Груша сорту Лісова красуня відома на всій території колишнього радянського союзу – вона стала популярною кілька десятиліть тому і залишилася такою зараз. Причина цього – солодкість і соковитість плодів, простота вирощування, транспортабельність і хороша лежкість. З Лісової красуні селекціонери виводять безліч нових різновидів культури.
Історія селекції та районування
На самому початку 19 століття в лісах Бельгії вперше виявили дерево з неймовірно солодкими плодами. Тоді рослина не мала назви, тому Шатильон (а саме він знайшов груші) став усім розповідати про знахідку. Поширення сорту почалося з того, що жителі Алоста та околиць почали висаджувати насіння груш у своїх садах.
Уже до кінця 19 століття Лісова красуня стала найпопулярнішою в Європі, а в вона з’явилася на початку 20 століття. Її районували по Нижньоволзькому та Північно-Кавказькому регіону. Сьогодні культура активно росте у всіх областях країни, але найчастіше трапляється в Краснодарському краї, Астрахані, Калмикії, Волгограді, в південній стороні Сибіру.
Опис груші Лісова красуня
На початку розвитку дерево Лісової красуні має колоноподібну форму, але з часом стає розлогим. Причина цього – важкість великої кількості плодів, які тягнуть вниз масивні гілки.
Будова дерева
- Розкидистість. Крона досить розлога, має пірамідальну форму та середню загущеність.
- Розміри дорослого дерева. Якщо не обрізати крону, висота Лісової красуні досягає до 7-10 м. за правильного і своєчасного формування – близько 5-6 м. Розвивається дерево вгору до 8 років, далі в рості призупиняється.
- Стовбур. Прямий, шорсткий на дотик, колір сірий.
- Пагони. Потовщені, іноді дугоподібної конфігурації. Гілки звисають донизу, що змушує садівників за великої кількості врожаю використовувати підпірки. Колір кори з червонуватим відливом.
- Зелена маса. Листя відрізняється підвищеною щільністю, довгастою формою. Кінець листа загострений, краї мають дрібні щербини. Листові бруньки дрібні, сріблясті та загострені.
-
Квітки. Мають невеликий розмір, білий колір із рожевим відтінком. Чашечки напіввідкритого типу. Суцвіття можуть бути поодинокими, але зустрічаються і групові. У другому випадку в одному суцвітті розташовується до 7-10 квіток.
Плодоніжка укорочена, але міцна, з обох боків має потовщення.
Фізична характеристика плодів
Лісова красуня належить до середньоплідних сортів, тому середні показники ваги однієї груші дорівнюють 140-200 г, але в Південних регіонах вдається виростити плоди до 300 г. На це ж впливає і рівень родючості ґрунту – чим він кращий, тим більші фрукти.
Інші особливості:
- плід відрізняється усічено-яйцеподібною формою;
- воронка – вузька;
- шкірка гладенька з незначною шорсткістю;
- шкірка тонка, але при цьому міцна (не розтріскується);
- колір – зелений спочатку, при технічній стиглості з жовтуватим відливом, іноді з червонуватими тонами;
- крапки підшкірні – сірі, іноді зустрічаються і коричневі;
- насіннєва камера розташовується по центру, характеризується невеликими розмірами і бурим відтінком;
- насіння – краплеподібні.
Товарні та споживчі якості плодів
Груші Лісової красуні мають гарний зовнішній вигляд – вони рівні, з червоним рум’янцем збоку. За що ще цінується сорт споживачами і продавцями:
- М’якоть дуже соковита, аж до того, що при відкушуванні груші рясно стікає сік. Колір її світло-жовтий, іноді з кремовими нотками.
- Текстура м’якоті ніжна і водночас трохи масляниста. Через відсутність зернистості тане в роті.
- Від плоду виходить сильний і приємний аромат, типово грушевий.
- Смак насичено-солодкий, але не нудотний, оскільки відзначається дуже легка кислинка. Грушу можна віднести до десертного різновиду.
- Харчова цінність висока. У м’якоті та шкірці міститься фосфор, калій, залізо, магній, селен, йод, фтор. Серед вітамінів багато групи В.
- Калорійність дуже низька – на 100 г припадає всього 47 ккал з урахуванням повної технічної зрілості. У недозрілому стані груші калорійність ще нижча.
Збір і застосування плодів
Якщо плоди призначаються для вживання протягом 2-3 днів, зривати їх потрібно в стані технічної стиглості. Для транспортування застосовуються тільки недозрілі фрукти, коли їхня м’якоть ще тверда, а колір зелений. Приблизний термін збору – за 10-15 діб до повної зрілості.
Турбуватися нема про що, оскільки плоди за 2 тижні цілком достигнуть і в зібраному вигляді.
Лісова красуня універсальна – її фрукти використовуються повсюдно:
- компоти;
- груші консервовані;
- цукати;
- мармелад;
- сік;
- пастила;
- сухофрукти;
- добавка в йогурт тощо. д.
Грушу можна заморожувати, а в зимовий час готувати дуже смачні соуси до других страв.
Щоб зберегти врожай максимально довго, фахівці рекомендують дотримуватися таких правил:
- зривайте плоди акуратно, щоб не відірвати плодоніжку – це важливо, інакше фрукт у місці відриву почне гнити;
- не збирайте плоди з землі, якщо плануєте їх довго зберігати;
- не можна мити перед закладанням на зберігання;
- обов’язково ретельно висушіть плоди;
- зберігайте їх у дерев’яних ящиках;
- перекладайте фрукти такими матеріалами:
- папір;
- тирса.
- тримайте плоди при температурі від +4 до +8 градусів;
- оптимальний рівень вологості 85%.
Термін зберігання в незміненому вигляді становить 70-90 діб.
Характеристика сорту груші Лісова красуня
Грушева культура вважається більш вимогливою до умов зростання, ніж, наприклад, яблуня. Коренева система дуже потужна, тому її відростки поширюються глибоко в ґрунт, дістаючи до ґрунтових вод. Завдяки такій здатності груша легше переносить посушливу погоду.
Основні параметри
Лісова красуня, на відміну від інших сортів груш, володіє такими показниками:
- Стійкість до заморозків. Дерево вважається зимостійким, воно витримує температуру до -45-50 градусів, тому вирощується в Сибіру і на Уралі. Якщо у квітні або травні відзначаються ранкові та нічні заморозки, груша запросто їх переживе.
- Стійкість до хвороб. Імунітет до різних інфекцій у Лісової красуні середній, тому важливо своєчасно проводити профілактичну обробку. Особливо часто дерево хворіє на гнильні захворювання та паршу. Вміє протистояти борошнистій росі та іржі. У деяких випадках відбувається зараження хлорозом – коли в ґрунті відчувається нестача заліза.
-
Терміни дозрівання фруктів. У теплих кліматичних умовах плоди визрівають в останніх числах серпня, за прохолодних умов – протягом вересня.
- Урожайність. У садівничих організаціях з 1 гектара збирають урожай у 140-60 центнерів. З особистої ділянки з дерева, якому старше 35-40 років близько 180-200 кг, з молодого деревця всього 30-80 кг. За дуже сприятливих умов, особливо в Криму, можна зняти до 350-400 кг плодів.
- Самоплідність. Сорт відрізняється частковою самоплідністю – самозапилюється лише на 20%, через що дереву необхідні сприятливі сусіди.
-
Сорти-запилювачі. Оптимальні сорти груш для Лісової красуні:
- Бере Діль;
- Маріанна;
- Олександрівська;
- Бергамот Мліївський;
- Лимонка;
- Добра Луїза;
- Бессемянка;
- Літній Вільямс;
- Бере Лігеля;
- Улюблениця Клаппа;
- Бере Боск.
- Цвітіння. Перші квітки з’являються у квітні на Півдні та наприкінці травня в Північних регіонах. На формування зав’язей йде близько 35-45 днів.
Все про плодоношення
Цей сорт далеко не скороплідний, оскільки перший урожай можна зібрати лише по закінченню 5-9 років після посадки, залежно від кліматичних умов. Відразу після початку плодоношення дерево загальмовується в рості, тому що всі сили віддає плодам, а не пагонам і зеленій масі.
Для прискорення початку плодоношення садівники прищеплюють сорт на айву. Термін скорочується до 3 років.
Інші особливості, про які важливо знати:
- якщо дерево здорове, плодоношення відбувається щорічно, якщо є захворювання або садівник не дотримується агротехніки, плоди можуть відзначатися через сезон;
- повністю визрілі фрукти обсипаються і розбиваються, оскільки вони вже стають м’якими.
Позитивні та негативні якості
Оскільки Лісову красуню відкрили ще в 19 столітті, вона вважається максимально вивченою. На підставі цього було виявлено такі позитивні та негативні сторони даного сорту:
високий рівень стійкості до морозів і поворотних заморозків; можливість вирощування абсолютно у всіх регіонах ; врожайність на 5 за 5-бальною системою; невибагливість при вирощуванні; чудовий смак і аромат; хороші показники лежкості і транспортабельності; вміння протистояти багатьом хворобам; посухостійкість.під час збирання врожаю в технічній зрілості плоди швидко псуються; опадання фруктів після настання стиглості; необхідність у деревах-запилювачах.
Способи розмноження
Лісову красуню допустимо розмножувати трьома способами – насінням, порослю і живцюванням. Перший спосіб практично не застосовується. Причин цьому кілька – тривалість, неможливість отримати сортові характеристики через запилюваність іншими видами груш.
Кореневою порослю
Кореневі нащадки розташовуються в пристовбурній зоні дерева. Це найпростіший метод, оскільки відводки вже мають кореневу систему. Основна вимога – заборонено використовувати для розмноження поросль від груші з прищепним походженням.
Інші нюанси:
- оскільки коренева система нащадків ще слабка, навесні необхідно спочатку помістити їх у тепличні умови на все літо, висадити восени;
- з цієї ж причини важливо обробляти коріння коренеутворювальними стимуляторами;
- відділення від материнського коріння здійснюється до активації вегетації;
- нащадок можна відразу не відрубувати, а просто підрубати і залишити так до осені.
Як проводиться процедура:
- Виберіть з усієї порослі кілька найздоровіших пагонів.
- Підкопайте їх з усіх боків.
- Відрубайте сокиркою або гострою лопатою.
- Витягніть із землі.
- Посадіть у горщик і відправте в теплицю.
- Восени пересадіть стандартним способом.
Саджанцями
Ця технологія застосовується найчастіше, хоч у неї є й негативні сторони – живці спершу піддаються пророщуванню коренів. Припустимо використовувати як зелені пагони, так і здерев’янілі. Перші зрізають ще до того, як почнеться сокорух, другі – після утворення приросту.
Живцювання по кроках:
- Відберіть міцний пагін.
- Зріжте його під кутом у 45 градусів з дерева. Для цього найкраще використовувати гострий і продезінфікований ніж.
- Обробіть місце зрізу на груші садовим варом.
- Замочіть нижню частину пагона в стимуляторі росту. Або залиште саджанець у воді на кілька днів, тобто доти, доки не почнуть формуватися корінці.
- Посадіть у відкритий ґрунт або горщик із ґрунтосумішшю.
- Укрийте поліетиленовою плівкою на 4 місяці. Щодня на денний час знімайте укриття.
- Приберіть плівку, а ще через 3 місяці пересадіть у відкритий ґрунт.
Посадка груші Лісова красуня
Садять Лісову красуню класичним методом, тому особливих вимог не існує. Дерево славиться непоганою приживлюваністю, головне – забезпечити родючим ґрунтом, витримати потрібну відстань між саджанцями.
Терміни
Час посадки саджанців безпосередньо залежать від кліматичної зони країни і погодних умов, які змінюються щорічно. Тому важливіше орієнтуватися саме на погоду:
- навесні доцільно проводити посадочні роботи після стабілізації температури повітря в 10-15 градусів, у випадку з Лісовою красунею допустимі незначні поворотні заморозки;
- восени потрібно садити за півтора-два місяці до заморозків – щоб коренева система встигла вкоренитися.
Як вибрати і підготувати саджанець?
Посадковий матеріал має бути якісним – ця вимога застосовна абсолютно до всіх культур. Саджанці Лісової красуні повинні мати вік від 2 до 3 років. Інші показники хорошого куща:
- відсутність уражених і засохлих ділянок;
- розвинена коренева система з “живими” відростками;
- наявність першого ярусу гілок;
- бруньки не повинні злущуватися;
- висота саджанця – мінімум 1 м, максимум 2 м.
Безпосередньо перед посадкою важливо підготувати саджанець, завдяки чому відбувається швидке вкорінення та адаптація до нових умов.
Як це зробити:
- Підріжте занадто довгі кореневі відростки. Їх довжина повинна варіюватися від 20 до 30 см, виходячи з віку.
- Сформуйте надземні елементи. Для цього злегка вкоротіть гілки і відразу змастіть ділянки обрізання садовим варом.
- Замочіть коріння у воді кімнатної температури на добу. Завдяки цьому корінці “оживуть”.
- Для прискорення процесу росту кореневої системи замочіть у будь-якому стимуляторі росту.
- Витягніть із рідини і знову огляньте деревце. Якщо посадочні роботи проводяться восени, видаліть нижню частину листя, залишивши тільки верхівку.
Якщо коньова система закритого типу, то не розбивайте земляну грудку, садіть живець відразу в ґрунт, сформувавши тільки надземну частину.
Місце для посадки
Лісова красуня віддає перевагу легкому, родючому суглинку або супіщанику. При щільному ґрунті доведеться провести розпушення за допомогою річкового піску, торфу, перліту або перепрілої деревної тирси.
Ділянка повинна відповідати таким вимогам:
- освітленість – важливий показник, якщо садити в затіненості, плоди не наберуть солодкість і соковитість;
- залягання ґрунтових вод – не менше 3-4 м від поверхні землі;
- дерева обов’язково повинні провітрюватися;
- не варто садити поруч із більш високорослими представниками саду.
Щоб захистити культуру від холодних вітрів і протягів у Північних регіонах, висаджуйте Лісову красуню з південного боку щодо будівель і огорож.
Як підготувати землю і посадкову яму?
Ґрунт для сорту має бути родючим, тому при підготовці лунки внесіть добрива. Посадкова яма має бути глибиною 1-1,2 м, діаметром від 0,6 до 0,8 м. Чим можна підгодувати – варіанти для однієї лунки:
- ґрунт, викопаний з ями, 15-20 кг компосту, стільки ж піску (при важкому ґрунті), 3 ст. л. калійного сульфату;
- у рівному співвідношенні змішайте викопану землю, перепрілий гній і пісок, додайте 100 г сульфату калію і 200 г препарату суперфосфат.
Ретельно перемішайте всі компоненти, засипте назад у яму, накрийте поліетиленовою плівкою, залиште так на тиждень. Ґрунт, що залишився, покладіть поруч із посадковою ямою і теж накрийте поліетиленом.
Якщо кислотність понад 6,5 рН, розведіть у 10 л води 400 г вапна, дайте настоятися 2 години і залийте лунку. Після цього влийте 30 л води. У цьому випадку посадку здійснюйте не через 7 діб, а через 10-14.
Відстань між деревами
Дистанція між посадки має становити мінімум 3 м, оптимально – близько 5 м. Однакова відстань витримується між деревами в одному ряду і між рядами. Якщо недалеко вирощуються інші культури – овочі, кущові ягоди, то від них потрібно відступити 2-3 м.
Покрокова інструкція з посадки саджанця
Після того, як у посадковій ямі настоїться “закладка”, приступайте безпосередньо до посадки. Як правильно це зробити:
- Приберіть поліетиленове укриття. За допомогою лопати або вил розпушіть ґрунтосуміш. Витягніть 1/3 від загальної маси.
- Сформуйте горбок, якщо саджанці мають відкриту кореневу систему (тобто без земляної грудки). Поставте деревце в центр пагорба так, щоб коріння розташувалося по його схилу. Щоб легше було встановити кущ, робіть погойдувальні рухи, тримаючи його однією рукою за стовбур.
- Коренева шийка повинна знаходитися над рівнем землі (місце щеплення повинно розташовуватися на 5 см вище ґрунту, після того, як яма буде засипана повністю ґрунтом). Якщо не дотримуватися цієї вимоги, верхній ярус дерева стане підсихати, через що затримується час плодоношення.
- Присипте кореневу систему. У міру засипання землі утрамбовуйте суміш, щоб усередині не залишалося порожніх місць.
- Полийте рослини відстояною водою. Для однієї лунки потрібно 30 л рідини. Встроміть поруч зі стовбуром опорний кілок і підв’яжіть дерево.
- Замульчуйте пристовбурне коло. Для цього використовуйте тирсу, деревну стружку, ялинове гілля, листя, солому або траву.
Деякі садівники рекомендують підсипати цвяхи в пристовбурну зону для насичення рослини залізом. Насправді це помилкова думка. Набагато краще додавати 1%-ий розчин залізного купоросу, але якщо вноситься гній, то цього цілком достатньо для насичення ґрунту залізними солями.
Догляд за грушею Лісова красуня
Доглядові процедури дають змогу зберегти дерево здоровим, зміцнити імунітет, не допустити розвитку захворювань і отримати великий врожай з великими і смачними плодами. Тому не ігноруйте агротехнічні заходи.
Полив
Хоч Лісова красуня і вважається стійкою до посухи, дерево все одно важливо зволожувати. Оптимальний метод – дощування, для чого встановлюються поруч зі стовбуром системи з розпилювальними насадками. Якщо таких немає, можна поливати з лійки.
Правила поливу:
- протягом вегетаційного періоду в перший рік життя вносьте по 10-20 л води 4 рази на місяць;
- після 2-х років достатньо вливати 20-30 л рідини 1-2 рази на місяць, залежно від погоди;
- на початку серпня зрошення ґрунту припиняється;
- за місяць до перших заморозків внесіть від 70 до 90 л води під одне доросле дерево – цей спосіб носить назву – вологозарядний полив;
- після кожного зволоження накривайте пристовбурну зону мульчею;
- вода має бути тільки відстояною, а не з-під крана і крижаною.
Щоб рідина не розтікалася по поверхні землі, формуйте кругові канавки. Відстань від стовбура – близько 35-40 см.
Добриво
У перший рік після посадки підживлення не вносяться, але наступного року вони обов’язкові. Удобрювати дерево Лісової красуні слід 5 разів за сезон:
- Відразу після пробудження (березень-квітень) підсипте в пристовбурне коло органіку. Для 1 кв. м потрібно від 2 до 2,5 кг перепрілого гною або перегною. Припустиме внесення як у сухому вигляді, так і рідкому. У другому випадку додайте в суміш рівну кількість води.
- При цвітінні потрібна селітра. На 1 кв. м візьміть 30 г речовини, змішайте її з водою у співвідношенні 1:50.
- Після цвітіння потрібно 30 л розчину азофоски (співвідношення концентрату і води 1:200).
- При формуванні плодів (приблизно середні числа червня) проводиться позакореневе підживлення. Для цього використовується один із засобів:
- амофос;
- нітроамофос;
- нітрофос;
- зольний розчин (200 г золи на 10 л окропу).
- Перед зимівлею (останні числа вересня або перші жовтня) підживіть одним із варіантів:
- суперфосфат – 20 г, хлористий калій – 10 г, вода – 10 л;
- деревна зола – 600 г, суперфосфат – 50 г, сечовина – 15 г, аміачна селітра – 20 г, вода – 10 л;
- деревне вугілля – вкопайте на глибину близько 10 см (на 1 кв. м). м – йде 150-200 г вугілля).
Щоб зелена частина дерева і коріння не отримали опік, після кожної підгодівлі здійснюйте полив – мінімум 10 л води.
Догляд за пристовбурним колом
Це обов’язковий захід, завдяки якому коренева система насичується киснем, який передає в надземну частину на клітинному рівні. Результат – гарний ріст і розвиток зеленої маси, коренів і плодів. Що потрібно робити 1-2 рази на місяць:
- проводьте розпушування в пристовбурній зоні;
- прополюйте бур’яни;
- мульчуйте ґрунт;
- своєчасно видаляйте прикореневу поросль, якщо ж плануєте розмножувати нею сорт, залишайте кілька нащадків.
Формування крони та обрізка
Це необхідна процедура, що регулює ріст і розвиток дерева, захищає рослину від хвороб і шкідників, збільшує кількість плодів і покращує якість фруктів.
Обрізка проводиться двічі на рік – навесні та влітку. Що обрізається:
- підсохлі гілки;
- ділянки з ураженнями;
- гілки, що ростуть у неправильному напрямку.
Перед роботою знезаразьте садовий інструмент, а після процедури змастіть місця зрізів садовим варом/мідним купоросом.
Один раз на рік формуйте крону. Як це робити:
- у рік посадки – ближче до осені зріжте стовбур на 50 см;
- на другий рік життя сформуйте скелет – має залишитися 4-5 потужних гілок, які відходять убік під кутом у 45-50 градусів від головного стовбура (все інше видаліть);
- далі – проводиться вкорочення: гілки скелета на 1/4, центральна гілка на 25-35 см вище.
Омолодження
Лісова красуня потребує омолоджувальних процедур, особливо після 7-10 років життя. Період омолодження визначається просто – різко сповільнюється ріст, знижується врожайність. Існує 2 види обрізки:
- легка – видаляються головні гілки, спрямовані в бік, аж до відгалужень збоку;
- сильна – зрізаються всі ослаблені частини гілок, які не дають приріст.
Як підготувати дерево до зими?
Для Лісової красуні не страшні морози, тому укутувати її від холоду безглуздо. Незважаючи на це, перед зимівлею дерево потрібно захистити від гризунів. Зробити це можна двома способами:
- оберніть стовбур тканиною з капрону, обкладіть ялиновими гілками або укутайте скловатою;
- обробіть стовбур і нижній ярус гілок розчином з 8 л води, 200 г мідного купоросу, 1 кг курячого посліду і 1 кг вапна.
Як домогтися більшої врожайності
Щоб щорічно знімати врожай по-максимуму, суворо дотримуйтеся всіх правил агротехніки. Зазначено, що найурожайнішими гілками вважаються ті, яким виповнилося 4 роки. Що можна зробити для підняття врожайності:
- висаджуйте поруч сорти-запилювачі;
- не загущуйте крону – своєчасно обрізайте гілки та формуйте дерево;
- проводьте профілактичну обробку проти хвороб і комах;
- ніколи не залишайте опалі груші на землі та листя – це провокує захворювання.
Захист від хвороб і шкідників
За грамотного підходу захворювання рідко вражають Лісову красуню, проте трапляється і таке. Які хвороби можуть бути і як з ними боротися:
- Парша. Ознаки – формування бархатистого чорного нальоту на листі, сірих плям на фруктах. Рекомендовано обробити двічі (під час розпускання бруньок і після цвітіння) розчином з мідного хлорокису (0,5%).
- Роса борошниста. Проявляється білястим нальотом, в’яненням зеленої маси, пожовтінням листя і його опаданням. Використовуйте Тіовіт Джет або Ровраль відповідно до інструкції.
- Іржа. На листі утворюються оранжево-коричневі точки, листя падає, плоди дрібнішають. Для лікування використовується 1%-ва бордоська рідина. Обприскуйте спочатку перед цвітінням, потім після нього і ще 1 раз через 15 днів.
- Гниль плодова. Плоди покриваються гнильними плямами бурого відтінку. Обробляйте препаратом Оксіхом відразу після цвітіння або за наявності хвороби (на 10 л води 20 г засобу).
- Будь-які шкідники. Найчастіше це різні метелики, попелиці, плодожерка. Для обприскування підходить бордоська рідина (3%), сечовинний розчин (3%). Частота обробок – двічі на місяць.
Лісова красуня є лідером серед багатьох сортів груш, тому що плоди в міру великі, дуже солодкі та соковиті, а дерево не вимагає особливого догляду. Щоб домогтися врожайності, що відповідає сортовим характеристикам, правильно виконуйте посадочні роботи, доглядайте за рослиною і своєчасно збирайте плоди.