Груша Кафедральна входить до складу сімейства розоцвітих із суцвіттями щитовидної форми. Це скороплідний столовий сорт із літнім терміном дозрівання та регулярним плодоношенням. Запилення відбувається за рахунок вітру і комах. Дерево досить зимостійке, тому легко вирощується.
Історія селекції та районування
Кафедральну вивели не так давно – 1989 року в Академії сільського господарства м. Києва. Москви ім. Тімірязєва. Авторство присвоєно чотирьом селекціонерам-науковцям – Качалкіну М. В., Сусову В. И., Потапову С. П., Чижову С. Т. Для створення сорту використовували сіянці гібридів, які зі свого боку були взяті від таких сортів:
- Дюшес Бедро;
- Тьома;
- Лісова красуня.
Опис сорту груші Кафедральна
Груша Кафедральна має унікальну особливість – крона ніколи не буває загущеною, тому що немає відростків, що ростуть вниз. Завдяки цій якості немає особливої необхідності в постійному формуванні крони. Відбувається так за рахунок збалансованого розподілу по рослинному організму ростових елементів.
Особливості дерева і щорічний приріст
Середня висота сорту Кафедральна варіюється від 3 до 4 м. Можна зустріти екземпляри нижчі або вищі, що безпосередньо залежить від умов зростання. Крона має конусоподібну форму.
Інші характеристики:
- кора – гладенька і сіра, без шорсткостей, у молодому віці коричнева з червоним відливом;
- гілки – кінці злегка загнуті вгору, рідкісні, кільчасті;
- листя – велике на півдні, дрібніше на півночі, але інші параметри однакові:
- форма – овальна;
- поверхня – гладка;
- колір – насичений;
- кінчик – загостреного типу;
- краї – зазубрені.
- бруньки – конусоподібні;
- квітки – великі, чашоподібні, білосніжні;
- крона – конусоподібна, правильна;
- центральний провідник – виражений чітко.
Розгалуженість кореневої системи
Коренева система у груші Кафедральна досить складна. Вона, на відміну від інших різновидів плодових дерев, вважається двотипною:
- Глибинні корені. Розвиток у них стрімкий, зростання спрямоване в глибину землі. Там корінь локалізується за типом якоря, надійно утримуючи товсте дерево в стійкому положенні. У міру зростання на головному відростку формуються допоміжні корінці всмоктувального типу. Така коренева система вважається дуже потужною.
- Поверхневі відростки. Такі ділянки кореневої системи відповідають за засвоєння поживних елементів, кисню і води з ґрунту, тому максимальна глибина їхнього залягання дорівнює 10-12 см. Зате в сторони корінці поширюються на 4 м (у дорослому віці). Занадто близьке розташування відростків змушує садівника проводити розпушування і прополку дуже акуратно, щоб не пошкодити коріння, через що дерево може ослабнути.
Через подібну різноманітну кореневу систему груша Кафедральна вважається максимально стійкою перед сильними вітрами, дає багато кореневої порослі (її можна використовувати як посадковий матеріал), відбувається якісне живлення.
Опис плодів
Форма Кафедральних груш дуже правильна і рівна (грушоподібна), тому відрізняється високими товарними якостями. Є й інші особливості сорту:
- Поверхня. Шкурка у фрукта горбиста, але гладенька і дуже ніжна. На дотик злегка масляниста, на вигляд глянцева.
- Розмір і вага. Плоди вважаються дрібними, оскільки їхня вага варіюється від 90 до 130 г.
- Калорійність. Кафедральна вважається дієтичною, у 100 г продукту міститься всього 50 ккал. Якщо споживати грушу в недозрілому вигляді, то калорійність становитиме лише 40 ккал. Сухих речовин тут 16%, цукру – близько 8%, кислоти – 0,3%.
- Колір. У недозрілому стані – жовто-зелений, у стиглому – освітлений жовтий. Присутній рум’янець червоно-рожевого відтінку.
- Вкраплення. Це множинні підшкірні точки, які мають сіруваті або зелені відтінки. Вони виражені слабо, майже непомітні.
- Плодоніжка. Довжина її універсальна середня, форма трохи вигнута, що створює додаткову зручність під час збирання врожаю.
- Смак і аромат. Плід має запах на середньому рівні, але смак виражений яскраво. Він солодкий із кислуватим післясмаком. Груша належить до десертної.
- М’якоть. Відтінок білий, структура масляниста, текстура соковита і дрібнозерниста. При надкушуванні відчувається легка щільність.
- Застосування. Кафедральна ідеально підходить для приготування соків, компотів і пюре за рахунок соковитості та солодкості. Груші переробляють на мармелад, варення, повидло і джем. Годиться фрукт і для сушіння.
Дегустаційна оцінка дорівнює 4,3 бала. Оцінювався смак і зовнішні показники.
Інші характеристики сорту
Для садівника набагато важливіші агротехнічні показники, ніж дегустаційні та зовнішні. Це дасть змогу точно визначити заходи, які належить виконати:
- Посухостійкість і холодостійкість. Дерево витримує зниження стовпчика термометра до -30 градусів, тому на Півдні не потрібне навіть укриття. Це стосується дорослих рослин, молодих же (до 7 років) слід уберігати від поворотних заморозків і зимових холодів, оскільки їхня коренева система і штамби ще недостатньо розвинені. Занадто посушливе літо сорт переносить важко, важливо своєчасно вносити воду і суворо стежити за цим процесом.
- Імунітет до захворювань і шкідників. При виведенні сортотипу враховувалося протистояння дерева захворюванням, тому Кафедральна у вкрай рідкісних випадках уражається борошнистою росою, сажистим грибком та іржею. Незважаючи на це, боїться зелену попелицю і мідяницю.
- Плодоношення. Перший невеликий урожай знімають з дерева у віці від 3 до 4 років. Плодоношення вважається дуже раннім для грушевої культури. При цьому плоди можуть рости в перші роки як поодиноко, так і групами. Заборонено протягом 5-6 років життя перевантажувати дерево великою кількістю плодів. Щоб цього уникнути, обривайте зав’язі, залишаючи на кожній гілці не більше 2-х шт.
- Самоплідність. Вона на високому рівні. Груші достатньо пилку, який переносять бджоли. Незважаючи на це, агрономи вважають, що для підвищення врожайних якостей сорту Кафедральна потрібне додаткове запилення. Для цього поруч висаджуються груші сорту Пам’ять Жигалова, Чижовська, Лада, Рогнеда, Сапфіра, Просто Марія.
- Цвітіння. Залежно від регіональності, цвітіння починається з 1 по 20 травня.
- Терміни дозрівання. Це літня груша, плоди якої готові до вживання вже з перших чисел серпня на Півдні та після 15-го в інших регіонах. У Сибіру і на Уралі термін дозрівання трохи зсувається до початку вересня.
- Урожайність. Сорт вважається врожайним – з одного дорослого дерева садівники знімають від 180 до 250 кг плодів.
- Тривалість життя. Кафедральна груша плодоносить близько 45-50 років, а дерево залишається життєздатним протягом 2-х століть, але плоди на них вже не формуються.
- Приріст. Щорічно пагони підростають на 40 см максимум протягом 8-10 років, після чого розвиток призупиняється.
Переваги та недоліки
Сорт характеризується певними перевагами та недоліками:
стійкість до морозів, багатьох захворювань плодових дерев;чудові смакові якості та зовнішній вигляд;транспортабельність;підвищена соковитість;стабільність плодоношення;хороша врожайність.дрібність плодів;непереносимість посухи;незначний термін збереження врожаю.
Способи розмноження
Груша Кафедральна найчастіше розмножується шляхом зрубу кореневої порослі та живцюванням. Це найоптимальніші способи за простотою і швидкістю отримання здорового саджанця. Припустимо щеплення в розщеп або за кору, але це заняття клопітке.
Порослю
Найспрощеніший метод для дерев, які не мають прищепного походження. Процедура проводиться восени або навесні. В обох випадках саджанці потрібно на кілька місяців поміщати в тепличні умови після посадки в горщик із ґрунтосумішшю.
Принцип проведення процедури:
- Відберіть здоровий відросток.
- Підкопайте його з усіх боків лопатою.
- Відрубайте лопатою основний корінь від материнського. Інші кореневі відростки теж зрубайте.
- Витягніть із ґрунту.
- Замочіть у будь-якому активаторі росту коренів.
- Посадіть у горщик стандартним способом.
Живцями
Ще один нескладний спосіб. Для його застосування потрібне міцне, доросле і повністю здорове дерево. Процес наступний:
- Візьміть однорічний пагін без видимих пошкоджень.
- Обробіть садовий інструмент антисептиком.
- Зріжте гілку під кутом у 45 градусів.
- Опустіть нижнім боком у стимулятор росту.
- Потримайте місце росту кореня у воді кімнатної температури 2-3 дні.
- Посадіть у відкритий ґрунт.
- Укрийте поліетиленовою плівкою на 3 місяці, після чого відкрийте. Періодично за цей час відкривайте поліетилен для провітрювання рослини.
Щеплення
Процедуру важливо проводити тільки на початку весни, щоб за теплий сезон отримати повноцінний відросток.
Як прищепити в розщеп:
- Зріжте на пеньок обрану підщепу. Сформуйте гострим ножем розщеп на глибину до 5 см. Врахуйте, що кору потрібно заздалегідь розрізати, інакше вона розірветься.
- На живцях зробіть клиноподібно зрізи, вставте їх у розщеп для поєднання камбію.
- Замажте прищепну ділянку садовим варом.
- Місце розщепу обмотайте ізолентою.
- Обмотайте полівінілхлоридною плівкою.
Як прищепити за кору:
- За 24 години до процедури занесіть живці в будинок.
- Перед щепленням замочіть нижньою стороною в стимуляторі росту.
- Спиляйте верх стовбура з підщепного дерева.
- Зачистіть місця спила ножем.
- Надріжте кору на підщепі так, щоб відокремився верхній шар.
- На живці, який буде прищеплюватися, зробіть рівний зріз зверху, а знизу під кутом у 25 градусів.
- Відсуньте кору на підщепі. Вставте держак і щільно притисніть його до дерева.
- Змастіть рани садовим варом.
- Обмотайте ділянку ізоляційною стрічкою.
- Укрийте поліетиленовою плівкою.
Особливості, про які важливо знати:
- приживання живця на підщепі відбувається на 14-17 день – у цей період важливо зняти поліетиленове укриття;
- якщо щеплений пагін падає, значить, приживлюваності немає – доведеться провести процедуру заново;
- на живці мають бути вічка – мінімум 3 шт.;
- проводьте процедуру дуже швидко, оскільки деревна поверхня піддається стрімкому окисленню і підсиханню.
Посадка груші Кафедральна
Сорт не дуже вимогливий до посадкових робіт. Проте, важливо дотримуватися деяких правил і вимог, що відносяться до груші Кафедральна.
Терміни
Цей сорт славиться непоганою стійкістю до морозів, тому її рекомендують висаджувати в осінній період. Досвідчені садівники стверджують, що це дозволить додатково підвищити холодостійкість культури. У цьому випадку важливо не пропустити час і заздалегідь ознайомитися з майбутнім прогнозом погоди. До перших морозів має залишитися від одного до півтора місяців.
У Північних регіонах садити грушу восени недоцільно – такі сильні зимові морози молода рослина не витримає. При весняних роботах орієнтуйтеся на період із середини квітня до перших чисел травня, залежно від кліматичних умов.
Вибір саджанця, його підготовка
Максимальний вік живця груші Кафедральна – 3 роки. Висота рослини має бути 1,2-1,5 м, кількість гілок – від 3 до 5, штамб – 50 см. Під час купівлі звертайте увагу на стан деревця – воно має бути здоровим, не сухим, без ознак хвороб і шкідників.
Правильно підготуйте живці перед посадкою, якщо у них відкрита коренева система:
- Зріжте всі пошкоджені елементи з надземної частини і кореневої.
- Укоротіть коріння, якщо воно довше 30 см.
- Обрізані ділянки продезінфікуйте слабким розчином марганцю або мідного купоросу.
- Замочіть саджанець у воді на 24 години.
- Тепер опустіть їх у стимулятор росту коренів.
- Біля посадкової ями занурте коріння в глиняну бовтанку.
Місце в саду
Будь-які плодові дерева вимогливі до ділянки, не виняток і Кафедральна груша. Врахуйте такі параметри:
- ґрунт має бути дуже родючим і пухким, найкращий тип – чорнозем, супіщанка;
- рівень залягання ґрунтових вод високий – близько 2,5 м від поверхні землі;
- виключаються протяги, але дерева мають і провітрюватися;
- освітленість хороша, тому не варто обирати місця під більш високими деревами або біля будівель.
Відстань між деревами
Важливо при посадці витримувати точну дистанцію. Якщо посадити дерева ближче необхідної відстані, рослини стануть змагатися за поживні елементи, воду і кисень. У результаті чого сили стануть йти на боротьбу, а не на ріст і розвиток. Якщо посадити далі, то страшного нічого не станеться, але груші займуть занадто багато простору.
Оптимальні показники:
- між деревцями – 4 м;
- між рядами – 5 м.
Посадка деревця покроково
Перед посадковими роботами спочатку готується яма. Є умови:
- при осінній посадці роботи проводяться за 2-3 тижні;
- при весняній – восени.
Як діяти:
- Перекопайте всю садову ділянку.
- Розрівняйте за допомогою граблів. По рівній поверхні легше нанести розмітку за складеною схемою посадки.
- Викопайте лунки глибиною 70х70 для однорічного живця. Якщо саджанцю 2 роки, розміри збільште на 10 см (80х80 см) тощо. д. При копанні відкиньте окремо верхній шар ґрунту (це приблизно 20 см) в окрему купу.
- Додайте у відкинуту верхню землю 20 кг перегною, 100 г сечовини, 150 г амонію сульфату, 900-1000 г Суперфосфату.
- Ретельно перемішайте і всипте в яму. Накрийте будь-яким водонепроникним матеріалом (плівка тощо).
- Коли прийде час посадки, зніміть укриття, вбийте кілочок майже по центру лунки.
- Поруч встановіть саджанець, розправивши коріння на всі боки.
- Засипте ґрунтом, що залишився з ями, так, щоб прищеплювальне місце розташовувалося на 6 см вище поверхні ділянки.
- Ущільніть пристовбурне коло.
- Зробіть навколо насип, який не пропустить воду за межі зони.
- Рясно полийте – під один саджанець 15 л води.
- Замульчуйте пристовбурні кола ялиновим гіллям, перегноєм, тирсою або торфом.
Все про посадку груші розповідається в цьому відео:
Догляд за грушею Кафедральна
Щоб груша плодоносила відповідно до сортових характеристик, необхідно дотримуватися агротехнічних вимог, які полягають у невеликому наборі заходів. В основі лежить зволоження ґрунту, внесення підгодівлі та обрізка.
Полив
Доросле дерево сорту Кафедральна може вільно витримати посушливе літо, але в цьому випадку плоди будуть дрібними і не настільки соковитими, як описано в характеристиці сорту. Суворо стежте за частотою, якістю і кількістю зволоження.
Правила:
- кількість внесеної води під дерево віком до 10 років – 20-30 л, з 10 до 20 років – 30-50 л, з 20 і далі – близько 60 л;
- частота – двічі на місяць, якщо літо дуже спекотне, то щотижня;
- тип поливу – дощування;
- час зволоження – половину дози рано вранці, другу частину після заходу сонця;
- якість – відстояна і досить тепла;
- полив повністю зупиняється відразу після збору врожаю;
- перед зимівлею вводять у ґрунт близько 100 л, що називається вологозаряд.
Після поливу розпушіть ґрунт і покладіть мульчу. Наприклад, після ранкового зволоження нічого не робіть, а після вечірнього дочекайтеся вбирання води, після чого проведіть потрібні процедури.
Коли і чим удобрювати – графік внесення добрив
Існує стандартна схема підгодівлі для груші Кафедральна, але садівник повинен враховувати стан дерева. Якщо воно добре плодоносить і не хворіє, то припустимо знижувати зазначене дозування, якщо, навпаки, врожайність знизилася, то можна злегка дозу збільшити.
Як вносити добрива:
- Перше підживлення проводиться відразу після зняття укриття, але обов’язково до початку бутонізації. Мета добрива – розвиток зеленої маси, пагонів, зав’язі. Що вносити: на 1 дерево 80-120 г карбаміду, розчиненого в 5 л води, полити прикореневе коло.
- Другий раз – після того, як дерево відцвіте. Тепер знадобиться курячий послід у кількості 1 кг і свіжозрізана трава (два 10-літрових відра вже нарізаного бур’яну). Все це змішайте і залийте 10 л теплої води. Настоюйте близько 7-8 діб, після чого 1 л настою з’єднайте з 10 л води і внесіть під корінь. Норма на одне дерево – 20-25 л.
- Після 10 липня для зміцнення імунітету, розвитку кори і плодів використовуються азотовмісні препарати. На одне дерево і 10 л води додатково потрібно таке:
- 5 г міді;
- 100 г калійної солі;
- 20 г бору.
- В осінній період для підготовки до зимівлі. Потрібні калійно-фосфорні підживлення. Що вносити з розрахунку на 1 кв. м. м:
- Суперфосфат – 2 ст. л. л., хлористий калій – 1 ст. л., вода – 10 л;
- при перекопуванні внесіть на глибину до 10-12 см 200 г деревної золи.
Побілка
Обов’язковий захід, що захищає дерево не тільки від гризунів і шкідників, а й сонячних опіків, обморожень. Тому рекомендується білити стовбур і нижній ярус гілок 2-4 рази на рік. Як зробити робочий розчин:
- візьміть 10 л води;
- розмішайте в ній 1 кг глини;
- додайте 2 кг вапна;
- долийте ще 5-6 л води.
Побілку слід наносити м’якою щіткою від низу до верху.
Догляд за ґрунтом
Пристовбурна зона теж потребує відповідних доглядових заходів. Вона повинна утримуватися в повній чистоті, оскільки наявність бур’янів призводить до поширення інфекції, шкідників. Що потрібно робити протягом вегетаційного періоду:
- знищувати бур’яни шляхом прополювання або виривання руками (обов’язково з кореневою системою);
- мульчувати – після поливів;
- рихлити – сприяє насиченню коренів киснем;
- прибирати опале листя і плоди.
Обрізка
Найголовніша обрізка має проводитися у весняний час, коли рух соку ще не настав. Завдяки такій санітарній процедурі формується правильна крона в перші 3-4 роки життя дерева. Далі це сприяє захисту рослин від хвороб, оскільки забезпечується нормальне провітрювання.
Значно підвищується врожайність – поживні елементи і сили спрямовуються на розвиток плодів, а не пагонів.
Дотримуйтеся основних вимог:
- завжди залишайте тільки найміцніші гілки, ослаблені всі підлягають видаленню;
- не можна залишати гілки, кінці яких стикаються з поверхнею ґрунту – так підвищується ризик інфікування і нашестя шкідників;
- обрізання здійснюється виключно на кільце, тому пеньки залишати заборонено;
- максимальне число пагонів, що видаляються, – 12-15 шт. за одну процедуру;
- перша обрізка проводиться з другого року після посадки саджанця.
Груша Кафедральна потребує тільки санітарної обрізки один раз на рік. Проте садівники рекомендують робити це і восени, безпосередньо перед зимівлею – за вегетаційний період багато гілок ламаються, уражаються комахами тощо. д.
Один раз на рік або два формуйте крону проріджувальним способом – зрізайте неправильно спрямовані гілки і ті пагони, які сильно загущують дерево.
Омолодження
Омолоджувальна обрізка необхідна деревам, які стали гірше плодоносити, на них формуються більш дрібні плоди, рослина часто піддається захворюванням. Найчастіше це відбувається після 10-річного рубежу.
Як це зробити для даного сорту:
- зрізайте всі гілки з центрального стовбура;
- залиште на головному пагоні тільки 4 найбільш сильних гілки.
Збір і обробка врожаю груші
Збирати врожай потрібно правильно і своєчасно. Якщо плоди потрібні для зберігання, зривайте їх у недозрілому вигляді. Якщо для вживання протягом 3-х днів або приготування варення, соку та іншого, то дочекайтеся технічної стиглості, її визначають за кольором поверхні шкірки.
Правила:
- збір починайте з верхніх ярусів – там груші дозрівають швидше, ніж внизу, оскільки вони повністю відкриті для променів сонця;
- те ж саме стосується бічних груш;
- використовуйте драбину, чим забезпечите собі безпеку;
- не лазьте по дереву – ламаються гілки, порушується сокорух через навантаження;
- при зборі для зберігання або продажу прямо з дерева кладіть фрукти в ящики – грушеві плоди не переносять часте перекладання з місця на місце;
- якщо на дереві є здорові та злегка підгнилі або просто занадто м’які фрукти, укладайте їх у різні кошики;
- не тягніть за плодоніжку, а скручуйте її з гілки.
У жодному разі не мийте плоди у воді. Груша Кафедральна взагалі не потребує попередньої обробки, оскільки зберігається вона всього 3 тижні. Для цього використовується холодильник або підвал.
Укриття на зиму
Кафедральна витримує мороз до -30 градусів, тому якщо взимку такі показники градусника не передбачаються, то вкривати дерево не потрібно. В інших випадках процедура вважається обов’язковою. Як це зробити правильно:
- За місяць до укриття зробіть вологозарядку, після чого внесіть добрива, розпушіть ґрунт.
- Укладіть у пристовбурну зону мульчу. Шар – не менше 20-21 см. Доцільно використовувати мох, торф, солому, сіно, але найкраще – перегній, оскільки він додатково віддає своє тепло й утримує температуру на потрібному рівні.
- Побіліть стовбур і нижні гілки вапном.
- Обмотайте стовбур мішковиною. Якщо її немає, замініть ущільненим папером. Якщо зима дуже сувора, додатково утепліть поліетиленовою плівкою або обкладіть ялиновим гіллям.
- Зафіксуйте конструкцію мотузкою.
Садівники рекомендують додатково зробити підгортання, а ялиновий лапник ставити голками вниз – так ви захистите дерево від гризунів.
Захворювання груші Кафедральна і боротьба з ними
Не до всіх захворювань шкідників схильна Кафедральна груша. Найнебезпечніші з них:
- Борошниста роса. При ураженні з’являються білястий наліт не тільки на фруктах, а й зав’язях. Якщо натиснути на це місце, воно продавиться. У міру прогресування плід твердне і набуває темного забарвлення, в результаті чого на поверхні формуються точки чорного кольору. Листові пластини теж чорніють, сохнуть, згортаються. Для лікування візьміть:
- 80 г колоїдної сірки, 10 л води;
- 2 мл Топазу або Скора і така ж кількість води.
- Сажистий грибок. Хвороба схожа з паршею. Її ознаки – чорний наліт, такі ж плями, зупинка дерева і плодів у розвитку. Чим лікувати (всі складові розраховані на 10 л води):
- господарське мило – 150 г, мідний купорос – 5 г;
- Хом – 40 г.
- Іржа. Листя стає іржавим, на поверхні утворюються чорні крапки. Для лікування використовується Скор – на 10 л води 2 мл, Гамаїр – на 10 л води 10 табл.
- Попелиця зелена. На поверхні листя видно зелений наліт. Для знищення використовуйте наступне (на 10 л води):
- бордоська рідина (мідний купорос – 300 г, вапно – 400 г);
- Карбофос – 30 г.
- Мідяниця. Уражаються спочатку бруньки, потім бутони. Для боротьби треба один із засобів (на 10 л води):
- Кеміфос – 10 мл;
- Карбофос – 90 г;
- Децис – 2 мл.
Груша Кафедральна невибаглива в догляді, сортова приналежність дозволяє розмножувати багатьма способами. Урожайність висока, але для її досягнення важливо дотримуватися правил посадки та агротехніки.