Вовна – серйозна стаття доходів вівчарства, що вимагає великих трудовитрат двічі на рік. На початку та наприкінці літа овець стрижуть спеціальними машинками. Пристрої дають змогу швидко й ефективно прибирати волосяний покрив у тварин, не пошкоджуючи шкіри. Обладнання для стрижки не важко знайти в магазинах, але широкий асортимент товару змушує замислитися, як правильно зробити вибір.
Види машинок для стрижки овець
Конструкція пристосувань для стрижки вовни з овець удосконалювалася протягом сотень років. У сучасному сільському господарстві з механічними пристроями активно конкурують електричні моделі. Вони дають змогу не тільки полегшити процес, а й підвищити продуктивність праці.
Ручні
Ручні машинки працюють аналогічно ножицям. Вони вимагають постійних фізичних зусиль з боку стригуна. Механічні інструменти вибирають фермери, які володіють невеликим поголів’ям овець.
Плюси:
- швидкість стрижки вища, ніж при роботі ножицями;
- мінімізовано ризик травмування;
- затуплені ножі, на відміну від звичайних ножиць, просто поміняти прямо на місці стрижки;
- високий рівень автономності – працюють без зовнішнього / внутрішнього джерела енергії;
- простота експлуатації та обслуговування;
- забезпечують хорошу якість руна, оскільки практично не завдають шкоди волокнам вовни;
- доступна вартість.
Мінуси:
- потрібно постійно витрачати енергію, працюючи кистю руки;
- ножі вимагають регулярного заточування у професійних точильників;
- великі витрати часу.
Приватники, які мають лише кілька овець, обходяться спеціалізованими ножицями для стрижки овець. Але працюючи ними, слід дотримуватися підвищеної обережності – вівці полохливі, і, сіпнувшись, здатні травмуватися об гострі кінці ножиць.
Електричні
Електричні стригальні машинки – це автоматичні пристрої, що працюють за рахунок електричної енергії – мережевої або акумуляторної. Пристосування дають змогу швидко стригти овець, витрачаючи мінімум сил. Подібне обладнання обирають власники великих отар.
Плюси:
- висока продуктивність;
- економія часу і сил;
- висока якість стрижки;
- безпека – немає ризику травмування шкірних покривів;
- зручна рукоятка для роботи;
- простота експлуатації (не потрібно мати спеціальні навички).
Окремо різновиди електричних машинок мають свої позитивні сторони під час роботи:
- пристрої, що працюють від мережі, не зупиняться під час роботи, як їхні автономні аналоги;
- акумуляторним моделям віддають перевагу фермери, які організовують стрижку на пасовищах, де немає електромереж.
Часто потенційного покупця бентежить висока вартість електричних стригальних машинок для стрижки. Однак вигоди, одержувані при стрижці великих отар електро моделями, з лишком окупають витрати. Інший мінус – є небезпека перегріву мотора при довгій роботі.
Як вибрати машинку
Процес стрижки вимагає від стригаля уваги та обережності, а при роботі механічними приладами – чималих зусиль. Не легше доводиться тваринам – вони відчувають великий страх, напругу. Щоб процедура проходила максимально ефективно і комфортно для обох сторін, потрібно правильно вибрати машинку.
Потужність
Характеристика визначає продуктивність пристрою – скільки кілограм вовни зістригають за одиницю часу. Чим потужніший апарат, тим швидше він працює. В інструкції до обладнання (або паспорті) знайдіть інформацію про кількість тварин, що обстригаються за сезон.
Як вибрати потужність:
- Якщо потрібна машинка для невеликого стада, то немає сенсу витрачатися на особливо потужну модель, достатньо 36 Вт.
- Якщо поголів’я становить сотні голів, а в перспективі – збільшення стада, потрібно брати машинку з потужністю в діапазоні 180-550 Вт.
Купуючи потужну стригальну машинку, зверніть увагу на наявність систем охолодження і повітряних фільтрів. Вони потрібні для запобігання перегріванню мотора. Якщо таких немає, після тривалої роботи пристрій буде відключатися, простоювати або вийде з ладу зовсім.
Сумлінний виробник завжди попереджає покупця про кількість годин безперервної роботи двигуна без наслідків. Якщо дотримуватися вимог, використання потужного обладнання без охолодження не принесе проблем.
Ножі
Ріжуча частина – найважливіший елемент стригального пристрою, але вона іноді виходить з ладу, затуплюється або ламається. Купуючи машинку для стрижки, обов’язково оцініть якість ножів, і поцікавтеся скільки коштує їхня заміна.
Дізнайтеся, де можна купити змінні ножі. Бувають випадки, коли подібного товару немає у вільному продажі, і їх потрібно замовляти заздалегідь. Також поцікавитеся, як і де заточувати ріжучу деталь.
Виробник
Машинки для стрижки овець досить широко представлені на російському ринку. Поряд з продукцією вітчизняних виробників, продавці пропонують імпортні аналоги. Найкраще зарекомендували себе пристрої, виготовлені в США, Німеччині, Великобританії та Швейцарії.
Прилади, вироблені в перерахованих країнах, вирізняються високою якістю, продуктивністю і надійністю. Але всі вони досить дорогі. Крім того, для імпортної продукції не завжди можливо знайти змінні ножі та інші запчастини.
Особливості експлуатації
Крім технічних характеристик дивіться на особливості експлуатації та ремонту. Загальний принцип вибору пристрою полягає в трьох складових:
- суть роботи машинкою має бути гранично зрозуміла;
- зробити заміну зіпсованої деталі не складе труднощів простому обивателю;
- обслуговування машинки просте в самостійному виконанні (легко очистити від забруднень і змастити).
Експлуатаційні вимоги:
- ергономічний дизайн – машинка має зручно лежати в руці;
- невелика вага – щоб стригаль не втомлювався, годинами підстригаючи овець;
- доступність змінних деталей.
Особливості догляду за машинкою
Завдяки правильному догляду, підвищується термін користування обладнанням. Ножі після стрижки обов’язково очищають від дрібних шерстинок і пилу спеціальною щіткою – вона повинна входити в комплект, а потім змащують машинним маслом.
Якщо машинка надовго закладається на зберігання, ножі спочатку точать, потім змащують. Апарат і всі знімні деталі зберігають у чохлах, у захищеному від сонця місці.
Типові помилки експлуатації:
- Неправильне встановлення лез. Стригучі елементи ставлять на відстані 1-2 мм від гребінки. Занадто виступаючі ножі рвуть вовну.
- Нехтування чищенням під час стрижки. Потрібно якомога частіше видаляти залишки шерсті та жиру в процесі роботи.
- Занадто сильне затягування лез. Якщо ножі надмірно щільно притиснуті один до одного, під час стрижки лунає гул, хід машинки ускладнюється, а сама вона швидко перегрівається. Виправити ситуацію допомагає ослаблення закріплювальної гайки.
- Неправильно заточені ножі. Точити ріжучі частини потрібно спеціальними інструментами. Їх, зокрема, виготовляє завод Актюбсільмаш. Подібні пристрої акуратно підправляють гостроту лез, зберігаючи правильний кут різання.
А яку машинку використовуєте ви? Ручну 5.88% Електричну 94.12% Показати результати Проголосувало: 17
ТОП-10 популярних моделей
На російському ринку зустрічаються машинки для стрижки овець відомих брендів і недорогі китайські аналоги. Є в продажу вітчизняні розробки. Для них простіше знайти змінні ножі та запчастини.
KAISON-500
Швидке та ергономічне обладнання від американського виробника Kaison (зроблено в Тайвані). Тут потужний мотор, просунута система охолодження і є регулювання обертів. Є повітряний фільтр, що запобігає забрудненню пристрою, що уповільнює знос внутрішніх деталей.
Мотор роторний, колір корпусу – червоний або синій. Машинка підходить для великих отар. За сезон нею підстригають 400-500 голів.
Основні параметри:
- швидкість мотора: 2 400 об/хв;
- потужність: 500 Вт;
- живлення: 220-240 В;
- вага: 1 кг.
Плюси:
- простота чищення та догляду;
- надійність і витривалість;
- слабкий рівень вібрації;
- невеликий рівень шуму (80 Дб);
- підходить для різних типів вовни.
Недоліків у цього апарату користувачам і експертам виявити не вдалося. Навіть вартість у межах розумного.
Ціна: 11 500 рублів.
BERGER F6-SA
У машинки від відомого німецького бренду є два літій-іонних акумулятора, розрахованих на 45 хвилин безперервної роботи. Пристрій вкритий спеціальною гумою, що пом’якшує фізичні впливи та удари. Змінні ножові блоки виконані з кованої нержавійки.
Апарат універсальний, і підійде фермерам, які володіють отарами з вівцями різних порід. Його зручно застосовувати там, де немає доступу до мережі 220 В.
В обладнанні стоїть мотор роторного типу з повітряним охолодженням. Є регулювальний гвинт, що поліпшує якість стрижки шляхом притискання ножів. Продуктивність – 200 голів за сезон. Пристрій комплектується зарядним пристроєм, маслянкою і пластиковим кейсом.
Основні параметри:
- швидкість мотора: 2 500 об/хв;
- потужність: 180 Вт;
- живлення: 110-240 В;
- вага: 1,2 кг.
Плюси:
- стійкість до зносу;
- ергономічність;
- руки не втомлюються навіть при довгій роботі;
- акумулятори без “ефекту пам’яті”;
- не вислизає з рук.
Жодних недоліків у цієї німецької машинки немає. Але на ринку є багато аналогів. Вони переважно зібрані в Китаї, і мають більш низьку якість.
Ціна: 15 000 рублів.
МСУ 200
Одна з найбільш затребуваних стригальних машинок у . Перевагою пристрою є тривалість роботи (до 12 годин на добу) без шкоди для мотора.
Особливість – наявність перетворювача. Він змінює струм частотою 50 Гц і напругою 220 В в однофазний струм частотою 200 Гц і напругою 36 В.
Тут стоїть енергоефективний асинхронний двигун, що дає змогу працювати без перерв. Він абсолютно не гріється, тому апарат МСУ 200 дуже зручний і продуктивний.
Основні параметри:
- швидкість мотора: 2 500 об / хв;
- потужність: 90 Вт;
- живлення: 36 В;
- вага: 1,3 кг.
Плюси:
- простота влаштування та експлуатації;
- висока надійність.
Мінуси:
- невелика потужність – удвічі – втричі менша, ніж у імпортних аналогів;
- одна швидкість роботи.
Ціна: 9 000 рублів.
GTS-2012
Китайський апарат оснащений швейцарським мотором, і вважається професійним. Ним підстригають до 400 голів за сезон. Модель оснащена повітряним фільтром, а потужний роторний двигун стійкий до тривалих навантажень.
Машинка комплектується різними варіантами насадок і ножів. Є регулювання швидкостей. Колір корпусу – червоний або помаранчевий.
Основні параметри:
- швидкість мотора: 2 500 об / хв;
- потужність: 350 Вт;
- живлення: 220-240 В;
- вага: 0,9 кг.
Плюси:
- велика потужність;
- висока продуктивність;
- ножі виготовлені з високоміцної нержавіючої сталі.
Мінусів у потужної і продуктивної машинки не виявлено. Модель затребувана споживачами.
Ціна: 8 100 рублів.
Heiniger Xtra
Дорога швейцарська машинка з досить потужним двигуном, але ніяких особливих можливостей у неї немає. Технічні характеристики моделі можна порівняти з китайськими аналогами вартістю в 2-3 рази менше.
Незважаючи на завищену вартість, користувачі вибирають модель за надійність і безвідмовну багатогодинну роботу. Вважається, що це одна з найкращих машинок для стрижки овець і баранів. Вона служить роками, і високо цінується власниками великих отар.
Основні параметри:
- швидкість мотора: 2 400 об/хв;
- потужність: 320 Вт;
- живлення: 220-240 В;
- вага: 1,53 кг.
Плюси:
- зручна в роботі;
- запатентована плаваюча вилка – збільшує зносостійкість ножів і гребінки на 50 %;
- низький рівень шуму (85 Дб);
- додаткові ножі доступні для придбання.
Мінусів у машинки практично немає. Деякі користувачі вважають недоліком вагу обладнання (на 100-300 г більше, ніж багато конкурентів).
Ціна: 37 000 рублів.
Шторм 03B
Китайська машинка належить до категорії найдешевших на російському ринку. Виробник заявляє, що апаратом реально підстригти три вівці за годину. Пристрій живиться від мережі, тому комплектується кабелем (5 м).
Основні параметри:
- швидкість мотора: 2 400 об/хв;
- потужність: 350 Вт;
- живлення: 220-240 В;
- вага: 1,6 кг.
Плюси:
- простота роботи та обслуговування;
- ножі лего замінити і наточити;
- є регулювання натягу лез.
Мінуси:
- рівень шуму вищий, ніж у інших моделей з подібними характеристиками;
- відсутня система охолодження і захист від перевантаження.
Ціна: 6 300 рублів.
LISCOP SUPER PROFI 3000
Дорога німецька машинка великої потужності. Нею стрижуть до десятка голів на годину. Тут є захист від перевантажень і вбудована система охолодження. Пристрій живиться від мережі. Довжина кабелю – 5 м. Підходить для великих фермерських господарств.
Модель комплектується чотирма типами ножів. Їх ступінь притиснення регулюється. За відгуками фермерів і власників особистих підсобних господарств, це одна з найкращих моделей стригальних машинок на російському ринку.
Основні параметри:
- швидкість мотора: 3 000 об/хв;
- потужність: 430 Вт;
- живлення: 220-240 В;
- вага: 1,6 кг.
Плюси:
- дуже тихо працює (75 Дб);
- витримує серйозні навантаження.
Мінуси:
- немає регулятора потужності;
- досить важкий апарат;
- тільки одна швидкість.
Ціна: 33 900 рублів.
Вихор SC0903B
Універсальна модель. Нею знімають шерсть з овець, кіз, альпак, лам та інших тварин. Тут стоять гребенеподібні стригучі ножі з регулятором тиску.
У машинці стоїть інноваційна система подвійного охолодження, що перешкоджає перегріву мотора. Апарат підходить для професійної стрижки. Комплектується шнуром живлення (5 м).
Основні параметри:
- швидкість мотора: 2 500 об/хв;
- потужність: 350 Вт;
- живлення: 220-240 В;
- вага: 1,4 кг.
Плюси:
- висока продуктивність;
- якісна стрижка;
- невисокий рівень шуму (79 Дб)
- працює довго, не перегріваючись;
- доступна ціна відносно інших моделей з подібними характеристиками.
Мінусів у пристрою не виявлено. Це відмінний інструмент для власників середніх і великих отар.
Ціна: 5 600 рублів.
Monella F7
Модель вироблена в Китаї, але має цілком пристойні характеристики. Підходить для багатогодинної роботи. Тут стоїть роторний мотор, і є інноваційне повітряне охолодження (подвійне). Апарат комплектується ножовим блоком, запасними щітками, маслянкою і пластиковим кейсом.
Основні параметри:
- швидкість мотора: 2 500 об / хв;
- потужність: 380 Вт;
- живлення: 220-240 В;
- вага: 1,4 кг.
Плюси:
- потужне охолодження запобігає перегріванню;
- є петля для підвішування;
- годиться для тривалої роботи.
Мінуси:
- малі оберти (але це збільшує термін служби мотора);
- бувають проблеми зі змінними ножами.
Ціна: 7 100 рублів.
TAKUMI 560
У професійного інструменту стоїть двигун нового покоління, що дозволяє стригти овець різних порід, у тому числі грубошерстих. Рукоятка виконана з фактурного прогумованого пластику. Ножі – з високовуглецевої сталі, не потребують частого заточування. Швидкість стрижки – 10 голів на годину.
Пристрій захищений від перевантажень і має подвійну систему охолодження. Роторний двигун поміщений у футляр, що запобігає потраплянню пилу, бруду і шерсті. Довжина кабелю – 5 м. Комплектується ножовим блоком, кейсом, маслянкою, викруткою, запасними електрощітками.
Основні параметри:
- швидкість мотора: 2 400 об/хв;
- потужність: 560 Вт;
- живлення: 220-240 В;
- вага: 1,4 кг.
Плюси:
- ергономічність і зручна робота;
- тривала служба;
- невелика вага;
- є регулювання потужності;
- для зміни підходять ножі моделей від інших виробників;
- не нагрівається.
Мінусів у цієї машинки не виявлено. Зручність користування високо оцінюється фермерами.
Ціна: 17 500 рублів.
Як працювати машинкою
Овець стрижуть у теплу погоду, щоб тварини, позбавлені шерсті, не замерзли. Звичайних овець стрижуть двічі на рік, тонкорунних – один раз.
Стрижку бажано проводити в приміщенні, щоб овеча шерсть не промокла під дощем. Бажано мати двох помічників – один утримує овець, яких підстригають, інший – прибирає зістрижену шерсть.
Як обслуговувати електричну машинку під час стрижки:
- Капніть на ножі трохи мінерального масла з маслянки. Рекомендується повторювати процедуру кожні півгодини.
- Робіть перерви, щоб очистити машинку від поту і жиру тварин. Для цього занурюйте увімкнену машинку в розчин господарського мила. Але змочуйте тільки ножі, всі інші частини апарату мають бути сухими.
- Звертайте увагу на нагрівання корпусу та рівень напруги. Бажано використовувати під час роботи стабілізатор.
Для шерсті підготуйте великі столи або дерев’яні щити. У крайньому разі зійде звичайний брезент / інший щільний матеріал.
У якому порядку стригти вівцю:
- Покладіть тварину на лівий бік, спиною до стригаля.
- Очистіть шерсть від сміття, бур’янів, соломи тощо.п.
- Вистрижіть охвістя, місця навколо молочних залоз, видаліть клапті з стегон.
- Приберіть суцільну смугу між складками правого паху.
- Починайте стрижку з низу живота. Рухайтеся в поздовжньому напрямку.
- Очищаючи від шерсті живіт, рухайтеся до боку, потім до задньої ноги.
- Далі підстрижіть грудину і шию.
- Переверніть тварину на правий бік. Візьміть за задню ногу і приберіть шерсть на крупі, поступово рухаючись до лопаткової області.
- Зніміть шерсть із попереку, другого боку і холки (область 6-7 грудного хребця). Якщо процедуру виконано правильно, то пласт шерсті буде опадати під власною вагою.
- Підстрижіть обидві передні ноги, а потім задню, що залишилася.
Відео про стрижку вівці електричною машинкою:
Поради недосвідченому стригалю:
- Працюючи машинкою, намагайтеся діяти так, щоб прилад не проходив повторно по одному місцю – це негативно вплине на волосяний покрив тварин.
- Зістригайте шерсть максимально близько до шкіри. Дійте акуратно, щоб не поранити овець.
- Особливої обережності дотримуйтесь у ділянці живота, вимені та мошонки. Тут шкіра особливо тонка і чутлива.
На російському ринку досить великий вибір механічних і електричних машинок для стрижки овець. Кожен покупець знайде прилад з оптимальною потужністю та іншими характеристиками для вирішення поставлених завдань. Більш привабливими в плані зручності та продуктивності виглядають апарати, що працюють від мережі або акумуляторів.