Паркет – натуральне і екологічно чисте підлогове покриття. Тому при його обробці важливо підкреслити текстуру деревини. Оскільки в більшість лаків входять хімічні, а то і шкідливі для здоров’я людини речовини, все частіше власники квартир замислюються про більш екологічне і безпечному покритті для підлоги.
До того ж на лаковому покритті часто виникають тріщини, подряпини, порушення цілісності покриву. Чим можна покрити паркет, щоб це було безпечно, красиво, і надійно?
Альтернатива лаку
На сьогоднішній день існує безліч препаратів (масел, морилок для паркету, восків), які можуть послужити альтернативою звичайному паркетній лаку. Їх поява викликана ще й тим, що для виготовлення паркету стала застосовуватися деревина цінних екзотичних порід, яка втрачає привабливий зовнішній вигляд під лаковим покриттям. Чим натирають паркет?
Просочення
Для відновлення структури настилу застосовуються спеціальні склади – просочення, до складу яких входить сполучна речовина, розведене в розчиннику або водної дисперсії. Вони можуть бути:
- акриловими;
- силікатними;
- силіконовими;
- забарвленими.
Просочення надає паркету міцність, покращує його зчеплення з фінішним покриттям
Мастики
Це речовини для натирання паркету, до складу яких входить нафтовий бітум і мінеральні наповнювачі. Мастики для паркету бувають:
- еластичними – на основі каучуку;
- пластичними – на основі натуральних і синтетичних смол.
Мастики створюють захисну плівку, яка надає дерев’яному паркету більш привабливий зовнішній вигляд, захищає від попадання вологи. Після нанесення полишив по покриттю можна ходити 30 хвилин. Подальший догляд за опрацьованим настилом полягає в періодичному протирання мастикою, розведеною у воді в пропорції 1: 5. Миють паркет слабким мильним розчином.
Рекомендація: будь-який паркет з метою профілактики і поліпшення захисних властивостей рекомендується обробляти мастикою кілька разів на рік.
Паста для натирання наноситься на чистий і сухий підлогу
Масла
Ще одне захисний засіб для паркету – масло. Воно проникає глибоко в дерев’яні плашки, що не утворюють плівку на їх поверхні. Тим самим підвищується зносостійкість паркету, здатність витримувати навантаження, а його колір ставати більш насиченим.
Покриття паркету маслом проводитися за допомогою шпателя
Якщо потрібно відбілити настил, використовується біле масло для паркету. Існує також кольорове масло, за допомогою якого можна додати покриттю практично будь-який відтінок.
Застосування тонуючого масла для паркету
Догляд за паркетом під маслом повинен бути регулярним і ретельним. Для цього потрібно періодичне оновлення мастики, використання поліролі для паркету.
Увага: на покритий маслом паркет не можна ставити меблі на металевих ніжках – на настилі залишаться сліди від металу.
Віск
Для захисту паркетної дошки можуть використовуватися воскові мастики. Їх можна використовувати, як в житлових, так і в громадських приміщеннях. В інтер’єрі приміщень часто використовуються масивні паркетні дошки. Вони не тільки красиво виглядають, але і виступають в ролі масажера для ніг. Для того щоб настил благотворно впливав на стопи, покривати лаком його не можна, адже на лакованій поверхні можуть виникнути відколи, тріщини. В такому випадку краще використовувати мастику для паркету.
вощіння настилу
Переваги та недоліки препаратів для паркету
Масло і віск для паркету є кращою альтернативою лаку. Вони мають водовідштовхувальні властивості, не склеюють плашки між собою, покращують експлуатаційні якості настилу.
На замітку: якщо в покриття є тріщини, то спочатку необхідно їх усунути (для заповнення зазорів використовується затирка для паркету). Після цього наносять віск або просочення.
Підготовка підлоги до нанесення масла
Всілякі воски та олії використовують тоді, коли не хочуть приховувати підлогу лаком текстуру натуральної деревини. Дані препарати можна застосовувати для паркету, дощатої і «плаваючого» статі. Серед великої різноманітності засобів для захисту і тонування настилу, складно визначитися, чим покрити паркет після циклювання.
Обробка настилу воском використовується для маскування стиків, швів між плашками, забезпечуючи додаткову гідроізоляцію підлоги, чого не в змозі забезпечити масло і лак.
Це цікаво: до складу сучасних препаратів входять інгредієнти, що запобігають накопичення пилу на поверхні, що перешкоджають ковзанню настилу.
Настил, оброблений олією, приємний на дотик
Незалежно від того, який засіб для захисту паркету ви вибрали, оптимальна температура повітря в приміщенні повинна бути в межах 15-25 градусів, а вологість повітря – 40-60%. Також настил слід оберігати від прямих сонячних променів, сухості, відсутності вентиляції.
Незважаючи на те, що всілякі препарати на перший погляд не можуть забезпечити таку ж захист паркету, як лак, вони мають свої переваги. Коли лак з часом стирається, паркет слід отциклевать і нанести нове покриття. Масло ж видаляти не потрібно, достатньо просто заново натерти їм підлогу.
Препарати для настилу також краще переносять перепади температур. На відміну від лаку, оброблена воском або олією поверхню, не дає тріщин. Якщо на промасленим підлозі утворилися вм’ятини, їх можна затерти шаром воску.
Закладення подряпин воском
Термін служби лакового покриття обмежений, а просочення для паркету проникає глибоко в деревину, забезпечуючи її ефективний захист.
Лакування настилу складніше у виконанні і обійдеться дорожче, ніж обробка спеціальними препаратами. Адже лак наноситися в 3-5 шарів, в воски та олії – в 1-2 шари. Лак необхідно нанести правильно, щоб на його поверхні не з’явилися пухирці, патьоки. Натерти настил маслом або воском значно простіше.
На замітку: якщо лак повністю висихає через кілька діб, то по вощеного поверхні можна ходити через півгодини.
До складу лаку по більшій мірі входять хімічні речовини, а віск і масло – повністю натуральні продукти без різкого запаху. Для роботи з ними не будуть потрібні захисні засоби, спецодяг.
За естетичним властивостям препарати для паркету зовсім, не ступають лаків. Дані кошти можуть давати глянсовий, напівглянсовий, матовий, напівматовий, шовковисто-матовий ефект.
Порада: найпрактичнішим є матове покриття – на ньому не видно подряпини, жирні плями.
Матирующее масло надає розкіш настилу
На відміну від лаків, препарати для паркету роблять його темніше. Ступінь потемніння залежить від породи деревини. Щоб воскове покриття не потемніло, перед його нанесенням слід використовувати ґрунтовку для паркету на нітрооснові.
Просочення також можна тонувати, щоб надати настилу різні відтінки – від слонової кістки до мореного дуба. Шляхетний темний відтінок деревині додасть морилка для паркету.
Порада: перед тонуванням покриття, спочатку перевірте колір на шматку аналогічної деревини.
Тонування паркету маслом, фото
Але масляні просочення мають свої недоліки. Вони реагують на надмірно сухе повітря в приміщенні, відсутність вентиляції, вплив сонячних променів. Не слід наносити олію занадто товстим шаром – воно не вбереться в деревину і залишиться на поверхні.
Підсумок
Пол, як найбільш експлуатоване покриття в кімнаті, вимагає регулярного догляду. Якщо у вас вдома настелен дерев’яний паркет, слід подбати про його захист. Якщо ви хочете зберегти всю красу натурального покриття, обробіть настил спеціальними просоченнями. Вони не тільки захищають настил від негативних впливів навколишнього середовища, але і зберігають його натуральну красу.