Якщо поросята не їдять або відмовляються від їжі частково, необхідно відразу ж з’ясувати причину такого явища і кинути всі сили на її усунення. Тому що в деяких випадках наслідки можуть бути жахливими – наприклад, летальний результат на тлі захворювань, що трапилися.
Неправильне харчування
Від того, як вигодовується молоде потомство, залежить їхній подальший розвиток, що важливо для отримання здорового приплоду в майбутньому від свиноматок і м’яса для харчування. Досить часто через неправильний раціон виникають проблеми зі споживанням їжі.
Відсутність збалансованості
Неправильно складений раціон харчування, при якому присутня одноманітна їжа протягом тривалого часу, сприяє розладу шлунка. Особливо це стосується кормів грубого помелу, які травна система ще не може повноцінно перетравити.
Годувати поросят важливо їжею, багатою на вітаміни, мінерали, вуглеводи, жири і білки. Якщо бракує хоча б одного елемента, свині починають хворіти, внаслідок чого відмовляються і від їжі.
Розлад проявляється у вигляді:
- проносу або закрепу;
- нудоти та блювоти;
- апатичності (відсутність активності);
- сонливістю.
Щоб цього не сталося, давайте 2-3 види їжі на день і забезпечте постійний доступ до рослинної їжі, яка має виступати як добавка. Якщо самостійно важко збалансувати харчування, придбайте спеціальні корми, але це обійдеться дорого.
Авітаміноз
Коли порося відмовляється від їжі і не набирає масу тіла, це може свідчити про авітаміноз. Особливо це стосується вітаміну D, який дуже важливий у молодому віці свиней.
Брак елементів призводить до найрізноманітніших наслідків, але є речовини, за відсутності яких тварина не тільки відмовляється їсти, а й призводить до таких проблем:
- вітамін D – рахіт, уповільнення розвитку;
- вітамін А – порушення травлення і дихання;
- вітаміни В – зупинка росту, пронос, захворювання серцево-судинної системи;
- залізо – анемія.
Як ішлося вище, найнебезпечнішою є нестача вітаміну D, оскільки на цьому тлі виникає таке:
- деформування суглобів і кісток;
- зниження ваги;
- хиткість;
- млявість;
- судомність у кінцівках.
Щоб вирішити проблему, необхідно ввести в раціон харчування такі продукти, як коров’яче молоко (в жодному разі не магазинне), сироватку, кров’яне або м’ясо-кісткове борошно, риб’ячий жир.
Щоб не допустити авітамінозу за вітаміном D, зробіть так:
- Влітку, пізньою весною та ранньою осінню. Забезпечте тваринам повноцінний вигул на вулиці й обов’язково просто неба, щоб промені сонця потрапляли на шкіру поросят.
- Взимку і в періоди дощів, холоду. Встановіть у свинарнику ультрафіолетові лампи. Опромінюйте їх щодня по 5-10 хвилин.
- Ін’єкції. Якщо немає можливості здійснювати вищеописані дії, проводьте вакцинацію проти рахіту або робіть уколи з вітамінами.
Ураження кормів грибами
Якщо корм заражений грибковими спорами, починається виділення мікотоксинів, через які утворюються виразки на слизових оболонках і шкірі тварини. Відповідно, порося не зможе повноцінно набрати в пащу їжу і пережувати її через нестерпний біль.
Крім того заражений корм вирізняється неприємним запахом і смаком (на кшталт плісняви), тому апетит у свиней зникає.
Як виправити ситуацію, якщо такого корму в засіках багато:
- за 1-2 дні до вигодовування просушіть корм під палючими променями сонця або в духовій шафі, але найкраще виконати подібну маніпуляцію з усім наявним кормом, оскільки поширення грибка стрімке;
- включіть до кормосуміші сорбент мікотоксинів, який знищує грибок;
- обробіть підкислювачами кормів.
Занадто сухий і занадто вологий корм
Травний тракт у поросят сформований не до кінця – він ніжний, незміцнений, тому не в змозі переробити надмірно сухий або мокрий корм.
Інші причини та симптоми:
- Сухий. Виділяється пил, який проникає в легені та дихальні шляхи, що сприяє розвитку бронхопневмонії. У результаті цього виникає сильна задишка, що заважає поїданню їжі.
- Вологий. Захисні сили організму свині спрямовуються на виведення зайвої рідини, через що центри мозку імпульсивно дають сигнал про це, що своєю чергою свідчить про закінчення процесу поглинання їжі, тому порося довгий час не їсть (доки не виведеться вся волога). Якщо врахувати, що тварина ще й п’є воду, то це відбувається далеко не відразу.
У сухий корм можна додавати мелясу або жир.
Перенасичення кормів мінералами та вітамінами
Не тільки авітаміноз негативно впливає на апетит, а й надлишок вітамінів і мікро-, макроелементів теж. Відмова від їжі – це захисна реакція поросячого організму від надходження зайвих речовин.
Свиня при цьому почувається добре, просто нічого не їсть. Для вирішення проблеми необхідно змінити корм.
Зіпсовані корми
Якщо овочі, фрукти, зерно, дерть та інше мають ознаки зіпсованості (гниль тощо).), то вони видають неприємні запахи, які не привертають увагу, а навпаки відлякують тварин.
Рішення проблеми найпростіше – не годувати зіпсованими продуктами.
Захворювання
Це найчастіша причина відмови поросят від їжі. Їхній організм діє так само, як і людський, тому знижується або повністю пропадає апетит. Хвороби бувають інфекційного (найнебезпечніші) і неінфекційного характеру.
Глисти
При ураженні інвазіями не завжди у тварини збільшується апетит, найчастіше він зникає на тлі загального погіршення стану здоров’я. Розпізнати ураження глистами можна за такими ознаками:
- підвищене занепокоєння;
- безсоння;
- тертя областю хвоста об інші предмети (намагається почухати);
- чхання, кашель, хрипке рохкання – якщо уражена носоглотка;
- раптове зниження ваги;
- підвищення температури тіла;
- захриплість голосу.
Не завжди свині поводяться спокійно, у рідкісних випадках стають агресивними, аж до нападу на людину і кусання.
Виявити паразитів можна у фекаліях. Для лікування використовуються протипаразитарні препарати. Вибір конкретного засобу залежить від віку поросяти, типу гельмінтів.
Що потрібно зробити обов’язково:
- відсадити від здорових особин хвору свиню;
- провести протигельмінтну обробку решти поросят;
- продезінфікувати свинарник, годівниці, посуд, робочі інструменти тощо.
Набрякова хвороба
Найчастіше трапляється відразу після відлучення малюків від свиноматки. Оскільки уражається нервова система, то й проявляється специфічною симптоматикою:
- різке підвищення температури тіла;
- параліч у кінцівках;
- набрякання очей;
- набряклість області голови та грудини;
- гучне вереск через больовий синдром.
Якщо не звернутися до ветеринара своєчасно, тварина гине.
Чума
Вважається смертельно небезпечною хворобою, яка стрімко поширюється по всьому стаду. Переноситься інфекція не тільки через тварин, а й за допомогою мух, комах, птахів, щурів, інструментів, одягу господаря, тому в разі виявлення чуми проводиться повноцінна дезінфекція.
Поросята, уражені чумою, піддаються знищенню.
Чума буває африканська і класична, не виявляється протягом 7 діб. Збудник – тогавірус, що виділяє рибонуклеїнові кислоти, які накопичуються в печінці, кістковому мозку і кровоносних судинах.
Протягом короткого часу відбувається руйнування внутрішніх органів і систем, через що тварина гине. Як проявляється, крім відсутності апетиту:
- підвищення температури тіла;
- млявість;
- блювота;
- утворення плям фіолетово-червоного відтінку в області голови, вух, стегон.
віспа
Вірусна патологія, що не передається людині. Після зараження у поросят піднімається температура тіла, виявляються утворення на слизових оболонках і шкірі. На цьому тлі тварини стають слабкими, повністю відмовляються їсти.
Для розв’язання проблеми необхідно звернутися до ветеринара, який призначить спеціальні мазі та припікальні розчини.
Бешиха
Бешиха – захворювання ідентичне чумі, проявляється такими самими симптомами, є небезпечним. Різниця в місці локалізації фіолетово-червоних плям – при бешисі вони формуються на підошвах копит.
На відміну від чуми, поросята одужують через 8-15 днів.
Свинячий грип
Хвороба не вважається небезпечною, оскільки поросята від неї не гинуть, але переносять важко, тому важливо для полегшення стану використовувати препарати, спрямовані на усунення симптоматики та зміцнення імунної системи.
Як проявляється:
- відмова від їжі буває часткова або повна;
- порося весь час чхає і кашляє;
- по тілу утворюються почервоніння;
- з носа й очей витікають слизові виділення.
Ветеринар обов’язково призначить антибактеріальну терапію.
Дизентерія
Патологія дуже небезпечна для маленьких поросят, оскільки найчастіше вони гинуть. Тварини різко відмовляються від корму, оскільки в них занадто сильно підвищується температура тіла. Обов’язкові ознаки – пронос, сонливість, ослабленість.
Якщо терміново не вжити заходів (антибактеріальне лікування), через 4-5 днів поросята помруть.
Ящур
Вважається серйозним захворюванням з дуже важким перебігом, особливо для молодняка. У поросят запалюється шкіра і слизові оболонки – на них формуються пухирі водянистого типу. З цієї причини тварини не можуть вживати їжу.
Лікування актуальне тільки в перші 2-3 дні зараження, але найчастіше свиней наздоганяє загибель.
Сказ
Це вірусна патологія, яка небезпечна не тільки для тварин, а й людей, але в тому випадку, якщо людину вкусить заражене порося. Поширення стрімке, період інкубації від 3 до 8 тижнів.
Симптоматика проявляється таким чином:
- повна відмова від їжі, оскільки робити глотки поросяті боляче;
- агресивність тварини;
- підвищене слиновиділення;
- хиткість ходи.
Смерть настає приблизно через тиждень після появи перших ознак. Провісник загибелі – параліч.
Ауєскі
Інша назва – псевдосказ, який для молодняка закінчується летальним результатом. Для дорослих хвороба не є небезпечною, оскільки легко піддається терапії.
Симптоми:
- спочатку підвищується температура тіла;
- потім з’являється млявість;
- потім поступово погіршується апетит;
- порося починає зрідка чхати і повністю відмовляється від їжі;
- на останній стадії проявляється судомність.
Щоб не допустити розвиток хвороби, проводиться профілактична вакцинація.
Везикулярна екзантема
Для захворювання характерні шкірні висипання і підвищення температури тіла. Інкубація – від 12 годин до 14 днів. Особливо важко переносить молодняк. Проявляється везикулярна екзантема за стадіями:
- Первинна. Тварину лихоманить, тому вона не може встати. При цьому з пащі виділяється занадто багато слини, що заважає йому вживати корм. У цей же період формується висип у ділянці п’ятачка та губ. Висипання відрізняються жовтизною й утворенням кірки. Після їх появи температура різко знижується.
- Вторинна. Прищі поширюються на копитця (ділянка віночка і між пальцями). Свиня повністю відмовляється від будь-якого корму і починає кульгати.
Для лікування застосовуються тільки антибіотики.
Незаразні патології
Серед безпечних захворювань, за яких поросята нічого не їдять, виділяють такі:
- Гастроентерит. Уражається підшлункова залоза і шлунок, тому свині відчувають потужний біль, через що відмовляються від їжі. На цьому тлі відбувається різке зниження маси тіла.
- Енцефаломієліт. Друга назва – захворювання Тешена. Зачіпається головний мозок, на тлі чого з’являється запор, гіпертермія і судомність. Найчастіше молодняк не може перенести хворобу.
- Сольове отруєння. Головна причина – занадто багато солі в раціоні харчування. Основні ознаки – тварина постійно хоче пити, підвищується температура, проявляється озноб.
У всіх випадках рекомендовано негайно викликати ветеринара і проводити ретельне обстеження для своєчасного виявлення небезпечних патологічних відхилень.
Порушення умов утримання
Молоді свині вимагають особливих умов довкілля, оскільки сильно реагують на температурні перепади, що призводить до захворювань та інших відхилень. Важливими є й умови утримання. Якщо вони не сприятливі, поросята відмовляються від корму, важко дихають, повільно розвиваються.
Зверніть увагу на фактори, які цьому сприяють:
- підвищена вологість або пересушеність повітря;
- антисанітарні умови, які створюються під час рідкісних прибирань, відсутності чистих годівниць і поїлок (додатково це тягне за собою інфікування);
- занадто спекотно або холодно.
Що зробити, щоб нормалізувати умови утримання:
- мийте посуд, з якого їдять і п’ють поросята;
- проводьте чистку приміщення двічі на день;
- зробіть канавки і ухил підлоги для стоку сечі та фекалій;
- стежте за тим, щоб гнойова рідина не потрапляла в годівниці;
- регулюйте температуру – оптимально для молодняка влітку від +20⁰С, взимку – мінімум +13-15⁰С (за необхідності встановлюйте обігрівальні або охолоджувальні прилади);
- провітрюйте приміщення, оскільки випорожнення виділяють аміак;
- укладайте настил із соломи;
- у зимовий час для унеможливлення перемерзання підніміть підлогове покриття на висоту 15-20 см.
Стрес
Нервова система свиней дуже чутлива, тому зовнішні чинники можуть впливати негативно, через що виникає шок і стрес. Цей стан своєю чергою призводить до зниження апетиту та різкого схуднення.
Що може налякати порося:
- зміна місця проживання;
- зміна раціону харчування (різка);
- вакцинація;
- поява нових особин у загоні, особливо якщо це не свині (наприклад, кішки, щури, кури, козенята тощо). д.);
- вхід у свинарник незнайомих людей;
- занадто яскраве або недостатнє освітлення;
- різкі перепади температури.
На тих особин, яких переводять з грудного харчування на повноцінний корм, особливо сильно впливають подібні фактори, особливо якщо врахувати, що саме переведення вже є стресом.
У цій ситуації для усунення стресу і поліпшення апетиту в корм додають різні ефірні олії (проконсультуйтеся з ветеринаром), організовують великі зони для вигулу та ігор.
Неправильний прикус
Порося не зможе нормально пережовувати їжу (особливо тверду), якщо в нього розвинений неправильний прикус. У цьому випадку воно не відмовляється повністю від їжі, але споживає в рази менше корму. Через погану засвоюваність тварина починає худнути.
Якщо немає можливості показати поросяти ветеринару, огляньте щелепу самостійно:
- Розсуньте його губи так, щоб відкрилися всі зуби.
- Уважно огляньте їх. Якщо зуби розташовуються на одному рівні – це норма, якщо ж є зрушення мінімум на 5 зубів – це вважається вадою.
Діагностика проблеми
Порушений апетит – перший дзвіночок погіршення загального стану тварин. Другий – млявість і апатія. У таких ситуаціях потрібно терміново викликати ветеринара і проводити обстеження – здавати аналізи (кал, сеча і кров) на виявлення інфекційних захворювань, які несуть особливу небезпеку для життя.
Якщо це зробити неможливо, переведіть хворих особин в окреме приміщення і постійно спостерігайте за ними. Якщо виявляються ознаки хвороб, можна викликати не ветеринара, а спеціальну службу, яка є в будь-якій сільськогосподарській організації.
Діагностувати проблеми, не пов’язані з патологіями можна і самостійно:
- виміряйте температуру повітря;
- визначте рівень вологості;
- вивчіть стан корму (чи не зіпсований він);
- змініть вид їжі;
- введіть мінерально-вітамінні добавки в раціон.
Як зробити корм привабливим для свиней
Якщо причина відмови від їжі одноманітність корму, але у фермера немає можливості його замінити, можна піти на хитрість, зробивши його привабливим для тварин. Наприклад:
- додайте в їжу цукор, сіль або молочну кислоту (наприклад, молоко, сироватку);
- введіть спеції – гірчицю, зелень;
- замість сирого зерна варіть каші або запарюйте його;
- проведіть дріжджування корму – додайте пекарські дріжджі;
- капніть трохи ефірної олії (будь-якої, але спочатку перевірте, як реагує те чи інше порося на певний аромат);
- Якщо молодняк ще вигодовується грудьми, ефірні олії додавайте в їжу свиноматці (запах і присмак передається через молоко).
Свині дуже люблять солоні, гіркі, солодкі та кислі “страви”.
Щоб порося виросло здоровим і масивним, йому необхідно правильно харчуватися, тому уважно стежте за кожною особиною і звертайте особливу увагу на те, наскільки інтенсивно вони поглинають їжу. Якщо повільно пережовує, занадто перебирає тощо. д., то це явна ознака наближення проблеми з харчуванням.