Парник для дачі – спорудження дуже важливе. У ньому розсада перечікує останні весняні заморозки. У ньому ж можна отримати такий урожай теплолюбних культур, який у відкритому грунті не вийде ніколи. Варіантів парників існує величезна кількість.
Вибираємо місце для парника
Щоб вибрати ідеальне місце для парника, слід звернути увагу на сторони світу. Хорошим варіантом буде південна частина ділянки, непоганим – західна, а північна сторона для таких цілей не підходить. Краще якщо ділянка буде мати ухил в південну сторону і захист від холодного повітря з півночі.
Вибираючи місце для парника, треба звернути увагу на тінь від будівель і дерев. В ідеалі парник не повинен затінювати протягом всього дня. Для кращої освітленості двосхилий варіант краще орієнтувати у напрямку північ-південь, а односхилий – захід-схід.
Потрібно парники і захист від вітру. Для цього їх розташовують з південного боку від будівель, капітальних парканів. Якщо будівель поруч немає, то по північній і північно-західній стороні ділянки можна посадити високі кущі, наприклад, чорноплідна горобина.
Поруч з парниками небажані високі дерева. Вони затінюють частину ділянки. Листя, яка з них падає, лягає на даху споруд і також створює тінь. У деяких дерев, наприклад, беріз, коріння дуже довгі, вони можуть проникати в родючий грунт і забирати харчування у городніх культур, в тому числі і в парниках.
Підтримка в парнику постійної температури
Щоб створити рослинам оптимальні умови, температура в парнику повинна бути постійною або з мінімальними коливаннями. Оскільки сонячні дні бувають не завжди, а вночі додатково знижується і температура зовні, то стабільне тепло можна забезпечити тільки обігрівом. Обігрівають парники декількома способами.
- З використанням сонячної енергії. Спосіб найпростіший і дешевий, але як уже було сказано вище нестабільний;
- електрикою. Щоб створити всередині електричний обігрів, використовують гідроізольовані нагрівальні кабелі. В основу парника засипають шар гравію товщиною два сантиметри і шар піску, товщина якого три сантиметри. Поверх піщаного шару укладають нагрівальний кабель, розташовуючи його змійкою. Поверх кабелю насипають ще п’ять сантиметрів промитого піску. Шари закривають листовим залізом. Це убезпечить від випадкового пошкодження нагрівального елементу. Поверх сталевого листа укладають живильний почвогрунт.
Мінус цього способу очевидна – електрика є дорогим видом енергії. Однак в такому парнику, який не залежить від зовнішніх умов, можна починати садити рослини ранньою весною. Найголовніше передбачити якісну теплоізоляцію, в тому числі і знизу, під шаром гравію; - Обігрів із застосуванням біопалива. Використання біологічного методу обігріву парника є найоптимальнішим і доступним. Для підтримки температури на його дно вкладається свіжий гній, солома, різні рослинні залишки. При розкладанні вони виділяють тепло.
Недолік у цього способу досить простий – неможливість регулювання процесу, тільки створюючи провітрювання. Крім того, поступово шар перепріває і кількість виробленого тепла зменшується, але на один сезон його вистачає;
Парник: з чого його можна побудувати?
При бажанні побудувати парник на дачі зовсім нескладно. Його виготовляють з матеріалів, доступних, з невисокою вартістю. Складається парник з каркаса і матеріалу, яким його покривають зверху.
Щоб спорудити парник на дачі своїми руками найчастіше застосовують поліетиленову плівку. Вибирають як звичайний варіант, так і армований. Крім цього, покриття можна зробити з нетканого укривного матеріалу, полікарбонату або скла.
Відрізняються парники і за своєю формою. Вона залежить від форми каркаса: Трикутної, дугового або будь-який інший. Каркас виготовляють з металевої або стеклопластиковой арматури, металевих або поліпропіленових труб, дерев’яного бруса, старих віконних рам.
Можна зробити стаціонарний парник на дачі своїми руками або ж встановити його тимчасово.
Простий дугового парник
Цей вид парника ще називають тунельним укриттям. Спорудження знайоме багатьом, оскільки просто у виготовленні і використовується практично повсюдно.
Щоб облаштувати дугоподібний парник, використовують дуги і звичайну плівку. Дуги можуть бути поліпропіленговимі, дерев’яними, з металевого дроту. Від їх розмірів залежить висота і ширина укриття. Зверху на дуги натягають плівку, закріплюють її по периметру цеглою або дошками. Щоб дугоподібний парник був стійкіше, дуги можуть закріплюватися на дерев’яній основі, а не просто встромлятися в землю.
Для збільшення жорсткості споруди встановлюють поздовжні рейки. Вони з’єднують дуги і не дають їм зміщуватися. Крім того, під торцеві дуги ставлять вертикальні опори для підтримки форми, але нерідко обходяться і без них.
Простий парник своїми руками. Відео
Швидкий парник з дерев’яних решіток
Якщо варіант на дугах здається недостатньо стійким, то слід віддати перевагу парник з дерев’яних решіток. Він швидко збирається і розбирається. Конструкція відрізняється більшою жорсткістю і надійністю. Якщо постає питання з чого побудувати парник швидко, то даний варіант один з найбільш вдалих. Він стійкий і не боїться навіть сильного вітру. Основним мінусом є відносно невеликі розміри. Вони обмежені шириною ґратчастих елементів, але цілком достатні для отримання перших сходів, ранньої зелені.
Дерев’яний парник стаціонарного типу
Збираючись побудувати парник на дачі, варто переглянути кілька варіантів і вибрати оптимальний. У багатьох випадках вважають за краще стаціонарний дерев’яний парник. Він збирається з дощок і дерев’яного бруса невеликого перерізу. Щоб зробити парник своїми руками будуть потрібні тільки пила, молоток і деякі навички поводження з ними. Такий стаціонарний дерев’яний парник може мати будь-які розміри, які обмежуються тільки зручністю використання, і практично будь-яку форму. На форму і розмір можуть впливати особливості культур, які планується вирощувати.
Металевий парник
Вибираючи, з чого побудувати парник, який буде служити довгі роки, деякі люди зупиняються на металевому варіанті. В цьому випадку виготовляється зварений каркас з металевих труб або профілю. Зустрічаються і розбірні парники, виконані з металу.
Перевага такого каркаса полягає в тому, що використовується більш широкий спектр укривних матеріалів. Крім плівки застосовується стільниковий і монолітний полікарбонат, а іноді і скло. Дана модель відрізняється довговічністю, але і вартість її значно вище.
Парник з віконних рам
Можна зібрати пристінний парник зі старих віконних рам. Для його створення потрібні безпосередньо самі рами, кілька дощок і бруса. Довжина визначається конкретними потребами, а ширина – розмірами рам.
Конкретне облаштування залежить від обраного місця. Якщо парник розташовується біля стіни, то з бруса роблять передню і бічні стінки деякої висоти. Брус не кладуть прямо на землю. Попередньо викладають цегельний шар.
Всередині до бруса закріплюють дошки, на які спиратимуться рами. Самі рами розташовують під нахилом. Так краще акумулюється сонячна енергія і стікають опади. Одна сторона рам кріпиться на петлі. Краще якщо це буде далека, щоб їх можна було піднімати для провітрювання і поливу.
Парник з поглибленням
Парники, прогріваються сонцем, активно використовують для вигонки ранньої зелені і розсади. Їх особливості пов’язані з тим, що прозорі укривние матеріали добре пропускають промені сонця, що несуть тепло. Але також при відсутності сонця вони поступово втрачають тепло.
Для створення такого варіанту викопують поглиблення, приблизно в сорок сантиметрів. На дно кладеться теплоизолирующий шар з шлаку та інших аналогічних матеріалів. По периметру роблять обв’язку з бруса. Поглиблення і обв’язка дозволяють краще зберігати тепло і раніше отримати урожай.
Як зробити парник-теплицю своїми руками
Вибирається вид парника і готуються матеріали. Розглянемо варіант створення високого дугового парника-теплиці. Майданчик, де конструкція буде розташовуватися, вирівнюється і ретельно ущільнюється. По периметру роблять короб з дощок. Щоб вони не гнили їх просочують антисептиком або обпалюють паяльною лампою.
По кутах і периметру короба встановлюють арматуру. Її заглиблюють в грунт приблизно на півметра. На частині арматури. Решта над землею надягають дуги з труб ПВХ.
Перша і остання дуги зміцнюються за допомогою вертикальних і горизонтальних розпірок.
Потім укладають поздовжні деталі, до яких кріпляться всі дуги. Один такий брус укладають зверху і по одному з кожного боку.
На торцях ретельно закріплюють плівкове покриття, кріплять петлі і встановлюють двері. На останньому етапі весь парник закривають покривним матеріалом. Зазвичай використовується плівка. Її ретельно закріплюють, не допускаючи провисань. Парник для вирощування врожаю готовий.
Фото інструкція з виготовлення парника-теплиці
Парник з високими грядками своїми руками. Відео інструкція