Слива Ренклод – група сортів, що належать до виду Сливи домашньої. Головна відмінна риса всіх ренклодів – смакові якості плодів, стала причиною їхньої популярності. Плоди Ренклодів, володіючи приємним десертним смаком і зовнішньою привабливістю, користуються незмінним попитом у споживачів.
Походження Ренклода
Ренклод, як і інші сливи – продукт природної селекції терну та аличі. Це старий сорт, відомий західноєвропейським садівникам з 16 століття. Батьківщиною ренклодів вважається Франція. Назва походить від імені королеви Клодіни (Клод). Буквальний переклад Reine Claude (франц.) – “Королева Клод”.
Є припущення, що початок усім ренклодам дав Ренклод зелений – один із найдавніших сортів. Але достеменно це не встановлено.
Опис виду
Загальні ознаки всіх ренклодів:
- Дерево. Досягають у висоту – 5-7 м. Крони округлі, кулясті. Гілки спочатку червоно-бурі, а в міру дорослішання – сірі. Листя трохи ворсисте, з прожилками.
- Плоди. Форма – куляста або яйцеподібна. Діаметр – до 4-5 см. Смак – солодкий, десертний. Під тонкою шкіркою – ніжна, соковита, “мармеладна” м’якоть. На шкірці є тонкий восковий наліт, що стирається від легкого дотику. На дотик наліт – шорсткий. Вага – від 10 до 50 г, залежно від сорту. Є сорти різних кольорів – світло-зелені, жовті, бордові, сині, темно-фіолетові та інших відтінків.
Переваги та недоліки
Переваги сливи Ренклод:
- Відмінні смакові характеристики і зовнішня привабливість плодів.
- Хороші агротехнічні характеристики – морозостійкість, імунітет, посухостійкість.
- Висока врожайність.
- Висока скороплідність – дерева плодоносять на 3-4-й рік після висадки.
- Невимогливість до складу ґрунту.
- Стійкість до грибкової інфекції.
- Універсальне призначення плодів.
- Різноманітність смакових відтінків і якісних характеристик плодів – є сорти солодкі, кислуваті, соковиті, ароматні, з надзвичайно ніжним м’якушем та інші.
Недоліки:
- Більшість сортів самобезплідні – щоб дерева плодоносили, їм потрібні додаткові сорти-запилювачі.
- Плодоношення може перериватися, але суворої періодичності немає.
- Залежність урожайності від зовнішніх умов – погоди, підживлення тощо. п.
- Схильність до гниття коренів при підвищеній вологості.
- Уразливість перед протягами.
- Не всі сорти мають високу морозостійкість – багато хто вимерзає при мінус 30 градусах.
- Перезріваючи, сливи опадають і псуються – важливо вчасно зняти врожай.
- Якщо погода сира або навпаки стоїть посуха, плоди виростають дрібними.
- Щоб тримати розміри дерева в заданих рамках, доводиться регулярно обрізати його.
- Гілки тендітні – легко обламуються через тяжкість плодів, під гнітом снігу, під впливом вітру.
Регіони зростання
Група сортів, що належать до Ренклодів, широко поширена в регіонах із найрізноманітнішим кліматом. Вони трапляються в сонячній Греції, Італії, Іспанії, ростуть вони і в середній смузі , а морозостійкі сорти – в Сибіру і на Уралі. Хоч Ренклод і теплолюбний, наші садівники активно його вирощують – у районовано десятки сортів цієї групи.
Найбільше ренклодам підходить клімат півдня – тут найчастіше і зустрічаються сорти цієї групи. Ренклод не рекомендується вирощувати в місцевості із зимовими температурами нижче мінус 25 градусів.
Які бувають сорти Ренклода
Група Ренклод включає десятки сортів, що відрізняються зовнішнім виглядом дерева і плодів, агротехнічними характеристиками. Серед ренклодів є сорти з різними термінами дозрівання.
Вибираючи Ренклод, враховують не тільки смакові якості, колір і розмір плодів, а й здатність сорту рости і плодоносити в конкретних кліматичних умовах. Розглянемо кілька популярних Ренклодів.
Президентський
Цей пізньостиглий сорт належить до частково самозапильних, а значить, йому потрібні сорти-запилювачі. Дозрівання плодів – у середині вересня. Плодоносить дуже рано – на третій рік після висадки саджанця. Дерева середньорослі, швидкорослі. Висота – до 4 м. Зимостійкості достатньо для вирощування в середній смузі. Урожайність поступово зростає – з 15 до 45 кг слив з одного дерева. В якості запилювачів вітаються сорти – Угорка та Единбурзька слива.
Плоди округло-овальної форми, трохи сплюснуті. Вага – 55-60 г. Є густий наліт воску. У смаку – кисло-солодкість. М’якоть густа, жовто-морквяного кольору. Кісточка овальної форми, легко відділяється від м’якоті. Шкірочка щільна, навіть груба – плоди без проблем транспортуються на далекі відстані. Сливи добре зберігають форму після консервування.
Також серед переваг “Президентського” – зимостійкість, скороплідність, регулярне плодоношення і хороша переносимість перевезень. Мінуси – схильність до багатьох захворювань, вразливість перед шкідниками. Якщо літо видається прохолодним і вологим, є ризик, що плоди не встигнуть визріти.
Зелений
Цей старовинний сорт вважають прабатьком усіх інших ренклодів. Це визнаний еталон французької селекції. Дерева високорослі, до 6-7 м заввишки. Крона завширшки виростає до 6-7 м. Стовбур за час росту неодноразово згинається. Остаточне дозрівання – у серпні. Сорт самобезплідний – йому потрібні запилювачі, наприклад, ренклод Альтана, Угорка, Вікторія та інші. Урожайність висока – 30-50 кг з дерева.
Плоди на вигляд не особливо красиві, але дуже солодкі та соковиті. Вага – 20-35 г. Форма куляста, трохи сплюснута. Забарвлення – зеленувато-жовте, на тонкій шкірці – безліч точок. М’якоть соковита, солодка, на вигляд – напівпрозора.
Сорт невибагливий – росте практично на будь-яких ґрунтах. А ось підвищену вологість не переносить – може захворіти на гниль. Імунітет – середній. Любить простір і хорошу освітленість. Можна розмножувати кісточками – дерево зберігає всі сортові характеристики. Також сорт можна розмножувати порослю та прикореневими живцями.
Багато дачників не знають, що на їхніх ділянках є старовинний сорт Ренклод зелений – вони звуть його “зеленою сливою”.
Тамбовський
Сорт створений схрещуванням ренклода Зеленого і Скороспілки червоної. Дерева виростають до 4 м. Крона розлога. Поруч найкраще висаджувати Колгоспний або Зелений ренклод, Скороспілку червону та інші сорти. З одного дерева збирають 15-20 кг плодів. Дозрівання – початок вересня. Перший урожай знімають на 4-й рік після посадки саджанця.
Плоди не особливо великі, важать близько 20 г. Форма довгаста. Колір – темно-фіолетовий. Багато підшкірних точок. На поверхні – товстий наліт сизого відтінку. Жовто-помаранчева м’якоть має кислуватий присмак, солодощі в них менше, ніж кислоти. Основне призначення плодів – консервація та виноробство.
Сорт морозостійкий – якщо порівняти з іншими ренклодами. Терпить морози до -30 °С. Однак подібна морозостійкість стосується більшою мірою квіткових бруньок, пагони ж вимерзають при менших морозах. Недолік – уразливість перед клястероспоріозом.
Теньківський
Інша назва сорту – Татарський. Дерево низькоросле – близько 3 м. З акуратною, кулястою, не надто густою кроною. Перший урожай – на 4-5 році життя. Дозрівають плоди до середини вересня. Рекомендують запилювачі – Синьоочку, Євразію 21, Скороспілку червону, Татарську жовту, а також терносливи.
Округлі сливи мають пурпурове забарвлення, на шкірці – блакитний наліт. Маса – 15-20 г. Плоди асиметричні. У м’якоті, зернистої та пухкої, жовтуватий відтінок. М’якоть не соковита, на смак кисло-солодка.
Переносимість морозів і посух – середнього рівня. Ризик – іржа, клястероспоріоз, піддається навалам слизового пильщика. Від весняних заморозків часто гинуть квіткові бруньки.
Карбишева
Сорт виведений українськими селекціонерами. Дозрівання – друга половина серпня. Дерево швидкоросле, потребує регулярної обрізки. Із самобезплідної групи, найкращі запилювачі Ранній Ренклод, Угорка Донецька.
Плоди на молодих деревах виростають великими, вагою близько 50 г. У міру старіння дерева сливи дрібнішають – важать близько 35 г. Форма плодів – куляста, шкірка щільна, яскраво-червона. Коли сливи перестигають, стають трохи фіолетовими, з блакитним нальотом. М’якоть жовтувато-коричнева, з десертним смаком і приємним ароматом. Оцінка дегустаторів – 4,8 бала.
Морозостійкість середня, витримує морози до мінус 20 °С. При більш сильних морозах дерево підмерзає. Недолік сорту – погана транспортабельність.
Білий
Дозріває сорт наприкінці серпня. Дерево середньоросле – до 4,5 м. Сорт скороплідний – уже на третій рік після висадки з’являються перші плоди. Самобезплідний, потребує запилення. Підходять – Ренклод Зелений, Альтана, Донецька угорка.
У білих матових плодів відмінний смак і прозорий сік. У них незвичайний вигляд через світле забарвлення. М’якоть ніжна, безбарвна. Сливи важать – 30-40 г, дуже гарні на смак.
Морозостійкість висока, сорт непогано переносить довгі посухи. Витримує морози до мінус 30 °С. З плодів такого кольору заготовки виходять непрезентабельного вигляду, тому сорт частіше використовується для вживання у свіжому вигляді.
Жовтий
Висота дерев – 5-6 м, ростуть дуже швидко. Крони широкі, не загущені. Збір з дорослого дерева – 20-30 кг, молодого – 10 кг. В якості запилювачів використовують сливу Мирну, Тульську чорну, Яєчну синю. Плодоношення – на 4-й рік після посадки.
Плоди приємного жовтого кольору, з невеликою зеленцою. Плоди майже ідеальної кулястої форми, вони лише трохи сплюснуті з боків. М’якоть дуже соковита, кисло-солодка на смак. Дегустаційний бал – 4. Маса – 20-30 г. Шкірочка вкрита товстим восковим нальотом. Сорт лідирує серед ренклодів за вмістом С-вітаміну.
Плоди без проблем транспортуються. Зимостійкість – гранична для групи ренклодів – до мінус 25 °С. Підходить для вирощування в Підмосков’ї та в усій середній смузі.
Синій
Самоплідний сорт із середньою морозостійкістю. Перші плоди з’являються на 3-й рік. Висота дерев – трохи більше 3 м. Крони овальні, неакуратні, середньої густоти, розріджені. Урожай з дерева – 30 кг.
Вага плодів – 35-40 г і більше. У м’якоті лимонного кольору дещо кислуватий смак. Шкірочка фіолетово-синя, на поверхні є сизий наліт. Плоди еліпсоподібні, злегка сплюснуті з боків.
Опірність комахам, грибкам вірусам – висока. Холодостійкість – до мінус 30 градусів Цельсія. Плодоносить щорічно, без перерв. Вирощують переважно на півдні . Не годяться тільки для компотів.
Де Бове
Рослини самоплідні, середньорослі, швидко зростаючі, з неакуратною кроною. Підвищена вимогливість до тепла та освітлення. Дозріває у вересні. Дозрівши, плоди не опадають – залишаються на гілках ще три тижні. Урожайність 10-ти річного дерева – 50 кг, 15-ти річного – до 100 кг.
У жовто-зелених плодів десертний смак. М’якоть солодка, відчувається мускат. На шкірці, тонкій і міцній, щільний наліт сріблястого кольору, який легко стирається.
Сорт теплолюбний, ареал його вирощування – Крим, Кавказ, Краснодарський край. Щоб дати хороший урожай, сорту потрібна тепла осінь. Плоди добре переносять транспортування. Сорт стійкий до плодожерки. У дощове літо плоди лопаються і згнивають.
Радянський
Сорт вивели у 80-х роках минулого століття. Для вирощування в регіонах із помірним кліматом. Перший урожай знімають на 4-й рік після посадки. Висота рослин понад 3 м. Облистяність помірна, і до плодів легко проникає світло. Дозрівання – кінець серпня.
Врожаї зростають поступово – з 15 до 40 кг. Плоди важать близько 40 г. Форма – куляста. Колір – чорнильно-фіолетовий, на шкірці – сизо-блакитний восковий наліт. М’якоть бурштинового кольору, солодка, у смаку – невелика кислинка. Дегустаційна оцінка – 4,8 бала.
Плоди, підмерзнувши, стають пухкими, набувають борошнистої консистенції, але смак не змінюється. Сорт універсальний, можна готувати будь-які заготовки, крім компотів – у них плоди втрачають форму. Головний недолік сорту – нестійкість перед полістигмозом.
Колгоспний
Творець цього сорту – І. Мічурін. Сорт отримано перехресним запиленням Ренклода Зеленого з терносливою. Поширений у середній смузі та південних регіонах . Висота – до 3 м, з плескатою кроною, кулястої форми, не загущена. Дозрівають сливи в середині серпня. Урожайність зростає поступово – від 20 до 40 кг. Найкращі запилювачі – Євразія 21, Скороспілка.
Збирають плоди відразу в міру дозрівання, інакше вони осиплються. Плоди асиметричні, жовто-зеленого кольору. Під шкіркою – сіруваті крапки. Вага плодів – до 20 г. М’якоть зеленувата, ніжна, з кисло-солодким смаком. Дегустаційний бал – 4. Плоди універсальні.
10% плодів виростає на пагонах минулого року, 90% – на молодих гілках. Відрізняється високою морозостійкістю – витримує морози до -35 °С. Підмерзле дерево відновлюється протягом двох років. Мінус – слабка стійкість до грибкових захворювань. Буває, тече камедь.
Ранній
Ранньостиглий сорт, виведений українськими селекціонерами в 50-х роках минулого століття. Цей сорт достигає раніше за інші ренклоди. Добре росте в степовій зоні. Дерева середньорослі, з округлими кронами. Висота рослини – 6 м. Дозрівання – початок серпня. Перші сливи достигають ще раніше. Найкращі запилювачі – Рання Донецька, Ренклод Карбишева.
Відрізняється великими плодами, їхня вага – 40-50 г. Форма – куляста, з боків плоди трохи сплюснуті. На молодих деревах плоди виростають ще більшими. Сливи ніжно-жовтого забарвлення, м’якоть ароматна, приємна на смак. На шкірці – легке опушення і восковий наліт. Дегустаційна оцінка – 4,5 бала. У м’якоті яскраво виражений аромат слив.
Сорт стійкий до посухи та морозів. Плодоношення рясне, без перерв. Плоди стають дрібними в посушливих умовах. Мінус – кісточка відділяється від м’якоті важко. Транспортабельність хороша. Для продажу сливи збирають трохи недозрілими.
Улена
Сорт родом із півдня Франції. Його походження точно не з’ясовано. Імовірно, це Ренклод Зелений, який здичавів, пристосувався до умов проживання. На території його зустріти можна хіба що у селекціонерів або шанувальників екзотичних сортів.
Плодоношення припадає на кінець серпня. Форма – куляста, бувають трохи витягнутими. Плоди яскраво-жовтого кольору, з можливим рожево-помаранчевим рум’янцем на боці, поверненому до сонця. Маса – 45 г. Зберігаються без холодильника протягом 5 днів. Дуже смачні й ароматні, м’якоть ніжна, тане.
Висока стійкість до хвороб. Витримує помірні морози. Віддає перевагу південним районам із субтропічним кліматом. Мінус – погана відокремлюваність кісточок від м’якоті.
Лія
Сорт досить старий, з дрібними плодами, культивується з початку 20-го століття. Дозрівання – наприкінці серпня або на початку вересня. Перший урожай – на 3-й рік після висадки. Пік урожайності – з 10 років. Середня врожайність – 15 кг з дерева. Запилювачі – Ренклод Льоня, Скороспілка.
Вага слив – 12 г. Колір – золотисто-жовтий, на шкірці – безліч крапок. М’якоть пухка, жовта, солодко-кисла. Плоди довго зберігаються за сприятливих умов – до 25 днів. Дозрівають плоди масово.
Висока стійкість до різних хвороб. Сорт вражає чорний рак і камедетечіння. Мінуси – складно витягти кісточки, низька зимостійкість. При дуже низьких температурах дерево може отримати серйозні обмороження. Живе дерево 25 років.
Як виростити сливи Ренклод
Висаджувати саджанці Ренклода рекомендується навесні, до розпускання бруньок. Вимоги до ділянки:
- пухкий і родючий ґрунт із нейтральною реакцією;
- хороша освітленість сонцем;
- розташування на височині;
- невисоке залягання ґрунтових вод;
- захист від поривчастих вітрів і протягів;
- поблизу не повинно бути аличі, терну і китайської сливи.
Алгоритми посадки
Посадкову яму для весняної посадки готують восени. Глибина ями – 60 см, ширина – 80 см. Родючий ґрунт кладуть убік. Потім з родючого шару і добрив готують ґрунтосуміш.
Склад ґрунтової суміші для одного дерева:
- родючий ґрунт;
- перегній – 2 відра;
- суперфосфат – 50 г;
- сірчистий калій – 30 г.
Ґрунтосуміш висипають у котлован і накривають водонепроникним матеріалом. Якщо яма не підготовлена з осені, це мінус, але не критичний – можна виконати ці роботи навесні, за пару тижнів до посадки. При підготовці ям навесні ґрунт виходить не такий поживний.
Покрокова інструкція висадки саджанців:
- Ставлять у яму 2 кілочки – для опори.
- Опускають в яму деревце – щоб його коренева шийка була вище рівня землі на 6-7 см.
- Засипаючи коріння саджанця землею, його час від часу струшують – щоб між корінням не було пустот.
- Землю притоптують, а біля стовбура роблять заглиблення з невеликим земляним валиком, що перешкоджає відходу води.
- Прив’язують саджанець до кілків м’яким матеріалом – щоб не пошкодити стовбур саджанця.
- Рясно поливають. Норма – 30-40 л.
Полив і підживлення
Ренклод погано реагує на зайву вологість – потрібна помірність. За сезон дерево поливають 5-6 разів. Використовують відстояну теплу воду. Норма поливу залежить від віку дерева – від 3-4 до 8-10 відер. Ґрунт після поливів розпушують, кілька разів за літо видаляють прикореневу поросль.
Підгодовувати дерево починають тільки на 3-й рік. Як підгодовувати:
- Перед цвітінням вносять суміш із нітрату амонію – 25 г, сіль калійну – 40 г, мінеральні добрива – 300 г.
- У період цвітіння ллють розчин карбаміду – 20 г на 10 л води.
- Після цвітіння вносять розведений коров’як і суперфосфат – 50 г.
- Після дозрівання слив, дерево поливають карбамідом (4 ст. л.). л.) і нітрофоскою (6 ст. л.) – їх розчиняють у воді (20 л).
- У червні – сечовина 1%.
- Восени, під час перекопування, вводять гній – 15 кг, суперфосфат – 150 г, нітрат амонію – 50 г. Також у ґрунт вносять суперфосфат – 160 г, і сірчаний калій – 110 г, розчинені у 20 л води.
Формування крони та санітарна обрізка
Обрізанням ренклодів краще займатися навесні – до появи листя. Проводять санітарну обрізку. Ренклодам також рекомендується літня – на початку червня. У цей період прищипують молоді пагони, що загущують крону.
Обрізка сливи Ренклод з урахуванням віку:
- Рік перший. Формування кулястої крони. Визначають 10 скелетних гілок. Між ними мають бути приблизно рівні проміжки, а кут відходження від стовбура – 45 градусів.
- Рік другий. Обрізка приростів до 25 см.
- Рік третій. Укорочення пагонів, що виростають зі скелетних гілок і основного провідника – до довжини 30 см. Решту приросту обрізають до 15 см.
- Рік четвертий. До цього часу крона вже сформована. Залишається виконувати санітарну обрізку і стежити за кроною – запобігати її загущенню.
Обрізку проводять гостро заточеним і продезінфікованим інструментом – секатором, садовою пилкою, ножем. Всі зрізи обробляють – підійде садовий вар або гашене вапно.
Зимівля дерева
Молоді саджанці потребують утеплення, їх напередодні зими прикривають ялиновим гіллям, сіном або паперовим матеріалом. Дорослі дерева обходяться побілкою. Ще рекомендується насипати в пристовбурні кола шар перегною або тирси. Мінімальна товщина шару – 10 мм. Для захисту від гризунів стовбур дерева обертають металевою сіткою з дрібними осередками.
У регіонах із суворими зимами Ренклод необхідно вкривати. У дерева зв’язують гілки, а потім обертають повітропроникною тканиною. Стовбур обертають повітропроникним матеріалом, а вже потім – металевою сіткою.
Боротьба з хворобами та шкідниками
Ренклод нерідко уражається грибковими інфекціями. Щоб захистити дерева від інфекції, їх регулярно обробляють мідьвмісними препаратами:
- ХОМомом;
- бордоською рідиною;
- мідним купоросом.
Сливу обробляють тричі за сезон:
- рано навесні;
- під час утворення бутонів;
- після цвітіння.
При сильному ураженні кількість обприскувань зростає. Знизити ризик зараження допоможе профілактика:
- осіннє перекопування ґрунту в пристовбурному колі;
- вчасно утилізують опале листя;
- встановлюють ловчі пояси – для комах;
- регулярно проріджують крону.
Поширені хвороби сливи Ренклод і заходи боротьби:
Шкідник |
У чому шкода? |
Що робити? |
Плодожерка сливова | Гусениці вигризають ходи в зелених пагонах і виїдають м’якоть слив. | Після цвітіння обприскують насиченим розчином солі – у 10 л розчиняють 0,5 кг. Після збирання врожаю дерево обприскують 10% бензофосфатом. |
Попелиця сливова (очеретяна) | Висмоктують соки з листя і молодих пагонів. | Обрізають пагони, на яких багато попелиці, і знищують їх. Обприскують мильним розчином – на 10 л води кладуть 60 г мила господарського. Обробляють хімічними інсектицидами – до цвітіння і після цвітіння. |
Міль сливова | Обплутує плоди і листя павутиною. Вони сохнуть, псуються і обсипаються. | Обприскують Хлорофосом. |
Пильщик сливовий | Личинки, вилупившись із яєць, виїдають м’якоть зав’язей. Уражені личинками сливи падають не дозрівши. | Обприскують інсектицидами до і після цвітіння – Метафосом 10%, Карбофосом, Фуфаноном, Моспіланом. |
Більше інформації про хвороби сливи та їх лікування шукайте тут.
Поширені захворювання сливи Ренклод і заходи боротьби:
Хвороби |
Симптоми |
Як лікувати? |
Моніліоз | Грибкове захворювання, що викликає гниль плодів. супроводжується в’яненням суцвіть. На листках – бурі плями, плоди вкриті білою гниллю. | Обприскують дерево Хорусом 3%, ним же обробляють ґрунт у пристовбурному колі. |
Камедетечение | Кора стає тонкою, з неї витікає клейка рідина бурштинового кольору. | Видаляють камедь, що витікає, зачищають уражене місце ножем, а потім обробляють садовим варом. |
Особливості розмноження Ренклодів
Розмножити сливу Ренклод можна будь-яким із таких способів:
-
Насінням. Зазвичай такий варіант використовують для вирощування підщеп. Відбирають великі та здорові плоди. Миють і витягують кісточки, які на 4 дні замочують у воді. Воду регулярно змінюють, а кісточки – помішують. Потім їх дістають, висушують і складають у скляну банку.
Коли приходить час посадки, кісточки змішують зі зволоженим піском / тирсою, і залишають їх на 180 днів. Температура – від +1 до +10 градусів. Виростивши розсаду, сіянці пересаджують у відкритий ґрунт.
- Щепленням. Процедура проводиться в період активної вегетації. Відповідний час – квітень-травень або липень-серпень. Щеплення виконують за кору або в розщеп.
- Кореневою порослю. Восени перерубують корінь, що з’єднує материнську рослину з відростком. Навесні відростки витягують разом із корінням, щоб пересадити на постійне місце.
-
Кореневими живцями. Схема розмноження живцями:
- Відкопують коріння молодого дерева, відступивши 1 м від стовбура, у дорослих дерев – 1,5 м.
- Довжина викопуваних коренів – 15 см, ширина – 1,5 см.
- Живці, викопані восени, збережуть до весни в траншеях – їхня глибина 50 см. Зверху засипають торфом і піском. Або зберігають живці в підвалі, під шаром тирси.
- У квітні готують ґрунт, змішуючи торф із піском (1:3).
- У приготований ґрунт висаджують живці під нахилом. Зверху накривають плівкою.
- Верхівки живців заглиблюють на 2 см і присипають торфом або тирсою.
- Поки не з’явилися пагони, живці захищають від сонця і зволожують.
- Якщо з’являється відразу кілька пагонів, то вибирають той, що сильніший.
- Протягом сезону рослину підживлюють азотними добривами 3-4 рази.
- На зиму пагони забирають у тепле приміщення, дорощуючи до 1-1,5 м. До весни дерева будуть готові – можна висаджувати їх на постійне місце.
Слива Ренклод без проблем росте і плодоносить в місцевості з м’якими зимами, але, завдяки морозостійким сортам, сливу з “мармеладною” м’якоттю можна виростити і в центральних регіонах.