Груша Красуля: опис, посадка, обрізка і догляд

Селекціонери постаралися над виведенням популярного сорту груші Красуля. Рослина поєднує в собі відмінні смакові якості, властиві південним культурам. Плодове дерево вважається невибагливим сортом, але потребує правильної посадки та дотримання певних рекомендацій щодо догляду.

Історія селекції та районування

Грушу Красуля вивела група вчених під керівництвом знаменитого селекціонера Е. А. Фалкенберга в Південно-Уральському НДІ плодоовочівництва і картоплярства. Різновид було отримано при схрещуванні зимостійких сортів – Пізня і Маленька радість.

У 1987 році сіянці пройшли районування в Уральському регіоні, і в 2002 році грушу Красуля офіційно внесли до Держреєстру РФ. Сьогодні сорт успішно вирощують на Уралі, в Сибіру і Середній смузі нашої країни.

Груша Красуля

Назву сорт отримав завдяки яскравому забарвленню плодів, які в міру дозрівання набувають красивого фіолетово-червоного рум’янцю.

Зовнішній вигляд рослини та плодів

Груша Красуля вважається середньорослим сортом, що досягає у висоту до 4-5 м. Зовнішні характеристики різновиду:

  • Стовбур переважає конусоподібною конфігурацією, звужується у верхній частині, злегка скручений і вкритий корою зеленуватого відтінку, що лущиться. До особливостей сорту відносять невеликі нарости-колючки на стовбурі.
  • У дерева широка, округла крона з мінімальною загущеністю, завдяки чому вона добре пропускає сонячне світло і вентилюється. На кінчиках гілки загнуті вгору.
  • Культура вкрита широким, овальним листям з гострим кінчиком і слабко вираженими зубчиками по краях. Листя забарвлене у світло-зелений відтінок, але протягом сезону набуває темнішого кольору, проявляються жовтуваті прожилки. Листя гладке, блискуче.
  • Цвітіння груші Красуля припадає на середину травня. Квітки великі, чашоподібні, білого відтінку. Пелюстки овальної конфігурації. Присутній приємний терпкий аромат.
  • Плоди виростають невеликими, рідко важать понад 90 г. Груші характеризуються формою, що нагадує витягнуте яблуко. Фрукти вкриті глянцевою, блискучою, дуже тонкою і ніжною шкіркою. У плодів пухка, соковита м’якоть кремового відтінку. Насіннєві камери дрібні.

Фрукти мають насичений солодкий, з легкими пряними нотками смак, що трохи нагадує смак Бергамота. У складі м’якоті плодів міститься:

  • цукор – 11,3%;
  • сухі речовини – 13%;
  • аскорбінова кислота – 8,5%;
  • інші кислоти – 0,5%.

У сорту змішане плодоношення: зав’язі утворюються як на нових, так і на торішніх пагонах. Красуля – самоплідний і самозапильний сорт.

Особливості сорту груші Красуля

Груша Красуля виростає компактним і акуратним деревцем, прикрашеним рум’яними плодами. Фрукти невибагливі і не потребують особливого догляду, проте необхідно знати основні особливості культури, щоб забезпечити їй найкращі умови зростання.

Переваги та недоліки

Плодова культура характеризується численними перевагами, але у неї є і деякі недоліки. Перед тим, як посадити дерево на своїй ділянці, зважте всі “за” і “проти”:

підвищений показник стійкості до морозів;невибагливість у догляді;високий показник врожайності;скоростиглість;тривале плодоношення;привабливість рослини і фруктів;ранньостиглість;стійкість до численних захворювань.груші невеликого розміру;короткий термін зберігання плодів;на стовбурі дерева присутні колючки, які ускладнюють збір стиглих фруктів.

Варто зазначити, що плоди груші Красуля характеризуються вітамінним складом і відмінними смаковими якостями. Фрукти підходять для вживання у свіжому вигляді, також як вихідна сировина для домашніх заготовок усіх видів. За рахунок великого вмісту глюкози в плодах можна заощадити на цукрі під час переробки.

Груша сорту Красуля

А ось ще одним недоліком садівники вважають погіршення смаку і появу терпкості в разі холодного, дощового літа з мінімальною кількістю сонячних днів.

Термін дозрівання

Період цвітіння груші Красуля припадає на середину-кінець травня. Перші плоди з’являються на початку серпня, а масове дозрівання фруктів порадує вас уже в середині місяця.

Посухостійкість, морозостійкість

Груша Красуля є вологолюбним сортом, але за надмірного поливу може страждати від захворювань кореневої системи, що може призвести до зниження врожайності. При вирощуванні в північному регіоні досить поливати рослину 1 раз на 14 днів.

Більш частий полив необхідний у сезон масового дозрівання плодів, посушливі роки та час формування молодої рослини.

Доросла груша легко переносить зимові морози, осінні та весняні заморозки. Саджанці більш чутливі до низьких температур, тому потребують додаткового укриття на зиму.

Урожайність

За рахунок своїх характеристик доросле дерево здатне приносити до 40 кг стиглих плодів. У період збору врожаю гілки рослини густо усипані грушами, через що вам доведеться подбати про спеціальні підпори.

У плодоношення культура вступає на 4-5 році розвитку. Найбільша плодючість спостерігається у груші віком 10 років. До 20 років відбувається зниження врожайності, але повернути колишній рівень можна за допомогою омолоджувальної обрізки.

Особливості посадки та вирощування

Дуже важливо перед посадкою визначитися з місцем, а також брати до уваги й інші фактори. Наприклад, подбати про підготовку рослини і ґрунту на ділянці, де планується висадка культури.

Вибір саджанця

Щоб плодове дерево щорічно тішило вас смачними фруктами, уважно вибирайте посадковий матеріал.

Дотримуйтеся основних рекомендацій:

  • Купуйте саджанець у середині осені або ранньою весною.
  • Огляньте рослину: коріння має виглядати здоровим, без пошкоджень і загнивання.
  • Розгорніть плівку і оцініть коріння, щоб його розміри відповідали висоті саджанця.
  • Якщо ви плануєте купувати матеріал із закритою кореневою системою, зверніть увагу на розмір ємності – вона не повинна бути маленькою.

Вибирайте для посадки саджанець із сухуватими корінцями коричневого кольору, а гілки деревця мають бути цілими, без наростів і механічних пошкоджень, або слідів захворювання.

Вибір місця і підготовка ґрунту

Перед висадкою рослини подбайте про ділянку, на якій присутнє хороше освітлення. Вибирайте місце, де інші дерева або споруди не створюють тінь. В іншому випадку культура буде витрачати сили, щоб дотягнутися до сонця замість того, щоб правильно формуватися.

Ділянка має бути захищена від сильних вітрів, оскільки в зимовий час під час морозів потоки повітря можуть негативно позначитися на корі стовбура – вона починає розтріскуватися.

Підготовка саджанця

Купуйте посадковий матеріал тільки в спеціалізованих магазинах, щоб бути впевненим у відповідності необхідного сорту. Якщо купувати саджанець з рук, можна натрапити на недобросовісного продавця і купити рослину не того сорту. До того ж є ризик покупки деревця із захворюваннями.

Саджанці

Обов’язково дотримуйтеся правил з підготовки деревця до пересадки. У цьому випадку все залежить від типу придбаного матеріалу. При покупці штамба із закритою кореневою системою, висаджуйте його разом із грудкою землі.

Якщо ж ви плануєте закладати дерево з відкритим корінням, попередньо занурте його в глиняну бовтанку, консистенція якої має нагадувати густу сметану. Така процедура дозволить рослині швидше адаптуватися на новому місці та вкоренитися.

Закладка посадкової ями

Процес підготовки ґрунту полягає в деяких основних моментах. Якщо на ділянці недостатньо родючий ґрунт, збагатіть його поживними речовинами шляхом внесення відповідних добрив.

Виконайте такі дії:

  1. Підготуйте посадкову яму заздалегідь, краще з осені або за місяць до пересадки на постійне місце. Розмір лунки становить 80х90 см.
  2. На дно ями покладіть дренажний шар. Для цього використовуйте невеликі камені, биту цеглу. Так не буде застоюватися вода.
  3. На дренаж насипте підготовлений ґрунт: родюча земля, перемішана з перегноєм, компостом і торфом (1:1:1). Додатково внесіть 500 г деревної золи.
  4. Заповніть посадкову яму практично на половину, щоб за зиму земля осіла.

Така підготовка виключить ймовірність того, що рослина заглибиться нижче потрібного рівня. Головне, щоб коренева шийка і місце щеплення були над поверхнею ґрунту.

Висадка саджанця

Процедура висадки груші Красуля досить проста, але обов’язково беріть до уваги певні правила, щоб молода рослина змогла прижитися, рости і нормально розвиватися.

Дійте поетапно:

  1. Навесні в посадкову яму насипте трохи землі, після чого обережно розподіліть на ній корінці саджанця.
  2. Встановіть дерев’яний кілочок, щоб після висадки прив’язати до нього молоде деревце. Так ви уникнете викривлення стовбура.
  3. Засипте коріння ґрунтом, обережно струсіть рослину, щоб земля рівномірно розподілилася між усіма корінцями. Утрамбуйте ґрунт. Під час посадки враховуйте, що коренева шийка повинна розташовуватися вище поверхні ґрунту, щоб під час поливу або дощів на неї не потрапляла вода. Це знизить ризик загнивання від вологи.

Після посадки рясно полийте молоду рослину. Під один саджанець витрачається близько 15 л води.

Доглядові заходи

Після процедури забезпечте рослині ретельний догляд, який містить у собі різні агротехнічні процедури: полив, внесення підгодівлі, профілактику різноманітних захворювань. Якщо ви відповідально підійдете до процесу, груша Красуля стане одним із високоврожайних сортів у вашому саду.

Полив

Рослина потребує рясного поливу, але не проводьте його дуже часто – 2-4 рази на місяць, залежно від погодних умов. На 1 кв. на м пристовбурного кола йде від 30 до 45 л води. Визначити необхідність поливу ви можете за станом ґрунту.

Груші дуже важливо отримувати достатньо вологи перед початком цвітіння, після нього, в момент утворення зав’язей і після збору врожаю. Поливайте деревце по периметру крони дерева.

Розпушування і мульчування

Дуже важливими умовами для здоров’я груші є утримання пристовбурного кола в чистоті та регулярне розпушування. Своєчасно видаляйте бур’яни і очищайте ґрунт від різного сміття.

Після поливу або дощу розпушуйте ґрунт на глибину 5-6 см і мульчуйте травою, соломою або торфом. Так земля під деревом залишатиметься стабільно вологою.

Мульчування груші

Внесення добрив

Підживлення забезпечить плодову культуру необхідними їй вітамінами, тільки вносьте добрива обережно, беручи до уваги його особливості. Наприклад, доросла рослина з добре розвиненою кореневою системою здатна самостійно забезпечити себе мікроелементами.

Як правило, живлення необхідне молодим рослинам, які почали рано плодоносити. Виконуйте підживлення ранньою весною. Використовуйте для удобрення:

  • азотовмісні речовини;
  • суперфосфати;
  • органічні склади;
  • аміачну селітру;
  • золу.

Показником виснаження ґрунту і необхідності рослини в підгодівлі є відсутність будь-якої рослинності поруч із нею. Якщо по сусідству з деревом активно ростуть бур’яни, у ґрунті достатньо всіх необхідних елементів.

Раз на 3 роки виконуйте осіннє підживлення: вносьте в ґрунт органічні добрива (5 кг під одне дерево), додавши суперфосфати і калійні добрива.

Обрізка і формування

Через те, що груша Красуля характеризується середньою загущеністю, немає необхідності в частій обрізці. Але це не стосується тих випадків, коли потрібно позбутися пошкоджених гілок і тих, що ростуть усередину крони.

Безпосередньо при висадці вкоротіть головний пагін приблизно на 1/3. Через рік повторіть процедуру на новоутворених гілках.

Надалі проводьте тільки санітарну обрізку. Якщо ви видаляли великі гілки, обов’язково місця зрізів замажте садовим варом, щоб в оголені ділянки на дереві не змогли проникнути спори грибків і хвороботворних бактерій.

Обрізка груші

Побілка

Двічі на рік біліть стовбур груші – ранньою весною і восени (після того, як опаде листя). Весняна побілка захистить кору дерева від сонячних опіків і перегріву. Для цього використовуйте покупні суміші або самостійно приготуйте суміш із розпушеного вапна, канцелярського клею і води в рівних пропорціях.

Осінню побілку проводьте для захисту грушевого дерева від нападок паразитів, які хочуть перезимувати в тріщинах кори дерева. Для процедури восени приготуйте склад із мідного купоросу, клею ПВА і води.

Підготовка до зими

Щоб підготувати молоді дерева до холодів, обв’яжіть їхні стовбури ялиновим гіллям голками донизу і додатково укутайте мішковиною. Пристовбурне коло замульчуйте, щоб шар вийшов близько 30 см. Якщо ялинового гілля немає, можете використовувати солому або будь-які інші теплоізоляційні матеріали.

Дорослі груші сорту Красуля не потребують теплоізоляції. Проте подбайте про захист стовбура від гризунів – оберніть його просоченою тканиною або папером, попередньо завдавши спеціальний відлякувальний склад.

Збір врожаю

Через те, що у стиглої груші дуже ніжна шкірка, яка легко травмується, розпочинайте збір врожаю в період неповного дозрівання. Визначте відповідний момент за забарвленням плодів: шкірка має бути зеленого відтінку, з рум’янцем.

Протягом декількох днів плоди дозріють, завдяки чому збільшиться термін зберігання і знизиться ризик псування фруктів під час збору. Якщо ви вчасно не знімете груші з дерева, вони провисять ще кілька тижнів, після чого будуть опадати і розбиватися об землю.

Хвороби та шкідники

Груша Красуля характеризується стійкістю до парші та бактеріального раку, але може піддаватися іншим захворюванням плодових дерев.

Перед посадкою ознайомтеся з поширеними хворобами і методами боротьби з ними:

  • Борошниста роса. Пошкоджує молоде листя і суцвіття, які покриваються білим нальотом і не дають зав’язей. Для профілактики навесні обприскуйте розчином колоїдної сірки (2-3 обробки з інтервалом у 14 днів). Якщо рослина сильно уражена, використовуйте хімікати: Топаз, Скор, Превікур, Вітарос. Восени обробіть 1% бордоською рідиною.
  • Плодова гниль. Дуже часто вражає грушу в дощовий сезон. М’якоть плодів набуває коричневого відтінку і стає непридатною для вживання. Усі хворі фрукти приберіть із ділянки та знищіть. Для профілактики ранньою весною і після відцвітання обробіть дерево 1% бордоською рідиною. Восени обприскайте розчином сечовини в концентрації 3%.
  • Іржа. Грибкове захворювання, що вражає лист і кору дерева, ризик якого особливо високий, якщо по сусідству з грушею присутні кущі ялівцю. Обприскуйте рослину до, після цвітіння і під час зав’язування плодів препаратами Хом, Азофос, Стробі, Медекс.

Груша Красуля не боїться грушевого галового кліща, проте може піддаватися нападу інших шкідників, з якими боріться за допомогою інсектицидів:

  • Листовійка. Завдає шкоди листю – воно згортається і засихає. Під час набрякання бруньок і після відцвітання обробіть дерево Карбофосом. Позбутися личинок комах допоможе настій махорки і тютюну (розведіть 400 г в 10 л води, і залиште настоюватися на 48 годин, потім процідіть і наполовину розбавте водою).

  • Грушева мідяниця. Паразит селиться на верхній частині пагонів, харчується їхнім соком, а також висмоктує сік із бруньок, листя, квітконіжок і навіть плодів. Грушева мідяницяПроводьте обприскування перед початком цвітіння, використовуючи Іскру-М, а через 14 днів обробіть дерево Іскрою ДЕ. Позбутися від дорослих мідяниць допоможе обкурювання тютюновим димом.
  • Грушева плодожерка. Відкладає яйця в суцвітті груші, а личинки, що вилупилися, оселяються в плодах і поїдають їх зсередини. Обробляйте дерево перед і відразу після цвітіння такими препаратами: Децис, Кінмікс, Іскра біо. Приблизно через 30 днів після відцвітання додатково обприскайте Іскрою ДЕ. Встановлюйте навесні ловчі пояси, а для вилову метеликів плодожерки застосовуйте приманки.

Запобігти нападкам шкідливих комах і захворювань ви можете тільки за умови правильного і своєчасного догляду. Вчасно обрізайте рослину і проріджуйте крону для кращого провітрювання. Восени розпушуйте пристовбурні кола і міжряддя.

Способи розмноження

Найбільш популярним способом розмноження, який використовується в розплідниках, є щеплення на сіянці уссурійської груші, яка виступає в якості підщепи. В даному випадку для прищепи використовуйте живці, зрізані з нових пагонів молодих, але вже плодоносних дерев.

Для північних регіонів нарізайте живці в середині липня, для південних регіонів наприкінці червня або на початку липня. Вибирайте живці, у яких верхня частина зелена, а нижня здерев’яніла. Діаметр має відповідати розмірам підщепи.

Зрізайте живець, на якому є 2-3 міжвузля і кілька листочків. Вибирайте для процедури тільки здоровий пагін без ознак захворювань.

Рекомендації:

  • Нарізайте живці рано вранці, оскільки в цей період у паростках найбільше вологи. Використовуйте для процедури гострий, продезінфікований садовий ніж.
  • За добу до проведення процедури замочіть живці в холодній воді.

Покрокова процедура:

  1. На підщепі зробіть невеликий поздовжній надріз розміром 5 см, відсуньте кору ножем.
  2. Зріжте живець, щоб з одного боку злегка на кінці залишилася кора.
  3. Заведіть підготовлену гілочку в надріз підщепи і з’єднайте, щоб кора живця і дерева збіглися між собою.
  4. Місце щеплення обмотайте ізолентою, змастіть садовим варом і накрийте поліетиленовим пакетом.

Після проведення процедури своєчасно поливайте щеплену грушу, видаляйте бур’ян і проводьте профілактику хвороб.

Можете спробувати інший спосіб розмноження – живцювання. Для майбутнього саджанця вибирайте гілку довжиною 20 см. Зробіть зріз знизу під кутом 45 градусів вгору до бруньки, а зверху – рівний зріз. Для швидкого росту укорініть живець у живильній суміші (варіанти: мох і пісок, торф і пісок, органіка і чорнозем).

Перед посадкою зріжте з живців нижнє листя і видаліть половину тих, що залишилися. Замочіть пагони в коренеутворювачі так, щоб між ними залишилася невелика відстань. Уже восени можете висаджувати саджанці у відкритий ґрунт.

Дивіться також відео про живцювання груші:

Груша Красуля – невибаглива рослина, яка за належного догляду порадує вас великими врожаями. Якщо ви будете дотримуватися всіх правил під час посадки та надалі забезпечите поливи, підживлення й обрізання, ваше дерево не хворітиме, а також щорічно стане приносити соковиті плоди.