Мастит у кози: як відбувається зараження, методи лікування, форми хвороби

Мастит у кози – це серйозне і небезпечне захворювання, що вимагає точної діагностики та негайного лікування. Ці тварини невибагливі, але дана патологія за відсутності терапії провокує різні ускладнення для здоров’я. У найважчих випадках настає летальний результат.

Мастит у кіз: що це

Мастит є серйозним запальним процесом у молочній залозі кози (вимені), що супроводжується хворобливими симптомами і становить загрозу життю тварини.

Мастит у кози

Виникає мастит через 24 години або 30-45 діб після окоту в первісток у первородних кіз. Хвороба вражає одну частку вимені (одностороння форма) або дві частки (двостороння). Унаслідок впливу бактеріального виду інфекції в тканинах вимені розвивається набряк, відбувається порушення кровообігу.

При маститі в кози змінюється не тільки консистенція, а й смак молока. Продукт стає дуже кислим, гірким і прозорим.

Протікає хвороба в гострій або хронічній формі. В останньому випадку симптоми маститу проявляються не завжди. За гострої форми вим’я виглядає важким і сильно роздутим, починають темніти соски або уражена частка.

Головні причини виникнення хвороби

У кози запалення молочних залоз може виникати через затримку молока. Відбувається це з різних причин, які потрібно обов’язково встановити і тільки після цього приступати до процесу лікування.

Незбалансоване харчування

Найнебезпечнішим і найсерйознішим порушенням є перегодовування кози концентратами. Це жуйна тварина, тому в рубці мікробіологічні процеси мають протікати строго з оптимальною швидкістю.

При цьому концентрати падають на підстилку, яка складається з грубого корму. У разі порушення рубцевого травлення відсутнє скорочення стінок передшлунка. Важливе значення має ступінь вологості їжі, яка надходить у рубець.

Якщо на пасовищі дуже соковита трава, попередньо козу потрібно підгодувати соломою або сіном. Це забезпечує нормалізацію процесу травлення і одночасно запобігає отруєнню небезпечними токсичними рослинами, які може у великій кількості вживати голодна тварина.

Оптимальним видом корму для кози є сіно.

Неправильні умови утримання

Для кози необхідно забезпечити оптимальні умови. Якщо тварина буде постійно лежати на холодній і сирій землі, брудній підстилці, протязі або бетонній підлозі, відбувається сильне переохолодження. У результаті послаблюється імунний захист організму і починається запальний процес.

Інфікування

Хвороба заразна і може передаватися через негігієнічне годування потомства або підстилки, які були заражені бактеріями.

Є кілька способів зараження:

  • через брудну підстилку;
  • відкриті рани або порізи;
  • через брудні руки доярки;
  • внаслідок термічного впливу – для інфекцій підвищені температури є найкращими умовами для активації.

Постійні захворювання й авітаміноз різко знижують імунітет кіз.

Порушення зоогігієнічних вимог щодо доїння

Спровокувати початок запалення вимені кози здатні неправильні процеси доїння та гігієни, до числа яких належать такі:

  • використання брудного рушника;
  • низької якості вода;
  • доїння “щипком”;
  • зневажливе ставлення як до попереднього, так і до завершального масажу вимені.

При частій зміні дояра і грубому поводженні відбувається виникнення інфламації. Якщо разом утримувати хворих і здорових тварин, збільшується ризик зараження маститом дійних кіз.

Занадто активна експлуатація є основною причиною перевантаження тексти вимені. Перед наступною лактацією воно відновлюється. Саме тому необхідно приблизно за 70-80 днів до передбачуваних пологів виконувати запуск.

Акуратність доярки і чистота дають змогу запобігти початку розвитку маститу.

Запальні процеси у внутрішніх органах

Різні постнатальні ускладнення протікають у супроводі запального процесу (наприклад, ендометрити, вагініти, затримка після окоту). У результаті починається поширення по лімфатичних протоках, умовно хвороботворних, мікробів до вимені. Відбувається його інфікування.

Пошкодження вимені

Спричинити розвиток маститу можуть різноманітні механічні пошкодження вимені. Порізи або удари залоз протікають у супроводі інфламаційних процесів. Під час бійки між родичами може травмуватися вим’я, що спровокує виникнення маститу.

Інші фактори

До числа інших чинників появи маститу належать такі:

  • опіки шкіри внаслідок тривалого перебування на сонці;
  • сильне переохолодження;
  • різні застудні захворювання;
  • травма вимені в разі неправильної техніки доїння;
  • нестача в організмі тварини корисних речовин;
  • недотримання санітарних норм (неприбрані екскременти, брудна підстилка тощо).д.);
  • серйозні інфекції, які не були помічені раніше.

Вим'я кози

Ознаки для самодіагностики запалення вимені

Мастит належить до числа небезпечних захворювань, які потребують негайного лікування. Важливо знати основні симптоми, які проявляються на початкових і пізніших стадіях. Кожна конкретна форма маститу може супроводжуватися характерними ознаками.

Загальні симптоми, характерні для всіх форм

Є загальні ознаки, які проявляються за різних форм маститу:

  • сильно збільшується, потім стає червоною одна з часток вимені;
  • під час промацування стає помітним затвердіння залози, яка запалена, немає пластичності, утворюються ущільнення, що стрімко збільшуються в розмірі;
  • кров’яні домішки в молоці хворої тварини;
  • різко зменшуються обсяги надоїв;
  • погіршується якість молока – у ньому помітні слизові згустки, сам продукт стає напівпрозорим або каламутним;
  • якщо закип’ятити молоко, воно швидко скисне, під час відстоювання з’являється осад у формі кров’яних згустків або пластівців.

На початку розвитку маститу різко погіршується загальний стан і самопочуття тварини. Коза виглядає втомленою, з’являється підвищена температура. Під час дотику до вимені тварина відчуває сильний біль.

Субклінічна

Найпоширеніша та найнебезпечніша форма, яка ще може називатися прихованою. Приблизно 70-80% випадків захворювань припадає саме на цей вид. Часто власники ферми навіть не здогадуються про зараження тварини, тому що яскраво вираженої клінічної картини при прихованому маститі немає, але і без наслідків захворювання не проходить.

Різко знижується продуктивність, зібране молоко досить швидко скисає і різко погіршується його смак.

Для підтвердження діагнозу проводиться спеціальне бактеріологічне дослідження молока. За допомогою бактеріального посіву визначається наявність у молоці мікроорганізмів і конкретний штам. Встановлюється чутливість бактерій до конкретних антибіотиків і підбирається правильне та індивідуальне лікування.

Навіть при дотриманні всіх норм зберігання, молоко скисає приблизно через добу після надою.

Гостра

Найнебезпечніший різновид, який завдає багато клопоту як тварині, так і її господареві. Головними ознаками маніфестного маститу стає підвищена загальна температура. У молоці з’являється сукровиця, грудочки та пластівці. Характерна особливість – коза намагається постійно і якомога ширше розставляти ноги.

Збудниками гострого маститу є анаеробна паличка, пастерели, стрептококи або патогенний стафілокок, який розвивається приблизно через місяць після окоту в сосках кози.

За цієї форми захворювання у тварини проявляються такі ознаки:

  • вим’я стає дуже твердим і сильно збільшується в розмірах;
  • гіпертрофуються лімфовузли;
  • різко падає удій (у найважчих випадках повністю припиняється);
  • спостерігається локальна і загальна гіпертермія;
  • замість молока починає виділятися водяниста рідина червонуватого відтінку;
  • змінюється колір залози, вона стає багряною, а згодом проявляється синюшний відтінок.

За відсутності правильного лікування маститу, у тварини починається розвиток гангрени вимені. У результаті відбувається септичне запалення і загибель кози.

Хронічна

Ця форма стає результатом не долікованого гострого маститу або загострення субклінічного. Виявляються такі ж ознаки, як за прихованого перебігу.

Підвиди

Є й інші варіації маститу:

  • Гнійний. Перебіг захворювання в гострій формі, відбувається утворення у вимені гнійних виділень, на шкірі вимені з’являються запалення.
  • Серозний. Набряк м’яких тканин, що відбувається внаслідок скупчення бактеріальної рідини між альвеолами.
  • Гемороїдальний. Порушення кровопостачання у вимені та формування в майбутньому великої кількості синців.
  • Катаральний. У першу добу після окоту проявляється цей вид маститу. Характерні ознаки – болісні й дуже сильні почервоніння та запалення тканин вимені.

Що таке помилковий мастит і як із ним упоратися

Набряк вимені, який ще називається грудницею, часто приймають за маститне запалення. Проявляється уявний або помилковий мастит сильним огрубінням молочної залози. Значно ускладнюється молоковіддача. Однак у молоці не спостерігаються кров’яні або водянисті виділення.

При прояві цих ознак, потрібно звертати увагу на осад прокислого молока. Якщо немає ніяких сторонніх виділень або домішок (пластівці тощо).) – це уявний мастит.

Ця форма захворювання не супроводжується запаленнями і бактеріальним інфікуванням.

Способи лікування

Для лікування використовуються сучасні лікарські препарати та перевірені часом рецепти народної медицини. Вибір конкретного засобу безпосередньо залежить від тяжкості та різновиду захворювання.

Лікування кози

Офіційна ветеринарія

В основі терапії маститу в кіз є застосування антибактеріальних препаратів для пригнічення бактерій. Вводяться засоби внутрішньовим’яним (у запалену частку молочної залози) і внутрішньовенним методом.

Схема лікування передбачає комбінацію гомеопатії та дієвих антибіотиків нового покоління. У результаті настає повне одужання тварини.

Антибіотики вводяться внутрішньом’язово. При терапії ветеринар прописує такі засоби:

  • Дорін. 300 мг (1 флакон) розводиться у воді для ін’єкцій (суворо за інструкцією та рекомендацією лікаря). Раз на добу робиться укол.
  • Цефазолін. У 5 мл новокаїну розводиться 1 г. Вводиться препарат два рази на добу.
  • Кобактан. 3 мл (1 ампула) разове дозування. Вводиться один раз на добу.
  • Пеніцилін. 50 тис. од. поєднується з 0,5 г Стрептоміцину. Отриманий склад розводиться в новокаїні (за інструкцією). Засіб вводиться двічі на добу.
  • Ниток-с 200. На 10 кг маси тварини береться 1 мл препарату. Вводиться засіб один раз на 2-3 дні.

Внутрішньовим’яні засоби вводяться тільки після проведеного ретельного доїння. Перед використанням флакон обов’язково зігрівається в долоні (засіб має бути температури тіла).

Призначається і допоміжна терапія:

  • Кобактан. Це універсальний засіб, який застосовується для лікування будь-якої форми маститу. Використовується 3-5 разів. Між кожним введенням робиться добова перерва.
  • Мамміфорт або Клоксамаст. Підходить для лікування прихованої форми захворювання. Вводиться тільки один раз.

Фізіотерапевтичні процедури

Ці методи застосовуються на невеликих фермах, оскільки мають високу вартість. Сьогодні фізіотерапія при маститі у кіз належить до числа експериментальних методів лікування. Це пов’язано з тим, що на території РФ козівництво не настільки популярне, як в інших країнах.

Після підтвердження діагнозу ветеринар призначає такі процедури:

  • масаж молочних залоз;
  • обгортання з глиною;
  • вплив інфрачервоної лампи на поверхню вимені.

Під час проведення масажу необхідно в шкіру втирати різні загоювальні мазі. До числа таких засобів належить антибактеріальна, іхтіолова або мазь Вишневського.

За фіброзної та гангренозної форми протипоказано виконання масажу.

Народні засоби

При цьому захворюванні всередині вимені починається утворення кулькоподібних ущільнень, усунути які фермер може і самостійно за допомогою масажу. Коли утворення не зменшуються в розмірах і починають наривати, варто використовувати іхтіолову мазь, оскільки вона з ран швидко витягує гній.

Для обробки запаленого вимені корисно застосовувати прості в приготуванні відвари і настої. Найбільшу ефективність показали такі склади:

  • Квітки календули змішайте з вазеліном у співвідношенні 1:5. Запалені ділянки змащуються отриманим засобом тричі на добу. Готову мазь зберігайте в щільно закритій ємності в темному і прохолодному місці.
  • Для приготування відвару візьміть насіння кропу (10-20 ст. л.). л.) і залийте окропом (50 л). Додайте цукор (2 ст. л.) і залиште на три години, щоб засіб добре настоявся. На добу тварина повинна випивати одне відро відвару. Тривалість лікування 7-12 діб, залежно від стану кози.

Як ви лікували мастит у кози? Препаратами 46.43% Народними засобами 42.86% Фізіотерапією 3.57% У моєї кози не було маститу 7.14% Показати результати Проголосувало: 112

Догляд за козами після одужання

Після перенесеного важкого захворювання і лікування антибіотиками деякий час тварина схильна до різних захворювань. Імунітет ослаблений, тому шкіра потребує підвищеної уваги та якісного догляду.

Варто подбати про місце проживання тварини:

  • за необхідності провести дезінфекцію приміщення;
  • виконати генеральне прибирання;
  • закрити всі щілини в стінах, щоб у приміщенні не було протягу;
  • замінити погане підлогове покриття деревом, оскільки воно краще зберігає тепло;
  • захистити приміщення від дрібних шкідників, які можуть бути потенційними джерелами різних захворювань.

З особливою увагою потрібно підійти до складання раціону. Харчування тварини має бути повноцінним і різноманітним. У ньому обов’язково мають бути присутніми:

  • свіже сіно – не менше 4 кг на добу;
  • коренеплоди та фрукти – яблука, морква, картопля, груші, капуста;
  • природні вітамінні продукти – сіль, мелені злакові, крейда.

Коза їсть овочі

Кожні п’ять годин необхідно в поїлках міняти воду і наливати свіжу. Перед додаванням чистої, обов’язково миється інвентар.

Прискорити відновлення тварини після перенесеного захворювання допоможе застосування комплексних вітамінно-мінеральних складів – наприклад, Тривіт або Тетравіт (строго за інструкцією).

Які ускладнення бувають

Найбільша проблема при маститі у кіз пов’язана із загостренням хронічної форми, що може відбуватися після окоту. До числа ускладнень належить і хронітизація процесу, якщо застосовувалося неправильне лікування.

Тривалість реабілітації займає не менше одного місяця. У цей період варто відмовитися від молока, отриманого від тварини, яка нещодавно перехворіла. Тільки після проведення експрес-тестів на наявність прихованого запалення допустимо приймати в їжу продукти від цієї тварини.

У найважчих випадках настає летальний результат.

Профілактичні заходи

Звести до мінімуму ризик зараження тварини маститом допоможуть прості заходи:

  • повне закінчення доїння, оскільки після зціджування всіх залишків продукту не відбувається його майбутнє розкладання у вимені;
  • заміна підстилки в сараї щодня (запобігає початку розвитку бактеріального середовища);
  • у сніжну або дощову погоду не можна вигулювати тварину;
  • утеплення корівника перед настанням холодів;
  • після доїння дезінфікуються соски;
  • за кілька місяців до окоту виконується запуск кози;
  • регулярна обробка сосків простою вазеліновою маззю запобігає утворенню виразок і тріщин, через які у вим’я потрапляють небезпечні мікроорганізми;
  • періодичні огляди у ветеринара (не рідше, ніж раз на три місяці);
  • правильне і повноцінне харчування, яке повинно включати коренеплоди і грубі корми.

Перед доїнням корисно проводити легкий масаж молочної залози. Процедура дуже проста у виконанні і не займає багато часу:

  1. Теплою водою добре вимийте вим’я і насухо витріть чистим рушником.
  2. Кожну половину вимені масажуйте окремо – візьміть двома рукам і з кожного боку виконуйте стимуляцію.
  3. Злегка підтягніть вгору залозу і стисніть, потім опустіть вниз.
  4. Повторіть цю маніпуляцію не менше 4 разів.

Чи можна пити молоко хворої кози

Під час проведення лікування маститу відбувається різке зниження вироблення у кози молока. У деяких випадках і зовсім припиняється. Тільки після наступних пологів з’являється можливість знову роздоїти самку.

Багато фермерів не виливають молоко від хворої кози, а знаходять йому застосування:

  • кип’ятять, після чого дають іншим тваринам;
  • додають у різні косметичні засоби.

Ветеринари не рекомендують його вживати і в їжу людям, оскільки до його складу входять шкідливі продукти життєдіяльності бактерій. Такий продукт здатний спровокувати в людини сильне отруєння.

Не можна використовувати молоко хворої кози для вигодовування. Інакше молодняк буде сильно відставати в розвитку і постійно страждати від розладів травлення, часто хворіти. Усе це стає результатом ослаблення імунітету.

Попри те, що мастит є небезпечним захворюванням, яке може призвести до неприємних наслідків, тварину легко вилікувати. Головне своєчасно помітити захворювання і звернутися по допомогу до ветеринара, який пропише ефективну терапію.