Груша Брянська красуня: опис сорту, посадка, догляд та відгуки

Груша Брянська красуня

Брянська красуня – сорт груші, що привертає садівників зовнішніми якостями, невибагливістю до догляду, високим показником врожайності. Плоди соковиті та м’які, приємно пахнуть. Груша може довго зберігатися і не втрачати зовнішніх якостей.


Історія селекції

Груша сорту “Брянська красуня” не просто так отримала свою назву. Вона була виведена недалеко від міста Брянська. Селекціонер Н. И. Рожнов відкрив новинку, переваги якої оцінили багато селекціонерів. До сьогоднішнього дня ніхто не знає історію відкриття цього сорту.

Вважається, що під час селекції використовували такі сорти як “Новорічна” і “Вільямс червоний”. Спочатку сорт виводився спеціально для Чорнозем’я, але дуже швидко став популярним і в багатьох інших регіонах. Груша поширювалася по всій центральній частині , зокрема дійшла і до Уралу.

Опис сорту

Дерево виростає невисоке, середнє, має округлу крону. Кора пагонів забарвлена в бордово-коричневий відтінок. Характерною ознакою сорту є унікальний відтінок верхівкового листя на молодому прирості – яскравий, бордово-червоний. Після закладки верхівкової бруньки, листя на молодих пагонах набуває темно-зеленого кольору. Листя подовженої форми, середнє за розміром, з короткими загостреними кінцями. Листова пластина гладенька, блискуча.

У сорту пізнє цвітіння – розкриття бутонів припадає на кінець весняних заморозків. З цієї причини критичні температури на початку вегетаційного періоду ніяк не впливають на розмір урожаю. Плодоношення відбувається на 5-й рік. З одного гектара садівники збирають близько 20 центнерів плодів.

Груші великі, в середньому важать до 210 г. Форма правильна, подовжено-грушоподібна. Шкірка золотисто-жовтого відтінку, з одного боку має легкий рум’янець. Присутні дрібні підшкірні точки сірого відтінку. М’якоть кремова, середньої щільності, ніжна, масляниста, соковита, солодка.

Груші дозрівають у першій половині вересня. За кімнатної температури плоди зберігаються близько 14 днів, у холодильнику – понад 60 днів.

Чи потрібні сорту запилювачі

Сорт належить до самоплідних дерев, що сприяє самостійному запиленню. Немає потреби в інших запилювачах для зав’язування плодів. Така особливість є перевагою сорту, якщо поблизу відсутні відповідні рослини-запилювачі. Але врожай без них може бути невисоким.

Вчені стверджують, що самоплідні сорти нестабільні, і їхня врожайність залежить не тільки від кліматичних умов, а й від місцевості, в якій вони ростуть.

Для забезпечення стабільного врожаю бажано, щоб поруч із Брянською красунею росло дерево-запилювач. Головне, щоб цвітіння обох дерев було майже одночасним. Якщо на сусідній ділянці вже є відповідні рослини, у своєму саду його садити не обов’язково. Для додаткового запилення допустимо прищеплювати на дерево інші сорти груш. Але їх не повинно бути занадто багато, через те, що вони можуть сильно розростися.

Особливості посадки

Підготовчий процес перед посадкою груші – важливий момент, що вимагає дотримання певних умов і вимог. Сама посадка проходить швидко і без особливих труднощів. Але правильний процес забезпечить якнайшвидший ріст і розвиток рослини.

Вибір місця і часу

Сорт груші віддає перевагу багато тепла і світла. У затіненому місці пагони витягуються, знижується продуктивність, плоди формуються виключно на верхівках, оскільки тільки вони опиняються під сонячними променями. Ділянка, де росте дерево, повинна добре освітлюватися сонцем. Досвідчені садівники рекомендують висаджувати сорт на невеликих схилах з низьким заляганням ґрунтових вод. Краще не садити дерево в сирих низинних місцях, де волога застоюється дуже довго.

Культура буде добре рости і плодоносити, якщо посадити її на суглинних або супіщаних ґрунтах зі слабкою кислотністю. Ділянка має бути добре захищена від сильних вітрів, особливо в зимовий період, коли низькі температури поєднуються зі зниженою вологістю повітря. Вдалою буде ділянка, де дерево захистить паркан або господарські будівлі.

Контейнерні саджанці допустимо висаджувати протягом усього сезону методом перевалки. Найкращим часом для посадки груш з відкритим корінням у Центральному регіоні вважається рання весна, до моменту розпускання бруньок. В осінній період у цьому регіоні бувають затяжні холодні дні, вночі заморозки. З цих причин, рослини, висаджені восени, можуть загинути. На півдні бажано висаджувати груші восени, не пізніше, ніж за 14 днів до похолодання. До кінця листопада за гарної погоди і нормального рівня вологості рослини встигнуть зміцніти і вкоренитися.

Посадка груші

Підбір саджанців

При виборі саджанця обов’язково розгляньте їх. Зазвичай садівники купують одно- або дворічні рослини, у яких розвинена коренева система, і відсутні ознаки гнилі та пошкоджень. На стовбурі за 10 см від кореневої шийки має бути присутнє ущільнення – місце щеплення.

Саджанці, куплені перед холодами, вже не можна висаджувати, їх прикопують. В саду викопайте траншею з однією похилою стороною, покладіть на неї рослину і присипте землею, зверху прикрийте ялиновим гіллям, що сприяє їхньому захисту від промерзання взимку і пошкодження тваринами.

Поетапна посадка

Для весняного висаджування посадкові ями готують з осені, для осіннього висаджування – з весни. Розмір посадкових ям – 100х75 см. Викопайте ями за два тижні до проведення робіт. Родючий шар землі змішайте з двома відрами перегною, внесіть 100 г суперфосфату, 100 г солі калію або 500 г золи.

Щоб дерево краще прижилося, припудріть коріння саджанця Корневином або опустіть на кілька годин у розчин із цим стимулятором.

Як правильно посадити дерево:

  1. Насипте в яму частину приготовленої землі по центру у вигляді горбка.
  2. Опустіть рослину, розправивши коріння в різні боки. Саджанець з контейнера переваліть в яму разом із земляною грудкою.
  3. Вбийте кілок поруч із деревом.
  4. Присипте саджанець землею, злегка потрясіть його, щоб закрити всі порожнечі, утрамбуйте ґрунт.
  5. Підв’яжіть рослину до кілка, щоб при розгойдуванні вітру саджанець не вирвало із землі.
  6. Полийте грушу, внісши в поливальні борозни 20 л води.
  7. Замульчуйте шаром сіна, соломи.
  8. Укоротіть дерево для стимуляції відростання бічних пагонів (при весняній посадці).

Захистити саджанці від весняних заморозків допоможе обприскування Епіном або укриття агроволокном у перші дні після посадки.

Догляд за Брянською красунею

Брянська красуня – сорт, невибагливий у догляді, але важливо знати, як допомогти дереву рости правильно, щоб у майбутньому отримувати з рослини гарний урожай.

Регулярність поливів і розпушування

Груша має потужну кореневу систему, з цієї причини здатна повністю забезпечити себе вологою. Але за нестачі води, ранньою весною сповільнюється ріст пагонів і листя, в літній період зав’язі формуються слабо, погіршується смак плодів. Якщо восени не накопичилося достатньо води, холодостійкість знижується. Додаткового поливу особливо потребують молоді посадки. Раз на тиждень вносьте під рослину 20 л води.

Плодоносні дерева поливають рідше – їх добре зволожуйте в період цвітіння і після відцвітання. Якщо в цей час груша не наситилася вологою, зав’язі формуються слабо. Щоб просочити ґрунт вологою на глибину 80 см, внесіть під рослину 60 л води. Восени за відсутності опадів напередодні перших заморозків проведіть вологозарядний полив – внесіть 80 л води під рослину.

Внесення води під груші проводиться в поливальні борозни методом дощування або за допомогою крапельної системи зрошення:

  • При дощуванні вода під тиском розпорошується над кроною і ґрунтом, тим самим підвищуючи рівень вологості повітря. Щоб волога менше випаровувалася, поливайте рослину рано вранці або ввечері. Під час цвітіння небажано проводити дощування, інакше це загрожує змиванням пилку і зниженням врожаю.
  • Крапельний полив зручно використовувати у великих посадках: труби або стрічки з крапельницями укладають уздовж рядів груш і під тиском подають воду – вона рівномірно надходить до коріння рослин через дозатори. Такий спосіб допоможе заощадити витрати води і не розмити ґрунт.

Утримуйте пристовбурне коло в пухкому, чистому від бур’янів стані. Після поливу або дощу розпушуйте землю навколо дерева на невелику глибину, щоб не пошкодити коріння, яке розташоване в поверхневому шарі. Далі покладіть навколо стовбура солому, перегній – шар мульчі не тільки перешкоджає випаровуванню вологи та росту бур’янів, а й активує корисну мікрофлору ґрунту, пригнічуючи розвиток патогенних організмів, захищаючи кореневу систему від перегріву в літню спеку, а взимку – від підмерзання.

Полив груші

Підживлення

Для формування врожаю груша потребує великої кількості поживних речовин. З цих причин бажано удобрювати грушу органічними та мінеральними речовинами. Органіку вносьте під дерево восени раз на 3-4 роки під час перекопування – на кожне доросле дерево припадає 25-30 кг. Як добриво використовуйте компост, гній, перегній або послід.

Органічні добрива сприяють збагаченню ґрунту і прискоренню процесів поглинання деревом мінеральних підживлень. Органічні добрива вносьте в рідкому вигляді або під час перекопування, мінеральні – в сухому або розчиненому вигляді:

  • Перед цвітінням удобріть дерево 60 г селітри або 120 г карбаміду.
  • Після цвітіння обприскайте рослину розчином сечовини 5%. Це дозволить груші рости швидше.
  • Восени внесіть у ґрунт 120 г суперфосфату і 60 г хлористого калію. Для рослин віком до 6 років вносьте в півтора раза менше добрив.

Додатково можете удобрити дерево восени, використовуючи 700 г деревної золи, також навесні – посійте по зовнішній частині пристовбурного кола рослини сидерати – вони насичують ґрунт азотом, потім стають природною мульчею.

Обрізка дерева

Брянська красуня – сильнорослий сорт груші. Дерево потребує регулярного формування крони і проріджувальної обрізки. Ця процедура сприяє правильному формуванню крони, що полегшує догляд і збільшує кількість світла, що потрапляє на дозріваючі плоди.

Проводьте обрізку так:

  1. Обрізка проводиться з другого року життя дерева, навесні, до розпускання бруньок. Виберіть 3-4 найсильніших пагони, укоротіть їх на 30%, виріжте всі інші. Основний провідник укоротіть на 20-25 см.
  2. Наступного року повторіть процедуру, сформувавши другий ярус крони, що складається з 2-3 гілок. Пагони видаліть, гілки обріжте на 20-25%.
  3. На четвертий рік приступайте до формування третього ярусу гілок з одного або декількох пагонів. Основний провідник видаліть повністю, оскільки це дерево виросте високим, через що можуть виникнути незручності.

Проріджувальна обрізка складається з видалення гілок, які загущують крону. Її проводять на 5-й рік життя дерева. Ця процедура полягає у видаленні всіх гілок, що ростуть горизонтально вгору. Прорідіть частину молодих гілок – це необхідно для освітлення крони. З 8-10 року життя рослині проводять омолоджувальну обрізку: видаліть кінці скелетних гілок на 25-30%, обріжте основний провідник не більше ніж на 40%. Груша стане нижчою, більш стійкою до вітру.

Також груша потребує санітарної обрізки – процедуру проводять наприкінці жовтня. Не затягуйте з обрізанням, щоб дереву вистачило часу на відновлення сил перед морозами. Видаліть усі сухі, криві, поламані, деформовані гілки, спаліть. Після обрізки зрізи обробіть садовим варом або олійною фарбою в кілька шарів – це допоможе уникнути поширення інфекції.

Підготовка до зими

Сорт груші Брянська красуня негативно ставиться до морозів, коли температура нижче -25 градусів. Дереву необхідна підготовка до зимового періоду:

  1. Позбавтеся від усього листя, гілок і сміття, що є під деревом.
  2. Перекопайте землю пристовбурного кола – так ви знищите зимуючих шкідників.
  3. Замульчуйте грушу високим шаром торфу або тирси. Мульчу зніміть навесні, робити це потрібно вчасно, щоб не запріло коріння.
  4. Стовбур і гілки першого ярусу обробіть розчином: змішайте в 7 л води 300 г мідного купоросу, 1 кг порошкової глини, 2 кг вапна. Для дерев до 4 років беріть 10-12 л води, щоб не обпалити стовбур. Така процедура допомагає захистити грушу від шкідників, гризунів і морозів.
  5. Візьміть мішковину або ялинове гілля, укрийте стовбур.

Підготовка груші до зими

При дотриманні всіх цих правил вдасться вберегти грушу від промерзання і загибелі в зимовий період.

Коли випадає сніг, струшуйте його з гілок, щоб вони не ламалися. Робіть під грушею подушку зі снігу – її висота 40-50 см.

Хвороби та шкідники

Сорт груші характеризується стійкістю до захворювань, але залишити її без нагляду і належного догляду неправильно. Брянська красуня зрідка страждає від таких хвороб і шкідників:

Захворювання/шкідник Симптоми Методи боротьби
Борошниста роса При захворюванні на пагонах, листках або квітах груші утворюється білястий наліт, згодом стаючи бурим, потім з’являються темні плями. Обробіть дерево Топазом або Спором. Після зняття плодів з дерева обробіть рослину бордоською рідиною 1%. Після опадання листя, зберіть і спаліть його.
Грушева плодожерка Метелик, що залишає свої кладки на шкірці груші. Згодом з’являються личинки, які поїдають насіння плоду. Обприскуйте рослини відваром полину. Траву потрібно заготовити під час цвітіння, висушити за рік до обробки. Залийте 800 г трави 10 л води і настоюйте кілька годин. Поставте на вогонь і кип’ятіть протягом 30 хвилин. Процідіть відвар і розведіть у 10 л води. Розчином обробляйте рослини 2-3 рази перед цвітінням.
Листовертка Дрібні гусениці, які проникають всередину бруньок у момент їхнього набрякання. Шкідники вигризають бруньки, потім перебираються на листя і харчуються соком. Листовійка згортає листя в трубочку. Обробіть усі дерева в саду Карбофосом: розчиніть у 10 л води 30 г препарату. Обприскайте всі дерева в період розпускання бруньок.

Рекомендується також застосування настоянки тютюну, тютюнового пилу або махорки. Залийте 400 г будь-якого інгредієнта 10 л теплої води і залиште на 48 годин настоюватися. Процідіть, розведіть ще в 10 л води. Препаратом обприскуйте рослини протягом усього сезону, якщо не допомогла перша обробка.

Парша Захворювання, що виникає ранньою весною. На листках утворюється наліт зеленувато-бурого відтінку. Це призводить до засихання та осипання листя. Далі хвороба може перейти і на плоди – на них з’являються сіро-чорні плями. Запобігайте захворюванню: ранньою весною і пізньою осінню обробляйте дерево і ґрунт 500 г сечовини, розчиненої в 10 л води. Для дорослого дерева беріть по 5 л розчину, на кожен кв. м пристовбурного кола – по 1 л.

Використовуйте бордоську рідину – розчиніть у 10 л води 100 г негашеного вапна і 100 г мідного купоросу. Обробіть дерево до розпускання бруньок і після цвітіння.

Переваги та недоліки сорту

Переваг у сорту більше:

  • це самозапильний сорт;
  • приваблює красивими, великими плодами;
  • плоди дозрівають швидко – урожай збирають уже на третій рік;
  • сорт сумісний з іншими культурами (підщепами айви);
  • рослини стійкі до морозів;
  • дерева не схильні до грибкових захворювань, часто стійкі до атак шкідників.

Груша Брянська красуня – унікальний сорт, у якого практично відсутні недоліки. З мінусів виділяють лише погіршення смакових якостей і наявність дефектів у зовнішності плодів, але винятково за нестачі вологи, за посухи.

Брянська красуня

Брянська красуня – сорт груші, що входить до числа лідерів видів, виведених для чорноземів. Садівники цінують грушу за хорошу адаптацію до кліматичних умов інших регіонів.

Брянська красуня – сорт груші, який до вподоби багатьом початківцям і досвідченим городникам. Плоди характеризуються хорошими смаковими і зовнішніми якостями. При транспортуванні не деформуються, зберігаються довго. Якщо дотримуватися правил посадки та догляду за рослиною, вдасться щорічно ласувати солодкими плодами.