Підживлення черешні: кращі добрива, терміни і обсяги

Підживлення черешні – головна складова загального догляду за культурою для підвищення врожайності та захисту від захворювань. Завдяки добривам плодові дерева легше переносять зимовий холод. Корисні речовини вносяться навесні, влітку і восени.

Підживлення черешні

Навіщо потрібне підживлення черешні

Урожайність безпосередньо залежить від складу ґрунту, рівня вологості на всіх етапах зростання черешні, зокрема й восени (добрива впливають на кількість весняних зав’язей і морозостійкість дерева). Для чого потрібні підживлення:

  • забезпечення росту і розвитку;
  • зміцнення імунної системи рослини проти захворювань;
  • підвищення врожайності;
  • поліпшення смакових якостей плодів;
  • збільшення розмірів ягід;
  • насиченість кольору плодів.

Коли вносити підживлення

Черешня удобрюється в усі сезони, крім зими, але важливим фактором є кількість і вид корисних речовин, що вносяться. Наприклад, для молодого саджанця потрібне менше дозування добрив. Важливо знати, коли саме обробляти культуру.

Навесні

Весняне підживлення перешкоджає захворюваності плодового дерева, захищає від агресивного впливу різких перепадів температури.

Незалежно від кліматичних умов добрива вносяться ранньою весною (температура повітря повинна бути мінімум +5 °C), коли повністю зійде сніг, а в дерева виявляться ознаки сокоруху.

Це важливий процес, при якому коренева система виштовхує рідину, направляє її до верхівки крони, після чого сік повертається назад (нагадує функціональність кровоносної системи). Таке пробудження рослини від зимової сплячки дозволяє поширити поживні елементи по всьому дереву.

Визначити настання сокоруху можна 3 способами:

  1. Відріжте ножем тонку гілку, відокремте кору. Якщо рослина ще спить, кора буде відходити важко.
  2. Огляньте колір кори – під час руху рідини він набуває теплих відтінків (взимку кора має холодний тон).
  3. Прощупайте місця утворення бруньок – вони мають набухати.

Чим і як підгодовувати:

  1. Перший раз внесіть азотні добрива (100-120 г). Розсипте в сухому вигляді навколо стовбура, перекопайте землю на глибину 10 см і злегка зволожте ґрунт.
  2. Наступні 3 підживлення робіть у період з 20 квітня по 30 травня. Знову використовуйте азот. Для цього розведіть у 10 л води 25 г засобу і полийте пристовбурні кола.
  3. У квітні обробіть крону фунгіцидами (на упаковці препаратів описане дозування). Можна використовувати суміш з 0,05 % сульфату цинку, 0,005 % борної кислоти і по 0,5 % марганцю та сечовини.

Після початку цвітіння під корінь вноситься Суперфосфат (350 г) або сірчанокислий калій (200 г). Це актуально для Півдня, оскільки черешня дозріває дуже рано.

Влітку

Багато садівників не приділяють уваги літнім підживленням, помилково вважаючи, що це дереву вже не потрібно. Але після цвітіння і формування плодів рослина втрачає багато сил, слабшає і потребує корисних речовин. Якщо не вносити добриво, культура наступного року буде погано плодоносити.

Правила і терміни внесення добрив у літній період:

  • Перше підживлення проводиться відразу після того, як дозріють плоди. Для цього навколо стовбура зробіть ямки глибиною до 20 см, насипте в них компост або перепрілий перегній, присипте ґрунтом і зволожте.
  • Через 1-2 тижні вносьте азотні добрива позакореневим способом. Далі такі ж препарати використовуйте ще 2-3 рази, починаючи з середини липня.
  • Коли врожай зібрано, дереву потрібні мінерали – калій, кальцій, фосфор.
  • Через 2-3 тижні внесіть коров’як (8 частин), курячий послід (1 частина) на 20 частин води.

Восени

Восени починають розвиватися бруньки, з яких навесні утворюються плоди. Перед підживленням ретельно перекопайте пристовбурну зону, внесіть такі добрива (тільки в сухому вигляді):

  • 70-80 г калійних препаратів, 170-200 фосфорних;
  • органіка – гній у перепрілому стані – на 1 кв. м – 7 кг;
  • пічна зола – на 1 кв. м – 230-250 г;
  • залізний купорос або інший препарат на основі заліза (необхідно для захисту рослини від грибкового ураження).

Рекомендації щодо осіннього підживлення:

  • Добрива вносьте не раніше середини жовтня (для Центральних регіонів). В іншому випадку активується розвиток пагонів, а це під час зимової сплячки призведе до їх промерзання.
  • Температура повітря не повинна бути нижчою +6 °C.
  • Перед настанням морозів обов’язково укутайте дерево і прикореневу зону нетканим матеріалом. Це не дозволить добривам перемерзати, інакше знизиться рівень ефективності їхньої дії.

Підживлення восени

Види добрив і дозування

Вид підгодівлі підбирається на підставі дефіциту тієї чи іншої речовини в ґрунті, про що свідчать ознаки на дереві. Тому ви самостійно можете визначити, яке саме добриво необхідно вносити.

Як проявляється дефіцит мінералів:

  • Фосфор. Зникає яскравість кольору з листя, плоди обсипаються, не встигнувши дозріти, на гілках занадто маленька кількість бруньок.
  • Магній. Листя набуває окантовки коричневого кольору, крона стає тьмяною. На дереві не утворюються нові пагони і листя.
  • Калій. Плоди здаються зморщеними і позбавленими смаку. Листя – жовтіє, покривається червоними плямами (на кшталт опіків), стає дрібним.
  • Кальцій. Черешня піддається викривленню пагонів, закручуванню листя і плямистості, спостерігається уповільнений ріст і розвиток.
  • Азот. Ознаки проявляються ще ранньою весною тонкістю і млявістю пагонів, низьким розгалуженням. Далі змінюється колір листя на жовтий відтінок.

Категорично заборонено перевищувати зазначені в інструкції дозування препаратів – це призводить до опіку і гіпермінералізації (передозування), що тягне за собою неприємні наслідки.

Суперфосфат

Це мінеральне добриво, що чинить на рослину різнобічну дію. Активна речовина – фосфор, додаткові – сірка, магній, кальцій.

Регулярне використання препарату сприяє прискоренню обмінних процесів, збільшенню врожайності, поліпшенню якості ягід, прискоренню утворення бутонів і зав’язей.

Суперфосфат буває 2 видів:

  • Звичайний. Випускається в гранульованій і порошкоподібній формі. Восени навколо стовбура вноситься в сухому вигляді на глибину не менше 15 см. У травні та червні доцільно поливати розчином (на 1 кв. м – від 500 до 600 г).
  • Подвійний. Високий ступінь концентрації фосфору (50 %). Крім основних речовин (магнію, кальцію і калію) до складу включено фосфати заліза та алюмінію. Вноситься навесні та восени по 300 г на 1 кв. м. м.

Якщо ґрунт дуже виснажений, дозування можна збільшити.

Калійні добрива

Калій міститься найбільше в глинистих і суглинних ґрунтах (до 3 %), в інших ґрунтах його дуже мало, тому так важливо вносити мінерал. При його нестачі призупиняється ріст пагонів і бутонів, в’януть паростки, дерево слабшає і стає чутливим до морозу і посухи.

Види добрив для черешні:

  • Калійна сіль. Кількість основної речовини досягає 40 %. Дрібні кристали мають брудно-рожевий відтінок. Препарат є сильно концентрованим, оскільки його отримують шляхом з’єднання сильвініту і калію хлориду, тому вноситься в ґрунт у малих дозах – на 1 кв. м 15 г.
  • Калімагнезія. В основі калій (29 %) і магній (9 %). Являє собою тверду субстанцію сіро-рожевого кольору, яка швидко розчиняється в рідині. Підживлення проводиться восени та навесні. На 1 кв. м потрібно 8-10 г. За необхідності дозування дозволено збільшувати у 2 рази.
  • Пил цементний. Калію міститься 36 %. Порошкоподібна суміш легко розчиняється у воді, швидко проникає у волокна рослини, додатково нейтралізує підвищену кислотність землі. Рекомендоване дозування для 1 кв. м – від 150 до 300 г.
  • Амофоска. Складається з 30 % калію, 5 % азотної сполуки, 25 % фосфору. Для 1 кв. м потрібно від 25 до 35 г.
  • Селітра калійна. Містить найбільше активної речовини – 50 %, доповнюється азотом (13 %), випускається у вигляді жовтуватих кристалів. На 1 кв. м витрачається 20-25 г.

Зола

Деревна зола активно використовується садівниками, оскільки вона містить калій, кальцій магній, натрій у формі силікатів, сульфатів, хлоридів, ортофосфатів, карбонатів. Застосовується в будь-яку пору року в сухому вигляді. На 1 кв. м потрібно 1 кг золи.

Сечовина

Інша назва – карбамід. Являє собою водорозчинні гранули білого кольору, що не мають запаху. Особливість – не залишається осад. Вважається азотним добривом, оскільки цієї речовини міститься 49 %.

Через високу концентрацію елемента необхідно суворо дотримуватися пропорції: на 1 кв. м вноситься не більше 60-70 г. Найкращий час для підживлення сечовиною – березень, квітень (при формуванні зеленої маси).

Восени удобрювати карбамідом не рекомендовано (за винятком дуже збіднених ґрунтів). Через розкладання ґрунтових мікроорганізмів виділяється амоній і активні речовини сечовини проникають у глибокі шари ґрунту, не затримуючись на кореневій системі.

Аміачна селітра

Речовина складається на 35 % з азоту. Найчастіше застосовується для нарощування зелені та прискорення процесу плодоношення. Селітра аміачна має світло-жовтий відтінок, продається у вигляді гранул середньої фракції.

Особливість – не рекомендовано проводити обприскування, оскільки ніжне листя піддається опікам. Для 1 кв. м необхідний 1 кг речовини.

Аміачна селітра

Компост

Це найпопулярніша органіка для плодово-ягідних культур, оскільки у великій кількості містить фосфор, азот, калій та інші мінерали. Добриво дістається власникам городів абсолютно безкоштовно (компост отримують зі скошеної трави, опалого листя, залишків продуктів тощо). д.).

У результаті компостування знищуються шкідливі мікроорганізми, тому добриво несе в ґрунт тільки корисні речовини. Для 1 кв. м потрібно близько 40 кг компосту.

Заборонено підгодовувати рідким компостом або свіжим гноєм, оскільки в них ще містяться патогени, через що дерево піддається захворюванням.

Доломіт

Доломітове борошно отримують шляхом дроблення карбонатних мінералів, у результаті чого утворюються кристали різних відтінків – білі, сірі, бурі.

Доломіт складається з калію і магнію, виконує ту саму роль, що й вапно, – олужнює ґрунт, але діє на ґрунт щадяще (не змінює складу землі). Вноситься в сухому вигляді в кількості 70-80 г на 1 кв. м. м.

Вапно

Речовина необхідна для усунення надмірної кислотності. Дозування залежить від рН ґрунту, але в середньому для 1 кв. м. м буде потрібно від 150 до 300 г порошку.

Розпізнати підвищену кислотність можна самостійно – вивчити рослини, які там ростуть. Це жовтець, хвощ, щавель, конюшина, гірчиця та інші трави, що віддають перевагу кислому середовищу.

Мінеральні підживлення

Черешня потребує мінералів, які містяться в різних добривах. Але для полегшення праці садівника можна придбати готовий комплекс у спеціалізованому магазині. Для плодової культури рекомендуються такі засоби:

  • ROSLA. При виробництві використовується курячий послід (джерело азоту), магній, фосфор, калій, сірка. Призначення – літня і весняна обробка черешні. Якщо висаджуєте саджанець, то на 1 кв. м. м потрібно внести від 200 до 300 г препарату. Для удобрення в наступні роки достатньо 150 г.
  • Нутрівант плюс. Використовується для кореневого та позакореневого удобрення дерева. Дозування робочого розчину – на 10 л води 400-600 г засобу.
  • Mivena. Призначається виключно для плодово-ягідних культур. Містить різні мінерали, нормалізує рН ґрунту. Використовується тільки 1 раз за сезон. Для 1 кв. дозування становить 160-170 г засобу.

Як правильно вносити добрива

Черешню підгодовують трьома способами – обприскуванням крони, поливом і сухим закладанням грануляту в зволожений ґрунт. Перший метод застосовується для попередження, захисту та боротьби з комахами-шкідниками, другий – обов’язково використовується влітку, третій – навесні та восени.

Позакореневе підживлення

Цей метод передбачає обробку препаратом дерева – кори, гілок, листя. З його допомогою підвищується врожайність, прискорюються обмінні процеси в рослині, поліпшується якість плодів.

Це відбувається за рахунок компенсації дефіциту поживних речовин, які надходять до крони з кореневої системи в недостатній кількості.

Правила позакореневого підживлення:

  • обприскування проводиться за відсутності вітру і дощу;
  • процедуру краще робити ввечері або рано вранці (о 4-5 годині), адже палючі промені сонця вдень можуть обпалити рослину;
  • оптимальний температурний режим – +20-25 °С;
  • потрібно суворо дотримуватися дозування препаратів, яке вказане в інструкції із застосування.

Добриво під корінь

У корінь вносяться органічні компоненти і мінеральні препарати в сухому або рідкому вигляді. Кореневе підживлення дозволяє наситити дерево і ґрунт корисними елементами, зміцнити імунітет, підвищити коефіцієнт поглинання калію на 15 %, фосфору на 13 %, азоту на 15 %.

особливості:

  • при сухому внесенні добрив необхідно спочатку розпушити землю, зробити ямки глибиною до 5-10 см, додати гранулят, засипати ґрунтом і полити водою (допустимо підгодовувати перед дощем);
  • рідку суміш вводять безпосередньо під дерево, не проводячи перекопування, оскільки під час змішування компонентів гранулят уже розчинився, тому швидко проникне до кореневої системи.

Про те, як підгодовувати черешню, можна дізнатися також у наступному відео:

Особливості догляду за черешнею

Щоб черешня росла здоровою і добре плодоносила, необхідно дотримуватися й інших основних правил догляду.

Полив:

  • Особливо важливо зволожувати ґрунт у період активного росту плодів (травень) і під час наливу ягід (червень). Обов’язково поливати в спекотну погоду, що унеможливлює пересихання гілок і коренів, а також восени перед заморозками, завдяки чому рослина легше перезимує.
  • Зволоження проводиться 1 раз на тиждень.
  • Полив має бути рясним, оскільки коренева система йде в глибокі шари ґрунту (до 40 см).
  • Перед процедурою потрібно зробити кільцеву борозну, в яку і вводиться рідина.
  • Знижується кількість поливів двічі за сезон – під час дозрівання плодів (шкурка буде розтріскуватися) і починаючи з кінця серпня (почнуть розростатися нові пагони, що знизить зимостійкість).
  • На одне доросле дерево вноситься 10-40 л води, залежно від погоди. При цьому виключається утворення тріщин у ґрунті (свідчить про пересихання) і заболоченість (інакше виникнуть грибкові захворювання).
  • Саджанці потрібно поливати щодня – 2-3 л рідини на одну рослину.

Обрізка та формування дерева:

  • Щоб гілки не витягувалися вгору, навесні проводять обрізку, але до початку сокоруху.
  • Погода має бути теплою і сонячною.
  • Рівень обрізки – до 70 см.
  • Видаляють гілки так, щоб центральний стовбур знаходився вище за них на 15-20 см.
  • Скелетні гілки вкорочуються на одну третину і строго по бруньку із зовнішнього боку.
  • Перший ярус не повинен містити більше 3-4 гілок, другий на одну менше тощо. д.
  • Якщо гілки не беруть участі у формуванні крони, вони обрізаються на 30-35 см.
  • Місця зрізів обробляються садовим варом.

Корисні поради

Скористайтеся рекомендаціями досвідчених садівників і фахівців, щоб правильно здійснювати підживлення черешні:

  • Молоді деревця висаджуйте восени або навесні, одночасно додаючи добрива. Щонайменше за 3 тижні до посадки зробіть лунки, в які внесіть перегній, компост або гній – достатньо 1 відра. Під час висадки додайте в яму 80 г калію і 150 г препарату Суперфосфат. Поверхню ґрунту навколо стовбура обробіть деревною золою (200 г), змішаною з ґрунтом.

  • Дорослі рослини удобрюйте стандартним способом.
  • Сухий гранулят або рідку суміш розподіляйте рівномірно по пристовбурному колу.
  • Площа внесення добрив залежить від віку дерева і розмірів його крони завширшки – чим старша і гіллястіша рослина, тим більше робіть коло.
  • Саджанці підгодовуйте тільки під час посадки. Наступне внесення поживних речовин – через 2 роки (якщо ґрунт дуже виснажений, можна на наступний сезон).
  • До 5-річного віку в більшій кількості вносьте стимулятори росту.

Не забувайте розпушувати землю, оскільки черешня любить аерацію, особливо перед підживленням. Позбавляйтеся бур’янів біля стовбура, слідкуйте за листям, зміна якого може свідчити про хвороби або шкідників. Дотримуючись простих правил, ви зберете гідний урожай.