Домашній фікус є вічнозеленою або листопадною рослиною з сімейства Тутових. Батьківщина фікуса – африканські та азіатські тропіки, субтропіки. Рослина вважається невибагливою у догляді, дуже декоративною, тому користується підвищеною популярністю у квітникарів усього світу. З квіткою пов’язано багато забобонів – як негативних, так і позитивних.
Що таке фікус
Латинська назва фікуса – Ficus, що в перекладі означає фігу та смоковницю. До групи фікусів входять і такі рослини як інжир, смоква. Культура має два види коренів – підземні, які сильно розростаються, і повітряні (властиво для епіфітів), які щільно обплітають стовбури дерев.
Якщо фікус повністю обплете дерево, воно загине від удушення, оскільки щільність плетіння дуже висока. Тому в домашніх умовах використовуються “мертві” стовбури.
Короткий опис фікуса:
- листя – насичено зеленого відтінку, може бути почерговим, супротивним, лопатевим, цілісним або зубчастим;
- поверхня листя – глянцева, напівглянцева або з восковим нальотом;
- молочний сік – присутній;
- квітки – можуть бути поодинокими або груповими;
- суцвіття – пазушного типу;
- пагони – у молодому віці гнучкі, у дорослому міцні;
- плоди – складаються з горішка і м’ясистого квітколожа.
Фікус цікаво виглядає в інтер’єрі, легко вписується в будь-який дизайнерський стиль. Володіє масою корисних властивостей, тому народні цілителі рекомендують використовувати листя рослини як лікувальний засіб. Але використовувати рецепти народної медицини потрібно з обережністю, тому що до складу квітки входять і отруйні речовини.
Класифікація фікусів
Умовно всі домашні фікуси поділяються на три групи:
- Деревоподібні. Це високі кущі (від 2 до 5 м) зі здерев’янілим стовбуром, який відрізняється підвищеною міцністю.
- Ампельні. Характеризуються гнучкими стеблами, які легко піддаються плетінню. Ростуть дуже швидко, можуть бути компактними і карликовими.
Фікус Пуміла (Ficus pumila)
- Чагарникові. Їхня висота не перевищує 70 см у домашніх умовах, але найчастіше квітникарі вибирають карликові сорти. Пагони досить щільні, тому заплітати і неможливо.
Найпопулярніші види для кімнатного вирощування
Різновидів фікусів настільки багато, що тільки видів існує більше 840 шт. Вони ростуть не тільки у квартирах і садах, а й у дикій природі.
Як кімнатна рослина найчастіше використовується тільки 2 види фікусів – каучуконосний і бенджаміна, рідше ліровидний і карликовий. Кожен вид включає в себе величезну чисельність сортів.
Бенджаміна
Найпопулярніший різновид у домашньому квітникарстві. Ця рослина більше нагадує деревце, що має тонкий стовбур і листя невеликих розмірів. Вони бувають різними – однотонними і зі світлими жилками. Це залежить від конкретного сорту. Особливість – рослини із зеленим листям потрібно ставити в півтіні, з прожилками, навпаки, ближче до світла.
Каучуконосний
Особливість цього виду – кущ складається з єдиного стовбура, який не ділиться на бічні пагони. Листя завжди велике, його ріст спрямований вгору. Можуть бути темно-зелені та з прожилками. Різновид не переносить протяги і спеку, тому в зимовий час горщики переставляють подалі від радіаторів опалення.
Ліровидний
Відноситься до великих фікусів, висотою до 2 м. Характеризується стовбуром, який повністю покривається листям. Листя, незалежно від сорту, завжди світло-зелене, велике, має хвилясту кромку. Характерна особливість виду – дуже швидке зростання (у перші кілька років за час вегетаційного періоду відростає приблизно на 25 см).
Карликовий
Відрізняється від інших різновидів своїми компактними розмірами стовбура, але стебла, що відростають, можуть звисати і стелитися по поверхнях. Листя дрібне й округле.
Для розростання пагонів необхідно створити особливі умови – щорічно пересаджувати в більший горщик. Причина цьому потужна коренева система, при зупинці росту якої гальмується і розвиток надземної частини.
Правила вирощування і розмноження фікусів
Для кожного виду і тим більше сорту необхідні особливі умови утримання. Але є й узагальнені вимоги. Це стосується абсолютно всіх пунктів – вологості повітря, типу ґрунту, правил поливу, підживлення, обрізки тощо. д.
Вибір ґрунту і горщика
Оптимальний матеріал ємності для будь-якого фікуса – глина, кераміка або щільний якісний пластик. Форма горщика може бути будь-якою, але висота бажана невелика. Головний критерій – резервуар потрібен такий, щоб він на 30% перевищував обсяг кореневої системи квітки. За надмірно маленької ємності рослина почне хворіти, за надто великої зупиниться в розвитку.
Особливе ставлення у квітникарів до складу ґрунту, оскільки всі фікуси люблять дуже пухкий ґрунт, з високим рівнем водо- і повітропроникності. Оптимальна кислотність – від 5,5 до 7,5 рН, залежно від сорту.
Врахуйте, чим більша квітка, тим щільніша потрібна ґрунтосуміш, тому що масивність рослини призводить до падіння горщика вбік. Для цього в субстрат додається дернова земля, перегній.
Субстрат можна придбати у квітковому магазині або зробити самостійно з:
- листової землі;
- річкового піску;
- торфу.
Найчастіше квітникарі висаджують фікуси в такі склади:
- листова земля – 2 частини, перегній і торф – по 1 частині;
- річковий пісок – 1 частина, листовий і дерновий ґрунт – по 2 частини.
Якщо фікус росте “пляшковим” способом, то як субстрат використовується цегляна крихта, гравій, галька, керамзит, перліт тощо.
Обов’язковою вимогою є влаштування шару дренажу на дні горщика – це захистить від перевищення рівня вологості ґрунту і подальшого гниття кореневої системи.
Освітлення і вологість повітря
Рівень освітленості залежить від типу листя – для ряболистих (зі світлими прожилками) необхідно багато світла, оскільки за його відсутності листя стане однотонно зеленим. Їх потрібно ставити на сонячні підвіконня, але в саму спеку бажано злегка притіняти (не через вплив прямих сонячних променів, а через високу температуру).
Сорти з однотонним листям краще ставити від підвіконня на відстані 2-5 м, оскільки прямі промені сонця призводять до вигоряння кольору. Але й постійна півтінь шкідлива. Оптимально, коли світло розсіяне.
Інші особливості:
- починаючи з весняного часу і закінчуючи осіннім, повертайте горщик у різні боки, завдяки чому крона сформується красиво і правильно в геометричному сенсі;
- у зимовий період вмикайте штучне освітлення, оскільки середній світловий день становить 12-13 годин;
- відстань від лампи до квітки – не менше 50 см.
Усі фікуси віддають перевагу високому рівню вологості повітря (не ґрунту), але тільки в тому випадку, якщо температура повітря не нижче 16 градусів. Забезпечити вологість можна обприскуванням і протиранням. Особливості:
- обприскуйте крону за допомогою пульверизатора теплою і відстояною водою;
- широколисті сорти щодня або через день протирайте вологою тканиною, що позбавить від осідаючого пилу, який не пропускає поживні речовини;
- поставте поруч із горщиком ємність із водою і постійно доливайте рідину.
Приблизно 1 раз на місяць (деякі сорти рідше, інші частіше) проводьте процедуру душування. Для цього поставте горщик у ванну або великий таз, повільно поливайте з лійки з розпилювачем на квітку. Обов’язково накрийте поверхню ґрунту пакетом або щільною тканиною, щоб ґрунт із ємності не вимивався.
Температурний режим
Фікуси люблять тепло і не переносять протяг. Для кожного виду і сорту потрібен особливий режим. Наприклад:
- для фікуса бенджаміна оптимальна температура від +10 градусів;
- для карликової Пуміли – +8 градусів;
- для каучуконосного виду потрібен режим від +16 градусів і вище;
- для ліровидного фікуса – +20…+25 градусів.
Заборонено ставити горщики з фікусами на підлогу або холодне підвіконня – краще підстелити пінопласт.
Способи розмноження
Фікуси розмножуються різними способами:
- насінням – застосовується рідко через тривалість процесу і неможливість домогтися материнських характеристик;
- живцюванням – найкращий варіант;
- листом із відростком – ще одна альтернатива;
- повітряними відводками – використовується для епіфітів з повітряними корінцями.
Посадка і пересадка
Щоб фікус не “здичавів” і продовжував рости, його потрібно періодично пересаджувати в новий горщик, більш об’ємний. Якщо ж ви не бажаєте, щоб квітка розросталася, то відмовтеся від процедури.
Правила:
- до 5-річного віку пересаджуйте щорічно;
- у більш старшому віці 1 раз на 2-3 роки;
- після 10-ти років можна просто замінювати верхній шар ґрунтосуміші;
- час пересадки – рання весна.
Як посадити/пересадити фікус:
- На дно горщика покладіть дренаж (керамзит тощо). д.). Шар – 2-4 см.
- Зверху – кілька шматочків деревної золи.
- Насипте субстрат до половини ємності.
- Поставте саджанець/квітку, досипте решту ґрунту.
- Злегка зволожте.
У перший час потрібно поливати кожні 4 дні.
Догляд за квітами в домашніх умовах
Від якості дотримання правил з доглядових процедур залежить життєздатність фікуса. Для кожного виду і сорту існують свої індивідуальні параметри, але є і загальні правила.
Як поливати фікус?
Фікуси люблять підвищену вологість повітря, але не переносять її в ґрунті, оскільки починаються гнильні процеси в кореневій системі. Тому звертайте особливу увагу на цей параметр.
Частота і кількість води, що вноситься, залежать від сорту квітки, але є одне правило – зволожувати фікус потрібно тоді, коли верхній шар субстрату почне підсихати.
Інші вимоги:
- вливайте рідини стільки, щоб вода не застоювалася, а відразу проникала всередину горщика;
- якщо горщик широкий і невеликий, то земля сохне швидше, тому і зволожувати доведеться частіше;
- у холодну пору року поливають рідше, ніж у теплу;
- вода має бути обов’язково кімнатної температури і відстояна протягом 2-3 діб.
Більше про правила поливу фікусів читайте в іншій нашій статті.
Чим підживити фікус?
Фікуси необхідно підгодовувати тільки в період вегетації, а під час зимового відпочинку це неприпустимо. В основі добрив має бути велика кількість азоту, калію і фосфору. Додатково потрібні й інші мінерали, тому найкраще використовувати універсальні покупні засоби. Культура добре відгукується і на органіку.
Чим можна підгодовувати:
- органічні добрива – тваринний або рослинний перегній, деревна зола;
- суперфосфат;
- селітра аміачна і калійна;
- “Краса для фікусів”;
- бурштинова кислота;
- “Гумісол”;
- “Ідеал”;
- “Фікус”;
- настої з трав (кропива тощо). д.).
Вносити добрива бажано двічі на місяць, але не частіше. Обов’язково чергуйте підживлення між собою.
Обрізка і формування крони
Обрізка необхідна фікусам для міцного здоров’я і швидкого зростання, а формування для краси. Перша процедура проводиться в період з ранньої весни і до початку літа, але чим раніше це зробити, тим краще. Тому що до періоду активної вегетації місця зрізів мають затягнутися.
Види обрізки:
- санітарна – обрізаються старі стебла, видаляються пошкоджені, підсохлі пагони, обривається зів’яле або занадто старе листя;
- омолоджувальне – зрізаються під основу найстаріші пагони;
- пінцювальна – видаляються верхівкові пагони, завдяки чому крона стане пишною.
Тип формування залежить від виду фікуса – якщо він має міцний стовбур, то створюють пишну крону, якщо ж гнучкі батоги, то їм дають напрямок росту. Дуже привабливо виглядають варіанти з плетінням. Найчастіше для цього висаджують кілька фікусів в один горщик, переплітають між собою або задають особливий напрямок росту.
Як заплести фікус?
Заплітають найчастіше фікуси бенджаміна, оскільки вони найлегше цьому піддаються і виглядають незвично. Але врахуйте, що зробивши одного разу плетіння, повернути квітку в природний стан вже не вийде.
Коротко про правила:
- заплітати можна тільки молоді квітки, поки їх батоги ще гнуться;
- за добу до процедури рясно залийте ґрунт водою, завдяки чому стебла стануть податливішими.
Основні способи:
-
- Спіраль. Для створення спіралеподібної форми необхідно в центр встановити опорний стовп, навколо нього посадити один або два фікуси бенджаміна. Якщо кущ один, то стебло закручується на опору. Якщо два, то батоги при обертанні повинні мати протилежні напрямки. Щоб витки по всій висоті були на однаковій відстані, зробіть попередньо розмітку по стовпу. Як це робити і що виходить у підсумку дивіться у відеоролику нижче:
- Решітка. Інша назва – плоске плетіння. Для нього потрібно мінімум 8 живців, які висаджуються в один ряд і переплітаються за типом решітки. Фіксувати можна м’яким дротом або мотузкою, затискачами тощо. д. Решітка вважається різновидом живоплоту. Як створити плоске плетіння і що з цього вийде, дивіться у відео нижче:
- Кругове плетіння. Композиція нагадує попередню, але техніка набагато складніша. Існує два варіанти – простий і об’ємний. У відеосюжеті нижче можна подивитися, як заплітається кругова огорожа і який вигляд має рослина потім:
- Вісімка. Для техніки використовується два саджанці, висаджені поруч. Пагони необхідно перехрестити так, щоб сформувалися вісімки. А як саме це зробити, дивіться в наступному відео:
- Косичка. Це найпопулярніший тип плетіння фікусів, але виконати його дуже складно, оскільки найменші помилки призводять до неохайності зовнішнього вигляду куща. Наприклад, якщо плести щільно, то в підсумку вийде суцільна колона, якщо вставити між пасмами палички, то збільшиться об’єм. Як правильно плести фікус косичкою дивіться в цьому відеоролику:
Як вибрати фікус
Через величезний асортимент не тільки видів, а й сортів кімнатних фікусів квітникарю-початківцю важко визначитися з вибором квітки. Тому просто врахуйте деякі критерії:
- Визначтеся, якої висоти ви хочете фікус – щоб він ріс у великому горщику на підлозі або стоячи в маленькому на підвіконні.
- Вирішіть, який вигляд ви бажаєте – щоб кущ виглядав деревом або плоскою кімнатною квіткою зі звисаючими стеблами.
Важливо і купувати здорову квітку, яка швидко приживеться і адаптується до нових умов, тому зверніть увагу на такі критерії:
- найкращий час для придбання – весна і літо, тому що після купівлі квітку потрібно буде пересадити в новий горщик, а восени і взимку це робити забороняється;
- оптимальний вік – до 3-х років, оскільки чим старший фікус, тим складніше йому адаптуватися в новому місці;
- кущ має бути здоровим, перевірити це просто – погладьте його проти листя, і якщо листя почне обсипатися, відмовтеся від такого екземпляра;
- коріння має бути виключно світлим, а не чорним і темно-коричневим;
- зелена маса має бути глянцевою, без хворобливих плям.
У квіткових магазинах листя часто натирають полірольними засобами для додання блиску, тому після приходу додому обов’язково вимийте і протріть кожен лист.
Чи можна тримати фікус вдома: прикмети та забобони
З фікусами пов’язано досить багато забобонних повір’їв, але наукового доказу їм так і не знайшлося. Проте деякі квітникарі в них вірять, тому задаються питанням – а чи можна тримати ці квітки в будинку. Ось які легенди пов’язані з цією екзотичною рослиною:
- Деякі народності вважають фікус мужегоном, а це означає, що в будинку, де є квітка, не приживаються чоловіки.
- Якщо листя воскове, то може привнести не тільки розлад у сім’ю, а й заздрість, плітки навколо власника фікуса.
- Азіати й африканці вважають, що фікус у будинку приносить, навпаки, щастя, особливо жінкам, удачу, багатство та інші блага. Багато хто вірить у те, що після появи суцвіть збільшується фінансовий добробут, а інші вважають, що буде поповнення в родині (народження дитини).
- Дослідники стверджують, що наявність фікуса в будинку сприяє очищенню повітря від таких речовин, як ксилол, формальдегід, ацетон тощо.
- Виходячи з вчення фен-шуй, квітку потрібно ставити в певній кімнаті. Якщо в кухні, то завжди в домі будуть гроші, якщо в спальні – діти, якщо у вітальні – щастя, у коридорі – збережеться працездатність, у робочому кабінеті – покращиться працездатність.
Дуже трепетно до появи фікуса в будинку ставляться вагітні жінки, помилково вважаючи, що квітка завдасть шкоди. Насправді, не можна його вирощувати, якщо жінка страждає на бронхіальну астму або в неї спостерігається алергічна реакція на ці квіти.
Деякі люди вірять, що фікус сприяє зачаттю, але для цього потрібно провести особливий ритуал:
- Купіть фікус, але краще його вкрасти в будинку, де є діти.
- Поставте горщик у своїй спальні на найвиднішому місці і ближче до подружнього ліжка.
- Доглядайте за рослиною так, ніби це дитина.
Залишається дочекатися моменту, коли фікус почне активно рости і розвиватися. Нібито в цей момент можна чекати зачаття.
Що стосується домашніх улюбленців – котів, собак, канарок тощо. д., які можуть ненавмисно поласувати соковитим м’ясистим листям, то тут потрібно бути обережнішими. Тому що в складі молочного соку присутні токсичні речовини. Ці отрути досить часто викликають летальний результат. Тому намагайтеся ставити горщики подалі від тварин, і особливо від маленьких дітей.
Які виникають проблеми
Фікус не вважається занадто примхливою кімнатною квіткою, але в разі порушення правил посадки та догляду можуть виникати деякі проблеми. Найчастіші з них:
- Опадає листя. Якщо рослина стара або листопадна, то до осені листя падає, що є цілком нормальною дією. Якщо ж кущу не так багато років, і він є нелистопадним, то причину шукаєте в такому:
- квітці холодно або жарко;
- пересушеність повітря або ґрунту.
- Листя жовтіє. Причин у цього багато – вплив прямих сонячних променів, брак поливів, але найчастіше кущ уражається шкідниками або хворобами. Наприклад, це може бути церкоспороз, антракноз, коренева гниль.
- Плями та наліт на надземній частині. Вони можуть бути коричневими або чорними, іноді з’являється і білий наліт. Це свідчить про грибкове ураження фікуса. Доповнюється проблема скручуванням листя.
- Уповільнений розвиток поряд з пожовтінням і опаданням листя. Відбувається найчастіше взимку на тлі браку освітлення. Більше про вирощування фікуса в зимовий період читайте тут.
- Рослина в’яне. Причина одна – неправильний температурний режим.
- Засихання стебла. Це відбувається через протяги. Другою стадією є різке падіння листя.
- Відмирання верхівки. Причина криється в перезволоженні субстрату. Поряд із цим виникають й інші симптоми – гниття коня, зміна забарвлення листя.
- Всихання листя. Спостерігається при нестачі вологи. Спочатку листя підсихає, потім згортається й опадає.
- Різка загибель квітки. Основний негативний фактор – перенасичення добривами. У цьому випадку коренева система отримує найсильніший опік. Це може бути внесення надмірної кількості добрив, наприклад, замість 200 мл – 300-400 мл. Або при занадто великій концентрації препарату. Наприклад, якщо в інструкції сказано, що на 1 л води потрібно 20 г засобу, а ви насипали 30 г.
За наявності проблеми дійте негайно, але спочатку проаналізуйте причину. Якщо вона криється в захворюваннях і шкідниках, проведіть лікування, удобріть квітку і створіть максимально сприятливі умови.
Вирощування домашнього фікуса – процес нескладний. При цьому квітка дуже чуйна на хороший догляд, результатом чого є її швидкий розвиток. Щоб урізноманітнити посадки на підвіконні, заплітайте фікуси в косичку, створюйте решітку або живопліт, і дивуйте цим своїх гостей.