Абрикос Північний Тріумф – яскравий представник вітчизняної селекції та підтвердження її безмежних можливостей. Теплолюбна культура, завдяки Тріумфу, стала доступна садівникам більшості регіонів .
Опис сорту і його характеристики
Опис сорту Північний Тріумф:
- Дерево. Висота дорослого дерева – 4 м. Воно потужне, з товстими гілками і розлогою кроною. Листя велике, злегка загострене, краї – дрібнорубчасті. Квітки великі, білого кольору.
- Плоди. Колір – жовто-рожевий, оранжево-жовтий. Є червоний рум’янець різної яскравості. Форма трохи витягнута. Вага – 30-40 г. При гарному догляді вага плодів може досягати 50-60 г. Смак – приємний, солодкий, м’якоть соковита. Шкірочка середньої товщини і з невеликою бархатистістю, кислувата на смак. Кісточки великі, від м’якоті відокремлюються без зусиль. Плоди надійно кріпляться на гілках, якщо не дозріли – не опадають навіть під час сильних вітрів. Кісточки за смаком схожі на мигдаль.
У квіток Північного Тріумфу маточки набагато довші, ніж тичинки. Коли весна настає занадто рано, у квіток можуть бути відсутніми маточки – відбувається це через зрушення природних термінів і дефіцит тепла.
Основні агротехнічні характеристики сорту Північний Тріумф:
Характеристики | Параметри/опис |
Урожайність | 60 кг і більше |
Терміни дозрівання | остання декада липня-початок серпня |
Скороплідність | плодоношення – на 4-5-й рік після посадки |
Періодичність плодоношення | раз на 3-5 років трапляється неврожайний сезон |
Запилення | самоплідний |
Морозостійкість | висока |
Стійкість до хвороб і шкідників | висока |
Посухостійкість | слабо-середня |
Тривалість плодоношення | 20-40 років |
Походження Північного тріумфу
Сорт Північний Тріумф виведений радянським селекціонером Веньяміновим А.Н. шляхом схрещування Краснощокого і Забайкальського північного. У результаті селекції був отриманий абрикос, який взяв собі від першого великі, смачні плоди, а від другого – морозостійкість і посухостійкість.
Переваги та недоліки сорту
Північний Тріумф здатний плодоносити в зонах із суворими зимами і коротким літом – це головна особливість і перевага сорту. Інші його переваги:
- Висока скороплідність. Дерево швидко починає плодоносити. Уже на 4-й рік, після висадки, деревце дає 4-5 кг абрикосів.
- Відмінні смакові характеристики. Абрикоси з ніжною і соковитою м’якоттю мають приємний смак.
- Висока морозостійкість. Переносить морози до мінус 40 °С. За умови стійкості температур.
- Немає схильності до осипання. Плоди міцно тримаються на гілках.
- Стійкість до хвороб. Сорт особливо стійкий до грибкових захворювань.
- Самозапильність. Не потребує запилювачів – воно повноцінно плодоносить на повній самоті.
- Декоративність. Дерево дуже красиво виглядає в період цвітіння.
Якщо поблизу ростуть сорти-запилювачі, врожайність Північного Тріумфу підвищується. В якості запилювачів підходять сорти абрикосів – Кращий Мічурінський і Амур.
Садівник надає відеоогляд сорту “Північний Тріумф”:
Недоліки:
- Скептики вважають, що у “Тріумфа” недостатньо великі плоди.
- Є також думка, що з плодів цього сорту виходять недостатньо смачні заготовки.
- Найсерйозніший недолік – ризик підмерзання квіткових бруньок.
- Нерегулярність плодоношення. У дерева бувають “порожні” роки.
- Погано переносить різкі температурні перепади.
- Погано переносить тривалу посуху, оскільки коріння розташоване близько до поверхні.
Як відбувається посадка
При посадці абрикоса Тріумф північний важливо забезпечити саджанцю комфортне і поживне середовище. Щоб дерево благополучно прижилося, його слід правильно посадити. Поряд зі звичним способом посадки саджанців – в ями, є й інший варіант – посадка на пагорби.
За Железовим, Байкаловим і Чугуєвим
Якщо коренева шийка саджанця опиниться в землі, рослина загниє і загине. Не менш небезпечні ситуації, коли низ стовбура опиняється у воді – наприклад, під час танення снігу. У вологому середовищі деревина гниє, живлення не надходить до коріння, дерево гине. Садівники-любителі, вкриваючи на зиму абрикос руберойдом, присипаючи землею або перегноєм, сприяють загибелі дерева.
Відомі садівники Желєзов, Байкалов і Чугуєв запропонували альтернативний спосіб посадки абрикоса, що запобігає його загниванню:
- Замість посадкової ями роблять пагорб – насип із ґрунтосуміші. Її готують із дернової землі, компосту, перегною, грубозернистого піску – все в рівних частинах. Гній і торф не використовують.
- Трамбують пагорб. Його висота – 0,5 м, діаметр – 2 м.
- На вершині пагорба роблять заглиблення. Його глибина – 1/3 довжини коренів саджанця. У лунку виливають пару відер води.
- Готують ще 2-3 відра ґрунтосуміші.
- Ставлять у лунку саджанець, тримаючи його так, щоб коріння було розправлене, і засипають землею – до кореневої шийки. Лунки і борозенки для поливу не знадобляться.
- Рівняють схили так, щоб від стовбура йшов пологий спуск – не більше 45 градусів відносно поверхні.
- Щоб закріпити стінки пагорба, сіють траву – наприклад, підійде мітлиця побегоносная.
- Відстань між сусідніми деревами на пагорбах – 4-5 м.
Саджанець важливо правильно зорієнтувати за сторонами світу. На “південній” стороні стовбура в розплідниках проставляють мітки – вона повинна бути звернена на південь. Якщо переплутати – дерево буде погано приживатися і може загинути.
Визначення термінів
Висаджують абрикос переважно навесні – до початку сокоруху і розпускання бруньок. Важливо врахувати ризики поворотних заморозків, і відкласти посадку. Рекомендується висаджувати абрикос не раніше, ніж ґрунт прогріється до +5…+10°C.
Відповідні для посадки умови виникають зазвичай наприкінці квітня-початку травня – в цей період і висаджують саджанець. Причому зі сховища діставати його заздалегідь не можна – щоб не прокинувся завчасно.
Вибір і підготовка місця для посадки
Оптимальні характеристики ділянки під посадку абрикоса:
- хороше освітлення, багато сонця;
- відсутність протягів і холодного вітру;
- південна сторона споруди або паркану;
- відсутність стоячої води під час дощів і сніготанення;
- залягання ґрунтових вод – не ближче 2 м від поверхні;
- нейтральна реакція ґрунту, рівень рН 6-7;
- південні схили з кутом нахилу 10 градусів.
Якщо ділянка рівна, необхідно зробити пагорб, височину. За необхідності проводять розкислення ґрунту, додаючи вапно – від 0,35 до 0,6 кг на 1 кв. м. м, залежно від ступеня закисленості.
Посадковий матеріал
Поради щодо вибору саджанця:
- Найкращий вік – 1-2 роки. Такі саджанці краще приживаються, виростають міцнішими і врожайнішими, з хорошим імунітетом.
- Ідеальний час для покупки – осінь. Навіть якщо посадка буде проводитися навесні, купувати посадковий матеріал краще з осені – тоді буде впевненість, що саджанець зберігався у відповідних умовах.
- Найкраще місце покупки – спеціалізований розплідник або магазин.
- Бажано купувати саджанці з щільно упакованою кореневою системою. Ідеальний варіант – у контейнері.
- Коренева система саджанця, за обсягом, повинна бути вдвічі більшою за крону.
- На корі не повинно бути пошкоджень, слідів грибка або гнилі.
Як зберегти саджанець до весни:
- Занурюють коріння саджанця в бовтанку, приготовану з коров’яку і глини.
- Загортають коріння в мішковину, а потім у поліетиленовий пакет – його не слід щільно закривати.
- Коріння не має бути сухим – його періодично перевіряють. Зберігають саджанці в підвалі за температури від 0 до +5 °C.
- Ще варіант – прикопування саджанця. Його утеплюють соломою, спанбондом тощо. п.
Алгоритм посадки
Стандартний алгоритм висадки саджанця абрикоса в посадкову яму:
- Копають яму за 1-2 тижні до посадки. Глибина ями – 70 см, діаметр – 60 см.
- На дно ями укладають дренаж – з гравію, перемішаного з гілками.
- Родючий шар, знятий під час копання ями, змішують із перегноєм (2 відра), вапном (1 кг), суперфосфатом (500 г), аміачною селітрою (200 г), калійною сіллю (100 г). Останню можна замінити золою (200 г). Суміш ретельно перемішують, щоб коріння рослини не отримало опіків від зіткнення з добривами.
- Приготовану суміш висипають у яму, і накривають її – щоб не потрапила вода.
- Коли прийде час посадки, саджанець, розправивши коріння, поміщають на вершину пагорба. Поруч встановлюють кілочок.
- Саджанець розташовують так, щоб верхнє коріння височіло над горизонтом ґрунту, і під час засипання виходив пагорб заввишки 10 см. Якщо ґрунтові води близько – 40-50 см. Від кореневої шийки до ґрунту має бути 5-7 см.
- Навколо горбка проривають канавку. Заливають у неї 2 відра води – вона не повинна підтікати до стовбура, і коріння не повинно бути розмитим. Така посадка вбереже кореневу шийку від води під час дощів і танення снігу
- Полив посадку, поглиблення посипають мульчею.
Як доглядати за абрикосом
Північний Тріумф успадкував від “Краснощокого” невимогливість до догляду. Ніяких особливих турбот цей сорт не доставляє. Догляд зводиться до стандартних заходів – полив, підживлення, обрізка.
Головне завдання садівника – створити дереву комфортні умови на початковому етапі життя, а в подальшому підтримувати його здоровий стан, захищаючи взимку від морозів, а влітку від шкідників і хвороб.
Правильний і систематичний полив
Північний Тріумф добре переносить посушливі періоди, і поливають його нечасто. А якщо пройдуть хороші дощі, то поливи пропускають. Головне, щоб пристовбурне коло було розпушене – щоб до коріння надходив кисень, і добре вбиралася дощова вода.
У посуху абрикос поливають рідко, але щедро . Достатньо 2-3 поливів. Приблизний графік поливів:
- після цвітіння;
- у період росту плодів;
- після збирання врожаю.
Норма і частота поливів змінюється залежно від віку. Чим старше дерево, тим рідше поливи і тим вищий літраж. До 4-5 років деревце поливають часто, не чекаючи пересихання ґрунту. Норма поливу для молодого дерева – 30 л, дорослого – від 50 л на 1 кв. м. м.
Коли, як і чим підгодовувати?
Північний Тріумф підгодовують тричі за сезон. Навесні потрібні азотисті добрива – для нарощування зеленої маси, в період цвітіння і бутонізації – калій і мікроелементи, восени – калій і фосфор, щоб підвищити морозостійкість.
Терміни та норми внесення добрива під абрикос Північний Тріумф:
Період | Добриво і доза |
Весна. До або відразу після розпускання бруньок. |
|
Весна. Бутонізація і цвітіння. |
|
Осінь. |
|
Якщо вноситься зола, то вона має бути свіжою. Та, що побувала під дощами або зберігалася у вологому середовищі, не має поживної цінності та не підлужнює ґрунт, а тільки лише розпушує його.
Щоб внести добриво, по периметру крони виривають канавку або роблять кілька ямок глибиною 15 см. Розподіливши рівномірно добриво, ямки або канавку поливають, а потім зарівнюють.
Методи і терміни обрізки
Обрізка – найскладніша складова догляду. Перш ніж приступати до обрізки, доводиться вивчити її порядок і схему. Розрізняють кілька видів обрізки:
- Санітарна. Проводять навесні або восени. Видаляють сухі, хворі та пошкоджені гілки. Обрізані гілки спалюють, оскільки в них можуть перебувати шкідники і збудники хвороб.
- Формуюча. Спрямована на формування красивої та зручної крони. Проводиться з моменту висадки саджанця.
- Підтримуюча. Спрямована на активне утворення молодих пагонів і квіткових бруньок. Її проводять одночасно із санітарною обрізкою. Усі гілки, крім скелетних, вкорочують на 1/3.
Рекомендуємо також прочитати статтю про те, як і коли проводити обрізку абрикоса.
Абрикос росте швидше за всі інші плодові дерева, і обрізка йому потрібна частіша. Особливо часто обрізати доводиться дорослі дерева. При зменшенні річного приросту гілки обрізають до деревини, що утворилася 2-3 роки тому.
Особливості обрізки абрикоса:
- Обрізають абрикос щорічно – навесні, до того як розпустяться бруньки, як правило, в середині квітня.
- Гілки обрізають “на кільце”, щоб не залишалося пеньків. Крона абрикоса потребує щорічного проріджування.
- Видаляють гілки спрямовані до землі, що ростуть усередину крони, хворі, старі, що заважають одна одній.
- Молоді пагони, сильні та прямі, залишають, а криві та слабкі обрізають.
- Не можна видаляти більше чверті обсягу крони – щоб обрізка не стала шоком для дерева.
- Пагони, що не дають плодів – поросль, прибирають, на них витрачається занадто багато сил.
Підготовка абрикоса до зими
Заходи з підготовки абрикоса до зими не обмежуються внесенням калійно-фосфорних добрив і вологозарядкових поливів, потрібно ще утеплити дерево і захистити його від гризунів. Роботи з укриття починають після того, як денна температура опуститься до 0 °C.
Молоді саджанці повністю вкривають агроволокном. Дорослі дерева утеплюють так:
- Спочатку білять стовбури і скелетні гілки садовим вапном.
- Обв’язують штамб ялиновим гіллям, опустивши його вниз голками.
- Щоб захистити коріння від промерзання, пристовбурні кола накривають сухою соломою, сіном, тим же ялиновим гіллям. При цьому основу стовбура не засипають – відступають від нього на 15-20 см.
Забороняється обмотувати штамби плівкою або тканиною – під час відлиги вони будуть затримувати вологу, викликаючи підпрівання кори.
Вирощування з кісточки
Північний Тріумф садівники можуть виростити з кісточок, отримавши безкоштовний посадковий матеріал. Порядок вирощування:
- Вибирають красивий, великий, повністю дозрілий плід. Витягують із нього кісточку.
- На 3-4 дні замочують кісточку у воді. Потім перекладають її в ємність, наповнену зволоженим піском або мохом.
- ємність прикривають поліетиленовою плівкою, в якій пророблені отвори.
- Коли кісточка, тріснувши, дасть паросток, її пересаджують у ґрунт, на глибину 7 см.
Посадку в ґрунт виконують влітку або навесні. Оптимальним часом вважається травень місяць. Ґрунт періодично зволожують, а потім мульчують – перегноєм або торфом. За літо сіянець може вирости на 1 м, а за рік його можна пересадити на постійне місце або використовувати для щеплення на підщепу.
Хвороби, шкідники та заходи боротьби і профілактики
Сорт досить стійкий до хвороб і шкідників, але нехтувати профілактикою не варто. Рекомендовані профілактичні заходи:
- Прибирання та знищення опалого листя. У компост їх не відправляють – краще спалювати, оскільки в них можуть міститися спори грибка і личинки шкідників.
- Санітарна обрізка з подальшим знищенням обрізаних гілок. Після спалювання отримують цінне добриво – золу.
- Осіннє перекопування ґрунту – спори грибків, жуки, личинки, підняті наверх, гинуть від морозу.
- Побілка стовбурів і встановлення ловчих поясів. Перешкоджає проникненню шкідників.
- Осіння обв’язка стовбурів руберойдом – від гризунів.
- Восени та навесні – зачистка пошкодженої кори, з подальшою обробкою цих місць 3% розчином купоросу – мідного або залізного.
- Ранньою весною – профілактичне обприскування фунгіцидами та інсектицидами.
Поширені хвороби абрикоса Північний Тріумф:
Хвороби | Симптоми | Як лікувати? | Профілактика |
Клястероспоріоз | Листя вкривається бурими плямами, на місці яких з часом з’являються дірки. На пагонах – тріщини з витікаючою камедью. | Обприскуванням бордоською рідиною 1% або купоросом мідним 1%. Обприскують навесні бруньки, восени, коли опаде листя – гілки. У дощове літо обробка – кожні півмісяця. Під час бутонізації обприскують Хорусом (на 10 л води -3 г). | Обрізають і спалюють уражені гілки та опале листя. |
Моніліоз | Пелюстки буріють і всихають. Потім засихають листя, пагони, на корі – тріщини, плоди гниють. | Обприскують хлорокисом міді 0,3%, розчином Топсину 0,1% або Скора 0,02%. | Під час обрізки замазують садовим варом зрізи. Білять стовбури вапном з додаванням мідного купоросу. |
Цитоспороз | Дерево в’яне, починаючи з верхівки. На корі – темні плями. Гілки всихають. Дерево ризикує загинути. | Обприскування Топазом, Скором або Купрозаном. | Випилювання сухих гілок. |
Поширені шкідники абрикоса Північний Тріумф:
Шкідники | Опис | Як боротися? | Профілактика |
Листовійка | Гусінь, перезимувавши в корі та опалому листі, навесні поїдає листя і бруньки. | Обприскування Децисом, Інта-віром, Ентобактерином. | Перекопування пристовбурних кіл. Очищення кори металевою щіткою. Побілка штамба і скелетних гілок. |
Плодожерка | Вилупившись у другій половині літа, гусениці виїдають м’якоть плодів. | Обприскування Ентобактерином (на 10 л – 60-100 г) або 0,2% Хлорофосом. | Знищення опалого листя і перекопування ґрунту. |
Попелиця | Висмоктує з пагонів і листя соки. Листя скручується і в’яне. | У період сплячих бруньок – 3% бордоська рідина, під час розпускання – 2%, під час вегетації пагонів – 1%. Також обприскують Карбофосом 0,3%. | Боротьба з мурашниками. Висадка календули. |
Збір і переробка врожаю
Збирання врожаю проводиться з урахуванням цілей, для яких призначені плоди:
- Якщо абрикоси збирають на їжу або на сушіння, вони мають перебувати у стадії споживчої стиглості.
- Якщо плоди належить перевозити і реалізовувати, то збирають їх у стадії технічної та відповідний гарний колір, але при цьому їхня м’якоть досить щільна, навіть тверда.
Збирання врожаю влаштовують тільки в суху погоду. Ідеальний час для збору – 10-11 година ранку, коли висохне роса. Або вечір – після 17 години. Плоди, зібрані в прохолодну погоду поступаються за смаком тим, що зібрані в сприятливу погоду.
У сильну спеку збирання також не влаштовують – плоди, зібрані при високих температурах швидко псуються. Поспішати зі збиранням не варто – абрикоси надійно тримаються на гілках.
Основне призначення абрикосів – споживання у свіжому вигляді. У холодильнику плоди зберігаються 7-10 днів. Якщо абрикосів багато, їх пускають у переробку – сушать, варять варення і конфітюр, готують компоти, роблять вино, настоянки і лікери.
Творці Північного Тріумфу нітрохи не перебільшили, присвоївши сорту настільки пафосну назву. Це врожайний і морозостійкий абрикос став справжньою знахідкою для середньої смуги і Сибіру. Сорт, не вимагаючи особливих турбот, майже без перерв постачає своїх власників плодами з високими смаковими і товарними характеристиками.