Груша Конференція – старовинний англійський сорт, широко культивований у промислових масштабах. Він вважається одним із найсмачніших, невибагливих і найурожайніших сортів і дуже популярний у Європі, США та Китаї. Її вирощуванню в регіонах заважає хіба що невисока зимостійкість – Конференцію ростять переважно на Північному Кавказі.
Походження та районування
Точної інформації про селекційні роботи, пов’язані з виведенням сорту Конференція, немає. Є відомості, що ця груша є сіянцем від вільного запилення сорту Леон Леклер де Лавал дикими видами. Він нібито був випадково виявлений англійським селекціонером Т. Ріверсом у 1885 р. в одному з розплідників Хартфордшира.
Свою назву – Conference, сорт отримав на честь Конференції з вирощування груш, що проходила в Британії, і на якій новинка була представлена вперше. У сорт був офіційно зареєстрований у Держреєстрі в 2014 р. Він рекомендований до вирощування в Північно-Кавказькому регіоні, Криму, Краснодарському краї.
Опис сорту
Висота дерева залежить від підщепи. Якщо Конференція щеплена на лісову грушу, вона виростає середньою або високою – 5-8 м. Пагони за сезон приростають на 60 см. Дерево, щеплене на айву, виростає до 2-4,5 м. Крона у дерева густа, розлога, пірамідальної форми, досягає в діаметрі 3,5-5,5 м.
Плоди великі, з жорсткою і шорсткою шкіркою. Поверхня матова, з невеликими коричневими плямами. У плодів соковита м’якоть, що тане в роті. У смаку присутня невелика терпкість – через танін, що міститься в шкірці. Плоди у Конференції одномірні й однакові за формою.
Характеристики плодів:
- довжина – 10-11 см;
- вага – 150-190 г;
- колір – коричнювато-жовтий, при дозріванні – іржаво-плямистий, із золотисто-коричневими боками (з боку сонця);
- форма – подовжено-грушоподібна, звужена вгорі й округла в нижній частині;
- плодоніжки – короткі, розташовані не в центрі плоду, а трохи навскоси.
У плодах зовсім небагато кісточок. Трапляються і зовсім безнасінні плоди.
Як росте груша Конференція
Дерева ростуть швидко, щороку додаючи по 0,5 м. Живе і плодоносить дерево близько 40 років. Максимальний термін – 45-46 років. Плоди Конференції міцно тримаються на гілках. Дозріваючи, груші не опадають. Їх не доводиться збирати із землі або струшувати з гілок.
Недостиглі груші щільні, у них рожево-кремова м’якоть і терпкий післясмак. Полежавши, вони стають більш м’якими, соковитими й ароматними. У дозрілих плодів м’якоть стає м’якою, маслянистою, солодкою та ароматною.
Характеристики груші Конференція
Конференція – осіння груша. Як і багато інших старовинних сортів відрізняється підвищеною врожайністю.
Основні характеристики:
- Стійкість до морозів – невисока, дерева на айвових підщепах витримують морози до -15…-20°C, не більше.
- Залежність смаку плодів від погоди – висока. У холодне, дощове і вітряне літо плоди не можуть якісно визріти, їхній смак погіршується.
- Терміни дозрівання – з другої половини вересня і до середини вересня.
- Скороплідність – перший урожай дерево дає на 3-6 рік після висадки (залежить від підщепи).
- Урожайність – 60-70 кг з одного дерева.
- Посухостійкість – невисока. Дереву потрібні часті поливи.
- Імунітет до хвороб і шкідників – середній. Дерево майже не уражається паршею, але великий ризик термічних опіків у спеку.
- Дегустаційний бал – 4,8-4,9 бал.
- Призначення – столове.
- Транспортабельність – хороша.
- Лежкість – хороша, плоди за сприятливих умов можуть зберігатися до 6 місяців.
Багато садівників стверджують, що Конференція, дорослішаючи, стає більш зимостійкою.
Запилювачі
Сорт Конференція – самозапильна груша. Вона може плодоносити без участі сторонніх груш. Але наявність поблизу запилювачів підвищує врожайність і робить смак плодів більш цікавим, різноманітним.
Найкращі сорти для запилення – Улюблениця Клаппа, Вільямс та інші груші з групи Бере.
Переваги та недоліки сорту
Перш ніж висадити грушу Конференція на своїй ділянці, необхідно ознайомитися не тільки з її агротехнічними характеристиками, а й всебічно оцінити всі переваги та недоліки цього старовинного сорту:
висока врожайність;стабільне плодоношення;самоплідність;чудовий смак;плоди легкі і транспортабельні;хороша лежкість.невисока стійкість до морозів;залежність від погоди;не презентабельний вигляд;схильність до грибкових захворювань. Груша Конференція не потребує сортів-запилювачів, при цьому сама вона може виконувати функції запилювача.
Корисні властивості
У плодах Конференції містяться вітаміни A, E, C, P, групи B, корисні амінокислоти, мінерали – цинк, фосфор, мідь, калій, залізо, сірка та інші. Їх вживання приносить не тільки смакове задоволення, а й користь для здоров’я.
Лікарі часто рекомендують груші людям, які мають проблеми зі шлунком. Їх також широко використовують у дієтичному харчуванні.
Чим корисні плоди сорту Конференція:
- зміцнюють імунітет;
- підвищують настрій;
- активізують травлення;
- нормалізують загальний метаболізм;
- знижують холестерин;
- викликають відчуття ситості;
- ефективні від діареї (завдяки танінам);
- перешкоджає відкладенню солей у нирках і печінці (завдяки калію).
Груші сорту Конференція солодкі, але при цьому низькокалорійні. У 100 г плодів міститься 42-45 кКал. Вони затребувані в дієтичному харчуванні. Найсмачніші та найкорисніші груші – свіжі. З них також виходять смачні повидла та джеми.
Посадка
Щоб груша повноцінно продемонструвала свої сортові особливості, важливо висадити її у вдалому місці. Якщо дерево опиниться на ділянці, несприятливій для росту, воно буде пригніченим, хворобливим і може навіть загинути.
Терміни посадки
Грушу Конференція ростять тільки в південних регіонах РФ, тому найкращий час для її посадки – період з другої половини вересня до жовтня. За час, що залишився до зими, саджанці встигнуть сформувати нове коріння і якісно прижитися на новому місці. Свіжі саджанці рекомендується висаджувати через тиждень після покупки, не пізніше.
Осінь на півдні вважається найкращим часом для висадки фруктових дерев. Молоді саджанці, прижившись, легко переносять теплі південні зими, а навесні бурхливо пускаються в ріст. Навесні грушу висаджують у період з кінця квітня до середини травня. Головне, встигнути висадити дерево до початку сокоруху.
Саджанці із закритим корінням висаджують у будь-який час – з квітня по жовтень.
Вибір місця
Груша Конференція буде краще рости і плодоносити, якщо правильно підібрати для неї місце. Бувають ділянки, на яких висаджувати груші протипоказано – там вони будуть чахнути, хворіти, давати низькі врожаї, можуть навіть загинути.
Рекомендації щодо вибору місця:
- захист від вітру та протягів;
- хороше освітлення;
- максимальне наближення підземних вод до поверхні – 2,2 м;
- пухкі, добре дреновані ґрунти, бажано – чорноземи, суглинки або сероземи, протипоказані піщані, супіщані, торф’яні, мулисті та глинисті ґрунти.
Біля дерева має бути достатньо простору. Не можна висаджувати грушу поблизу капітальних споруд, які могли б завадити її росту і розвитку.
Поруч із грушею не рекомендується висаджувати горобину – її сусідство негативно відбивається на житті дерева, воно стає “хворобливим”.
Якщо рівень ґрунтових вод менше 2,5 від поверхні землі, грушу висаджують на попередньо створений пагорб діаметром 1 м і висотою 0,6 м.
Вибір саджанця
Посадковий матеріал найкраще купувати восени, коли розплідники починають масову реалізацію саджанців. У цей період набагато більший вибір, ніж навесні, коли зазвичай розпродають залишки – те, що не вдалося реалізувати восени.
Ознаки хорошого саджанця:
- вік – 1-2 роки;
- потужне коріння з 4-5 великих відростків, довжина – близько 30 см;
- кора – гладка, рівна, без ран, тріщин, інших ушкоджень або слідів хвороб;
- кількість бічних пагонів – не менше 3-х.
Вибирати треба міцні та здорові саджанці. На їхніх коренях не повинно бути сухих або гнилих ділянок. Гілки мають бути міцними, гнучкими – при згинанні вони не повинні ламатися.
Щоб саджанець не висох до моменту посадки, його коріння вмочують у суміш із глини, гною і води (1:2:6). Осінні саджанці можна зберегти до весни, якщо прикопати їх у саду, залишивши над землею верхівки.
Підготовка ями
Ділянку, на якій буде рости груша, з осені ретельно перекопують, вносячи під перекопування 6-8 кг перепрілого гною або перегною. Підготовку ями для весняної посадки також проводять восени, а для осінньої – за 3 місяці до висадки.
Порядок підготовки ями:
- Викопайте яму (ШхГ) 80-100х60-80 см.
- Верхній шар ґрунту – близько 20 см завтовшки, відкладайте окремо від решти ґрунту. Він знадобиться вам для приготування ґрунтосуміші для наповнення ями.
- Змішайте в рівних частинах родючу землю, отриману при копанні ями, з торфом і перегноєм. Додайте 50 г суперфосфату і 1 л деревної золи.
- Накрийте яму руберойдом або листом шиферу, щоб запобігти вимиванню поживних речовин.
У легкі піщані ґрунти додайте 7 л порошкової глини, змішаної із землею (1:1). У важкі глинисті ґрунти всипте 10-15 л річкового піску.
Покрокова посадка
Саджанці з відкритим корінням перед посадкою оглядають. Якщо виявляють сухі або пошкоджені частини коренів, обрізають їх до білого зрізу. Коріння замочують у воді або розчині стимулятора росту. Час замочування – 3-12 годин.
Для замочування коренів використовуйте Корневін, Епін, Циркон, Гетероауксин – вони стимулюють коренеутворення і покращують приживання.
Безпосередньо перед посадкою умочіть коріння в глиняну бовтанку. Її приготуйте з глини, гною і води, змішавши інгредієнти до консистенції сметани.
Порядок посадки:
- Відкрийте яму і витягніть частину ґрунтосуміші, щоб звільнити місце під кореневу систему. Цю землю ви будете використовувати для засипання коренів.
- Сформуйте із землі пагорб, відступіть від центру 15 см і вбийте опору – дерев’яний або металевий кол. Він має бути вищим за саджанець приблизно в півтора раза.
- Помістіть на земляний пагорб саджанець, акуратно розправте його коріння. Коренева шийка при цьому має перебувати на висоті 7-8 см над рівнем землі.
- Засипте коріння землею. Засипайте її поступово, ущільнюючи кожен шар – щоб запобігти утворенню повітряних пустот.
- Прив’яжіть саджанець до опори і сформуйте навколо нього кільцеву борозну – для поливу.
- Полийте саджанець теплою відстояною водою. Норма поливу – 35-40 л.
- Коли вода вбереться, замульчуйте ґрунт компостом, тирсою, торф’яною крихтою або іншою сипучою органікою.
За добу до посадки, саджанці рекомендується витримати в 3%-ному розчині марганцівки – для знезараження коренів.
Особливості вирощування і тонкощі догляду
Груша Конференція вимагає стандартного догляду, ніяких особливих агротехнічних заходів їй не потрібні. Головне все робити правильно і вчасно.
Поливи
Щоб Груша Конференція правильно розвивалася і повноцінно плодоносила, їй потрібні регулярні поливи. Вони особливо важливі в перші пару років після висадки.
Рекомендації з приводу поливу:
- Молодий саджанець поливайте щодня. Норма поливу – 20 л. У похмурі дні поливи скорочуйте до 1 разу на 2-3 дні. Або зменшуйте кількість води. Головне, не допустити застою води.
- Груші віком 3-6 років поливайте приблизно 1 раз на тиждень. Норма – 30-45 л води. Більш дорослим деревам достатньо одного поливу на 2 тижні. Води їм потрібно більше – 60-70 л.
- При визначенні частоти і норми поливу враховуйте погодні умови. Поливайте грушу так, щоб ґрунт під деревом був після поливу зволожений на 50 см. До наступного зрошення ґрунт має просохнути до 10 см.
- Грушу рекомендується поливати дощуванням пристовбурного кола. Другий варіант – полив у борозни глибиною 7-10 см, розташовані на відстані 50-140 см, залежно від величини крони.
Через день після поливу або сильного дощу ґрунт у пристовбурних кругах розпушуйте і одночасно виполюйте бур’яни. Землю присипте сипучим натуральним матеріалом – торфом, перегноєм, тирсою. Мульча сповільнить випаровування вологи і ріст бур’янів, скоротить число поливів і прополок.
Підживлення
При правильній підготовці посадкової ями дереву в перші два роки життя підживлення не знадобляться. Дорослі груші удобрюють органікою кожні три роки – по 10 кг на 1 кв. м, і мінеральними добривами – кілька разів за сезон.
Рекомендації з приводу підживлення груші Конференція:
- Органіку – перегній або компост, вносьте восени, під перекопування.
- Щороку – до і після цвітіння, вносьте 30-35 г комплексних добрив, 30 г сульфату калію і 25 г сечовини.
- Щовесни, до цвітіння, обприскуйте дерево 1%-вим розчином залізного купоросу, 2%-вою сечовиною і 3%-вим суперфосфатом. На одне дерево – 3,5-4,5 л розчину.
- Після цвітіння дерево рекомендується підгодовувати карбоамофоскою або нітрофоскою (50 г на 1 кв. м). м).
При виборі добрив важливо орієнтуватися на зовнішній вигляд дерева.
Реакція дерева на брак мікроелементів:
- азот – дрібнішає і світлішає листя;
- калій – раннє засихання та опадання листя;
- кальцій – поява на листках нерівних світлих плям;
- фосфор – запізніле цвітіння.
Крім звичайних добрив можна використовувати рослини-сидерати – їх висівають прямо в пристовбурних колах. Найкращі трави для груші – конюшина, овес, фацелія. Вони збагачують ґрунт, а потім їх можна скосити і використовувати як мульчу.
Зимівля
Груша Конференція не здатна витримувати низькі температури, тому навіть у південних регіонах їх рекомендується утеплювати, оскільки будь-яке критичне зниження температури може призвести до підмерзання і навіть загибелі дерева.
Як підготувати грушу до зими:
- Під деревом згребіть листя і опалі плоди, зберіть гілки.
- Наприкінці жовтня-листопаді перекопайте ґрунт у пристовбурному колі. Перекопування допомагає знищити шкідників, що влаштувалися на зимівлю у верхніх шарах ґрунту.
- Насипте мульчу шаром 15-20 см – перегній, тирсу, торф тощо. п.
- Побіліть стовбур і скелетні гілки вапняним розчином. Його приготуйте, змішавши в 10 л води 2 кг вапна, 500 г глини порошкової і 300 г мідного купоросу. Розчин для молодих дерев робіть більш рідким – замість 10 л води вливайте 15-17 л.
- Утепліть стовбур повітропроникним матеріалом – мішковиною, спанбондом, лутрасилом. Між його шарами укладіть ялинові лапи.
- Після того як випаде сніг, згребіть його до дерева, спорудивши замет заввишки приблизно півметра.
Щоб утеплити молоді саджанці груші, можна накрити їх повністю – наприклад, відповідною за розміром картонною коробкою.
Види обрізки
Спосіб обрізки і технологія формування крони залежить від підщеп, на які прищеплюється груша Конференція. Низькорослі та високорослі дерева рекомендується формувати за різними схемами.
Формування високорослої груші
Якщо груша щеплена на підщепу лісової груші, їй більше підійде розріджено-ярусна крона. Формування проводиться за стандартною схемою – протягом 4-5 років. У дерева поступово формують кілька ярусів, відступаючи від кожного попереднього на 50-60 см.
Формування низькорослої груші
Грушам, щепленим на айвові підщепи, рекомендується чашоподібна крона. Така форма забезпечує хорошу вентиляцію і освітленість всередині крони. Вона також полегшує збір врожаю та обробку дерева. Сформувати чашоподібну форму вдається за 4-5 років.
Формуючи у груші Конференція форму крони у вигляді чаші, слід пам’ятати, що таке рішення сприяє загущенню крони, до якого у цього сорту і без цього є схильність.
Формування на шпалері
Цей спосіб формування передбачає відбір гілок, розташованих в одній площині.
Правила формування:
- залишають 8-12 скелетних гілок;
- нижні гілки розташовані під кутом 45-55°, верхні – 60-80°;
- центральний провідник щороку обрізають так, щоб він був вищим за рівень самої верхньої гілки на 0,6-0,7 м;
- конкуруючі та непотрібні гілки вирізують “на кільце”;
- гілки, що обростають, залишайте з інтервалами 15-25 см.
Усі види формувальної обрізки проводять тільки у весняний час, щоб за літо дерево встигло відновитися. Восени, перед зимівлею, сильна обрізка протипоказана, оскільки вона є стресом для груші – це знижує шанси на благополучну зимівлю.
Регулювальна обрізка
Цей вид обрізки особливо важливий для низькорослих дерев, але може знадобитися і для груш великої висоти. Її проводять щороку – рано навесні. Завдання – вирізання пагонів, які ростуть усередину крони і загущують її.
Підтримуюча обрізка
Її проводять у літню пору – під час активного росту пагонів. Підтримуючу обрізку проводять методом карбування – укороченням на 5-10 см. Така обрізка стимулює ріст обростаючих гілок, на яких закладатиметься врожай.
Підтримати високу врожайність можна за рахунок обрізки на пагін заміщення – аналогічно формуванню винограду. Така процедура супроводжується великими витратами часу.
Санітарна обрізка
Така обрізка проводиться для приведення крони в порядок і профілактики захворювань. Вона передбачає видалення всіх пошкоджених, підмерзлих, поламаних, сухих і хворих гілок – усі вони стають притулком комах-шкідників, грибків та інших збудників хвороб.
Усі гілки, обрізані під час санітарної обрізки, спалюють. Процедуру проводять двічі за сезон – навесні та восени.
Хвороби та шкідники
Сорт Конференція стійкий до бактеріальних опіків і парші, але перед іншими захворюваннями він не має особливого імунітету. При найменшій появі ознак ураження – хворобами або шкідниками, необхідно вжити відповідних заходів.
Таблиця. Хвороби і шкідники груші Конференція, заходи боротьби з ними
Назва | Симптоми | Як боротися |
Септоріоз | Поява іржавих і сірих плям на листках. | Видалення уражених частин і обприскування Скором, Купрозаном, Олеокупритом – до появи листя. |
Моніліоз | Потемніння м’якоті, поява на плодах коричневих плям з білими або жовтими наростами. | До цвітіння обприскують 2%-вою бордоською рідиною, протягом літа обробляють Байкалом-ЕМ або Актофітом – раз на 2 тижні. |
Чорний рак | Стовбур і гілки покриваються чорними тріщинами. | Хворі ділянки зачищають до здорових тканин і обробляють 2%-вим мідним купоросом. |
Іржа листя | Листя покривається оранжево-жовтими плямами. | До появи листя дерево обприскують 2%-вим розчином Нітрофену, влітку обробляють Байлетоном. |
Борошниста роса | Листя покривається білуватим нальотом. | Пошкоджені пагони обрізають, бутони обприскують фунгіцидами, дерево обробляють Топазом або колоїдною сіркою 3%-вою. |
Плодожерка грушева | Гусениці прогризають плоди, виїдають м’якоть. | Бруньки і квітки обприскують БІ-58 з інтервалом у 2 тижні, восени – Акордом або Алатаром. |
Попелиця | На тильному боці листя селяться колонії дрібних комах, чорних або зелених. | Обробка Агравертином по перших листових бруньках, зав’язі обприскують Іскра-Біо, при появі шкідників – Децисом, Фуфаноном. |
Листовійка | Листя скручується в трубочки або повністю згризається гусеницями. | Збирають гусениць вручну, обприскують для профілактики Золоном, протягом літа тричі обробляють Лепідоцидом. |
Збір і зберігання
Плоди груші Конференція відрізняються чудовою лежкістю. У холодильнику вони можуть зберігати свої товарні та смакові якості до 4-х місяців, а в підвалі – до півроку.
Особливості збирання та зберігання груш Конференція:
- плоди знімають відразу після дозрівання або за кілька днів до нього;
- перед закладанням на зберігання груші рекомендується просушити на вулиці (під накриттям) протягом 2-х днів – це видалить із плодів зайву рідину і поліпшить їхній смак, зробить його приємнішим;
- збір плодів проводять у сонячну і теплу погоду, щоб вони не були вологими;
- рекомендована температура зберігання – +1…+2°C, вологість – 85-95%;
- плоди, що закладаються на зберігання, не рекомендується укладати в коробки, папір або поліетиленові пакети – в них утворюється конденсат, що стимулює розвиток грибкових захворювань;
- найкращий спосіб зберігання груш – пластикові або дерев’яні ящики.
Груші Конференція з часом стають тільки смачнішими – достатньо їм полежати тиждень на підвіконні, щоб їхній смак істотно покращився. М’якоть плодів стає солодкою, соковитою, зернистою.
Конференція, незважаючи на своє “заморське” походження, ідеально підходить для вирощування в південних регіонах . Тут англійська груша демонструє найкращі особливості сорту – високу врожайність і чудовий смак плодів.