Індик погано їсть: причини та їх усунення

Здорові індики із задоволенням поїдають принесений їм корм, поспішаючи, штовхаючись і швидко ковтаючи схоплені шматки. Якщо птах їсть без особливого бажання або зовсім відмовляється від їжі, терміново з’ясуйте причину – щоб або врятувати хворого птаха, або запобігти зараженню родичів.

Як зрозуміти, що в індиків зіпсувався апетит

Індики – активні птахи, особливо в молодому віці. Зазвичай вони жваво біжать до годівниці, щойно побачать господаря. Навіть індичата швидко запам’ятовують людину, яка щодня насипає корм, і жваво реагують на її появу.

Індик

Якщо птахи не поспішають до місця роздачі їжі, виглядають мляво, неспішно їдять корм або зовсім відмовляються від нього, значить, з їхнім здоров’ям явні неполадки. Якнайшвидше визначте причину відсутності апетиту, і вживіть відповідних заходів.

Просто так індики – ненажерливі птахи, – не відмовляються від їжі. Більшість причин голодування, якщо їх не усунути, призводять до важких патологічних станів і далі до летальних наслідків.

Часті причини поганого апетиту

Приводів для поганого апетиту у домашньої птиці так багато, що відразу може бути складно знайти правильну відповідь на запитання, чому індик не їсть. Але досвідченому заводчику навіть побіжного погляду буває достатньо, щоб з точністю 99% визначити причину патологічної ситуації.

Неправильний раціон

Неправильне годування призводить до різних патологій. Незбалансоване харчування викликає дефіцит вітамінів, хвороби шлунково-кишкового тракту, ослаблення імунітету. Такі птахи страждають не тільки від прямих наслідків неправильного харчування, а й схильні до інфекційних захворювань.

Помилки годування, що призводять до відсутності апетиту:

  • Порушення режиму харчування і раціону. Вони різні, залежно від віку. Для кожного періоду життя є свої рекомендації, свій комбікорм і частота годувань. Наприклад, пташенят годуйте кожні 2-3 години. Поступово кількість прийомів їжі зменшіть до 5 на день.
  • Несвіжий корм. Їжа в індиків має бути завжди свіжою. Це особливо важливо для молодняка. Мішанку готуйте прямо перед годуванням, заздалегідь її не робіть. І рекомендується розбавляти її сироваткою.
  • Сухе і цільне зерно. Його можна давати індикам тільки після півторамісячного віку.

У пташенят часто відсутній ковтальний інстинкт, і вони можуть відмовлятися від їжі. У цьому випадку примушуйте їх до прийому їжі.

Невідповідні умови утримання

Щоб індики були здорові і добре їли, важливо створити для них сприятливі умови утримання. Будь-яка помилка може призвести до проблем зі здоров’ям, патологій і критичних станів, що призводять до загибелі.

Помилки утримання індиків, що призводять до захворювань, поганого апетиту і втрат поголів’я:

  • занадто спекотно або холодно – обидва варіанти негативно позначаються на здоров’ї птахів;
  • рідкісна зміна підстилки – в ній накопичуються мікроби, патогенні мікроорганізми;
  • нехтування дезінфекцією – її проводьте перед заселенням птахів, періодично і в разі виявлення хворих особин;
  • брудні поїлки та годівниці – щодня мийте й очищайте їх;
  • спільне утримання молодняка і дорослих птахів, що негативно позначається на фізичному стані пташенят (на них можуть наступити, закльовувати, заразити).

У приміщенні, де живуть індичата, не повинно бути ні протягів, ні зайвої вологості. Усе це сприяє розвитку захворювань.

Відвислий або твердий зоб

Насамперед птахівник повинен перевірити на дотик зоб. Якщо воно тверде, значить, причину відсутності апетиту виявлено.

Причини твердого зоба:

  • Скупчення корму в зобному мішку. Застрягаючи тут, він не просувається в шлунок. Патологія найчастіше спричинена неправильним харчуванням молодих індиків – порушенням режиму. Зголоднівши, птахи жадібно хапають корм у занадто великих кількостях.
  • Неправильна консистенція зернових сумішей. Якщо для корму використовується зерно грубого помелу, воно може затримуватися в зобі.
  • Немає гальки. Для індиків вона відіграє роль зубів – перетирає їжу. Не подрібнений корм накопичується в зобі.

При твердому зобі слизова починає гнити, токсини отруюють організм птаха. Вона стає млявою, прагне побільше сидіти, не їсть.

Лікування комплексне:

  • доба голодування;
  • промивання розчином рожевої марганцівки;
  • відпоювання соляною кислотою 0,5%-вою.

Через добу молодняку з патологією дайте відварене яйце, вівсянку та сир. На дієті індики сидять 3 дні. Потім птаха переведіть на комбікорми і давайте дрібний гравій – по 1 г на голову.

Відвислий зоб вважається легшою формою твердого зоба. Причина виникнення – надмірне пиття і зловживання вологими кормами, що розтягують зоб. Проблему лікуйте особливим раціоном, який призначають, виходячи з чинного меню. Прихворілому птаху також показаний спокій і зниження активності.

Неправильний (збочений) апетит

Збоченість апетиту виражається в появі дивних смакових пристрастей. Птахи починають їсти абсолютно неїстівні предмети і речовини – каміння, глину, підстилку та інше. Подібна ситуація може спостерігатися через глистів або брак якихось мікроелементів у їжі.

Медицина не дає порад щодо лікування цієї патології. Вирішити проблему допомагає перегляд раціону. Він має бути збалансованим, і, якщо вчасно не внести корективи, у птахів буде твердий зоб або інші хвороби.

Гіповітаміноз

Брак одного або декількох вітамінів в організмі призводить до ослаблення птиці. У такому стані індики можуть погано їсти і слабшають ще більше.

Гіповітаміноз

Причини гіповітамінозу:

  • невітамінна їжа;
  • одноманітне харчування;
  • глисти;
  • застосування антибіотиків.

Ознаки нестачі вітамінів:

  • А – суха шкіра, потовщені слизові оболонки;
  • D – рахіт і відставання в рості;
  • В – збої в роботі різних органів і систем;
  • С – анемічний стан, схильність до інфекцій.

Проблема усувається корекцією харчування і введенням у раціон мультивітамінів.

Рекомендується годувати птицю додатково:

  • морквою;
  • буряком;
  • зеленню;
  • хвойним борошном.

З метою профілактики рахіту давайте індикам побільше крейди, товченої яєчної шкаралупи та кісткового борошна.

Протозойні захворювання

Це інфекції, які спричиняють паразитичні одноклітинні найпростіші. До протозойних захворювань належить мікоплазмоз, орнітоз, трихомоноз, кокцидіоз. Ознакою зараження стає відсутність будь-якої активності – пухнасті птахи практично весь час сидять і не хочуть нічого їсти.

Перед тим як починати лікування, птахів обстежують. Ветеринари зазвичай прописують універсальні засоби, які діють на більшу частину найпростіших.

Як лікують інфікованих птахів:

  • Метронідазолом. Це протипротозойний і протимікробний лікарський препарат. Засіб одноразово додають у корм. Другу дозу дають через 8 діб. Ліки рекомендовано і для профілактики.
  • Байкоксом. Його застосовують у разі кокцидіозу, який, крім відсутності апетиту, супроводжується проносом і випаданням пір’я. Дають препарат 2-5 діб, додаючи у воду.

Протозойні хвороби нерідко супроводжуються приєднанням вторинних інфекцій. Щоб цього не сталося, заражених птахів пролікуйте антибіотиками, наприклад, Еритроміцином.

Чому погано їдять індичата

Птахівники знають, що індичата дуже схильні до різних хвороб, і за ними потрібно пильно спостерігати. Важливо вживати всіх заходів профілактики і своєчасно помічати патології в поведінці.

Канібалізм (розкльов)

Проблема спостерігається, якщо пташенят утримують у тісноті. Коли індичата позбавлені можливості проявляти фізичну активність, у них починається перманентний стрес. Птахи розкльовують один одного, постійно б’ються, відстоюючи свою територію.

Ще одна причина розкльову – неправильне харчування, зокрема, дефіцит білкового корму, вітамінів і мінералів. Постраждалих індичат терміново відсадіть від стада, інакше побратими заклюють їх до смерті.

Які вживають заходів проти розкльову:

  • у раціон молодняка внесіть корективи – вводьте більше білкової їжі, вітаміни та мінерали;
  • збільште територію проживання та норму площі на одну голову.

Рахіт

Патологія розвивається через брак кальцію або D3-вітаміну, без якого цей елемент не засвоюється. Синтез вітаміну відбувається в шкірних покривах під впливом сонячних променів, також він може потрапляти в організм разом із кормом.

Рахіт

На рахіт частіше хворіють кросові породи через те, що їм для росту потрібен кальцій і протеїни у великих кількостях. Але й індики яєчних порід від рахіту не застраховані.

Що робити, якщо в індичат рахіт:

  • у їжу вводьте вітамін D3;
  • організуйте додаткові вигули на вулиці (уникаючи пригріву);
  • забезпечуйте пташенят достатньою для життя і руху територією.

Авітаміноз

За авітамінозу, на відміну від гіповітамінозу, спостерігається не часткова, а повна відсутність будь-якого вітаміну.

Ознаки авітамінозу:

  • дефіцит вітаміну А – поганий набір маси тіла, каламутні та сльозяться очі;
  • В – параліч ніг, індичата не можуть стояти і ходити, лисіють;
  • D – уповільнений ріст, розм’якшення кісток, пташенята легко ламають кінцівки.

Виправити ситуацію при авітамінозі допомагають різні вітамінні добавки. Але краще давайте їх заздалегідь – до того, як розвинеться патологія.

Ентерит

Хвороба вражає пташенят у віці 1,5-3 місяців. Симптоматика захворювання схожа з дизентерією.

Симптоми ентериту:

  • млявість і відмова від корму;
  • рідкі випорожнення, в яких присутні шматки неперетравленої їжі;
  • злиплі пір’я в ділянці анального отвору.

Хвороба розвивається зазвичай через брудну воду або неякісний корм. Хворих птахів забезпечте чистою водою і хорошим кормом. Відсадіть їх від здорових індичат, поки не настане одужання.

Інфекційні хвороби

Інфекційні захворювання супроводжуються високим відсотком летальності, а попередити їх набагато легше, ніж вилікувати. У разі появи тривожних симптомів важливо оперативно поставити правильний діагноз, щоб вжити адекватних заходів.

Інфекційні захворювання індиків, за яких погіршується апетит:

  • Віспа. Нею індиків заражають кури – через корм, питво, прямий контакт. Хворих відправляють на карантин. Загибель збудника настає при -15°C і від +36°C. Шкіра птахів покривається плямами та шишками. Розрізняють кілька форм віспи – шкірну, катаральну, дифтерійну та змішану. Місця ураження змащуйте гліцерином, потім йодом. Носоглотку промивайте розчином борної кислоти 3%-вої, якщо та уражена. Дайте таблетку Еритроміцину (або інший антибіотик) і протимікробний препарат. У питво вливайте Лозеваль.
  • Туберкульоз. Це невиліковне захворювання, що викликається туберкульозною паличкою. Зараження відбувається через забруднену воду, підстилку або яйця. Хвороба вражає всю дихальну систему і дуже швидко руйнує внутрішні органи. Хворі птахи не їдять, погано ходять, падають, лисіють, випорожнення стає рідким, а на шкірі з’являються вузлики. Заражених особин якомога швидше знищіть, щоб зберегти залишки поголів’я. Здорових індиків швидко переведіть в інший сарай.
  • Глисти. На початку зараження діагностувати гельмінтози не представляється можливим, оскільки паразити ніяк не проявляють себе. Згодом птахи слабшають, стають легкою здобиччю для інфекцій. Заразитися можна через воду, ґрунт, підстилку – скрізь можуть бути яйця глистів. Найчастіше гельмінти селяться в ШКТ, але можуть паразитувати і в інших органах, наприклад, в органах дихання. Заражені птахи втрачають вагу, випорожнення стають рідкими. Лікуйте заражених особин ветпрепаратами, наприклад, Фенотіазином.

  • Синовіт. Хвороба збуджується патогенним мікроорганізмом і вражає дорослих індиків та індичат від семи тижнів. При синовіїті запалюються зв’язки і суглоби, спостерігається збліднення гребеня, кульгавість, пронос. Зараження відбувається від особини до особини, рідше – в яйцях, під час інкубації. Хворим індикам давайте антибіотики, наприклад, Тераміцин, Стрептоміцин або інші.
  • Хвороба Ньюкасла. Цю вірусну інфекцію часто називають псевдочумою, оскільки вона стрімко вражає все стадо, причому більшість птахів гине. Зараження починається з однієї хворої особини або носія збудника, який, поширюючи хворобу, залишається живим і здоровим. Хвороба триває від 3 до 14 днів і супроводжується діареєю. Птахи спочатку паралізуються, потім розвивається енцефаліт, пневмонія чи інше ураження важливих органів. Специфічного лікування немає. Хворих особин знищіть, щоб врятувати залишки стада.
  • Кокцидіоз. Збуджується одноклітинними мікроорганізмами – кокцидами. Зараження відбувається через корм, воду, бруд. Вражає переважно молодих індиків – до 3-х місяців, але найчастіше – особин до 3-х тижнів. Хвороба супроводжується діареєю, спрагою. Птах млявий, неактивний, з напівзакритими очима і обвислими крилами. Ветеринар зазвичай призначає Байкокс. Тушки загиблих індиків якнайшвидше спаліть, а пташник продезінфікуйте і заселіть не раніше, ніж через 3 тижні.
  • Респіраторний мікоплазмоз. Виникає в холодних і вологих пташниках. Найчастіше вражає особин зі зниженим імунітетом і тих, хто відчуває дефіцит вітамінів А і В. Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом, супроводжується ураженням дихальної системи і ринітом. Птахи слабшають, виснажуються. Медикаментів від недуги немає. Антибіотики давайте птахам, які виглядають здоровими, а особин з ознаками ураження негайно знищіть.

У господарствах, де був зареєстрований мікоплазмоз, яйця на інкубацію не збирають, але в їжу їх вживати можна.

Про захворювання індиків можна подивитися відео:

Відсутність апетиту в молодих особин

Є низка хвороб, які призводять до відсутності апетиту, але вражають тільки молодих індиків. Важливо вчасно розпізнати захворювання і вжити адекватних заходів (лікувальні, карантинні), а за потреби – знищити хворих птахів.

Які захворювання викликають втрату апетиту в молодняка:

  • Інфекційний синусит. Виникає в умовах тісного утримання, за переохолодження та нестачі вітамінів A і D. Супроводжується запаленням носових і очних пазух, скупченням у них гною, набряканням і почервонінням голови. Лікуйте птахів антибіотиками, наприклад, Стрептоміцином або Тиланом. Досвідчені птахівники та ветеринари можуть провести відкачування гною. Для цього покладіть птаха на спину, а голову поверніть на бік. Гній із пазух відкачуйте, проколовши опухлість голкою.
  • Паратиф. Вкрай небезпечна хвороба, що вражає індичат на першому місяці життя. Імунітет у птаха в цьому віці ще не сформований, тому спостерігається висока летальність – понад 70%. Хворі особини майже не ходять, сидять, згорбившись, не їдять, але багато п’ють. Лікуйте птахів Мепатаром або його аналогами.
  • Гемофільоз. Це інфекційне захворювання, на яке хворіють індики віком до півроку. Зараження відбувається від птаха до птаха, через пиття та їжу. Симптоми – запалення слизової носоглотки та очей, задишка і хрипи, втрата ваги й апетиту. Голова індика стає схожа на совину – через запалення пазух під очима. Хвороба не лікується, уражених птахів знищіть. Умовно здоровим проводьте йодові інгаляції, а приміщення знезаразьте сумішшю вапна, їдкого натру і Формальдегіду.
  • Гістомоноз. Утримання індиків в одному приміщенні/дворі з курми, гусьми і качками підвищує ризики зараження. Особливо небезпечний гістомоноз для індичат віком від 1 до 5 місяців. Хворі особини пасивні, не цікавляться їжею, випорожнення стають жовто-помаранчевими, а шкіра голови – синьо-чорною. Хвороба вражає печінку та кишечник. Лікуйте індичат Трихополом, Фуразолідоном або їхніми аналогами.
  • Пулороз (тиф). Дуже заразна хвороба, що швидко поширюється серед індиків. Розпізнати патологію можна за проносом білого кольору з піною. Хворі індичата не тільки відмовляються їсти, а й весь час попискують, важко дихають. Кров птиці інфікується, шлунково-кишковий тракт і органи дихання руйнуються. Зараження відбувається через хворих птахів, воду, їжу. Летальність – 70%. Але шанси на одужання є. Підбором антибіотиків займається ветеринар.

Як випоюють хворого птаха

Якщо хвороба піддається лікуванню, хворих особин відсадіть від здорових. Зазвичай важко точно визначити діагноз. Якщо немає ознак смертельних і невиліковних патологій, хворих індичат пропоюйте протизапальними засобами.

Птахові дайте спочатку Йодинол, який благотворно діє на кишківник, що страждає в індичат насамперед. Потім 3-5 діб давайте Метронідазол і Чіктонік, згідно з інструкціями. Рекомендується пропоїти цими препаратами все поголів’я, оскільки більшість хвороб індиків дуже заразні.

Профілактичні заходи

Основні заходи профілактики полягають в організації правильного раціону і запобіганні захворювань. Останнє досягається не тільки вакцинацією і прийомом різних препаратів, а й забезпеченням сприятливих умов утримання.

Правильний раціон

До двох місяців індичат годуйте стартовим комбікормом, в якому є все, що їм необхідно для благополучного зростання. Старшим індикам купуйте корми відповідно до віку або складайте раціон самостійно з різних видів корму.

Чим годувати індиків:

  • кукурудза – до 40%;
  • соняшниковий/соєвий шрот – до 16/11%;
  • кормові дріжджі – до 7%;
  • трав’яне/рибне борошно – 9/8%;
  • черепашки – 1%;
  • кормовий жир – 6%;
  • сухий обрат – 1%;
  • премікс – 1%.

Корм індиків рекомендується доповнювати пробіотиками і стимуляторами росту. Якщо дотримуватися правил раціону, індичата швидко набирають масу. Їхнє меню доповнюйте спеціальними вітамінами і риб’ячим жиром.

Профілактика хвороб

Лікування індиків вимагає великих сил і витрат часу, а головне – більшість захворювань мають високу летальність, особливо в молодому віці. Набагато дешевше запобігти захворюванням, ніж витрачатися на їх лікування.

Що радять фахівці:

  • Купуйте яйця на розведення та індичат тільки в надійних господарствах з хорошою репутацією.
  • Періодично проводьте дезінфекцію в пташнику.
  • Забороняється давати неякісне, пліснявеле зерно.
  • Вчасно замінюйте підстилкову солому – вона не повинна бути мокрою.
  • Проводьте профілактику гельмінтозів і кокцидіозу один раз на 1-2 місяці.
  • Робіть щеплення індиків із двотижневого віку від хвороби Ньюкасла (препарат ЛА-сота). Ревакцинація проводиться через 30 і 90 днів, а далі кожні півроку.
  • Робіть індичатам щеплення від синовіту, хвороби Марека, курячої чуми, інфекційного енцефаломієліту, респіраторного мікоплазмозу.
  • Для профілактики пуллорозу (тифу) пташенятам у перший же день життя дайте Фуразолідон.
  • У перші два дні життя пропоюйте пташенят розчинами аскорбінової кислоти і глюкози.

Індики дуже схильні до захворювань у перші місяці життя. У цей період заводчикам слід бути особливо уважним до їхнього стану. Навіть невелике зниження апетиту – серйозний привід для хвилювання. Важливо вчасно і точно визначити причину, через яку птах відмовляється їсти, щоб вжити адекватних заходів.