Повстяна вишня: сорти самоплідні, самобезплідні, зимостійкі, ранні, пізні та інші

Повстяна вишня

Повстяна вишня – витривала культура, здатна адаптуватися до найскладніших кліматичних умов. Це невисоке деревце росте і плодоносить майже у всіх кліматичних зонах, за винятком арктичної та субарктичної. Відрізняючись компактними розмірами, повстяні вишні дають щедрі врожаї. Вони невибагливі й легко переносять найсуворіші морози.

Загальні відомості про повстяну вишню

Повстяна або китайська вишня (Prunus tomentosa) – деревна рослина із сімейства Рожевих, роду Слив. Вона не така популярна, як звичайна вишня, але це не робить її менш привабливою для садівників, які цікавляться витривалими фруктовими деревами.

Історія сорту

Батьківщина повстяної вишні – Китай, Корея, далекосхідні регіони . Саме тут ця рослина росте в природному середовищі. На європейську частину культура потрапила досить пізно – наприкінці 19-го століття. Новинка швидко прижилася в далекосхідних садах, у яких звичайні вишні не росли через особливості клімату.

На захід від Уралу повстяну вишню спочатку висаджували винятково з декоративною метою – компактні дерева з дрібним листям красиві в будь-який час, але особливо ефектні вони під час цвітіння і плодоношення.

Історія селекції:

  • У культуру повстяну вишню ввів селекціонер Н. Н. Тихонов. Виявив її на півдні Далекого Сходу. Він вивів її перші сорти і гібриди, схрестивши дерево з піщаною вишнею.
  • У 1912 р. відомий селекціонер І. В. Мічурін придбав саджанці повстяної вишні. Зробив він це в р. Благовіщенськ. Йому першому вдалося “одомашнити” дику китайську вишню. Результат – істотне збільшення маси плодів.
  • Перший сорт повстяної вишні, виведений Мічуріним, називався Аньдо. Згодом багато сортів і гібридів було виведено в Далекосхідному НДІ с/г. Багато з них благополучно вирощуються досі, будучи еталоном культури.

Характеристика рослини та відмінні риси

Свою назву повстяна вишня отримала через тонкі й короткі волоски, що густо вкривають пагони, нижній бік листя, плодоніжки і навіть самі плоди. Покров цей віддалено нагадує повсть, звідси і незвичайне ім’я.

Опис і особливості повстяної вишні:

  • Дерево компактне, світлолюбне, висотою до 2,5 м. Крона куляста або злегка приплюснута. Плодоносить із 3-х річного віку. Термін життя – 12-15 років. Віддає перевагу суглинкам на південно-східному боці ділянки, добре росте на суглинках і супісках із нейтральною кислотністю.
  • Листя овальне, загострене на кінцях, сильно гофроване. Квітки білі або біло-рожеві, кріпляться прямо до основи гілок (дуже короткі плодоніжки).
  • Дерево прекрасно виглядає як солітер. Але не менш красиво виглядає в групових посадках. Воно стійко переносить забруднення повітря, тому підходить для міського озеленення. Дерево практично не хворіє і не цікавить шкідників, зате приваблює бджіл.
  • Плоди достигають у середині червня/на початку липня. У помірному кліматі/в північних регіонах. Вага плодів – 1,5-4 г. Колір – яскраво-червоний. Плодоніжки короткі. Смак – солодкувато-кислий, терпкуватий.
  • Після повного дозрівання. Повстяні вишні стають абсолютно солодкими, ароматними. У їхньому складі до 10% цукру, багато вітаміну С, пектинів. М’якоть малосоковита, кісточка велика, займає значну частину плода.
  • З одного дорослого дерева збирають 10-12 кг плодів. Що в рази менше, ніж у звичайних вишень. Ягоди, що обліплюють гілки, легко мнуться під час збирання і не годяться ні для зберігання, ні для транспортування.
  • У повстяних сортів плоди завжди в одній колірній гамі. На відміну від звичайних вишень, у них немає більш-менш червоних плодів.
  • Повстяна вишня може перехресно запилюватися з найближчими родичами. Сливами, абрикосами, аличею. А ось зі степовою і звичайною вишнями вона не дає гібридів, здатних рости і плодоносити.
  • Багато сортів повстяної вишні потребують запилення. Тому на ділянці рекомендується висаджувати як мінімум 2-3 дерева. Потрібно уточнити, до якої групи належить сорт, що висаджується, – до самоплідних або самобезплідних.
  • Плоди повстяної вишні активно використовуються в кулінарії. Для приготування варення, компотів, фруктових десертів.
  • Повстяну вишню можна розмножувати різними способами. Живцюванням, насінням і щепленнями. Її зазвичай прищеплюють на вишню Володимирська, а також на аличу і терносливу.

Територія зростання

Повстяна вишня благополучно росте на своїй історичній батьківщині – в Далекосхідному регіоні. Завдяки роботі Мічуріна, це дерево розселилося на величезній території. Його вирощують на півдні , у Північно-західному окрузі та в Ленінградській області, на Уралі, в Україні, на Кавказі.

У регіонах із суворими зимами вибір сортів має бути особливо ретельним. Тут, деревця, які успішно пережили зиму, можуть загинути від раптових поворотних заморозків. Серед найбільш морозостійких сортів, рекомендованих для Уралу і Сибіру – Наталі, Захват, Казка, Східна.

Переваги та недоліки

Перш ніж посадити повстяну вишню на своїй ділянці, оцініть її якості. Можливо, воно не підійде вам як сировина для заготовок, але вже точно стане справжньою прикрасою саду. Ба більше, деревця, висаджені в ряд, можуть слугувати прекрасним живоплотом.

Переваги:

  • Невибагливість і невимогливість до ґрунтів.
  • Підвищена морозостійкість.
  • Скороплідність.
  • Раннє дозрівання.
  • Висока декоративність.
  • Зрілі плоди не обсипаються.
  • Прекрасні медоносні якості.
  • Можна розмножувати насінням.
  • Стійкість до посух.
  • Високий імунітет.
  • Корисність плодів.
  • Стійкість до забруднень атмосфери.
  • Компактність.

Недоліки:

  • Погано переносить перезволоження ґрунту і надлишок кальцію в ньому.
  • Ускладнений збір через короткі плодоніжки.
  • Невисока врожайність.
  • Не можна розмножувати відводками.
  • Погана збереженість при зборі та транспортуванні.
  • Потрібна регулярна обрізка – дерево швидко загущується.
  • Через раннє цвітіння немає комах для запилення.

Найкращі самобезплідні сорти повстяної вишні

За більш ніж столітню історію селекції повстяної вишні було виведено сотні сортів для різних регіонів і кліматичних умов. Практично всі вони самобезплідні і вимагають наявності запилювачів. Далі кращі самобезплідні сорти цієї фруктової культури з описами, перевагами і недоліками.

Салют

Висота дерева досягає 1,5 м. Воно густе, з прямими гілками та округлими плодами. Не потребує частих поливів. Плодоношення починається на 3-й рік посадки. Переносить холоди до мінус 35°C.

Салют

Збір з одного дерева – 9-11 кг. Вага плодів – 3-4 г. Терміни дозрівання – друга-третя декада липня. Колір плодів – темно-рожевий, а м’якоть яскраво-червона, кислувато-солодка. Їх сушать, вживають свіжими, консервують, варять джеми і варення.

Плюси і мінуси сорту Салютвисокі врожаї;універсальне застосування;дружне дозрівання;висока морозостійкість;довгий термін життя.м’якоть важко відокремити від кісточки.

Аліса

Цей сорт однозначно належить до найкращих представників повстяної вишні. Висота дерева досягає 120-150 см. Воно густе, з товстими і прямими гілками, листя овальної форми. Плоди великі, трохи довгасті, соковиті та солодкі, придатні для заготовок. Але їх можна їсти і свіжими.

Аліса1

Перший урожай сорт дає на третій рік після висадки. Найкращий спосіб розмноження – живцювання. Збір з одного дерева – 8-9 кг. Вага плодів – 3-3,5 г. Терміни дозрівання – друга-третя декада липня.

Плюси і мінуси сорту Алісауніверсальне застосування;великоплідність;підвищена морозостійкість.плоди в міру старіння дерева дрібнішають; дуже погано транспортується.

Царівна

Кущі у цього сорту невисокі, максимум до 1,2 м. Крона рідкісна, гілки прямі, з дрібним овальним листям. Плоди довгасті. Щеплені саджанці починають плодоносити на 2-й рік висадки. Не рекомендуються часті та рясні поливи – вони можуть призвести до грибкових захворювань.

Царівна

Збір з одного дерева – 9-9,5 кг. Вага плодів – 3-4 г. Терміни дозрівання – друга-третя декада липня. Рекомендується переробляти плоди відразу після збору.

Плюси і мінуси сорту Царівнависока зимостійкість;великі плоди;приємний смак.плоди погано зберігаються і транспортуються;є ризик зараження моніліозом (плодовою гниллю).

Ювілейна

Кущі сильнорослі, овальні, з прямими гілками, висотою до 1,7 м. Плоди великі, щільно притиснуті один до одного, широкоовальної форми. Колір плодів – бордовий, шкірка блискуча, м’якоть червона і соковита. Належить до самобезплідних сортів.

Ювілейна

Збір з одного дерева – 8-9 кг. Вага плодів – 3,5 г. Терміни дозрівання – друга декада липня. Плоди годяться для найрізноманітніших цілей – для десертів, компотів, варення. Плодоношення настає на 2-й рік. Найкраще розмножується зеленими живцями.

Плюси і мінуси сорту Ювілейнаплоди відриваються в напівсуху;універсальне застосування;висока посухостійкість;морозостійкість;великі плоди;чудовий смак.погано переносить перезволоження;дрібніння плодів за великих врожаїв;ризик ураження моніліозом.

Захват

Кущі у цього сорту середньорослі – до 1,5 м, густі та широкі. Плоди овальні, яскраво-червоні, блискучі, з щільною і соковитою м’якоттю. Щеплені вишні плодоносять на 2-й рік. Сорт рекомендований для промислового вирощування поблизу переробних пунктів.

Захват

Збір з одного дерева – 9-9,2 кг. Вага плодів – 3,2-3,5 г. Терміни дозрівання – перша декада липня. Плоди використовуються для приготування джемів, пастили, мармеладу, зимових заготовок, вина, повидла тощо. д.

Плюси і мінуси сорту Восторгуніверсальне застосування плодів;плоди відриваються в напівсуху;хороші смакові якості;висока врожайність.погана транспортабельність; не годиться для механізованого збирання.

Осіння віровська

Висота куща/дерева – до 1,8 м. Крона широкоовальна, компактна, листя овальне, з двоякозубчастими краями. Плоди овальні, темно-бордові, блискучі, зі щільною м’якоттю. Смак кисло-солодкий.

Осіння-вирівська

Збір з одного дерева – 8-9 кг. Вага плодів – 3,3-3,6 г. Терміни дозрівання – остання декада липня. Щеплені вишні плодоносять на 2-й рік. Термін життя дерева – до 18 років. Найкраще розмножується зеленими живцями.

Плюси і мінуси сорту Осіння вирівськавелика плодючість;скороплідність;відмінний смак;відрив плодів у напівсуху;великі врожаї;довгий термін життя;підвищена зимостійкість.підвищений ризик ураження моніліозом; при перевантаженості дерева плоди дрібнішають.

Наталі

Дерево досить високе – до 1,8 м. Іноді досягає і 2 м. Крона широка, овальна. Плоди насичено-червоні, з щільною і соковитою м’якоттю. Дерево плодоносить 15-16 років.

Наталі

Збір з одного дерева – 8 кг. Вага плодів – 3,5-4 г. Терміни дозрівання – друга-третя декада липня. Рекомендується переробляти плоди відразу після збору. З ягід роблять смачні соки, десерти, вино.

Плюси і мінуси сорту Наталівисока зимостійкість;прекрасний смак;великі плоди;довгий термін життя і плодоношення;ягоди відриваються в напівсуху.при великому врожаї плоди дрібнішають.

Вогник

Ця великоплідна повстяна вишня ще не увійшла до офіційного реєстру сортів, але вже заслужила найкращі відгуки від садівників і дачників. Кущі сильнорослі, компактні, висотою до 2,4 м. Крона широка – до 2,8 м. Плоди червоні, кисло-солодкі, шкірка не відділяється від м’якоті.

Вогник

Збір з одного дерева – до 8-12 кг. Вага плодів – 3-4 г. Вміст цукру – близько 12%. Із плодів готують соки та компоти, варять варення. Вишні Вогник також годяться для сушіння та заморозки. Дегустаційний бал – 4,5.

Плюси і мінуси сорту Вогниквисока стійкість до холодів;підходить для регіонів із суворим кліматом – Далекого Сходу, Башкирії, Сибіру, Забайкалля;дуже солодкі плоди;універсальне застосування;стійкість до поворотних заморозків;імунітет до грибкових хвороб.погано переносить посуху;погана лежкість і транспортабельність.

Ранок

У цього сорту компактні деревця з несильно загущеними кронами і слабоопушеними плодами. Ягоди округлої форми, яскраво-червоні, соковиті. Збір з одного дерева – до 6 кг. Вага плодів – 3 г.

Ранок

Плюси і мінуси сорту РанокПідвищена морозостійкість;практично не уражається плодожерками;стійкість до грибкових захворювань;швидко додає в рості;дрібні кісточки;дуже соковита м’якоть зі збалансованим кисло-солодким смаком.невисока врожайність;плоди крейдяні;волокниста м’якоть, яка дуже погано відділяється від кісточки.

Тріана

Цей сорт отримано схрещуванням сортів Червона і Рожева. Висота деревця не більше 1,3 м. Форма крони – витягнута. Плоди великі, довгастої форми, темно-бордові, з соковитою м’якоттю. Збір з одного дерева – 10-10,5 кг. Вага плодів – 3,5-4 г.

Повстяна вишня Тріана

Плюси і мінуси сорту Тріанависока врожайність;гарний смак;напівсухий відрив плодів;зручно збирати врожай;висока морозостійкість.м’якоть волокниста і погано відділяється від кісточки; погано транспортується.

Красуня

Висота кущів – до 1,6 м. Вони густі, широкоовальні, з прямими гілками. Плоди темно-рожеві, ефектні, сік червоний, м’якоть щільна з гармонійним кисло-солодким смаком.

Красуня

Збір з одного дерева – 10-10,5 кг. Вага плодів – 3,5 г. Дозрівання настає в третю декаду липня. Щеплені вишні плодоносять на 2-й рік, кореневласні – на 3-4-й. Термін життя дерева – до 17 років. Розмножується зеленими живцями.

Плюси і мінуси сорту Красунявисокі врожаї;гарний смак;довгий термін життя чагарнику;стійкість до посухи;зимостійкість;плоди відриваються в напівсуху.плоди погано транспортуються;погано переносить зволоження;є ризик ураження моніліозом;плоди дрібнішають при перевантаженні дерева врожаєм;не годиться для механізованого збирання.

Рожева врожайна

Кущі середні, розлогі, з прямими гілками. Листя яйцеподібне, сильно опушене. Квітки блідо-рожеві, плоди – рожеві, округло-сплюснуті, зі щільною м’якоттю. На смак – кислувато-солодкі.

Рожева-урожайна

Збір з одного дерева – 7,2-9,6 кг. Вага плодів – 3,5 г. Дегустаційна оцінка – 4 бали. Дозрівання настає в другу декаду липня.

Плюси і мінуси сорту Рожева врожайнадрібні кісточки;солодкий і приємний смак;універсальне призначення плодів;високий імунітет;зберігає сортові властивості при насіннєвому розмноженні.середня зимостійкість;погана лежкість і транспортабельність.

Океанська віровська

Кущі сильнорослі, компактні, середньої загущеності, висотою до 1,8 м. Плоди овальні, ефектні, з бордовою шкіркою і скошеною верхівкою. У них червона м’якоть, соковита і щільна, кисло-солодка, зі слабким ароматом і червоним соком.

Океанська-віровська

Збір з одного дерева – 9 кг. Вага плодів – 3-3,6 г. Дегустаційна оцінка – 4 бали. Плоди зігрівають у третю декаду липня.

Плюси і мінуси сорту Океанська віровськане годиться для механізованого збирання;плоди відриваються в напівсуху;стійкість до коккомікозу і клястероспоріозу;висока зимостійкість;великі врожаї;тривалий термін життя і плодоношення.при перезволоженні є ризик ураження моніліозом;дрібніння плодів при великих урожаях.

Алтана

У цього сорту середньорослі кущі з округлою кроною, дрібним листям і тонкими прямими пагонами. Квітки рожеві, а плоди дрібні, округлі, темно-червоні, кисло-солодкі. Збір з одного дерева – 3,5-4,7 кг. Вага плодів – 2-2,3 г. Терміни дозрівання – третя декада липня.

Алтана

Плюси і мінуси сорту Алтанаплодоніжки добре відокремлюються від гілок;хороші смакові якості;стійкість до клястероспоріозу;високий імунітет до грибкових інфекцій.погано транспортуються;середня морозостійкість.

Амурка

Кущі у цієї вишні потужні, сильнорослі, напіврозлогі, із середнім або рідкісним розгалуженням. У сорту досить великі, слабоопушені плоди, що щільно прилягають один до одного. У них округла форма і кисло-солодкий освіжаючий смак.

Амурка

Збір з одного дерева – до 14,5 кг. Вага плодів – 2,7-4 г. Терміни дозрівання – третя декада липня. Дегустаційний бал – 4,5. Плоди використовують для переробки та вживають у свіжому вигляді.

Плюси і мінуси сорту Амуркапрекрасні смакові якості;висока зимостійкість;рясне плодоношення;стійкість до посухи;високі врожаї.погана транспортабельність;рідкувата м’якоть;плоди погано зберігаються.

Даманка

Цей універсальний, самобезплідний сорт належить до пізньостиглої групи. Висота кущів досягає 2,2 м. Плоди вишнево-бордові, майже чорні, округлі, трохи незграбні. У них щільна і соковита м’якоть із приємним кислувато-солодким смаком.

Даманка1

Збір з одного дерева – до 6-8 кг. Вага плодів – 2,7-4 г. Терміни дозрівання – середина серпня. Перші плоди з’являються на третій рік після висадки. Дегустаційний бал – 4,5. Плоди використовують для переробки та вживають у свіжому вигляді.

Плюси і мінуси сорту Даманкаприємний солодкуватий смак;плоди легко відокремлюються від плодоніжок;показує високу врожайність навіть за несприятливої погоди;дрібні кісточки.необхідні регулярні підживлення та обрізки; невисока врожайність.

Смуглянка східна

Кущі низькорослі, висотою не більше 1,2 м. Плоди округлі, дрібнуваті, з тонким приємним ароматом. Колір шкірки – темно-червоний або бордовий. Збір з одного дерева – 7 кг. Вага плодів – 2,5-2,7 г. Терміни дозрівання – друга декада липня.

Повстяна вишня Смуглянка східна

Плюси і мінуси сорту Смуглянка східнависока декоративність;компактність;солодкий смак плодів;скороплідність;добре переносить морози;плоди відриваються в напівсуху погоду.погано переносить дощову погоду;дрібні плоди;невисокі врожаї.

Найкращі самоплідні сорти

Вважається, що серед повстяної вишні немає самоплідних сортів. Це не зовсім так. Є вишні, врожайність яких на 90-100% залежить від сторонніх дерев-запилювачів. Водночас є сорти, які здатні плодоносити і за їх відсутності. Щоправда, врожайність їхня при цьому істотно падає.

Далі сорти, які відносять до самоплідних або частково самоплідних.

Казка

Дерево виросте до 1,3 м заввишки, середньозагущене. У нього подовжене листя, а плоди бордові, кислувато-солодкі. Дегустатори вважають, що це один із найсмачніших сортів.

Казка

Збір з одного дерева – 8-10 кг. Вага плодів – 3-3,5 г. Терміни дозрівання – друга-третя декада липня. Щеплені саджанці дають перші плоди через два роки після висадки.

Плюси і мінуси сорту Казкапідвищена морозостійкість;посухостійкість;чудові смакові якості;плоди відриваються в напівсуху;дружне дозрівання;великі врожаї.великі ризики ураження моніліозом.

Літо

Цей сорт, порівняно з іншими, вирізняється сповільненим ростом. Перші два роки після висадки деревце довго “збирається з силами”. Цю компактну вишню ще називають піщаноповстяною. У чагарнику прямі гілки, овальне листя і великі плоди.

Літо

Збір з одного дерева – 6-7 кг. Вага плодів – 3-3,3 г. Терміни дозрівання – друга-третя декада липня. Плоди м’ясисті, кисло-солодкі, яскраво-червоні.

Плюси і мінуси сорту Літокомпактність;великі плоди;ягоди довгий час не обсипаються після дозрівання.недостатньо добре транспортується; нестійкий до суворих зим.

Дитяча

Кущі у цього сорту не густі, висотою до 2 м, з міцними і товстими гілками. Плоди трохи сплюснуті, червоні, з овальними кісточками і соковитою, м’ясистою м’якоттю. Плодоношення настає на 2-й рік. За сприятливих умов дерево живе до 18 років.

Дитяча

Збір з одного дерева – 9-11 кг. Вага плодів – 3,5-4 г. Терміни дозрівання – перша декада липня. Дозріває раніше, ніж інші сорти повстяної вишні.

Плюси і мінуси сорту Дитячадовгий термін життя;ранньостиглість;стійкість до коккомікозу;висока морозостійкість;висока врожайність.погано транспортується;плоди дрібнішають при перевантаженні дерева;уражається моніліозом.

Біла

Цей пізньостиглий сорт являє собою невелике деревце з дрібними плодами. Висота – до 1,5 м. Крона у нього розлога, листя подовжене, листя подовжене. Сорт “Біла” є єдиним сортом повстяної вишні з білими плодами.

Біла

Збір з одного дерева – 9 кг. Вага плодів – 1,5-2,5 г. Терміни дозрівання – третя декада липня. Колір плодів – білий (перламутровий) або кремовий. Опушення на плодах практично немає. М’якоть волокниста, соковита, кисло-солодка. З ягід готують консервацію та сік.

Плюси і мінуси сорту Білаплоди, дозрівши, не обсипаються;виходить смачне варення – схоже на липовий мед, що зацукрувався;висока зимостійкість;стійкість до коккомікозу;невисокий рівень самоплідності.кісточки дуже погано відокремлюються від м’якоті;через “мокрий відрив” плоди погано зберігаються і транспортуються;ризик ураження моніліозом;недостатньо високі смакові якості (3,6 бала з 5).

Сорти повстяної вишні за категоріями

Вибираючи повстяну вишню для свого саду, садівники враховують не тільки її зовнішній вигляд, характеристики плодів і врожайність, а й інші особливості – терміни дозрівання, здатність переносити суворі зими та інші нюанси.

Групи сортів повстяної вишні:

  • Зимостійкі. Незважаючи на високу зимостійкість, далеко не всі сорти повстяної вишні можуть виживати в регіонах із суворими зимами. В умовах Сибіру найкраще показують себе сорти Аліса, Літо, Наталі, Осіння Віровська.
  • Ранні. Вони достигають на початку липня, а деякі сорти навіть у червні. Приклади ранніх сортів – Захват, Дитяча, Ювілейна, Рожева врожайна, Казка.
  • Середні. Ці сорти починають встигати в середині липня і на початку серпня. Приклади середніх сортів – Царівна, Тріана, Улюблениця, Аліса, Океанська Віровська, Осіння Віровська.
  • Пізні. Такі сорти достигають у серпні. Приклади пізніх сортів – Літо, Алтана, Біла.
  • Гібриди. Завдяки схрещуванню повстяної вишні зі спорідненими культурами і видами, вдається отримувати гібриди з поліпшеними характеристиками. Найкращі гібриди повстяної та піщаної вишні – Царівна, Даманка, Аліса, Літо, Наталі, Рожева врожайна, Осіння віровська.

У Підмосков’ї та середній смузі першими достигають сорти Дитяча, Казка, Царівна, Наталі. В принципі, всі сорти повстяної вишні можна вирощувати в умовах Підмосков’я, тому обираючи варіант для посадки, садівники насамперед звертають увагу на врожайність і якість плодів, а багато хто і на декоративність.

Якщо на вашій ділянці ще немає повстяної вишні, обов’язково виправте це упущення. Завдяки великій кількості сортів, можна підібрати варіант для будь-яких умов зростання. Це миле деревце особливо сподобається власникам невеликих ділянок – воно дуже компактне і займає мінімум простору.