є чимало сортів і гібридів із квітами жовтих відтінків, усі вони вимагають певних умов вирощування та догляду.

Опис жовтих орхідей

Більшість жовтих орхідей – трав’янисті багаторічники-епіфіти, які в природі можуть утримуватися на деревах за рахунок “повітряного” коріння. Жовте забарвлення зустрічається у різних гібридів і сортів орхідей – у Фаленопсиса, Каттлеї, Цимбідіума, Дендробіума та інших представників сімейства.

Короткий опис жовтих орхідей:

  • Стебло циліндричний, зелений, висотою зазвичай до 50 см.
  • Коріння мають губчасту поверхню, здатну поглинати вологу з повітря. У спеку вони служать джерелом вологи для рослини.
  • Листя у різних видів орхідей відрізняються формою, кольором, текстурою. Зазвичай вони довгасті або еліптичні.
  • Квітки розташовані на квітконосах і утворюють суцвіття-китиці. Залежно від виду орхідеї, квітконоси несуть від 3 до 40 квіток. Пелюстки округлі, в середині суцвіття – чашолисток тієї чи іншої форми. У багатьох видів орхідей квіти мають приємний аромат.

Життєвий цикл жовтих орхідей пов’язаний з кліматичними умовами природного середовища. Сезон мусонів змінює сухий період. Через це домашні орхідеї також проходять стадію спокою.

Забарвлення жовтих орхідей варіюється від блідо-жовтих відтінків до яскравих сонячних забарвлень. Причому у квітів середина майже завжди яскравіша, ніж краї пелюсток. Багато різновидів мають губу, що контрастує з основним кольором – білу, червону, фіолетову, крапчасту або плямисту.

Існують також жовті міні-орхідеї. Це мініатюрні сорти, що досягають у висоту 20 см. Цвітіння у них тривале, близько півроку. Карликові орхідеї з’явилися внаслідок нестачі гормонів росту у звичайних орхідей. Жовта міні-орхідея Фаленопсис жовта

Жовта міні-орхідея

Територія поширення

Жовті орхідеї ростуть переважно в теплому кліматі – у тропічних широтах. Більшість видів родом із вологих південноамериканських лісів, Індії, Австралії, Індонезії, Центральної Америки та Південно-західної Азії.

Сорти жовтих орхідей фаленопсис

Не можна сказати, що орхідеї асоціюються у любителів квітів з жовтим кольором. Проте існує досить багато сортів з квітками жовтих відтінків. Далі найпопулярніші серед квітникарів.

Пульсація

Це гібридна орхідея з жовто-строкатими квітками, що досягають у діаметрі 8-9 см. Забарвлення пелюсток – лимонно-фісташкове, в коралову цяточку. Листя шкірясте, глянцеве, світло-зелене. Квітконоси у висоту досягають 80-100 см.

Сорт довго утримує бутони на квіткових пагонах. Аромат у квітів ванільний. Період спокою практично відсутній. Цвіте рослина 2 або 3 рази на рік. На одній рослині може розпускатися до 25-ти квіток.

Орхідея Пульсація

Phalaenopsis Pulsation

Калейдоскоп

Ефектна орхідея, що досягає у висоту 70 см. Вона цвіте двічі на рік, але, якщо створити їй максимально сприятливі умови, цвітіння стає цілорічним. Квітки з жовто-помаранчевими пелюстками зібрані в суцвіття. На жовтому тлі є малинові розводи, губи – малиново-жовті.

Діаметр квітки – 8-9 см. Пелюстки оксамитові, схожі на крила тропічних метеликів. Листя гладке, темно-зеленого кольору, м’ясисте, з презентабельною текстурою, довжиною від 25 см. Листя росте віялоподібно. Сорт вирізняється швидким нарощуванням повітряного коріння.

Калейдоскоп

Phalaenopsis CY Kaleidoscope

Жовтий шоколад

Цей сорт відрізняється насиченим ароматом. Він нагадує запах шоколаду і лимонної герані. Причому чутно його навіть на відстані 2-3 м від квітки. Особливо пахне квітка в ранкові години. Рослина гілляста, з безліччю квітконосів. Сорт вважається невибагливим.

Забарвлення пелюсток яскраво-жовте, крапчасте. Колір цяточок – бордово-коричневий, вони нагадують шоколадну посипку. Листя теж у цяточку, по центру і краях є фіолетова лінія. Бутони утворюються практично цілий рік. Діаметр квіток – 4-5 см.

Yellow Chocolate

Phalaenopsis KS Balm “Yellow Chocolate”

Фаленопсис Стюарта жовтий

Цей вид орхідей представлений різними забарвленнями – є підвиди із зеленими і білими квітами, є і жовтий різновид – Phalaenopsis stuartiana var. nobilis. Пелюстки жовті, насичено-золотисті. Середина строката – в розсипі червоних цяточок.

Один квітконос може тримати до 50-ти квіток. Стебло сильно вкорочене, приховане під товстим листям (довжина – 20-30 см). Квітконос пониклий, довжиною до 70 см.

Phalaenopsis stuartiana var. nobilis

Phalaenopsis Yellow Strain

Антура Голд

Орхідея зі світло-жовтими квітками і більш темним язичком. Квітки невеликі, в діаметрі досягають 5 см. Аромату немає. Листя витягнуте, загострене.

Орхідея Антура голд

Phalaenopsis Anthura Gold

Леопард

Ефектний гібрид азіатського походження. Квітки “леопардові”, на жовтому тлі – густий крап коричнево-бордового відтінку. Ця квітка відрізняється довгим життєвим циклом – може цвісти в кімнатних умовах до 15 років.

Діаметр квіток – до 9 см. Висота рослини – 70 см. Пелюстки щільні, з восковим нальотом.

Леопард

Phalaenopsis I-Hsin Yellow Leopard

Амадеус

Сорт із восковими пелюстками канаркового кольору. Висота квітки всього 25-30 см. Квітки ароматні, з розгалуженими квітконосами. Діаметр квіток – 6 см. Листя темно-зелене, витягнуте, витягнуте.

Амадеус

Phalaenopsis Amadeus

Осіннє сонце

У цієї ефектної орхідеї яскраво-жовті квітки з фіолетовими і рожевими вкрапленнями, зосередженими в центрі. Чим ближче до серцевини, тим інтенсивніше забарвлення. Діаметр квіток – 5 см.

Фаленопсис Осіннє сонце

Осіннє сонце

Shiny Girl

Гарний гібрид з групи міні-фаленопсисів з ніжним забарвленням квіток. Пелюстки у них салатово-жовті, а середина – біло-рожева. Висота рослини – до 25 см, діаметр квіток – 3-3,5 см. Листя темно-смарагдове.

Фаленопсис Sweet Girl

Phalaenopsis Yen Shuai Sweet Girl ‘Shiny Girl’

Вирощування жовтих орхідей

Жовті орхідеї вирощують за тією ж технологією, що й інші аналоги. Жовтий колір не є фактором, що впливає будь-яким чином на особливості вирощування та догляду за орхідеями.

Освітлення

Велика частина орхідей віддає перевагу яскравому розсіяному освітленню. Пекуче сонце однаково небезпечне для всіх видів – воно може викликати опіки на листках. Взимку, зокрема під час періоду спокою, орхідеям потрібне штучне підсвічування.

У зимовий час можна, зокрема, вмикати фітолампи – щоб подовжити світловий день до 12-14 год. Такий режим дає змогу забезпечити своєчасну та якісну закладку квітконосів.

Температура

Сорти жовтих орхідей можуть мати абсолютно різні температурні вимоги. Серед них бувають і представники тропіків, і квіти з передгір’їв, де не буває спеки. Тому при встановленні температури в приміщенні необхідний індивідуальний підхід до кожного виду/сорту.

Вологість повітря

Орхідеї погано переносять протяги, але добре реагують на провітрювання. Цим квітам, для благополучного росту і цвітіння необхідна хороша циркуляція повітря.

Вологість повітря, як і температура, підбирається з урахуванням природного середовища проживання конкретного виду орхідей. Зазвичай рекомендована вологість для квітки – 60-70%.

Особливості цвітіння

Кожен гібрид або сорт орхідей має свої особливості цвітіння, але є у них і дещо спільне. Тривалість цвітіння орхідей – від декількох тижнів до декількох місяців.

Періодичність цвітіння жовтих орхідей:

  • Ванди – 3-4 рази на рік. Терміни цвітіння не залежать від пори року.
  • Каттлеї – 1-2 рази на рік. В основному, цвітіння відбувається в зимовий час.
  • Фаленопсисиси та Дендробіуми – 2-3 рази за рік. Присутній яскраво виражений період спокою.

Якщо квітконоси, що відцвітають, залишаються зеленими, орхідеї можуть цвісти повторно. Щоб квітка зацвіла, їх вкорочують знезараженим інструментом. Стрілки, як правило, обрізають на 2/3 довжини. Залишки потрібні рослині для повторного цвітіння.

Обрізають квітконоси над сплячими бруньками, відступивши на 2-2,5 см. В іншому випадку, брунька може засохнути.

Після періоду спокою рослина може довгий час не зацвітати. У цьому випадку необхідно простимулювати її цвітіння, створивши особливі умови зростання.

Як простимулювати орхідею до цвітіння:

  • поливи максимально скорочують, а за необхідності і зовсім припиняють;
  • створюють температурні перепади від +22….+24°C вдень до +16…+18°C вночі;
  • восени тривалість світлового дня збільшують до 12 годин (за рахунок включення штучного освітлення).

Утримання та догляд

Щоб орхідея росла і розвивалася, їй потрібні сприятливі умови розвитку – температурні, світлові, вологісні. Їй також потрібні регулярні поливи, підживлення – тільки тоді квітка буде добре рости і тривало цвісти.

Утримання та догляд за жовтою орхідеєю

Після купівлі квітки

Орхідеї, куплені у квіткових магазинах, як правило, не потребують негайної пересадки. Але є ситуації, за яких квітку рекомендується пересадити.

Причини для пересадки куплених орхідей:

  • Якщо квітка росте на моху сфагнумі, оскільки він занадто вологоємний.
  • Якщо в складі ґрунтосуміші присутній торф – орхідеї погано переносять надлишок поживних речовин.

Протягом 2-х тижнів нову квітку тримають на карантині. Його ставлять в окреме приміщення – подалі від кімнатних рослин. Протягом цього терміну орхідею не поливають і не удобрюють – так вона легше адаптується до нових умов.

Після цвітіння

Квітконоси по завершенню цвітіння можуть залишатися довгий час зеленими. Для цього необхідно вжити низку заходів, спрямованих на нормалізацію життєвого циклу рослини.

Як діяти після цвітіння:

  1. Укоротіть на 2 або 3-й брунькою квітконос. Після цього рослина зацвіте приблизно через 2-3 місяці.
  2. Обріжте квітконос біля основи розетки – це на довгий час відкладе формування стрілки.
  3. Висохлі та пожовклі квітконоси видаліть повністю.

Полив і підживлення

Орхідеї потребують інтенсивних поливів тільки під час активного росту і цвітіння. У період спокою поливи мають бути мінімальними.

Рекомендації з приводу поливів і підживлень:

  • Поливають орхідеї м’якою водою з невеликою концентрацією солей.
  • У літню пору рослини поливають кожні 2-3 дні, взимку – кожні 10 днів.
  • Орхідею підгодовують відразу після поливу – це дозволяє запобігти опіку коренів. Під час активного росту рослини підгодовують кожні 2 тижні, взимку – раз на місяць.

Орхідеї для формування листя і росту коренів потрібен азот, а для утворення квітконосів і квіток – калій і фосфор.

Підвищення вологості

Щоб забезпечити рослині необхідний вологісний режим, доводиться вдаватися до підвищення вологості. Зробити це можна шляхом обприскування. Білим орхідеям така процедура небажана, оскільки може викликати появу сірої гнилі. А ось жовті сорти прекрасно переносять обприскування водою. Найкраще, використовувати для цієї мети дрібнодисперсний пульверизатор.

Посадка

Технологія посадки орхідей, що вирощуються в домашніх умовах, залежить від їхнього виду, потреби у волозі та інших чинників. У будь-якому випадку, посадку квітки слід проводити в правильно підібраний горщик і субстрат.

Ґрунт

Більшість домашніх орхідей – епіфіти, тому в звичайних торф’яних ґрунтах вони не ростуть. Їм потрібне особливе середовище, в якому “повітряне” коріння зможе добре провітрюватися і висихати після поливів.

Субстракт для орхідей

У магазинах можна придбати готові субстрати для орхідей. У їхньому складі зазвичай, крім соснової кори, присутні різні добавки – мох-сфагнум, деревне вугілля, перліт, кокосове волокно/чіпси.

Буває, що в складі субстрату є і торф – таких сумішей слід уникати. Торф’яні суміші занадто щільні й не підходять для “повітряного” коріння. Або потрібно вибрати зі складу суміші великі елементи, а торф прибрати.

  • Субстрат можна зробити самостійно – порізавши соснову кору на шматочки, і додавши до неї одну або кілька добавок:
  • Мох-сфагнум – збільшує вологоємність субстрату. Рекомендується при вирощуванні орхідей в умовах спеки та підвищеної сухості. Мох не обов’язково додавати в субстрат, його можна викласти зверху – це сприятиме збереженню вологості коренів.
  • Пінопласт. Він зовсім не вбирає воду, тому його можна підкладати під шийку орхідеї – щоб уникнути її гниття. Пінопластові кульки також можна використовувати як дренажний матеріал або розпушувач.
  • Вугілля деревне – він допомагає знезаразити субстрат. Його додають зовсім небагато – не більше 10% від усього обсягу.
  • Керамзит – вологоємний і повітропроникний матеріал. Його можна використовувати, як основний матеріал – як альтернативу сосновій корі.

Також у субстрат для орхідей часто додають піноскло, цеоліт, гранулят із глини тощо. п.

Горщик

Орхідеї можна вирощувати в горщиках із різного матеріалу. Але зазвичай для них використовують прозорі пластикові ємності – щоб коріння рослин брало участь у фотосинтезі.

Поради щодо вибору горщика:

  • Пересаджуючи квітку, беруть горщик на один розмір більший за попередній. Це дасть змогу корінню вільніше розміститися в новій ємності.
  • Якщо під час пересаджування виявиться, що в орхідеї багато підгнилого коріння – обріжте його. Кореневої маси стане менше, тому доведеться взяти менший горщик. Орхідеї не люблять занадто просторі горщики, в тісних вони ростуть краще.
  • У горщику повинні бути дренажні отвори.

Орхідею можна вирощувати також у пластикових кашпо, скляних вазах, банках і колбах.

Терміни

Час пересадки орхідей залежать від їхнього виду та життєвого циклу. Найчастіше квітникарі вирощують Фаленопсис – орхідею з одним квітконосом, на якому розташовано відразу кілька квіток. Ці орхідеї зазвичай пересаджують у нові горщики в березні-квітні.

При посадці також треба враховувати тип посадкового матеріалу. Так, наприклад, цибулини, замовлені в розпліднику, треба висаджувати відразу після отримання, інакше вони засохнуть.

Технологія посадки

Технологія посадки (пересадки) орхідей залежить від особливостей їхнього зростання. Найчастіше квітникарі вирощують епіфіти, для яких потрібні прозорі горщики.

Для виконання робіт вам знадобиться гостро заточений інструмент – ножиці, ніж або секатор, а також субстрат, горщик і одна таблетка активованого вугілля.

Порядок пересадки:

Крок 1. Огляньте квітку і обріжте все засохле і пошкоджене листя. Зрізи присипте товченим вугіллям. Якщо квітка нещодавно відцвіла, обріжте її квітконос. Коріння квітки полийте водою, щоб воно стало більш податливим і простіше витягувалося з горщика.

Крок 2. Акуратно дістаньте коріння квітки із субстратом. Намагайтеся не пошкодити жоден корінь. Не тягніть квітку за листя, краще помніть пластикову місткість, щоб розім’яти субстрат і спростити витяг коріння. Або переверніть горщик, притримавши квітку біля основи – вона вислизне з нього під дією своєї ваги.

Виймання з горщика

Якщо нічого не допомагає, розріжте пластиковий горщик. Кашпо з кераміки можна акуратно розбити молотком.

Крок 3. Очистіть коріння від старого субстрату. Руками видаліть залишки моху і кори. Потім промийте коріння в тазу, наповненому водою кімнатної температури. Огляньте квітку і обріжте підгниле коріння і порожні бульби.

Очищення коренів

Підгниваючи, коріння орхідеї стає коричневим і пустотілим. Зрізи посипте активованим вугіллям. Пересадку проводьте, коли коріння обсохне. На це йде зазвичай 6-8 годин.

Крок 4. Підготуйте новий горщик. Занурте її на кілька хвилин у розчин перманганату калію – щоб продезінфікувати. Насипте на дно шар дренажу (2 см) з керамзиту або дрібного щебеню. Якщо рослина велика, покладіть на дно більші камені – вони будуть служити вантажем, що утримує горщик від падінь.

Горщики для орхідей

Крок 5. Насипте в горщик трохи субстрату – стільки, щоб залишилося місце для коренів квітки. Помістіть рослину в ємність і заповніть порожні місця субстратом так, щоб не було пустот між корінням. Ґрунт не трамбуйте, він з часом осяде сам. Квітка має міцно триматися в горщику, не бовтатися. Основа рослини має розташовуватися на 1-1,5 см нижче країв горщика. Довгі квітконоси фіксуйте відразу, під час пересадки, щоб згодом не травмувати коріння.

Способи розмноження

Спосіб розмноження орхідеї залежить від особливостей виду і переваг квітникаря. Розмножують квітку зазвичай одним із трьох способів – живцями, діленням куща або дітками. Насіннєвий спосіб розмноження звичайними квітникарями не практикується, він дуже довгий і трудомісткий.

Діленням куща

Методом ділення куща розмножують Дендробіуми, Цимбідіуми, Мільтонії, Каттлеї, Онцидіуми. Такий спосіб підходить для дорослих рослин. На кожній частинці має залишитися 4 псевдоцибулини або більше.

Порядок поділу:

  1. Зволожте субстрат, щоб рослина простіше витягувалася з горщика.
  2. Потягніть рослину за основу стебла, щоб дістати її. Очистіть коріння від субстрату.
  3. Гострим ножем поділіть цибулину на кілька частин.
  4. Зрізи припудріть товченим вугіллям або корицею і підсушіть на повітрі.
  5. Діленки висадіть по окремих горщиках, наповнених мохом і поживним субстратом.

Дітками

Дітки на квітконосах формуються довільно, під час цвітіння. Для їх появи потрібні високі температури (вище +28°C) і підвищена вологість.

Порядок розмноження дітками:

  1. Відросток акуратно відокремте від стебла. Бажано, щоб у дітки вже була коренева система, тоді її можна сміливо пересаджувати в горщик.
  2. Місце зрізу просушіть і присипте вугіллям.
  3. У прозорій пластиковій ємності виконайте з боків отвори.
  4. Наповніть горщик субстратом і висадіть у нього дитинку так, щоб його коріння було повністю прикрите. Поставте посадки біля вікна.
  5. Перші 2 дні рослину не поливайте. На 3-й день полийте його розчином Корневіну, Епіну або іншого стимулятора коренеутворення. Щодня провітрюйте посадки по 5-7 хвилин.
  6. Коли коріння рослини досягне довжини 4-5 см, рослину пересадіть у субстрат для дорослих орхідей.

Дивіться також відео про розмноження орхідей дітками:

Живцями

Живцями зазвичай розмножують Фаленопсиси. Це найпростіший і найефективніший спосіб, який вибирає більшість квітникарів.

Порядок розмноження:

  1. Після цвітіння квітконос ріжуть на частини по 3-4 см так, щоб на кожному живці була одна спляча брунька.
  2. Зрізи обробіть товченим деревним вугіллям.
  3. Живці помістіть у вологий мох сфагнум і накрийте плівкою. Поставте їх у тепле місце (+25…+28°C) і регулярно зволожуйте мох.

Коли живці пустять коріння і з’являться перші листки, висадіть їх в окремі горщики.

Хвороби і шкідники жовтих орхідей

В умовах кімнатного вирощування зазвичай вирощують не дикі різновиди орхідей, а їхні гібриди та сорти – вони мають високий імунітет, адаптовані до перевезень і пересадок. Жовті орхідеї, як і всякі інші квіти, не застраховані від хвороб і ураження шкідниками.

Головними ворогами орхідей вважаються різні гнилі – чорна, бактеріальна, сіра, коричнева. Вони з’являються за несприятливих умов – занадто вологий субстрат або підвищена вологість повітря.

Шкідники орхідей також з’являються переважно у зв’язку з помилками догляду. Найчастіше, атаки відбуваються в зимовий час, коли квітам не вистачає природного світла і порушується звичний мікроклімат через роботу системи опалення. Найпоширеніші шкідники орхідей – щитівки та кліщі.

Як боротися з хворобами і шкідниками:

  • Вірусні захворювання зазвичай змінюють зовнішній вигляд квітки і листя. Ці хвороби не лікуються. Грибкові захворювання, вражають зазвичай листя – вони стають чорними. Вирішити проблему допомагає обприскування фунгіцидами.
  • Щитівки ховаються в лусочках рослин. Їх зручно прибирати зубними щітками. Якщо шкідників багато – квітку обприскують інсектицидом.
  • Попелиця зазвичай нападає на молоді бутони. Колонії шкідників можна змивати душем. Якщо бутони вже розкрилися, застосовують ефективні інсектициди.

Жовті орхідеї – ефектні рослини, об’єднані забарвленням квіток. При цьому кожен сорт або гібрид має свої вимоги до умов зростання. Кожній квітці необхідний індивідуальний підхід щодо посадки, догляду та розмноження – відповідно до особливостей сорту.