Кролики Рекс – це унікальна порода для виробничого розведення та утримання в якості домашнього улюбленця. Ці тварини охайні та грайливі, стають відданим другом людини. У кроликів дієтичне м’ясо і цінна шкура, що приваблює багатьох заводчиків. Перш ніж вибрати цю породу для розведення, ознайомтеся з її особливостями.
Історія походження породи
Прабатьками кролика Рекс є представники Бельгійської породи. Уперше тварини з’явилися в 1919 році на території Франції. Довгий час вони залишалися поза увагою, і тільки в 1924 році представлені на виставці в Парижі, викликали загальне захоплення і масову любов. Після цієї події кролики Рекс були поширені по всій Європі, Азії та Америці, стали мешканцями сільськогосподарських угідь і улюбленцями в будинку.
“Рекс” у перекладі з латинської означає “король, цар”, що відповідає якості шкурки цієї домашньої тварини. Кролик з’явився в результаті мутації геному Бельгійських велетнів. Свого кінцевого вигляду набула після тривалої селекції представників домашніх і диких порід. У 1988 році з’явився ще один різновид породи під назвою Міні-Рекс.
Характеристика породи Рекс
Кролики м’ясошкуркової породи зовні нагадують бобра, привертають увагу незвичайним забарвленням, цінною шкуркою. Відмінні риси Рексів – укорочені і криві вуса, коротка і оксамитова шерсть. Кролики йдуть на забій або вирощуються як домашній улюбленець.
У представників породи дієтичне м’ясо, цінне хутро. Через низьку плодючість ціна шкурок завищена, та й сам кролик – задоволення не з дешевих. Йдеться не тільки про вартість молодняка і дорослих особин, а й про особливості їхнього повсякденного догляду.
Зовнішній вигляд і стандарт
Вага дорослих кроликів варіюється від 3 до 4,5 кг. У тварини невелика подовжена голова, міцний тулуб довжиною 40-55 см, потужні задні (поштовхові) лапи. Рекс має компактний вигляд, не залишаються поза увагою незвичайні вуса і добрі очі.
Інші особливості та стандарти породи:
- хутро – м’яке та густе, завдовжки не більше 2 см;
- вуха – прямостоячі, середньої довжини 11-12 см;
- очі – коричневі, повністю відповідають кольору кігтів;
- кістки – тонкі, свідчать про благородство породи;
- волосяний покрив – м’який, дрібний, але дуже густий.
Характер
Кролик Рекс при першому знайомстві дуже полохливий і насторожений, складно йде на контакт із людиною, довго звикає до нового оточення, тримається осторонь. Адаптувавшись, звір демонструє свій добродушний характер, відмінно ладнає з усіма членами сім’ї та домашніми тваринами.
Кролики Рекси шкодливі, метушливі та невгамовні, згризають все, до чого можуть дотягнутися в будинку. Перш ніж заводити такого чотириногого друга, краще кілька разів подумати і підготувати улюбленцю окремий вольєр для прогулянок.
Тварина має високий інтелект, швидко привчається до лотка, добре дресирується, розуміє своє прізвисько і реагує на заклик. Деякі кролики навіть вміють стояти на задніх лапах і просити їжу, гратися.
У самок Рекс відмінно розвинений материнський інстинкт, тому вони доглядають не тільки за своїми кроленятами, а й за онуками.
Фізіологічні особливості
У представників породи Рекс хутро м’якше, ніж у інших різновидів кроликів. Остьовий пух тонший, по довжині однаковий з підшерстям. Різкі переходи хутряного покриву тварини відсутні.
Рекс має відмінні зовнішні характеристики, добре виходить на фотографіях і нагадує іграшку. Фізіологічні особливості породи:
- вуса – короткі, вигнуті, стирчать у протилежні боки;
- довжина тулуба дорослої особини – не менше 54 см;
- вуха поставлені вертикально (прямостоячі);
- хутро рівне, за відчуттями і зовнішнім виглядом нагадує натуральний оксамит;
- у самців голова кругла і потужна, у самок – злегка подовжена морда;
- вага дорослих особин становить 4-4,5 кг.
Хутро кроликів
На дотик кролик м’який, за відчуттями – як плюшева іграшка. Хутро коротке – до 2 см, за довжиною однакове з підшерстям. Якщо гладити тварину проти шерсті, то хутряний покрив одразу ж займає початкове положення.
Стандартного забарвлення у представників породи Рекс не відзначено. Кролики бувають блакитні, білі, чорні, бурі, плямисті тощо. д. Зустрічається найнесподіваніше забарвлення, яке стає родзинкою Рексів.
Особливо цінуються кастори – вухаті особини бурого забарвлення з високою якістю хутра. Рідкісним вважається забарвлення шиншили, такі кролики виглядають особливо елегантно й естетично.
Представляємо вам відео про різноманітність забарвлення кроликів породи Рекс, зняте на виставці в Лейпцигу:
Господарська характеристика
Кролики Рекс представляють м’ясо-шкурну середню породу. Якщо тварини йдуть на забій, на виході можна отримати смачне, дієтичне м’ясо, цінну шкурку. Перший продукт використовується в дієтології та харчовій промисловості. Зі шкурок шиється верхній одяг.
Особливості утримання та догляду
Кроликів Рекс можна утримувати в суворих кліматичних умовах. Вони добре переносять низьку температуру, часто зустрічаються в північних регіонах . Тварини невибагливі в догляді, за винятком новонароджених кроленят, під час вирощування яких важливо дотримуватися певних правил:
- Температура. Кролики добре себе почувають при 15-25 градусах. Для них краще низькі температури, ніж спека від 30 градусів і вище.
- Пристрій вольєра. Для будинку краще вибирати матеріали, які кролик не погризе. Обов’язкова присутність навісу, інакше на спеці тварина гине. Підлога сітчаста, зверху підстилка, яка регулярно прибирається, дезінфікується.
- Чистота і порядок. Важливо не тільки регулярно прибирати вольєр і чистити клітки, а й мити, вичісувати саму тварину. В іншому випадку знижується імунітет.
Домашнє утримання
Якщо кролик живе у квартирі, йому потрібна простора клітка, годівниця і поїлка. Розташувати будиночок краще в тіні, щоб виключити потрапляння прямих сонячних променів. Для здоров’я тварини також небезпечні протяги.
Основні рекомендації при домашньому утриманні кроликів:
- Сховайте електричну проводку в короби.
- Приховайте кути меблів, щоб звір не поранився.
- В якості іграшок запропонуйте вихованцеві картонні коробки, м’ячики.
- Прибирайте клітку 1 раз на 2 дні, дезінфікуйте проти інфекції та паразитів.
- Щоразу додавайте свіжу порцію сіна, прибирайте старе, сире.
- Щодня міняйте воду в поїльнику.
Яку вибрати і як зробити поїлку для кроликів самостійно, читайте тут.
Хвороби та вакцинація
Щоб мінімізувати ризик захворювань кроликів Рекс, потрібен регулярний огляд ветеринара. Заводчику також не завадить переглядати хутро, вуха, зуби і ніс тварини. У разі тривожних симптомів зверніться до фахівця.
Про захворювання вух у кроликів та їх лікування, читайте в цій статті.
Обов’язковою умовою утримання кролика Рекс є профілактична вакцинація від геморагічної лихоманки та міксоматозу. У 2-3 місяці проводиться щеплення від сказу вдома або в кабінеті ветеринара.
Годування
Основа добового раціону – завжди свіже сіно і сухі гранули 3 рази на добу. Для заточування зубів відмінно підходять кора осики або берези. У міру сточування деревину необхідно міняти. Особливості денного меню залежать від пори року:
- Влітку давайте кроликам більше свіжої трави, фруктів і овочів, при цьому не забувайте про вітамінізовані комбікорми, користь сіна.
- Взимку годуйте кроликів комбікормом (65% денного меню), сіном, гілками дерев, коренеплодами, сумішшю зернових культур.
Особливо корисні для кроликів кріп, петрушка, цвітна капуста, морква і бадилля цього коренеплоду. Вітамінно-мінеральні добавки підбирайте індивідуально, купуйте у ветеринарних аптеках.
Особливості розведення породи Рекс
При розведенні кроликам потрібен карантин, навіть якщо вони щеплені та здорові. При зміні місця проживання або кліматичних умов імунітет може дати збій, і звір захворіє, заразить все стадо.
Відсоток виживання молодняка невисокий. Наявність поїлок, правильне харчування і введення в раціон підгодівлі підвищує шанси зберегти і виростити здорове потомство. Малюки харчуються материнським молоком або спеціальною сумішшю, через 21 день від народження переводяться на корм дорослих кроликів.
Вибір хорошого кролика
Для розведення купуйте кроликів чистокровної породи. Визначити “масть” можна за такими ознаками:
- масивне тіло;
- тонкі кістки;
- загнуті та короткі вуса;
- великі задні лапи;
- рівномірний розподіл шерсті (без перепадів);
- відсутність залисин;
- стандартна вага;
- м’яке хутро на задніх лапах;
- помірна активність.
Самець і самка розрізняються за формою голови: у нього масивна й округла, у неї – приплюснуто-витягнута морда.
Ознаки вибракування
Якщо тварину погладити проти шерсті, хутро пружне й еластичне, одразу ж повертається у вихідне положення. Коли цього не відбувається, чистокровність породи викликає певні сумніви.
Якщо кролик важить менше 2 кг і більше 5 кг, це ще одна ознака вибракування. Для продовження роду такі особини не підходять. Те ж саме стосується пасивних і млявих звірків, оскільки не виключено, що вони хворі.
Інші ознаки вибракування кроликів породи Рекс:
- опущення, тонкість вух;
- залисини на корпусі;
- довжина хутра понад 2, 4 см;
- наявність подвійного, потрійного підборіддя;
- довжина вух понад 13 см;
- поганий розвиток волосяного покриву.
Окрол і догляд за кроленятами
Недолік породи – низька плодючість. У посліді – до 5-6 дитинчат. Перед окролом самка облаштовує гніздо, утеплює його власною шерстю. Вона стає спокійною, мало рухається, більше спить.
Окрол відбувається восени або взимку. Народжує самка вночі або вранці, триває цей процес від 20 до 60 хвилин. Після облизує новонароджених кроленят, покриває їх своїм хутром, щоб не замерзли.
З пологами приходить молоко, яким кролиця годує новонароджених. За відсутності лактації кроленята підсаджуються до іншої самки для вигодовування. Головне – вода в поїльнику, інакше доросла тварина може з’їсти своїх дитинчат.
Особливості догляду за потомством:
- У кроленят слабкий імунітет, вони можуть загинути від будь-якої інфекції та порушення правил годування. Важливо підтримувати чистоту в клітці, уникати масових захворювань. Молодняк росте повільно, особини 4 місяців досягають 2,3 кг.
- Щоб молодняк вижив, найкращий варіант – залишити його з самкою. Ніщо краще, ніж материнський інстинкт, не допоможе заводчику виростити здорове племінне потомство. Поруч із матір’ю шанси виживання збільшуються у 2 рази.
Коли і як правильно відсаджувати кроленят від кролиці, ви можете прочитати в наступній статті.
Рентабельність
Вартість дорослого кролика варіюється від 4 до 6 тисяч рублів. Зустрічаються і більш дорогі особини. Ціна визначається рідкістю породи, складністю покупки, віком тварини. Якщо вирощувати кроликів на продаж, це можливість отримати хороший прибуток за мінімальних витрат.
Переваги та недоліки породи
Кролики Рекс не залишають байдужими жодну людину, їх дуже люблять діти. Зовнішність тварин незвичайна, характер – м’який і поступливий. На цьому список переваг породи не закінчується:
- невибагливість у харчуванні;
- швидкий набір ваги;
- смачне дієтичне м’ясо;
- морозостійкість;
- швидке статеве дозрівання.
Нарівні з перевагами є низка недоліків такого вибору, про які важливо знати перед покупкою:
- маленький приплід;
- погана переносимість спеки;
- вимогливість у догляді;
- полохливість;
- низька стресостійкість;
- висока смертність молодняка при неправильному догляді;
- тварини кусаються при відчутті специфічного запаху рук людини.
Кролики Міні-Рекс
Карликовий Рекс містить геном карликовості, вперше виведений 1971 року. Ця тварина кремезна, має укорочені лапи, важить 1,2-1,4 кг. Довжина вух – 5-7 см, шерсть коротка. Міні-Рексів купують для домашнього утримання в якості чотириногого друга.
Зовні звірятко нагадує плюшеву іграшку. Єдина відмінність від різновиду “стандарт” – мініатюрність карликових Рексів. Особливості будови тіла і характеристики породи ідентичні.
Кролики Рекс мають цінну шкурку і дієтичне м’ясо, використовуються для виробничого розведення або для душі. Найчастіше їх купують як домашню тварину, приваблює незабутній зовнішній вигляд.