Смородина невибаглива, витривала і приносить гарний врожай вже на другий рік після висадки. Крім того, ягоди смородини мають у складі корисні вітаміни (А, В, С), йод і кумарин. У цій статті Ви дізнаєтеся, як доглядати за смородиною у весняний період, особливості обробки від шкідників, пересадки та методи розмноження кущів.
Особливості догляду за смородиною навесні
Після зими настає гаряча пора для кожного садівника. Це час великих праць, для того, щоб восени отримати високий урожай – починається період пересадки, розмноження, удобрення чагарників. Найголовніше, правильно розрахувати час початку робіт, між сном рослини і вегетацією.
На додаток рекомендуємо також прочитати статтю, яка розповість про те, як доглядати за кущами смородини в осінній період.
Зняття укриття після зими
На зиму зазвичай кущ смородини вкривають поліетиленом або іншими матеріалами, щоб він не замерз при занадто низьких температурах. Якщо ж відбувається зниження температури до -35 градусів, рекомендується прикрити кущ дошками, соломою або хвоєю.
Навесні всі матеріали, цеглу, штирі, якими укриття кріпилося до землі, прибирають. Рослину випрямляють так, щоб вона витягнулася в повну довжину. Якщо Ви укладали гілочки куща в спеціальні траншеї або борозенки, все це також потрібно прибрати і привести рослину до звичайного вигляду.
Після зняття укриття насамперед прибирається територія навколо куща – мульча, опале листя, випадкове сміття. За допомогою граблів зберіть опале листя, в ньому можуть зимувати шкідники, а при першому теплі вони переміщаються на сам кущ, тому гнилого листя бути не повинно.
Полив
Смородина дуже любить воду, природних опадів для неї недостатньо, тому її необхідно регулярно поливати. Особливо важливо не допускати сухості в період цвітіння, плодоношення і після збору врожаю. Один кущ потребує 20 л води на тиждень, але не допускайте застою води.
Розпушування
Розпушування ґрунту – важлива частина догляду за рослиною. Воно допомагає в боротьбі зі шкідниками, і є необхідним для видалення бур’янів. Також допомагає наситити киснем затверділий ґрунт. Проводити його потрібно щонайменше двічі на рік, навесні та восени. Перед розпушуванням можна внести підживлення.
Мульчування
Це дуже хороший спосіб профілактики проти шкідливих комах і паразитів. Мульча виступає як накопичувач вологи в літній сезон і запобігає зимівлі паразитів у коренях рослин у холодний період.
Взимку мульча промерзає настільки, що губить лялечок із комахами всередині. Також не дає занадто сильно розростатися бур’янам. Як мульчу використовують тирсу, сіно, суху траву, кору, сухий гній. Про мульчування ґрунту більше дізнаєтеся з цієї статті.
Особливо популярні у садівників скошена трава і листя, після перегнивання вони стають відмінним добривом. Хвойні голки і кора містять велику кількість фітонцидів, які відлякують паразитів.
Компост і гній добре захищають ґрунт від зайвого ультрафіолету і забезпечують хорошу аерацію.
Внесення добрив
У нормі здоровим рослинам у гарному ґрунті підживлення не потрібне протягом перших двох років. Перші добрива можна вносити на 3-4 році життя смородини. Як підживлення підійде компост, перегній, суперфосфат, зола.
У перші тижні після потепління, рослини не потребують удобрення, всі необхідні речовини вони беруть зі снігу, що розтанув. Вносити їх потрібно трохи пізніше, до кінця травня, початку червня.
Дивіться відеоролик про підживлення смородини у весняний період:
Після того, як настав посушливий період, добрива вносять раз на 3-7 днів, залежно від інструкцій до засобу.
Ранньою весною в якості підгодівлі смородині найкраще підійдуть азотні добрива, ними обробляють ґрунт навколо кущів. Після цвітіння куща можна використовувати органіку – гній, курячий послід та інше.
Боротьба з бур’янами
Жодна рослина не може спокійно уживатися з бур’янами, тому що вони висмоктують із ґрунту всі поживні речовини і вологу. Боротися з ними потрібно обов’язково і регулярно.
Для молодих пагонів смородини бур’яни особливо небезпечні, оскільки у них поки недостатньо сил, щоб протистояти їм, а нестача мінеральних речовин і води позначиться на формуванні всього куща.
Не можна допускати появу бур’янів на відстані менше 0,5 м від рослини, а краще, якщо вона буде близько 1-1,5 м.
Після того, як територію розчищено, можна висадити рослини, дружні до смородини. До таких належить кріп, часник, селера, чорнобривці, календула, та інші. Усі вони доволі невибагливі й добре приживаються в будь-якому ґрунті, крім піску.
Потрібно пам’ятати, що при боротьбі з бур’янами не варто застосовувати спеціальні хімічні засоби. Речовини, шкідливі для бур’янів, будуть згубними і для смородини, особливо якщо це молоді, незміцнілі кущі. Їхня шкода може бути такою сильною, що погубить пагони.
Обрізка і підв’язка кущів
Якісний догляд за рослиною охоплює обов’язкову обрізку, санітарну і таку, що формує кущ. Вони мають проводитися щонайменше раз на рік.
Санітарна обрізка позбавляє кущ старих, зіпсованих, хворих гілок. Формуюча – прибирає зайві гілки, що нависають, і формує правильну форму куща смородини.
Найбільш урожайними є гілки 2-3-річного віку. Потрібно вкоротити їх верхівки, щоб активізувалася поява нових пагонів. Все зайве прибирають, щоб сили куща не йшли в мляві, хворі гілки, а були сконцентровані в сильних і здорових частинах рослини.
У відео нижче садівник ділитися досвідом обрізки смородини навесні:
Обробка від хвороб і шкідників
Не існує рослин, повністю стійких до всіх шкідників. Хоча смородина і є досить невибагливою рослиною, все ж періодично потрібно проводити профілактику від хвороб і шкідливих комах. Способів такої профілактики існує безліч, підбираються які з урахуванням наявної проблеми.
Обробка вогнем
Ще один спосіб боротьби зі шкідниками – обробка вогнем. У нормі бруньки мають міцне покриття, і їм не небезпечний короткочасний вплив вогню. А для різних комах і паразитів цей метод буде дуже дієвим.
Бажано проводити таку обробку ранньою весною, в березні, коли рослина ще не прокинулася. Потрібно взяти смолоскип або газовий пальник, піднести до гілок на відстань не ближче 10 см, і провести вздовж них вгору і вниз кілька разів.
Проводьте процедуру з великою обережністю, щоб не пошкодити рослину.
Обробка окропом
Обробка гарячою водою або окропом – це перший крок при боротьбі з паразитами. Якими б способами Ви не користувалися далі, насамперед потрібно окропити кущ гарячою водою. Вона вимиває личинок і дрібних комах, які забилися під кору, а також усуває безліч патогенних бактерій.
Для обробки смородини окропом можна використовувати такий рецепт:
- додайте 10 таблеток аспірину у відро окропу, добре розмішайте;
- перелийте розчин у велику лійку;
- ретельно обробіть розчином усі гілки куща;
- відра розчину має вистачити на 2-3 середніх куща.
Якщо ж у воду додати мідний купорос, вийде відмінний засіб проти личинок попелиці та збудників борошнистої роси. Для цього потрібно взяти 100 г купоросу і 10 л води. Змішайте і добре обприскайте коріння і гілки смородини. Повторюйте обробку кілька днів.
Поливати рослину крутим окропом не можна, температура має бути не вищою за 80 градусів. Гарячу воду наливають у лійку і поливають кожен кущ, тримаючи на відстані 10 см від гілок.
Яким чином треба проводити таку обробку смородини, наочно показано в представленому нижче відео:
Обробка біопрепаратами
До біопрепаратів відносять засоби, у складі яких є активні елементи рослинного походження, наприклад:
- “Лепідоцид” – добре справляється з вогнівкою, смородинною скляницею, п’ядуном. Цей препарат впливає на розмноження комах, вони не можуть розмножуватися і вимирають. Температура повітря для обробки потрібна від 15 градусів.
- “Бітоксибацилін” – впливає на кишкові функції паразитів, вони не можуть харчуватися і гинуть. Не застосовують у період цвітіння та плодоношення. Повітря під час обприскування має бути не менше 17 градусів.
- “Триходермін” – діюча речовин впливає на хвороботворних мікробів. Це безпечний засіб, він може застосовуватися навіть у період плодоношення. Діє при температурі від 14 градусів.
Обробка отрутохімікатами
Хімічні засоби дуже ефективні в боротьбі з паразитами, проте багато садівників побоюються їх використовувати, боячись шкоди для здоров’я людини. Для кожного типу шкідників існують свої певні засоби, вони будуть найдієвішими, якщо використовувати їх згідно з інструкцією.
Навесні, в період масової появи метеликів смородину вперше обприскують “Фуфаноном”, препаратом “Іскра-М”, “Кеміфос” та іншими. Другий етап обробки – період зав’язування бутонів, корисними будуть такі речовини як “Актеллік”, “Кінмікс”, “Фуфанон”.
Якщо Ви підозрюєте наявність грибка у куща, як тільки розпустяться перші листки, скористайтеся такими засобами: “Новосил”, “Епін”, “Циркон”. Коли з’являться перші квітки, необхідно повторити процедуру.
Народні засоби
Існує безліч перевірених роками способів боротьби зі шкідниками. Вони досить ефективні й не несуть шкоди здоров’ю людини та рослин. Про деякі з них ми розповімо далі.
Травень – це період цвітіння бузини та бузку. Також у цей час розпускаються і квітки смородини. Застроміть у середину куща гілочки цих квітів, і комахи полетять на сильніший і привабливіший запах.
Також хорошим народним засобом є цибулевий розчин. Для його приготування візьміть по 100 г часнику і цибулі, подрібніть їх і залийте відром води. Залиште для настоювання на добу. Процідіть розчин і обприскайте гілки. Одного відра вистачить на 2-3 кущі.
Ще можна використовувати розчин господарського мила або дьогтю. Візьміть 200 г обраного засобу, натріть на тертці та змішайте з відром води.
Щоб народні засоби мали оптимальний ефект, потрібно продовжувати використовувати їх не менше 5 днів поспіль, а після зацвітання смородини повторити курс ще раз.
Пересадка смородини навесні
Досвідчені садівники дотримуються двох думок – одні вважають, що пересадка смородини ранньою осінню, до того як температура опуститься нижче 0, принесе менше стресу рослині, ніж якщо зробити це навесні. Інші вважають, що краще пересаджувати смородину навесні, коли земля прогріється до 5-10 градусів.
Варто звернути увагу, що сильні зимові холоди можуть завдати шкоди незміцнілій, слабкій рослині. Тому варто ознайомитися з особливостями весняного пересадження смородини:
- Потрібно правильно вибрати місце для пересадки. Найголовніше – не можна садити смородину в затемнене місце. Ця рослина любить сонячне світло, за його нестачі кількість ягід знижується, а сам кущ слабшає, піддається різним захворюванням і нападу паразитів. Якщо в місці посадки багато вологи, можуть проявитися грибкові захворювання, наприклад, бура плямистість. Смородині потрібен вільний відкритий простір і багато сонця.
- Ґрунт для пересадки не повинен бути надто вологим, інакше коріння почне швидко гнити. Болотисті місця і ті, райони де підземні води розташовані неглибоко, для смородини не підходять. Найкраще якщо це буде чорнозем середньої вологості з домішкою суглинку.
- Не варто висаджувати смородину “другим ярусом”, оскільки вона занадто сприйнятлива до грибкових уражень. Краще садити її окремо від інших рослин.
- Червона смородина буде дуже добре себе почувати в ґрунті з домішкою піску. Якщо такого немає, можна зробити самостійно, для цього просто додати в ґрунт щебінь, близько 5 см, і 10-15 см піску.
Дотримуючись цих простих правил, вже наступного року Ви зможете отримати непоганий урожай ягід. А на повну силу кущ почне плодоносити через 2-3 роки.
Розмноження смородини у весняний період
Якщо Ви вирішили висаджувати або розмножувати кущі смородини навесні, пам’ятайте, що ці рослини прокидаються досить рано. Потрібно стежити за кущем, щоб встигнути виконати всі процедури до початку вегетації, інакше можна сильно нашкодити рослині. Заздалегідь вибирайте і метод розмноження куща.
Живцями
Розмноження живцями має велику популярність, оскільки це дуже просто й економічно. Наприклад, від одного куща за допомогою живцювання можна отримати 10, 20 або навіть 100 нових рослин.
Зазвичай у весняний і осінній період беруться здерев’янілі живці куща, а влітку можна використовувати зелені. Здерев’янілими живцями називають пагони віком близько року. Вибирати потрібно міцні гілки, зі здорових кущів. Якщо Ви проводите процедуру навесні, можна заготовити живці під час сезонної обрізки смородини.
Зверніть увагу на розміри живців. Вони повинні бути зрілими, мати діаметр не менше 6 мм, а довжину від 15 см. Від довжини пагона залежить кількість корисних речовин, які особливо потрібні рослині в період адаптації.
Формуючи живці, зробіть надріз вгорі, над брунькою за допомогою ножиць або ножа, відстань від бруньок має бути близько 1 см. Внизу робиться косий розріз, під нижньою брунькою.
Висадіть живці в добре підготовлені ямки з компостом і гноєм. Найкраще висаджувати молоді пагони вздовж мотузки висотою 10-15 см. Між посадками має бути вільний простір не менше 40 см, це зробить процес пересадження на постійне місце зручнішим.
Для швидкої адаптації можна допомогти живцям, для цього їх кладуть у рідину для стимуляції росту, залишають на 12-24 години, і після цього поміщають у підготовлений ґрунт.
Розмноження живцями дуже простий процес з хорошим результатом, якщо все зробити правильно, приживуться практично всі пагони. Цей спосіб не займе багато часу і зусиль, і принесе гарний урожай вже через рік.
Відводками
Існує ще один перевірений спосіб розмноження смородини – відводки від основного куща. Головна його перевага – це практично 100 % приживлюваність.
Такий спосіб можна використовувати для будь-якого сорту смородини. Він полягає в тому, що відводки кладуть у траншеї, створені маточним кущем, що зовні нагадують сонячні промені, а зверху присипають ґрунтом.
Щоб зміцнити відводки надійніше, встановіть дріт або палицю у формі V. Вона допоможе молодим кущам в адаптації. Через рік, коли вони приживуться, дріт можна прибрати, а потім висадити рослини на постійне місце.
Особливості догляду за смородиною в різних регіонах
Залежно від клімату, ґрунту, кількості опадів і багатьох інших чинників, різняться й особливості догляду за смородиною. Відзначимо основні правила, які не змінюються залежно від регіону:
- добре освітлене місце для посадки;
- ґрунт із помірною вологістю;
- не надто густа посадка кущів;
- своєчасний полив і добриво;
- недопущення великої кількості бур’янів;
- боротьба з паразитами і хворобами;
- сезонна обрізка.
Обрізку кущів у середній смузі проводять зазвичай у лютому, на Уралі після всіх заморозків – наприкінці березня, на початку квітня.
Боротьба зі шкідниками в кожному регіоні починається в різний час, і залежить від часу виходу з ґрунту комах.
Підживлення і удобрення рослин залежить від ґрунту, і різниться в кожному кліматичному поясі. Білорусь має хороший ґрунт, тому вносити підживлення тут можна раз на два роки. На Уралі та в Сибіру підгодовувати ґрунт потрібно щороку.
Оскільки будь-яка рослина схильна до змін температури і дуже залежна від погоди, у кожному кліматичному поясі будуть добре рости різні сорти смородини, спеціально виведені для конкретного регіону.
Для Уралу і Сибіру підходять такі сорти:
- Пігмей;
- Ніка;
- Аннаді;
- Венера;
- Забава;
- Рахіль;
- Лідія.
Для території Білорусії та України сортів набагато менше, оскільки їхній тепліший клімат дозволяє вирощувати велику кількість інших ягід, таких як полуниця, малина, аґрус. Але все ж перерахуємо сорти, які підходять для теплої кліматичної зони:
- Білорусочка;
- Голубичка;
- Клавдія;
- Павлинка;
- Санюта;
- Ледар.
Також існують відмінності у висадці саджанців куща. Уральські добре приживаються в осінній період, вони більш стійкі до морозів, а білоруські краще висаджувати навесні.
Смородина не виносить сусідства з яблунею, навіть при відстані між ними в 4-5 метрів. Ягідний кущ може припинити ріст, і навіть перестати плодоносити. Тому, якщо у вас у саду є багато яблунь, потрібно добре продумати місце висадки саджанців.
Типові помилки догляду
Найпоширенішими помилками недосвідчених садівників при вирощуванні смородини є:
- Неправильно вибране місце посадки кущів.
- Тіниста місцевість шкідлива для цієї рослини – вона гірше плодоносить, страждає від хвороб і паразитів.
- Занадто відкрите, спекотне місце, з палючим сонцем також є причиною опіків верхнього листя, висихання верхівок і низького врожаю. Найкращим місцем буде ділянка, на якій у найспекотніший час доби кущ залишається захищеним тінню від будівлі, дерева або паркану.
- Небажання садівника вчасно обрізати гілки куща. Спочатку багатьом здається, що чим більший і розлогіший кущ, тим більше ягід можна буде з нього зібрати. Але ні, якщо смородина занадто розростається, світло нерівномірно падає на гілки, кущ починає дичавіти, врожайність падає.
- Природні опади недостатні для смородини, її потрібно обов’язково регулярно поливати. Дефіцит води особливо згубний у періоди активного росту, розвитку і розмноження.
Смородина – досить невибаглива рослина, і якщо ви дотримуєтеся всіх рекомендацій по догляду, вона щороку буде радувати вас багатим урожаєм. Для цього достатньо дотримуватися наведених вище порад.