Осінні гриби – найсмачніші. Вони підходять для смаження і засолювання, відмінно маринуються і сушаться. Кожен грибник має знати, які види грибів заведено збирати в в осінній період, а також у чому їхні індивідуальні особливості.
Опеньок
З кінця серпня, а також на початку вересня в Центральній , особливо в Підмосков’ї, зустрічається опеньок. Це поживний гриб, який можна смажити, тушкувати і маринувати. Колір капелюшка світло-коричневий, буває і з зеленуватим відтінком. Ніжка висока з білою м’якоттю з приємним ароматом.
Опеньок можна знайти у вересні:
- у лісі на узліссі, біля дерев, наприклад, дубів, сосен;
- на пеньках і поруч із ними;
- зустрічається на території всієї .
Капелюшок у діаметрі може досягати 10 см. Опеньок росте на пнях різних дерев цілими гронами. Знайти гриби можна не тільки в сухих місцях, а й у болотистій місцевості.
Дуже важливо не переплутати опеньок із несправжніми грибами.
Мокруха
Золотисто-червоний гриб на високій ніжці. З’являється в лісі у вересні з першими осінніми дощами. Діаметр капелюшка може досягати 8-12 см. Відрізняється глянцевою поверхнею. Зустрічаються і зовсім коричневі мокрухи, а також лілові гриби.
Що холодніше на вулиці, то темніша мокруха.
Відмінно підійде для маринування, смаження. За смаком нагадує маслюки. Зустріти мокруху можна у хвойних лісах, листяних лісопосадках. Любить рости на деревах, а також під ними. Віддає перевагу вапняковому ґрунту. Можна зустріти в центрі , а також у лісах Кавказу і сибірської тайги.
Білий гриб
Цар усіх грибів вважається одним із найцінніших дарів осені. Росте під березами, соснами та іншими деревами. Любить як світлі ділянки лісу, так і затемнені. За кольором біло-сірий, коричневий з великим капелюшком діаметром до 30 см. Друга назва: боровик.
Білий гриб трапляється найчастіше у вересні:
- на Півночі країни: в тайгових лісах і навіть у холодній тундрі Далекого Сходу;
- у низинах і рівнинах (у гористій місцевості боровики практично не ростуть).
Зустрічаються і боровики з ліловим забарвленням, а також жовтуватого кольору. Росте білий гриб по всій , але зустріти його у вересні не так-то просто. Росте до самого кінця вересня і початку жовтня. Досліджуйте узлісся і галявини лісу, і, можливо, пощастить зустріти цей рідкісний екземпляр.
Маслята
Маслята люблять рости у вересні у хвойних лісах. Знайти їх можна не тільки під деревами, а й на просіках, відкритих галявинах і узліссях. Ростуть гриби групами. Люблять вологість, тож після рясних осінніх дощів можна зібрати цілий урожай.
Маслята вирізняються глянцевим, вологим капелюшком і коричневим кольором. Маслянка звичайна з одного боку може бути лимонно-жовтою. Листяний маслюк буває рудого кольору.
Збирати гриби можна до самих заморозків. Особливо активно вони ростуть у вересні та жовтні. Зустрічаються маслюки по всій .
Існує особливий сибірський вид грибів, який переважно зустрічається на Півночі.
Чорний груздь
Чорний груздь також з’являється в лісах ранньої осені. Знайти його можна в змішаних і хвойних лісах. Гриб любить вологий, добре удобрений перегноєм ґрунт.
Зверніть увагу, що:
- Грузді бувають чорного кольору з характерним капелюшком темно-оливкового або навіть зовсім чорного кольору.
- Шукати краще під деревами (березами, будь-якими листяними культурами), а також на стовбурах.
Зустрічаються грузді й на пнях, у низинах і біля боліт (але далеко від води). Ростуть по всій , особливо в середній смузі і в Підмосков’ї, Сибіру, Поволжі та інших регіонах.
Лисички
З початку осені і до самих холодів можна зустріти в лісі лисички або “півники”. Відрізняються вони рудим капелюшком, який іноді темніє або світлішає залежно від віку. Лисички не цікавлять черв’яків, і тому цей гриб зберігається довгий час.
Правила збору у вересні:
- Звертайте увагу на відкриті ділянки, узлісся березняка, ялинового і соснового бору, схили.
- Лисичка ніколи не росте поодинці. Якщо знайшли гриб, озирніться навколо і пошукайте побратимів. Їх може бути до 10-20 штук і більше.
Гриби чудово підходять для приготування, консервації, заморозки. Страви з лисичками подають у найдорожчих ресторанах.
Лисички не є осіннім даром природи. Гриби можуть вирости і в травні, і в червні, просто за рахунок того, що ростуть вони в оточенні теплого моху, зберігаються до самої пізньої зими. Знайти руді лисички під яскравим осіннім листям буде непросто.
Рядовки
Осінній гриб, який любить рости смугами, рядами. Відрізняється широким світлим капелюшком і досить довгою ніжкою. У діаметрі гриб може досягати 15 см. Рядовки бувають білими та сірими. Гриби тьмяного кольору часто називають “мишенятами”.
Рядовки зустрічаються у вересні:
- По всій , особливо в європейській зоні.
- Під деревами, на узліссях і в низинах.
Під час приготування трохи гірчать, тому їх бажано вимочувати протягом декількох днів. Крім осінньої рядовки, існує ще й травнева, яка зазвичай більш зморщена. Гриб легко смажиться і має приємний смак. Готувати потрібно не менше 20 хвилин.
Зустрічається і несправжня рядовка, тож варто бути обережними. Відрізняється несправжній гриб землистим неприємним запахом і сірою основою. Шкірочка з капелюшка не відділяється.
Зовнішній вигляд несправжньої рядовки може бути дуже схожим на їстівний гриб. Сильно отруїтися таким екземпляром не вийде, але поживних речовин у “фальшивки” менше, ніж у його їстівного побратима.
Грузді
Крім чорних груздів у вересні можна зустріти і гриби цього типу, але інших кольорів. Наприклад, бувають білі, жовті грузді, перцеві та інші екземпляри. Всі вони з’являються в середині літа, але особливо багато їх виростає у вересні з появою постійних дощів.
Грузді зустрічаються:
- у Підмосков’ї, у центральних регіонах РФ;
- у Калінінградській області;
- у північних регіонах.
Грузді більше гарні для засолювання, ніж для відварювання або смаження. З ними також виходять чудові супи та інші страви. Для гриба характерний капелюшок із рифленим виворотом. Перед приготуванням грузді традиційно вимочують, щоб прибрати невелику гіркоту.
Рижики
Рижики часто плутають із лисичками, але це зовсім інший різновид. Для них характерний великий капелюшок діаметром до 20 см. Колір – яскраво-рудий. Знайти їх можна у вересні в ялицевих та інших хвойних лісах від Західного Уралу до Північної Європи.
Найчастіше рижики можна зустріти:
- у Московському регіоні, Саратовській, Самарській областях;
- у Воронезькій області, в Забайкаллі;
- на Півночі РФ.
Рижики люблять молоді ліси, в тому числі змішані. Ростуть під деревами. Найчастіше це кедр, ялиця, смерека, береза. Люблять світлі узлісся і галявини, але можуть зустрічатися також у канавах і низинах.
Підберезники
Ще один вересневий дар природи – підберезник із білим або коричневим капелюшком. Росте переважно в листяних і змішаних лісах по всій , під березами та іншими деревами. Відрізняється гладкою поверхнею світло-жовтого і темно-бурого кольору.
Особливості збору:
- Грибники найчастіше знаходять підберезовик біля самого коріння.
- Гриб любить вологий ґрунт і світлі ділянки грабового лісу.
- Шукайте березові та інші листяні гаї. У таких місцях гриб може рости невеликими групами.
Капелюшок підберезовика в діаметрі сягає 10 см. Це один із найпоживніших грибів осіннього лісу.
Сироїжки
Сироїжки у вересні з’являються переважно на узліссях та інших відкритих ділянках лісу. Виростає гриб і вздовж автомобільних трас, а також у ярах і низинах. Любить хвойні та листяні дерева по всій території .
Капелюшок буває червонуватим і коричневим, брудно-сірим та інших болотних забарвлень. Ніжка у сироїжки може бути дуже довгою (до 12 см), великий і капелюшок (у діаметрі до 20 см).
Парасолі
Гриби “парасольки” мають гарний сірий капелюшок, схожий на пляжний шезлонг. З’являються в липні-вересні в центральних регіонах і тримаються до самих заморозків. Гриби використовують для приготування супів, соусів та інших вишуканих страв.
Зверніть увагу, що:
- Ростуть парасольки групами.
- Здебільшого їхня батьківщина це світлі галявини та інші сухі ділянки лісу.
- Зустрічаються й абсолютно білі екземпляри на тонкій ніжці. Їх можна побачити на луках і полях .
Парасольки бувають із розтрісканим капелюшком і загорнутими краями. Капелюшок у діаметрі сягає 12 см. Зустрічаються і отруйні екземпляри, які за виглядом нагадують бліді поганки.
Козляки
Козляки зустрічаються у хвойних і листяних лісах у різних регіонах РФ. Це красивий за формою гриб, який відмінно виглядає в консервованих банках. Невеликого розміру і світло-коричневого кольору. Внутрішня сторона капелюшка нагадує решето, тому друга назва гриба: решітник.
Ніжка у гриба може досягати 10 см. Ближче до землі козляки зазвичай яскраво-жовтого кольору. На початку осені знайти ці гриби можна на Північному Кавказі, а також в інших північних регіонах .
Говорушки
Гриб ще називають пахучим за його особливий запах. У вересні зустрічається в листяних, змішаних або хвойних лісах.
Знайти говорушку можна:
- у Сибіру;
- у європейській частині .
Капелюшок у гриба світло-коричневий, воронкоподібний. Говорушка підійде для будь-якої кухні. Але попередньо гриб бажано добре відмочити. За смаком м’якоть після приготування виходить трохи солодкуватою.
Діаметр капелюха сягає 5-10 см. Зустрічається руда, ворончаста, булавонога говорушка та інші види грибів. Є серед них і отруйні (наприклад, говорушка блідозабарвлена).
Гливи
Ці гриби ростуть на деревах з пошкодженою корою, а також на пнях. Їх складно сплутати з іншими, оскільки гливи, вирощені в штучних умовах, часто продаються в супермаркетах і на базарах.
Гриб низькорослий, сірого або темно-сірого кольору. Знайти молоду гливу можна біля самого кореня дерева. Іноді з одного пня грибники зрізають до 5-7 кг свіжих екземплярів. Полювання на гриб треба починати з кінця вересня.
Моховик оксамитовий
Гриб коричневого кольору з незвичайним капелюшком, який немов покритий воском. Росте на довгій ніжці в листяних смугах у європейській частині .
У вересні моховик можна зустріти:
- невеликими групами;
- у хвойних лісах, наприклад, під соснами.
Моховик дуже любить мох, тому збирати його можна до самих заморозків. У теплому укритті гриб добре зберігається. Але взагалі віддає перевагу теплій погоді і центральним, південним регіонам.
Печериця лісова
За зовнішнім виглядом вони дуже відрізняються від магазинних. Капелюшок може бути ширшим, ніжка довшою, а колір іноді наближається до зовсім темного. Гриби дуже люблять рости на перегної, біля коріння дерев. У цьому випадку вони знизу будуть трохи рожевими за кольором.
Якщо поруч пасеться худоба і ґрунт, відповідно, добре удобрений, то цілком можливо, що зустрінеться в цьому місці розсип печериць. Збирання врожаю можливе вже у вересні, а іноді й раніше, якщо серпень був особливо дощовим.
Гігрофор
Цей гриб не зустрінеш у Підмосков’ї або інших центральних регіонах РФ. Він любить гористі стежки, помірну вологість і велику кількість хвої для перегною. З’являється в горах Кавказу, Уралу в змішаних лісах. Любить рости під дубами і буками.
Низькорослий із круглим капелюшком. Сірого кольору. Поверхня гладка і блискуча. Гігрофор цінує сусідство з теплим мохом. Під укриттям групи гігрофорів добре почуваються до самої зими. Гриб має соковиту, м’ясисту плоть і прекрасно підходить для смаження.
Розрізняють ароматні різновиди гігрофора, оливково-білі, жовті та ранні (березневі) екземпляри.
Лускатка ворсиста
Незвичайний гриб, який любить селитися на вологих деревах, пнях, валежнику. Віддає перевагу помірному за вологістю і холодами клімату в центральних регіонах .
Капелюшок жовто-коричневого кольору 6-10 см у діаметрі. Поверхня гладенька, глянцева. Гриб має велику поживну цінність. Полювання на лусочницю починають ще влітку, але найбільший урожай можна зібрати у вересні.
Трюфель білий
Рідкісний для вид – здебільшого його можна зустріти тільки в європейській частині країни (Підмосков’ї, Ленінградській області тощо).). Гриб трюфель також називають жирушкою (за щільність), а також польським.
Зростає під землею. Знайти його може справжній професіонал. Це унікальний делікатес, який цінується кухарями в усьому світі.
Грифола кучерява
За свій незвичайний ріст клубками грифола отримала назву “кучерява”. Цей сірий і дивний гриб можна зустріти в листяних лісах, наприклад, під дубами або кленами. Знаходять його у вересні-жовтні. Капелюшок у таких грибів плоский і нависає над ніжкою каскадами.
Знайти це диво можна в Калузькій області, а також на Північному Кавказі. Росте із землі, біля коріння, на деревних пнях і стовбурах.
Мухомор Цезаря
Незважаючи на свою назву, гриб цілком їстівний. Його можна зустріти у вересні в листяних і хвойних лісах, на відкритих ділянках і в низинах. З’являється під березами, дубами та іншими деревами.
Прикмети:
- Середній розмір від 8 до 20 см.
- Володіє яскраво-коричневим круглим капелюшком і нічого спільного з мухомором не має.
Під капелюшком у гриба жовтувата, рифлена “спідничка”. Зустрічається в Криму та інших посушливих, південних регіонах. Може з’являтися і в Примор’ї. Північний, далекосхідний гриб із червонуватим капелюшком.
Павутинник
Павутинник має світло-коричневий капелюшок і яскраво-білу довгу ніжку. Гриб досить рідкісний, зустріти його у звичайному лісі дуже складно. Бувають і фіолетові павутинники. Знайти гриби можна в листяних лісах у вересні. Павутинник любить з’являтися поруч із заболоченою місцевістю.
Може зустрічатися групами по 20-30 штук. Чудово підійде для смаження або консервації. Географія зростання величезна: вся територія Євразії, включно з Росією.
Лаковиця
На Півночі трапляється гриб-лаковиця з коричневим капелюшком із вигнутими краями або у вигляді воронки. Ніжка довга – до 14 см. Капелюшок значно менший, але ж їдять в основному саме його. Гриб росте з літа, але найбільший урожай збирається ранньої осені.
Знайти його можна під деревами, в покладах моху і хвої. Зустрічаються і яскраво-фіолетові лаковиці, які також вважаються їстівними.
Головач
Головач спокійно росте не тільки в лісопосадках, а й на луках і полях. Відкриті ділянки землі, що продуваються всіма вітрами, це саме те, що і потрібно грибу для гарного росту. За любов до дощової погоди він також отримав другу назву – дощовик.
У вересні його можна знайти в регіонах із помірним кліматом, наприклад, у центрі . У нього білосніжний і дуже масивний капелюшок (у діаметрі сягає 45 см). Підійде для будь-якого кулінарного використання, оскільки має велику кількість їстівної плоті.
Перші головачі можна побачити вже влітку, але у вересні їх особливо багато. За поживними властивостями цей вид прирівнюється до білих грибів.
Тещин язик
Гриб темно-червоного кольору, з великим рваним капелюшком. Росте під деревами з середини вересня і до самих холодів. Швидко готується і має масу корисних речовин. Вважається одним із найкорисніших осінніх грибів середньої смуги .
Зустріти “тещин язик” можна:
- під дубом, а також прямо на стовбурі;
- у темних кутах, вигинах дерева, у перегної на землі.
Осінні гриби – корисний і поживний продукт. Ростуть вони не тільки в лісах, а й на узліссях, схилах, у лісопосадках та інших місцях. У вересні по гриби можна вирушати вже на початку місяця. Рекомендується вибирати цінні види, наприклад, білий, маслюки, опеньок і багато інших.