При правильно проведених регулярних підгодівлях на вашій ділянці виросте здорове дерево. Якщо вам дуже важливо щорічно отримувати хороші врожаї смачних грушевих плодів, серйозно поставтеся до удобрення плодової культури.
Для чого потрібні різні підживлення груші
Важливо своєчасно підгодовувати грушу, робити це потрібно правильно, інакше дефіцит поживних елементів у збідненому ґрунті призведе до зміни забарвлення листя, тонких пагонів, квіток, що обпадають, і передчасних зав’язей.
Важливістю підживлення є те, що за їхньої допомоги дерево отримує потрібну кількість елементів для активного цвітіння, відсутності пустоцвітів, швидкого пробудження і посилення захисних функцій на кілька сезонів.
До того ж підживлення дають змогу зберегти смакові та зовнішні якості плодів і стабілізувати плодоношення.
Як визначити, чого не вистачає груші
Як правило, рослині достатньо поживних речовин, які надходять із родючого ґрунту. Задумайтеся про підживлення, якщо помітили повільний розвиток плодової культури. Про це можуть свідчити тонкі та мляві пагони, слабко розвинена зелена маса, опадання квіток і зав’язей.
Про нестачу тих чи інших елементів можна зрозуміти за станом листя – змінюється його забарвлення і насиченість.
Ознаки нестачі елемента:
- Азот. Листя набуває блідо-зеленого відтінку і жовтіє. Спостерігається їхній слабкий ріст і раннє опадання.
- Калій. Листова пластина жовтіє або набуває бурого відтінку. Вони зморщуються і починають скручуватися.
- Фосфор. Листя забарвлене в темно-зелений або блакитний відтінок. З’являється червоний, пурпурний, темний або майже чорний колір засихаючого листя.
- Мідь. Листя на верхівці пагонів починає деформуватися, проявляється буре забарвлення, починаючи з країв. У підсумку листя і зовсім опадає.
- Цинк. На листках утворюється плямистий хлороз.
- Залізо. Між прожилками листя з’являється рівномірна жовтизна або блідо-зелений і жовтий відтінок. Відмирання не відбувається.
- Магній. Листя на окремих ділянках втрачає своє насичене зелене забарвлення.
- Бор. Молоде листя подрібнюється і скручується. Спостерігається утворення крайового і верхівкового некрозу листя, деформація плодів.
- Кальцій. Верхівка листя стає світлішою. Нові листочки виростають дрібні, деформовані, з неправильною формою і плямами відмерлих країв.
За правильного підживлення дерева ви отримаєте в майбутньому багато соковитих і смачних плодів. Головне все робити згідно з рекомендаціями: вносити поживні суміші в пристовбурні кола або до перекопування ґрунту.
Хімічні добрива
Призначені для використання у весняний та осінній періоди. Застосовуються за певними правилами. Обов’язково беріть до уваги пору року і необхідність плодової культури в харчуванні.
Азот
Елемент дуже важливий для росту зеленого листя. Якщо азоту буде недостатньо, молодим деревам бракуватиме сил та енергії для нарощування достатньої кількості пагонів. Дефіцит азоту може стати причиною пожовтіння листя і його подальшого в’янення.
За надмірної кількості цього компонента також можуть бути неприємності – плодова культура починає приваблювати багато попелиці. Солодкий сік так і манить садових комах.
Надлишок азоту може призвести і до грибкових захворювань. Щоб уникнути неприємних наслідків, дотримуйтеся встановлених норм.
Суперфосфат
Найпоширенішим фосфорним підживленням, до складу якого входить сульфат кальцію, вважається суперфосфат. Найбільш результативний і економічний варіант – подвійний суперфосфат, тільки в його складі немає кальцію.
Фосфор
Груші необхідне підживлення фосфором, щоб отримати повноцінне визрівання врожаю. Основний обсяг добрив – фосфорний ангідрид (максимальна кількість – до 20% від маси). Щоб елемент засвоївся, необхідне достатнє зволоження ґрунту.
Калій
Калійні добрива рекомендують для осінніх і підзимових підживлень. Вносьте добриво, щоб отримати соковиті, смачні плоди. Підгодовуйте груші навесні в період цвітіння, щоб дерева нарощували багато зав’язей. У цей період використовуйте калієву сіль. Однак її мінусом є вміст хлору.
Магній
При повільному зростанні дерев причиною може стати нестача магнію. Досвідчені садівники використовують добриво вермикуліт – перед внесенням не потребує розчинення у воді. Після внесення підживлення не забудьте зросити ділянку.
Магній входить до складу калійних добрив. Як добриво, яке потрібно розчиняти у воді, використовуйте сульфат магнію.
Органічні добрива
При догляді за грушею потрібне застосування органічних добрив. Застосування натуральної сировини дозволить істотно скоротити витрати на придбання поживних сумішей. Деякі агрономи, як правило, віддають перевагу народним рецептам для удобрення плодової культури.
Гній і перегній
Щоб підгодувати грушу використовуйте гній травоїдних тварин (кролики, вівці, кози). Припустиме застосування гною свиней, проте тільки за крайньої необхідності, якщо у вас немає іншого варіанту.
Таке поживне підживлення славиться вмістом великої кількості корисних компонентів. Гній швидко засвоюється і гарантує хороший результат. Не вносьте підгодівлю в чистому вигляді, щоб уникнути пошкодження коренів.
Підготуйте підживлення:
- Розкладіть гній рівним шаром на фанері або металевій поверхні.
- Сформуйте конус.
- Накрийте добриво щільною плівкою, щоб воно було захищене від дощу або пересихання.
- Провітрюйте гній раз на півроку, періодично перемішуйте його.
- Якщо гній висох, додайте в нього воду.
Витримуйте добриво протягом 3 років. За цей час гній перетворитися на перегній і не буде небезпечним для ґрунту. Через тривале приготування такого підживлення подбайте про нього заздалегідь.
Кісткове борошно
Кісткове борошно є головним джерелом фосфору. Також у складі добрива присутні інші добрива, які дуже важливі для повноцінного плодоношення, включно з цинком, йодом, кальцієм, залізом тощо. До того ж це економний варіант підживлення.
Розчиніть 500 г кісткового борошна в 10 л води. Відразу після розведення не поливайте ґрунт, залиште розчин на добу, тільки потім використовуйте для удобрення.
Пташиний послід
Цю сировину також неприпустимо вносити у свіжому вигляді. Обов’язково перед використанням висушіть послід і зберіть у мішки, після чого відправте в сухе сховище з низькою температурою. Витримувати пташиний послід допустимо витримувати довгий час тільки в прохолодному місці.
Для приготування підгодівлі розчиніть 200 г посліду в 15 л води. Отриманий розчин залиште на тиждень для настоювання. Перед використанням розведіть 200 мл настою в 15 л води. Тепер можете використовувати склад для удобрення плодового дерева.
Деревна зола
Такий варіант підживлення вже давно вважається доступним і ефективним засобом. Застосовуйте деревну золу, щоб знизити рівень кислотності в ґрунті. У добриві міститься калій, фосфор, марганець та інші корисні елементи.
При розчиненні золи у воді відбувається лужна реакція. Також з її допомогою вам вдасться відлякати шкідливих комах. Використовуйте для однієї дорослої рослини 1 л банку деревної золи. Не вносьте одночасно це підживлення з азотом, оскільки зола прибере його ефективність.
Сечовина
Сечовина використовується не тільки для підживлення грушевого дерева, а й як захист від шкідників. Добриво моментально розчиняється у воді та легко засвоюється. Відмінним варіантом для проведення позакореневого підживлення є саме сечовина.
Використовуйте розчин підвищеної концентрації й обприскайте ним дерево в березні. Так ви зможете затримати цвітіння і позбутися шкідливих комах.
Терміни та правила внесення добрива для груші восени
Для кожної пори року передбачені свої терміни і правила внесення поживних речовин під грушеві дерева. Наприклад, навесні підживлення сприяють якнайшвидшому набору зеленої маси і нових пагонів, також додають сил під час цвітіння.
Досвідчені садівники рекомендують використовувати склади з фосфором. У літній період застосовуйте азотні добрива, щоб підвищити імунітет до захворювань.
Восени підживлення необхідне для відновлення сил дерева, тому терміни внесення добрив зіставте так, щоб рослина без труднощів пішла в стан спокою. Також у цей період закладається врожай майбутнього сезону.
Дотримуйтеся таких рекомендацій для осінніх підживлень:
- Вносьте добриво з 20 чисел вересня до перших чисел листопада.
- Розміщуйте їх по всій площі пристовбурного кола.
- Строго розраховуйте дозування поживних речовин з урахуванням віку груші та обсягу кореневої системи.
- Проводьте підживлення, коли плодовому дереву виповниться 2 роки і більше.
- Приступайте до удобрення груші після збору врожаю після пожовтіння листя.
- При внесенні підгодівлі пізніше початку листопада, можна спровокувати активний ріст дерева, а також появу бруньок перед зимою, що загрожує загибеллю культури. Також шкоду приносить надлишок добрив.
Молоді груші віком до 4 років розкидають своє коріння під землею на 5 м2, дерева старше – на 10 м2 і більше. Восени проводьте підживлення в трьох варіантах:
- Під перекопування. Використовуйте сухі суміші, розсипте їх у пристовбурне коло, потім перекопайте ґрунт. Площа обробки на землі має дорівнювати діаметру крони.
- У борозни. Рекомендується для використання розчинів. Викопайте в пристовбурному колі канавки глибиною до 30 см, залежно від віку дерева, потім вносьте підживлення.
- Позакореневе підживлення. Використовуються для обприскування грушевих дерев. Досить проводити таку процедуру 1 раз восени.
Для правильного дозування передчасно вивчіть інструкцію на упаковці, а при використанні народних засобів чітко дотримуйтесь пропорцій.
Підживлення після посадки
При посадці груші використовуйте добрива, які дозволять прискорити приживлюваність саджанця і забезпечити сприятливий його подальший розвиток. Попередньо вилучіть з посадкової ями верхній шар ґрунту.
Далі засипте поживну суміш, приготовлену з 30 кг перегною, 400 г суперфосфату і 40 г калійної солі. Змішайте мінеральне підживлення з ґрунтом, добре полийте і залиште на 2 тижні. Тільки після збагачення землі необхідними елементами приступайте до посадки саджанця.
Як і чим підгодовувати грушу навесні
Навесні плодовій культурі потрібне поповнення поживних речовин і підготовка до періоду плодоношення. З цих причин груші необхідні комплексні підживлення.
Дотримуйтесь інструкції:
- До цвітіння. Відразу після пробудження використовуйте для поливу деревця розчин селітри (40 г на 10 л води). Проводьте процедуру при температурі повітря не менше +5 градусів.
- Під час цвітіння. У цей період груша потребує рідкого підживлення. Удобріть рослину розчином сечовини (100 мл на 10 л води). Обов’язково поєднайте рідке підживлення з поливом: зволожте пристовбурні кола, потім підгодуйте рослину.
- Після цвітіння. У цей період внесіть 1 раз нітроамофоску (100 г на 20 л води).
- У період зав’язування плодів. Використовуйте фосфорно-калійні добрива, щоб плоди не обсипалися і не дрібнішали.
- Позакореневе підживлення. Процедура дуже корисна для молодих рослин, у яких ще не дуже міцний корінь. Розведіть у воді азотні, фосфорні, калійні добрива і обприскайте грушу по листю.
Важливо проводити обприскування в суху, похмуру і безвітряну погоду. Якщо протягом трьох діб після підживлення пройшов дощ, повторіть процедуру.
Основні правила осінніх підживлень
Восени після збору врожаю рослина потребує поповнення поживних речовин. Вносьте добрива, що складаються з фосфору, калію та азоту.
Усі складові змішайте в сухому вигляді і розсипте по периметру пристовбурного кола. Основну кількість розташуйте по колу, потім розпушіть ґрунт на 7-10 см.
Правила внесення поживних речовин
Необхідно знати не тільки про те, чим удобрювати грушу, але і як правильно це робити. Існує кілька видів підживлення: під корінь або по листу. Ознайомтеся, коли і як підгодовуйте рослину.
До розпускання бруньок
У цей період внесіть у ґрунт 30 кг перегною, а також азотовмісні добрива – 35-40 г. Використовуйте і добавки з калієм і фосфором – близько 60 г. У разі, якщо ґрунт сильно закислений, додатково закладіть трохи вапна або крейди.
Додаткові рекомендації:
- Вносьте добрива після обрізки. У цей період ґрунт ще вологий після сходу снігу, тому використовуйте різні мінеральні гранули – розсипте їх у пристовбурному колі. Згодом вони розчиняться, тому скористайтеся граблями для їх поглиблення у верхній шар ґрунту.
- Досвідчені садівники вважають за краще заздалегідь формувати в пристовбурному колі невеликі заглиблення глибиною до 10 см. Після цього відступають від стовбура приблизно 50-60 см і обережно розсипають поживні гранули, після чого трохи присипають ґрунтом.
- Щоб внести органічні склади, попередньо замульчуйте ґрунт. Використовуйте перегній, золу і компост. При регулярних дощах добрива почнуть поступово розчинятися, завдяки чому до коріння рослин невеликими порціями проникнуть органічні елементи.
До розпускання бруньок використовуйте пташиний послід або гній. Однак попередньо розбавте їх водою і тільки потім вносьте в ґрунт. На одну дорослу рослину йде близько 15 л органічного добрива.
Під корінь
Під корінь допускається внесення як органічних, так і хімічних добрив. Дійте дуже обережно, щоб не розмити коріння.
По листу
Підживлення по листу проводьте в літній період. Така процедура благотворно впливає на цвітіння і плодоношення. Підживлення забезпечує підвищення захисних сил плодового дерева.
Чим удобрювати грушеве дерево перед настанням зими
Підзимова підгодівля є важливою процедурою, без якої вам не обійтися, якщо на вашій ділянці росте груша. Якщо ви цього не зробите, дерево погано перенесе зиму. Так ви забезпечите рослині підживлення, проте припиниться зростання зеленої маси.
Пагони не встигнуть визріти і загинуть, а дерево витратить сили на їхнє зростання. Внесення добрива припадає на кінець вересня або початок жовтня. Використовуйте склад із фосфору і калію з додаванням кальцію і магнію. Вносьте підживлення по периметру пристовбурного кола, після чого перекопайте землю.
Нюанси підживлення саджанців і старих груш
Саджанці потребують меншої кількості поживних речовин, до того ж у перший рік вони отримують достатньо добрив, які були внесені під час висаджування.
Використовуйте для підгодівлі саджанців з другого року життя такі добрива:
- Аміачна селітра або сечовина. Розкидайте в пристовбурному колі 40 г селітри або 20 г сечовини. Рясно полийте рослину і підгребіть граблями. Таке підживлення збагатить ґрунт азотом.
- Калійно-фосфорні добрива. Для молодої рослини використовуйте калійну сіль або сульфат калію, достатньо 9 г. Не використовуйте одночасно кілька препаратів, щоб не обпалити кореневу систему, тим самим не завдати груші шкоди.
- Органічні добрива. Внесіть 6-10 кг перепрілого гною на 1 м2. Земля має бути вологою або пухкою. Перекопайте його з перегноєм і рясно полийте. Таке підживлення вважається дуже корисним, оскільки в ньому містяться природні продукти обміну речовин: зола, послід птахів, гній.
Для старих груш збільшуйте дозу поживних речовин. З 5 років рослина вважається дорослою, її коренева система набуває розмірів удвічі більших.
Удобрюйте рослину такими підживленнями:
- Мінеральні добрива. Ретельно розпушіть пристовбурні кола на 7-10 см, внесіть суміші мінеральних добрив і рясно полийте ґрунт для повного розчинення гранул і вбирання в ґрунт. Процедуру проводьте до появи бруньок.
- Розчин сечовини або карбаміду. Розведіть препарат у воді у співвідношенні 1:10. Обприскайте дерево. Можете використовувати мідний або залізний купорос. Такі препарати дозволяють захистити рослину від шкідників і захворювань.
- Нітроамофоска. Розведіть у 10 л води 50 г нітроамофоски. Використовуйте на 1 кв. м 45 л розведеного розчину. Процедуру проводьте після закінчення цвітіння.
Це дуже прості способи удобрення саджанців і старих груш, які допоможуть поліпшити ріст рослини і забезпечити вам хороші врожаї.
Поширені помилки
Дуже часто садівники-початківці роблять помилку, вносячи надмірну кількість добрив. Надлишок так само небезпечний, як і нестача. При надлишку азоту дерево починає нарощувати багато зеленої маси, через що погіршується якість молодих пагонів і погано закладаються квіткові бруньки.
За надлишку ґрунтового підживлення є ризик опіку коренів, які призводять до загибелі рослини. Передозування магнію і калію призводить до подрібнення і деформації плодів, також до зміни кольору листя. Так практично неможливо повернути культуру в колишній стан.
Щоб уникнути таких помилок дотримуйтеся рекомендацій:
- дотримуйтесь графіка підживлення;
- не змішуйте кілька видів добрив (мінеральні та органічні);
- дотримуйтесь рекомендованого дозування за інструкцією.
Найкраще для початку використовувати дозування менше за обсягом. Для листкового підживлення погано, коли в ґрунті надмірне накопичення добрив.
Поради досвідчених садівників для початківців
Щоб під час проведення підживлення не завдати шкоди плодовій культурі, слід скористатися рекомендаціями досвідчених садівників. Ось найосновніші поради:
- Не вносьте склади безпосередньо під корінь дерева. Відступайте від стовбура на 55-60 см.
- Приберіть стару мульчу перед удобренням груші навесні. Дочекайтеся, поки земля повністю відтане, видаліть усі зимові укриття з-під пристовбурного кола, тільки потім приступайте до процедури.
- Засипайте сухі підгодівлі виключно під перекопування або перед ретельним розпушуванням ґрунту.
- Вносьте азотні та калійні добрива в різний час, оскільки вони несумісні, і їх не можна використовувати одночасно.
- При позакореневому підживленні ретельно обприскуйте всю крону, листя і пагони.
- Якщо тривалий час не йдуть дощі, використовуйте рідкі добрива. Сухі суміші в такій ситуації не принесуть бажаних результатів.
- Вносьте органічні добрива під саджанці віком не менше 4 років.
- Не використовуйте перед початком заморозків поживні речовини, оскільки вони засвоюються протягом місяця.
- Перед внесенням добрив підготуйте рослину: позбудьтеся сухого листя та іншого сміття в пристовбурному колі й обріжте сухі гілки.
Якщо ви дотримуватиметеся цих рекомендацій, то вам вдасться виростити здорову рослину, яка цвістиме на вашій ділянці і згодом відгукнеться гарними врожаями.
Часті запитання про весняне підживлення груші
Коли вже пізно використовувати підживлення для груші у весняний період?
Останнє весняне підживлення припадає на кінець весни, після цвітіння. Якщо своєчасно не встигли провести процедуру, краще пропустіть її.
Чим загрожує занадто раннє підживлення грушевого дерева?
Якщо ви почнете вносити добрива занадто рано, то не отримаєте бажаного результату, оскільки ґрунт не встигне відтанути та прогрітися, відповідно, підживлення не дійдуть до кореневої системи.
Якщо не підживити грушу, що буде з урожаєм?
Щоб плодова культура рясно плодоносила, не обійтися без поживних речовин. Без добрив урожай не буде рясним, а плоди будуть виглядати непривабливо.
Що станеться, якщо погано удобрити грушу навесні?
При недостатньому живленні це загрожує не тільки зниженням врожайності, а й відбивається на загальному стані рослини. Нестача будь-яких речовин може призвести до опадання зав’язей, скручування листя і різних захворювань.
Грушеве дерево потребує регулярного догляду, щоб добре рости, розвиватися і радувати великими врожаями. Підживлення є одним з найважливіших агротехнічних заходів. Кількість і склад добрив, а також спосіб їх внесення залежать від пори року і стадії вегетації рослини. Дотримуйтесь правил і зможете виростити здорове плодове дерево.