Орхідея – напрочуд красива тропічна рослина, яка у квітникарів особливою користується популярністю. Це трав’янистого роду культура, багаторічна. Вона зараховується до сімейства Орхідних, яке вважається одним із найдавніших на планеті. Щоб виростити цю екзотичну квітку, доводиться докладати зусиль.
Огляд рослини
Виростають орхідеї по всьому світу, але найбільш сприятливі для них тропічні широти. Батьківщиною орхідеї прийнято вважати Південну Америку. У середньому, в домашніх умовах, рослина живе 6-9 років.
Більшість орхідей, використовуваних для домашнього вирощування, можна розділити на кілька груп:
- Епіфіти – обплутують будь-які предмети, використовуючи їх як опори.
- Літофіти – невелика група, невибагливі до умов зростання і якості ґрунту. У природі ростуть на скелях.
- Наземні – мають класичну будову, ростуть на ґрунтах і не відрізняються гігантськими розмірами.
За розгалуженням орхідеї ділять на:
- Моноподіальне – прямостоячі рослини з одним пагоном, стовбуром і верхівковою брунькою, з якої щороку росте листя, між ними – генеративні бруньки.
- Симподіальні – головний пагін лежить горизонтально. На ньому – точки росту, з яких ростуть вертикальні пагони з листям, квітами і бруньками.
Опис кімнатних орхідей:
- Коріння рослини мають унікальну будову. Частина коренів – повітряні, зеленого кольору, містять хлорофіл і беруть участь у фотосинтезі. Їм не потрібен ґрунт, вони в ньому не вкорінюються, споживають тільки підживлення і вологу. Причому, воду здатні вбирати навіть із повітря.
- Стебла зазвичай товсті, роздуті або веретеновидні – бульби або псевдобульби. Вони здатні запасати вологу і живлення, які в міру потреби витрачають. У наземних видів накопичення розташовані в кореневищах або бульбах.
- Листя, найчастіше, мають щільну, шкірясту структуру. Вони можуть накопичувати запаси води та живлення.
- Квітки складаються з трьох пелюсткоподібних чашолистків, між якими розташовані три пелюстки. Середній – губа, більша за бічні. У квітки 1 або 2 тичинки, які зрощені з маточкою.
Існують тисячі видів орхідей, а сортів ще більше. Причому, кімнатні квіти за красою нітрохи не поступаються диким Орхідним. Найпопулярнішою домашньою орхідеєю вважається Фаленопсис. У його роду налічується близько 70-ти видів. Саме з нього радять починати вирощування кімнатних орхідей.
Особливості цвітіння орхідеї:
- Циклічність залежить від виду та сорту. Одні орхідеї цвітуть 3-4 рази на рік – по 2-3 місяці. Інші цвітуть без перерв 8-9 місяців, відпочиваючи по 2-3 місяці.
- Кімнатні орхідеї зацвітають наприкінці осені. Цвітіння проходить поетапно – спочатку з’являються бутони, а через 1,5-2 місяці розпускаються суцвіття. На довге і красиве цвітіння здатні тільки дорослі рослини.
Висота орхідеї залежить від виду і сорту рослини. Наприклад, у Фаленопсиса вона становить приблизно 50 см.
Правила купівлі
Орхідея – вимоглива рослина, тому вкрай важливо від самого початку придбати здоровий матеріал. Купуючи ці квіти для дому, уважно огляньте їх, і оцініть за кількома важливими критеріями.
Як правильно це зробити:
- Купуйте квітку в будь-який, крім зими, час.
- Огляньте коріння – його добре видно через прозорі горщики, в яких продаються орхідеї. Коріння має бути здоровим, без механічних чи інших пошкоджень. Неприпустимі тріщини і сухі ділянки. Перевірте силу коренів, злегка похитуючи рослину в горщику. Якщо воно погано тримається – стебло погойдується, значить, коріння недостатньо сильне.
- Листя має бути зеленим, без жовтих ділянок. Тим більше неприпустима наявність пожовклого листя. Жовтизна вказує на хворобу або дефіцит поживних речовин. Таку рослину можна відновити, але це потребує певних зусиль. У здорової рослини листя має бути одномірним, щільним і пружним. Якщо трапляється більш тонке, широке або мляве листя, найімовірніше, рослина нещодавно перенесла якесь захворювання, її краще не купувати.
- Якщо у рослини є потовщення на стеблах (псевдобульба), воно має бути гладким і пружним, зморшкуватість або млявість неприпустимі.
Буває, що для додання орхідеям додаткової ефектності, їх у передпродажний час підгодовують азотом. Вони стають бадьорими і мають свіжий вигляд, проте такі рослини не будуть цвісти в найближчі кілька років. Наявність глянцевого блиску на листках однозначно вказує на внесення надмірної кількості азоту.
Також зверніть увагу на такі моменти:
- горщик повинен мати бирку, на якій вказується вид/підвид орхідеї – це необхідно знати, щоб забезпечити рослині правильні умови утримання (вони можуть відрізнятися);
- якщо квітка продається з опорами, вони мають бути бездоганно чистими, неприпустимі сліди грибків або цвілі;
- купуючи квітучу рослину, оглядайте на наявність шкідників не тільки коріння і листя, а й квітки.
З’ясуйте, коли квіти було виставлено на продаж – купувати рослину, яка перебуває в магазині понад місяць, не рекомендується.
Як транспортувати
Про транспортування орхідей слід подбати заздалегідь. Це досить габаритні рослини, тому їх не так просто перевозити, як, наприклад, фіалки. Орхідеї однозначно не варто везти в громадському транспорті – скористайтеся послугами таксі.
Перевозячи орхідею, тримайте її в руках, не ставте на підлогу і не кладіть у багажник. Бажано, щоб під час перевезення вам хто-небудь допомагав. Щоб листя при транспортуванні не пошкодилося, загорніть рослину в щільний папір. Якщо на вулиці мороз, упакуйте рослину вгорі та внизу.
Карантин
Завдяки карантинним заходам вдається виявити комах-шкідників, які можуть паразитувати на купленій орхідеї – не завжди їх можна виявити відразу.
Правила карантину:
- помістіть квітку на 2-2,5 тижні в приміщення, де немає інших квітів або хоча б витримайте відстань – 2 м до найближчих рослин;
- залиште нову орхідею на деякий час у спокої – не вносьте підживлення і не поливайте;
- не допускайте потрапляння на квітку прямих сонячних променів.
Коли термін карантину наближатиметься до кінця, починайте поступово привчати рослину до світла, ставлячи її на підвіконня, добре освітлюване сонцем. Спочатку на 1 годину, наступного дня – на 2 години і так далі.
Перший полив здійснюють під кінець 1-го тижня карантину. Але води дають небагато, лише злегка змочують коріння квітки теплою відстояною водою.
Чи потрібно пересаджувати після покупки
Орхідею не рекомендують пересаджувати відразу після купівлі або після завершення карантину. Завдяки субстрату, в якому орхідея перебуває, процедура може бути відкладена на 3-4 місяці. Якщо ж квітка продавалася в торф’яному моху сфагнумі, її треба обов’язково пересадити.
Є й інші причини для пересадки на нове місце:
- корінню тісно в горщику;
- коріння переплетене і заважає одне одному рости – це призводить до появи відмерлих частин;
- використаний занадто засолений субстрат;
- горщик або коріння отримали механічне пошкодження;
- на поверхні субстрату з’явився наліт.
Оптимальні умови для вирощування орхідей вдома
Для росту, розвитку і цвітіння орхідей необхідні певні умови – світлові та температурні. За несприятливих обставин квітка відмовляється цвісти, чахне і навіть може загинути.
Освітлення і місце розміщення
Освітлення безпосередньо впливає на якісні характеристики цвітіння орхідей. Якщо рослина отримує достатньо світла, рослина цвіте з інтервалами в 2-6 місяців.
Не розташовуйте орхідеї близько до ламп – тепло, яке вони випромінюють, може стати причиною опіків листя.
Вимоги до освітлення:
- світло – розсіяне, не рекомендується використовувати точкове підсвічування;
- небажано потрапляння на рослину прямих сонячних променів – можуть з’явитися опіки;
- якщо використовується природне освітлення, влітку рослині необхідне затемнення – його створюють за допомогою матового скла, напівпрозорого пластику або спеціальної сітки;
- довжина світлового дня – 10-12 годин, за потреби вмикається штучне освітлення (люмінесцентні лампи).
Влітку орхідеї не ставлять біля вікон, що виходять на Південь. Або ретельно притіняють. З приходом осені затінення можна прибирати – сонячне світло стає менш інтенсивним. У орхідей починається уповільнення життєвого ритму, вони поступово переходять у режим спокою.
Температура навколишнього середовища
Квітникарі, які вирощують орхідеї, користуються неофіційною класифікацією – температурною. Для кожної групи свої умови. Перш ніж комбінувати в одному місці квіти, необхідно врахувати їхні температурні вимоги.
При вирощуванні орхідей не допускаються коливання температури понад 5°С від встановленого значення.
Для теплолюбних рослин
Орхідеї родом з джунглів і тропіків добре ростуть при температурах +15…+33°С вдень +15…+28°С вночі. Їх рекомендується ставити на підвіконнях вікон, що виходять на Південь, забезпечивши розсіювання або інший захист від УФ-променів.
Теплолюбні орхідеї:
- Фаленопсис – орхідея з рожевими, біло-рожевими або жовтуватими квітками. Оптимальний діапазон – +22…+25°С. Добре росте в сфагнумі.
- Карликова Ванда – добре росте при температурах від +25°С. Квітки зібрані в яскраво-помаранчеві суцвіття.
-
Малагасійська зірка – з великими білими квітками і цитрусовим ароматом. Гине при +10°С.
Для рослин середнього температурного діапазону
Такі орхідеї ростуть у більш холодних зонах тропічного і субтропічного поясу. Їм комфортно за +18…+22°С вдень і +12…+15°С вночі. Ці рослини погано переносять пряме сонячне світло, їх рекомендується ставити біля вікон, що виходять на Захід.
Середньотеплолюбні орхідеї:
- Цимбідіуми – різнокольорові орхідеї, що ростуть у дикому вигляді в Китаї, Японії, Австралії. Їм потрібні температури +16…+20°С.
- Мільтонії – віддають перевагу температурам у діапазоні +12…+23°С. Не терплять прямих сонячних променів.
- Одонтоглоссуми – ці гірські орхідеї добре ростуть за +20…+22°С, але здатні вижити при зниженні температури до +8°С.
Для рослин, що віддають перевагу холодним температурам
Ці орхідеї родом із субтропіків і високогірних районів. Оптимальні температури для них – +15…+18°С вдень і +12…+15°С вночі.
Орхідеї, що віддають перевагу прохолоді – Пафіопедилюми. Їх також називають Черевичками Венери через форму квіток. У них ефектні квітки, частіше строкатого забарвлення. Цим рослинам добре при +14…+16°С, але є серед них любителі середніх температур.
Вологість
Орхідеї важливо забезпечити високою відносною вологістю. Вона для цих рослин важливіша, ніж поливи. У природі, навіть орхідеї, що ростуть у посушливих місцях, вбирають вологу з роси і туманів – там вони зазвичай з’являються ночами.
Поради щодо забезпечення оптимальної вологості:
- рослини, особливо влітку, тримайте не в кімнатах, а в спеціальних теплицях з підсвічуванням;
- влітку обприскуйте орхідеї 2-3 рази на добу, а взимку зрідка – якщо в приміщенні занадто тепло або сонячно;
- поливайте і обприскуйте рослину тільки до обіду, щоб до вечора вони обсохли.
Підвищена вологість становить небезпеку взимку, в умовах знижених температур, а також літніми ночами – листя і псевдобульби можуть загнити.
Велика частина орхідей родом з районів, де посухи змінюються сезонами дощів. Через це у рослин є виражені періоди спокою, протягом яких відбувається закладка квіткових бруньок. Поливи таких орхідей протягом року проводяться нерівномірно.
Правила догляду
Щоб орхідея росла здоровою, тривало цвіла і була готова до розмноження, за нею треба правильно, доглядати.
Способи поливу орхідеї
Головне правило поливу орхідей – краще недодати води, ніж перелити. Ці квіти вкрай чутливі до питань зволоження, тому поливати їх треба з урахуванням агротехніки.
Поради з приводу поливів:
- Навесні і на початку літа поливайте рясно. У міру переходу в стан спокою, поливи повинні ставати рідшими, а потім і зовсім зводяться до мінімуму. Достатньо лише підтримувати відповідну вологість повітря, щоб запобігти зморщуванню псевдобульб.
- Для поливів використовуйте м’яку дощову воду кімнатної температури або трохи теплішу.
- Не поливайте орхідеї відразу після купівлі – в магазинах їх зазвичай переливають. Почекайте один тиждень.
- Частота поливів – один раз на 10-14 днів (залежить від виду/сорти орхідеї і навколишніх умов).
- Зволоження проводять не за графіком, а орієнтуючись на стан субстрату і квітки. Необхідність поливу визначайте за зовнішніми ознаками:
- на стінках прозорої ємності відсутній конденсат;
- якщо кінці коренів набули яскравого жовто-зеленого відтінку – пора поливати квітку, якщо сіро-зелені – волога не потрібна;
- горщик із квіткою став менше важити;
- занурте в ґрунт дерев’яну шпажку на півгодини, якщо вона залишається сухою – пора поливати рослину.
Поливати орхідеї можна різними способами. Головне забезпечити квітку необхідною кількістю води і не нашкодити її корінню.
Варіанти:
- Зануренням. Горщик поставте у велику ємність з водою на чверть години. Вода не повинна доходити до верхнього краю горщика приблизно на 2 см. Потім дістаньте і помістіть його на піддон – нехай стече вода. Коріння квітки у воду потрапляти не повинно.
- Звичайним способом. Поливайте субстрат, а воду, що стекла в піддон, зливайте через 15 хвилин. Норма поливу однієї квітки – 50 мл.
- Проливом. Підходить для орхідей у торф’яних горщиках або з поролоновими вкладками в субстраті. Горщик поставте у велику ємність, потім поливайте субстрат – поки вода не наповнить її приблизно до половини горщика. Потім дістаньте квітку з води, дайте стекти надлишкам і поставте горщик на місце.
- Обприскуванням субстрату. Робіть це щодня. Обходьте тільки точку росту. Важливо відчувати міру, тому такий спосіб не підходить новачкам. При такому поливі орхідеї можуть цвісти практично цілий рік.
- Кубиками льоду. Щотижня на субстрат кладуть кілька крижаних кубиків – 1-3 штуки (залежить від розмірів рослини).
Під час поливів забороняється змочувати точку росту листя. Якщо вода все-таки потрапила туди, промокніть це місце серветкою.
Підживлення і внесення добрив
При кімнатному вирощуванні орхідеї вимагають регулярних підживлень. Вони необхідні для поповнення запасів мінеральних речовин, які вимиваються із субстратів і витягуються з нього корінням орхідеї.
Рекомендації з приводу підживлення:
- не вносьте добрива під час пересадки квітки і відразу після неї;
- підгодовуйте квітку в період вегетації;
- не підгодовуйте квітучу орхідею;
- вносьте добрива акуратно, щоб на корінні не з’явилися опіки – найкраще, після змочування коренів водою;
- навесні і восени добрива вносять 1 раз на півмісяця, взимку і влітку – 1 раз на місяць.
У складі добрив мають бути мінеральні складові – фосфор і калій. Вони стимулюють ріст бруньок і забезпечують гарний, насичений відтінок квіток.
Для орхідей підходять субстрати – Веселка, Оазис, Сад чудес. Їх можна вносити під коріння і обприскувати стебла.
Як пересаджувати орхідеї
Пересаджують орхідеї тільки в періоди відпочинку, коли рослина не цвіте. Щоб пересадка була вдалою, важливо правильно підібрати субстрат і горщик, а головне, правильно перемістити рослину з однієї ємності в іншу.
Після пересадки орхідея відчуває стрес, вона може скидати пелюстки і довгий час не цвісти. Виправити ситуацію допоможе обрізка квітконосів.
Вибір горщика
Коріння орхідей потребує постійної циркуляції повітря, щоб воно не гнило через постійну вологість. Тому й горщики для цих квітів вибирають особливі.
Горщики, в яких продаються орхідеї, зазвичай не підходять для повноцінного вирощування квітки.
Рекомендації щодо вибору горщиків:
- підходять плетені ємності та ящики з отворами;
- відмінний варіант скло, оскільки через нього проходить світло;
- у керамічних і пластикових горщиках необхідно виконати отвори;
- пластикові ємності з дірками можна замаскувати красивими підвісними кашпо.
Правила вибору ґрунту
У субстраті, на якому ростуть орхідеї, ґрунту немає. Він складається з декількох інгредієнтів, змішаних у рівних частинах. Його можна приготувати самостійно або купити готовий.
Субстрат складається з:
- кори (переважно соснової);
- кокосової стружки або волокон;
- моху-сфагнуму;
- деревного вугілля;
- перліту або вермикуліту.
Якщо необхідно знизити кислотність субстрату, в нього додають трохи верхового торфу.
Процес пересадки
Щоб орхідея благополучно росла і цвіла на новому місці, її важливо правильно пересадити. Досить однієї помилки, щоб рослина постраждала.
Як пересадити орхідею:
- У горщик насипте керамзит (дрібні фракції) – заповніть його на третину.
- Насипте зверху субстрат, заповнивши горщик ще на третину.
- Витягніть орхідею з контейнера, намагаючись не травмувати коріння.
- Обріжте сухі та підгнилі ділянки ножицями. Ріжте прямо, не навскіс.
- Промийте кореневу систему під теплою проточною водою.
- Помістіть у горщик коріння квітки так, щоб його частина залишилася на поверхні.
- Вільний простір, який утворився між корінням, так само засипте субстратом. Сипте стільки, щоб довести його по висоті до початкового рівня. Злегка ущільніть субстрат руками і забезпечте стійкість конструкції.
- Тільки через тиждень пересаджену орхідею починають поливати.
Під час пересадки головне – зберегти все висяче коріння, забезпечивши йому якісний повітрообмін.
Розмноження орхідеї
Як і інші рослини, орхідеї можна розмножувати вегетативно і насінням. У домашніх умовах рекомендується використовувати вегетативні методи.
Живцями
Найпростіший і найшвидший спосіб розмноження – живцюванням.
Порядок дій:
- Зріжте бічний пагін або відцвілий квітконос.
- Розріжте на відрізки по 4 см. По центру пагона повинна бути спляча брунька. Місця зрізів посипте деревним вугіллям (товчене активоване вугілля з аптеки теж підійде).
- Покладіть живці на вологу поверхню (вологий пісок або мох-сфагнум), накрийте плівкою або кришкою, і чекайте вкорінення.
Дітками
Дітки в орхідей з’являються на коренях, стеблах, листках і квітконосах. Будь-яку з них частину можна використовувати для розмноження.
Порядок дій:
- Одним рухом ножиць або секатора відокремте дитинку, у якої з’явилися корінці.
- Зрізи обробіть товченим активованим вугіллям або деревною золою.
- Кущики висадіть у субстрат із соснової кори та вугілля. Висадку проводьте в прозорий горщик.
- Окропіть субстрат теплою водою. Поливи починайте на 4-й день.
Діленням кореня
Коріння в орхідей дуже крихке, тому цей метод вимагає підвищеної обережності.
Порядок розмноження:
- Акуратно витягніть кореневище.
- Попередньо продезінфікованим ножем розріжте кореневище навпіл, залишивши на кожній частині по 2-3 бульби. Посипте зрізи деревним вугіллям.
- Обидві половини посадіть в окремі горщики і рясно полийте.
Насінням
Це найскладніший спосіб розмноження орхідей. Насіння у цієї рослини таке дрібне, що більше схоже на пилок, тому його вкрай складно зібрати. Вони позбавлені захисних оболонок через що їх дуже складно зберегти.
Благополучне вкорінення насіння вимагає сприятливих умов – дотримання параметрів вологості, температури, освітлення. З насіння квітуча рослина виходить після 4-х років.
Як доглядати за орхідеєю у фазу цвітіння і після нього
У період цвітіння рослині потрібні поліпшені умови – їй потрібно більше сил для зав’язування квіток.
Рекомендації з приводу догляду:
- посилено поливайте теплою водою;
- підвищіть температуру повітря на 5°С;
- вносьте підживлення згідно з інструкцією і нормами – перегодовувати квітку неприпустимо.
Квітучу орхідею не рекомендується переставляти з місця на місце.
Коли цвітіння закінчиться, повертаються до стандартного догляду – поливи стають рідшими, температура нижча, підживлення менш інтенсивні.
Догляд за орхідеєю в період спокою
У період сплячки підтримують стабільну температуру – +22…+24°С влітку і +13…+15°С взимку. Поливають квітку рідко і помірно, добрива не вносять. Цей час ідеально підходить для пересадки.
Як змусити орхідею цвісти заново
Звикнувши жити в комфорті, орхідея, буває, відмовляється цвісти. У цьому випадку можна стимулювати її цвітіння, створивши стресові умови.
Як змусити цвісти орхідею:
- Перепадом температур – перемістивши квітку в більш прохолодне місце.
- Засухою – тимчасово скоротивши обсяги поливу.
Оскільки різкі стрибки температури здатні нашкодити ніжній рослині, вдаватися до шокових ситуацій слід з обережністю.
Хвороби та шкідники
Хворіють орхідеї на бактеріальні, грибкові та вірусні захворювання. Причина – зараження комахами-шкідниками, механічні пошкодження або контакт із нестерильним інструментом.
Хвороби:
- Вірусні. Це найгірший варіант. Відразу проблему не помітиш, а головне, жоден фунгіцид від вірусів не рятує. Вирішення проблеми – знищення рослини.
- Грибкові. Вони з’являються через підвищену вологість. Якщо ураження локальні, видаляють хворі частини рослин і обробляють квітку фунгіцидами.
- Бактеріози. Вони викликані скупченням води на листках або в їх пазухах. Для усунення проблеми використовують антибактеріальні препарати.
У орхідеї досить багато ворогів:
- мокриці, сріблянки, нематоди – з ними борються зменшенням поливів, збирають вручну;
- равлики – від них застосовують антидоти і ручний збір;
- сисні шкідники (попелиця і павутинний кліщ) – проти них добре допомагають протирання олією, при сильних ураженнях – інсектициди.
Детальніше про хвороби орхідей та їх лікування читайте в іншій нашій статті.
Таблиця можливих проблем і рішень
Таблиця – можливі проблеми та їх вирішення:
Тривожні ознаки | Причина | Рішення |
Посилилося утворення повітряних коренів |
давно прийшов термін пересадки |
Пересадіть квітку. |
Листя м’яке, гниє коріння | надмірний полив | Обробіть коріння фунгіцидом, вмочіть у попіл і висадіть у новий субстрат. |
Не цвіте | перегодовування | Зменшіть азотні підживлення і скоротіть поливи. |
Популярні питання
Орхідея не тільки красива, але й загадкова. З приводу цієї квітки завжди маса суперечок. Далі кілька популярних запитань.
Що цікавить квітникарів-новачків:
- Як доглядати за орхідеєю в колбі? У скляній колбі утворюється і підтримується вологий мікроклімат, який підходить корінню епіфітів. Мінус – швидке охолодження скла, яке може охолодити коріння. Догляд за рослиною стандартний – поливи, провітрювання, підживлення.
- Чи можна тримати вдома? Можна, але подалі від спальні. Кажуть, квітка може забирати позитивну енергію, зокрема й у людини. Є також повір’я, що чоловік, який занадто часто контактує з орхідеями, стає занадто жіночним і зніженим. Хоча, це всього лише вигадки, які не мають наукових обґрунтувань.
- Яка квітка схожа на орхідеї? Схожість із ними мають одразу кілька квітів – іриси, вечірниця, альстромерія і схизантус.
Орхідеї не дарма здобули славу найкрасивішої квітки на планеті – вони дійсно прекрасні. Але як всяка королівська квітка, вимагає підвищеної уваги. Втім, турботи цілком виправдані, якщо все робити правильно, прекрасні орхідеї будуть регулярно радувати вас своїм цвітінням.