Груша пам’яті Яковлєва: опис сорту, особливості вирощування

Пам’яті Яковлєва (Pyrus communis Pamyaty Yakovleva) – відносно новий сорт груші. Незважаючи на молодість, її змогли гідно оцінити багато садівників. Головна особливість – стійкість до парші та морозостійкість. Тому різновид добре приживається в різних кліматичних зонах. Скрізь дає смачні та соковиті плоди.

Плоди пам'яті яковлєва

Походження

Груша Пам’яті Яковлєва – це вітчизняний різновид плодового дерева. Виведена була в 70-х роках. минулого століття. Над розробкою працювала група з 4 селекціонерів Мічурінського державного аграрного університету.

Найменування рослина отримала на честь радянського оригінатора Павла Никаноровича Яковлєва, який вклав свої сили у створення сорту.

Пам’яті Яковлєва отримано шляхом схрещування Олів’є де Серр і Тема. Офіційно внесений до Держреєстру в 1985 р. після проходження кількох випробувань.

Цікаво, що груша піддавалася різного роду тестуванням, але найкраще показала себе в умовах суворої зими. Вона змогла легко перенести мороз у -39 градусів.

Опис рослини, особливості запилення і плодоношення

Морозостійкість не єдина особливість Пам’яті Яковлєва. Сорт цінують не за одну характеристику, а розглядають культуру комплексно.

Характеристики плодів і дерева

Дерево Пам’яті Яковлєва середньоросле, активно зростаюче. Крона округлої форми, густота оцінюється як середня, висота до 2 м, частіше 1,5 м. Кора на штамбі та основних пагонах – сіра, лущиться. Головні гілки відходять від стовбура під кутом близько 90 градусів із незначною похибкою.

У міру дорослішання на них утворюються численні кільчатки з кількома штриховидними горбками.

Бруньки відігнуті, конічні, гладенькі з великою під бруньковою подушкою. Листя шкірясте, оберненояйцеподібне, щільне і еластичне. е. найбільша ширина знаходиться між серединою довжини і верхівкою. Колір – зелений. Мають скручені кінчики і пилчасті краї. Прилистники середні, загострені.

Опис плодів:

  • форма – широко-грушоподібна, неоднорідна;
  • розмір – середній, маса близько 130 г (максимальна маса 250 г);
  • шкірка гладенька, глянцева, тонка, але щільна й еластична;
  • забарвлення – світло-жовте з помаранчевим рум’янцем у вигляді смуг;
  • присутні підшкірні сіро-білі цятки, але вони ледь помітні;
  • підкладка довга, середньої товщини вигнутої форми;
  • воронка невелика, з напіввідкритою чашею і дрібними, вузькими, ребристими блюдечками;
  • м’якоть кремова, соковита, щільна, відзначається характерний для фрукта хрускіт;
  • смак солодкий, терпкість відсутня;
  • аромат приємний, грушевий.

Сорт добре досліджений. У 100 г продукту міститься:

  • аскорбінова кислота або вітамін С – 9 мг;
  • цукор – 10,8-13,5 г;
  • глікозид фенольного типу – 8,8-10,9 г (на суху вагу);
  • хлорогенова кислота – 122-173 мг;
  • катехіни – від 30,2 до 78-90 мг.

Також у складі достатня кількість дубильних речовин, які відповідають за терпкість. Вона зникає в процесі зберігання.

Плоди Пам’яті Яковлєва універсальні. Їх можна вживати у свіжому вигляді, піддавати консервації, заморожуванню або додавати до страв. Цікаво, що після термічної обробки відкривається новий приємний смак.

Особливості цвітіння

Сорт груші зацвітає наприкінці квітня-початку травня, залежно від кліматичних особливостей місця зростання. Квітки білого кольору блюдцеподібної форми. Пелюстки великі, роздільні, мають рівні краї. Пилок розташовується на рівні пиляків. Махровість відсутня. Бутони зібрані в суцвіття по 4-6 шт.

Квіти пам'яті яковлєва

Терміни дозрівання

Плоди Пам’яті Яковлєва досягають технічної стиглості наприкінці вересня-початку жовтня. Точної дати немає, оскільки. к. рости культура може в різних широтах. Скороплідність оцінюється як висока. Дерева, якщо висаджені правильно, починають утворювати зав’язі фруктів уже на 3-4 рік.

Дегустаційна оцінка

Професійна дегустаційна оцінка смакових якостей – 3,8 балів з 5 можливих. Це відмінний показник для культури універсального призначення.

Однак, смак, так само як і розмір фруктів, визначає кілька факторів:

  • склад ґрунту;
  • наявність або відсутність холодних вітрів на місці зростання;
  • рівень освітленості;
  • полив.

Найкращі запилювачі

Пам’яті Яковлєва – це самоплідний сорт, тому запилювачів не потребує. Але якщо є мета підвищити врожайність, то рекомендується розташувати на ділянці різновиди плодових культур, які цвітуть у ті ж терміни.

Добре виконують свою роль груші:

  • Серпнева;
  • Космічна;
  • Лісова красуня;
  • Сіверянка;
  • Лада;
  • Рогнеда;
  • Чижовська.

Пам’яті Яковлєва цвіте рясно. Тому сам стає запилювачем. Вид чинить позитивну дію на побратимів:

  • Бере московська;
  • Бере Діль;
  • Красуня Черненко;
  • Улюблениця Яковлєва;
  • Осіння мрія.

Урожайність

У перший рік плодоношення з одного дерева можна зняти близько 2 кг груш. Урожайність збільшується до 7-річного віку. Найвищий показник відзначається на піку зрілості культури – 220 ц плодів з 1 га. землі.

Районування

Первісне застосування сорту Пам’яті Яковлєва – вирощування в регіонах: Центральний, Волго-Вятський, Центрально-Чорноземний і Середньоволзький.

Зараз груша активно вирощується майже на всій території . Особливо високий попит на саджанці відзначається в Калмикії і Татарстані. Морозостійкість стала причиною посадки деревця за Уралом і в окремих областях Сибіру.

Якщо говорити про зарубіжні країни, то різновид приживається в садах України, Білорусі та інших державах ближнього зарубіжжя.

Морозостійкість, посухостійкість

Пам’яті Яковлєва підходить для вирощування в екстремальних умовах. Морозостійкість вища за середню. Діапазон температур від +30 до -30 градусів. Але відгуки кажуть, що сорт добре себе показує навесні після суворої зими з показником -39 градусів.

Посухостійкість оцінюється як низька. Культура потребує частого поливу.

На завершення дивіться також відеоогляд груші Пам’яті Яковлєва:

Переваги та недоліки

Пам’яті Яковлєва часто використовують як основу для виведення нових сортів груш. Така особливість є головною перевагою різновиду. Але садівники цінують її за інше. Також є й недоліки у даного сорту.

висока зимостійкість і стійкість перед різкими температурними перепадами, здатність проявляється навіть у молодих саджанців; невибагливість, доглядати за культурою просто, так само як і висаджувати; гарний імунітет; невеликі розміри дерева, що дозволяють розмістити сорт на найменшій ділянці; швидкий вступ у фазу плодоношення; самоплідність; чудова утримуваність фруктів на плодоніжках; у груш відсутня схильність до передчасного опадання; задовільна лежкість і транспортабельність.показники врожайності безпосередньо пов’язані з інтенсивністю поливу;плоди неоднакової форми, що знижує товарність;на фруктах можуть бути присутніми тверді ділянки;смак значно змінюється, якщо дерево росте на піщаному ґрунті.

Особливості вирощування та догляд

Пам’яті Яковлєва підходить для висадки у весняну або осінню пору року. Досвідчені садівники віддають перевагу першому варіанту. Не має значення, який період був обраний, ділянку і посадкову яму готують завчасно – з осені або за 2 тижні до початку робіт з укорінення саджанця.

Догляд за грушею

Вибір саджанця та ділянки

Місце для груші потрібне рівне і сухе. Важлива умова – гарне природне освітлення. Що ще врахувати:

  • небажане сусідство з високорослими деревами, які будуть створювати тінь;
  • культура негативно реагує на протяги;
  • висадка не може проводитися біля джерел, річок чи інших водойм;
  • потрібне далеке залягання ґрунтових вод;
  • дистанція між посадками не менше 3 м.

Щоб поліпшити повітрообмін у ґрунті, фахівці рекомендують висаджувати між грушами овочеві культури, що мають поверхневу кореневу систему. Наприклад, капуста, гарбуз, горох або квасоля.

Вибір місця для Пам’яті Яковлєва – процедура відповідальна, оскільки. к. груша погано переносить пересадки, висока ймовірність втратити дерево.

Приживлюваність, урожайність, смакові особливості залежать не тільки від місця розташування, а й від саджанця. Він не повинен мати:

  • чорні плями;
  • ознаки гниття;
  • сухі ділянки;
  • ослаблене, зів’яле коріння.

Рекомендується купувати посадковий матеріал у спеціалізованих розплідниках, тільки так можна бути впевненим, що дерево відповідає сортовій приналежності. Час – безпосередньо перед висаджуванням. Чим менше коренева система перебуватиме без ґрунту, тим краще.

Якщо ж має бути довге транспортування, то попередньо коріння обмотують вологою тканиною, а перед укоріненням додатково вимочують у теплій воді.

Вимоги до ґрунту

Пам’яті Яковлєва любить суглинний ґрунт з нейтральною або зниженою кислотністю. Лужні склади малопридатні. Знизити кислотність допомагає вапно (300 г на 1 кв. м). м), а підвищити гній (3 кг на 1 кв. м), а підвищити гній (3 кг на 1 кв. м. м).

Якщо посадка ведеться в глинистий ґрунт, то додають торф (30 кг на 1 кв. м). м). Так можна наситити землю киснем. Легкий склад допомагає збагатити крупний пісок (20 кг на 1 кв. м). м).

Підготовка до посадки

До посадки Пам’яті Яковлєва готуються приблизно за 1-2 тижні до початку робіт з укорінення. Що робити:

  1. Викопайте яму глибиною 1,2 м і діаметром не менше 0,8 м. Параметри потрібно витримати в обов’язковому порядку, щоб коренева система саджанця не постраждала.
  2. Утворену під час формування заглиблення землю змішайте з 30 кг перегною, 20 кг піску, 50 г сульфату калію і 100 г Суперфосфату.

Висадка саджанця

З посадкою Пам’яті Яковлєва впорається навіть новачок. Алгоритм наступний:

  1. На дно ямки насипте 25 кг поживного ґрунту (того, що був раніше змішаний з добривами). Сформуйте невеликий горбок.
  2. У центрі насипу встановіть кілочок, який буде грати роль опори для молодого деревця.
  3. Саджанець поставте по центру піднесення, акуратно розправте коріння. Правильне розташування посадкового матеріалу – з північного боку від стовпчика, щеплення спрямоване на південь.
  4. Засипте поглиблення ґрунтом так, щоб коренева шийка виявилася вище ґрунту на 6-7 см.
  5. Утрамбуйте землю. Рясно полийте.
  6. Досипте збагачену земляну суміш після того, як вода повністю вбереться.
  7. Прив’яжіть рослину до опори так, щоб між ними не було контакту.

Посадка груші

Полив і підживлення

Сорт груші Пам’яті Яковлєва потребує частого поливу. Норма під одне дерево – 20-30 л води. Частота залежить від температури повітря і кількості дощів. Середня – 2 рази на 10 днів. Це стосується молодих дерев.

У міру дорослішання культури зволоження ґрунту можна проводити рідше. Але в період дозрівання груш за вологістю потрібно стежити ретельніше. Не повинна утворюватися суха кірка на поверхні ґрунту. При цьому пам’ятайте, що перезволоження згубне.

Вносити добрива потрібно з другого року життя дерева. Схема підживлення:

  • Навесні азотні добрива. Наприклад, сечовина. Проводьте обприскування розчином – 700 г на 10 л води. Витрата – 2,5 л на 10 кв. м. м.
  • Влітку калійні склади. Добре себе показує деревна зола. Біля стовбура зробіть борозенку завширшки 30 см і глибиною 20-25 см. Насипте в неї порошок з розрахунку 300 г на 1 кв. м. м. Присипте ґрунтом, полийте теплою водою.
  • Осінь час для Суперфосфату. 20 г речовини закладіть на глибину 7-10 см у радіусі пристовбурного кола. Норма для 1 дерева.

2-3 рази на рік у весняний або осінній час культуру підгодовуйте органікою. Вносьте склади під перекопування по зовнішньому краю пристовбурного кола. Це потрібно, щоб захистити коріння від опіків. Супроводжуйте дії поливом. Інакше рослина не зможе засвоїти корисні мікроелементи.

У даному випадку рекомендується брати пташиний послід. 500 г розчиніть у 10 л води, залиште на добу, вилийте 5 л під 1 грушу.

Обрізка

Перший етап формування крони груші сорту Пам’яті Яковлєва починається на стадії висадки саджанця. У нього підрізають верхівку і скелетні гілки. У наступні роки, у міру зростання деревця, на стовбурі залишають у кожному ярусі по 2-3 пагони, спрямованих у різні боки, прищипуючи їх на рівні 6-7 бруньок.

Що ще проводити:

  • Санітарну обрізку. Видаляйте засохлі, мерзлі або зламані гілки та пагони, спрямовані вгору під гострим кутом.
  • Омолодження дерева. Суть – послідовне укорочення всіх гілок на одній і тій же дистанції. Можна позбавляти від 0,2 до 1,5 м довжини. Рекомендується щороку прибирати потроху. Радикальна обрізка погано впливає на ріст посадки і стан плодів.

Обрізка плодових дерев

Збір врожаю

Збір плодів сорту Пам’яті Яковлєва припадає на другу половину вересня, саме тоді відзначається біологічна зрілість. Але до робіт можна приступати раніше або пізніше. Різновид прекрасно утримує плоди.

Урожай добре переносить транспортування завдяки щільній шкірці. За звичайних умов лежкість становить 1 місяць, частіше 20 днів. У холодильному обладнанні фрукт зберігає свої якості протягом 2,5 місяців.

Оптимальне місце – льох, найкраща тара – дерев’яні або картонні коробки. Рекомендується укладати груші одним шаром, плодоніжками вгору. Так вони не деформуватимуться і стануть придатними для їжі аж до березня.

Побілка

Вважається обов’язковою процедурою по догляду за деревом. Потрібна, щоб захистити кору від сонячних опіків і запобігти розмноженню комах у тріщинах стовбура. Проводити роботи можна навесні або восени. Деякі садівники роблять це двічі за рік. Негативного впливу не передбачено.

Для обробки береться 250 г вапна і 10 л води. Можна додати:

  • клей ПВА, щоб склад краще тримався на поверхні;
  • 500 г мідного купоросу для блокування гниття деревини;
  • 100 г пекучого червоного перцю для знищення шкідників.

Зимівля

Пам’яті Яковлєва – сорт морозостійкий. У районах, де рекомендовано висаджувати культуру, підготовка до зими зводиться до ретельного очищення пристовбурного кола від рослинності та сміття, рясного поливу дерева, що запобігатиме промерзанню кореневої системи.

Якщо ж місцевість характеризується суворою зимою і сильними морозами, то в якості додаткового захисту може слугувати сніг. Як тільки він випаде, садівники щільно згрібають його до посадки, формуючи горбок.

Перші 2-3 роки після висадки саджанець потрібно вберегти на час холодів більш ретельно. Пристовбурні кола вкривають товстим шаром мульчі (торф). Альтернативний варіант – укрити низ деревця агроволокном, а зверху розподілити листя.

Хвороби та шкідники

Пам’яті Яковлєва – сорт з хорошим імунітетом, але дерево не може бути повністю захищене від хвороб. Найчастіше культуру вражає:

  • Біла плямистість. На листках утворюються плями сірого або білого кольору, потім вони жовтіють і опадають. Боротьба полягає в обробці 3% розчином бордоської рідини. Проводьте 2 обприскування до цвітіння. Інтервал 2 тижні. Норма – 10 л для 1 дорослого дерева.
  • Плодова гниль. На грушах з’являються бурі вкраплення, вони опадають. Плоди зберіть і закопайте глибоко в землю. Проведіть позакореневу обробку бордоською рідиною. Інструкція така ж, як у випадку з білою плямистістю.
  • Чорний рак. Кора починає тріскатися, темніє, відмирає, дерево засихає. Потрібна регулярна побілка стовбура. Лікування ведеться препаратом Хорус. Треба 2 обприскування з інтервалом 10 днів. Робочий розчин – 3 г на 10 л води. Норма для одного дерева – 2 л.

Не захищений сорт Пам’яті Яковлєва і від шкідників. Стійкість є тільки перед паршею. З якими паразитами ще може зіткнутися садівник:

  • Попелиця. Висмоктує сік із листя і пагонів. Підсумок – частини дерева перестають рости, засихають. Потрібен розчин Карбофосу – 60 г препарату на 7 л води. Проведіть обприскування з розрахунку 2 л на 1 доросле дерево. Частота – 2 рази через 10 днів.
  • Грушева мідяниця. Культура відстає в розвитку, плоди дрібні, характерний смак відсутній. Боротьба полягає у позакореневій обробці складом: 300 г господарського мила+10 л води на 10 кв. м на 10 кв. км. м. Можна використовувати кілька разів до повного позбавлення від шкідника.
  • Грушевий кліщ. Листя поступово втрачає свою еластичність. Рішення – обприскування по листю розчином колоїдної сірки (10 л теплої води + 50 г порошку на 10 кв. м). м). Дія триває 2 тижні, після чого роботу можна повторити, але не більше 3 разів.
  • Грушева плодожерка. Губить фрукти, вони втрачають привабливість, смак, опадають. Настій полину допомагає позбутися паразита. Для приготування візьміть 1 л води, додайте 1 кг трави. Дайте настоятися 1 добу. Розведіть, додавши 5 л води. Це норма для 1 дорослого дерева. Разове обприскування.

Не виключено, що Пам’яті Яковлєва може заразитися й іншими недугами. У середині літа йде активне розмноження грибка, але в цей період застосовувати отрутохімікати заборонено, щоб зберегти посадку, краще запобігти появі проблеми.

Профілактику проводьте навесні. У класичному варіанті використовується 3 обробки: після набрякання бруньок, по бутонах і на фазі повного завершення цвітіння.

Ефективно себе показують спеціалізовані препарати, що продаються в садівничих магазинах: Топаз, Скор, ХОМ, Фуфанон, Чистий сад. Вони допоможуть виростити здорове дерево й отримати гарний урожай.

Пам'яті Яковлєва

Сорт груші Пам’яті Яковлєва – відносно молодий різновид, який просто висаджувати. Відрізняється підвищеною морозостійкістю, до -30 градусів. Догляд не викликає труднощів, але вимагає відповідальності – відмова від поливання призводить до зниження врожайності, а від зимового укриття – до загибелі дерева.