Коли ви приступаєте до капітального ремонту свого будинку або квартири, вам необхідно спочатку видалити весь старий матеріал зі стелі, підлоги і стін. Це потрібно не тільки для того, щоб нова обробка добре трималася і лягала рівно, але і з метою виявлення дефектів в глибоких шарах поверхонь.
Наприклад, якщо де-небудь починається процес гниття або розвивається цвіль, покриття тріскається, здувається, відвалюється, відшаровується, провалюється або кришиться, то причини цих неприємностей кроятся в основі будови, і косметичним ремонтом від них позбутися неможливо.
Різні види покриттів, шпалери, фарба, побілка, плитка, панелі, паркет, ламінат, кахель – всі вони знімаються по-різному і з використанням спеціального обладнання. Зараз в спеціалізованих магазинах для ремонту продаються різноманітні інструменти і речовини для видалення будь-якого покриття, навіть такого твердого, як цемент або бетон.
Перед тим, як починати ліквідацію старих матеріалів у вашій кімнаті, проаналізуйте, як ви будете це робити.
Як позбутися від побілки?
Верхня внутрішня від побілки не вимагає громіздкого обладнання і її легко зробити самостійно, без допомоги майстрів. Вона проводиться звичайною водою, в якій розлучається мило, також можна розвести клейстер і мильний розчин. Роботу ви будете виконувати малярським валиком з подовженим ворсом або пензлем-макловицей і сталевим шпателем. Звичайно ж, необхідна драбина. Спочатку нанесіть на стелю рідина в кілька шарів, почекайте, коли вона стане м’якою, а потім шпателем акуратно знімайте побілку. Якщо ви хочете уникнути поширення бруду від зняття побілки, то зробіть нескладну конструкцію з картонної або пластикової коробки з шпателем.
Вам треба взяти ємність квадратної форми, в протилежних верхніх стінках виконати дві дірки і протягнути через них гумку. Далі прикріпіть до неї шпатель, і у вас вийде зручний савок, який буде збирати сміття, а він, у свою чергу, не потрапить у великій кількості на підлогу і навколишні речі.
Коли ви закінчите обробку стелі, приступайте до розбирання старого підлогового покриття. Воно буває різним, процес може складатися з декількох етапів, тому що доводиться окремо знімати декоративне покриття і основне, тому розглянемо можливі варіанти дій.
Демонтаж старої підлоги
Перед тим, як видаляти підставу, потрібно очистити підлогу від декоративних матеріалів і зняти стару фарбу з підлоги. Для її ліквідації зручно застосовувати технічний фен, його направляють на фарбу, вона нагрівається, здувається, лущиться, стаючи м’якою і податливою. У цей момент шпателем або скребком її дуже легко зняти.
Залишки без труднощів забираються наждачним папером. Якщо ви не хочете працювати вручну, то зверніть увагу, що будь-яка фарба добре ліквідується циклювальної машиною, але враховуйте що виділяються від неї шум і пил.
Третій варіант обробки – це застосування хімічних розчинів. Пофарбовані і покриті лаком дошки піддаються впливу рідких або пастоподібних засобів. Вони наносяться тампоном, пензлем або губкою. Покриття розм’якшується і його стає легко відшкребти, а потім зачистити залишки дротяними щітками або наждачкою. Застосування хімічних речовин вимагає ретельної захисту і постійного провітрювання кімнати.
Якщо дерев’яні дошки вже не служать належним чином або прогнили, то їх варто перекласти новим деревом або замінити на більш сучасні і довговічні матеріали. Дерев’яна підлога знімається досить просто, ви зможете зробити це самостійно. Також у вас не збереться безліч пилу і будівельного бруду. Демонтаж дерев’яної підлоги здійснюється без використання гучної будівельної техніки, а тільки викруткою, обценьками і молотком, додатково знадобиться брусок і фанера.
Спочатку ви по всьому периметру знімаєте плінтус, він закріплений цвяхами, тому підкладіть під обценьки фанеру, щоб не сильно тиснути на підлогу, і виймайте цвяхи. Після того, як ви зняли плінтус, виберіть саму вузьку дошку і починайте піднімати підлогу з неї. Якщо він на шурупах, відкручуйте їх викруткою, а якщо на цвяхах, то потрібно, щоб обценьки упирався в лаги. Потім піднімайте кожну дошку на пару сантиметрів, молотком «зриває» її назад і виймайте стирчать цвяхи.
Несправними виявляються більш актуальні на сьогоднішній день наливні підлоги. Проблеми з сучасними на сьогодні наливними підлогами виражаються в тому, що вони можуть набухати, відшаровуватися, тріскатися, липнути і кришитися. Подібні процеси виникають через потрапляння під покриття вологи, поганий гідроізоляції, недостатнього очищення початкового підстави і грунтовки, неправильної просушування і зачистки, поганого нанесення складу. Якщо ви спостерігаєте, що наливна підлога зіпсувався, то краще його зняти і залити по-новому. Цілком можливо, що ви побажаєте замінити його на інший матеріал. Демонтаж наливної підлоги проводиться до самого бетонної основи, для цього скористайтеся перфоратором з широким зубилом або лопаткою.
Також вам знадобиться молоток. Перш за все, вам потрібно утворити дірку в несправному шарі, а потім зсередини його підчепити. У деяких випадках шари відходять самостійно. Покриття буває пошкоджено через неправильну стяжки, в таких випадках вона нерівна і з перепадами. Причина тріщин і провалів криється у відсутності армуючої сітки на етапі підсипки керамзиту. Демонтаж стяжки підлоги здійснюється за допомогою лома, відбійного інструменту і перфоратора. Тут також необхідно просвердлити дірки, а через них почати знімати покриття відбійним молотком. При цьому перфоратором працюють під кутом, а не перпендикулярно, щоб не завдати шкоди квартирі знизу.
Бетон також буває з дефектами. Демонтаж бетонної підлоги реалізується декількома способами. Зазвичай верхні слабкі ділянки ліквідуються потужної водяним струменем. Далі в більшості випадків працюють ударним методом із застосуванням відбійних молотків в різних режимах потужності і компресорних гідромолотів. У багатоквартирному будинку найкраще користуватися методами буріння і різання алмазними насадками. Цими способами стає можливою вирізка тільки окремого фрагмента бетону в кімнаті, якщо основна частина периметра справна, а вам потрібно переробити тільки окрему частину. Більш цього, ліквідація матеріалу проходить без супутніх руйнувань, а базовий шар не руйнується. Головна перевага алмазного різання в тому, що весь процес відбувається без пилу, так як вона постійно обробляється водою.
Зверніть увагу, що коли ви користуєтеся ремонтної технікою, обов’язково підготуйте в ремонтованої кімнаті вогнегасник, щоб не створити небезпечних умов в своїй квартирі і не наразити на небезпеку пожежі сусідів. Також придбайте спеціальну маску, окуляри, каску, спецодяг, рукавички, щоб не завдати шкоди власному здоров’ю від хімікатів і пилу, а також не отримати травму.
Очищення стін
Ремонтуючи житлову кімнату, потрібно правильно зняти старі шпалери зі стін. Це необхідно для того, щоб нове покриття було без дефектів, лягало рівно і не відвалилося. Більш того, під старим шаром накопичуються бактерії, і розвивається цвіль. Тому приступаючи до стін, підготуйте устаткування для видалення старих шпалер:
- заточені вузький і широкий шпателі;
- відро з гарячою водою або рідиною для видалення шпалер;
- побутової парогенератор або парова швабра;
- голчастий валик;
- скотч для малярних робіт;
- поліетилен;
- гіпсокартонна ніж;
- лоток з малярським валиком або губка.
Перед тим, як приступити до роботи, необхідно закрити поліетиленом і скотчем підлоги по всьому периметру кімнати. Також обесточиваются і заклеюються будь виходи до електрики. Якщо ви думаєте, як зняти старі вінілові шпалери, то знайте, що вони віддаляються найпростіше. Спочатку голчастим валиком або ножем подряпайте покриття, намочіть його і почекайте, щоб волога потрапила на полімерний шар і розчинила для шпалер клей. Після цієї процедури вінілові шпалери легко відділяються, коли ви тягніть їх за краї. Вони будуть відходити смужками, але можуть залишитися і маленькі шматки, які легко знімаються шпателем. А якщо перед вами бамбукові шпалери, як зняти їх, запитаєте ви? Цей тип оснащений водонепроникним шаром з синтетичними волокнами, тому, спочатку в шпалерах проробляються отвори і глибокі надрізи, а після стіни рясно змочується нею. Коли клей досить розбухне, навіть дуже щільні смуги легко знімуться (відео).