Будь-які, навіть найдрібніші пошкодження елементів побутової техніки на кухні – це неприємний сюрприз для кожної господині. Деколи навіть незначні механічні дефекти унеможливлюють подальше використання кухонного помічника. Щоб знати, наприклад, чи можна готувати їжу в мультиварці, якщо її чаша подряпалася, важливо звернути увагу на особливості використовуваних у виробі матеріалів.
Чаша мультиварки подряпалася: чи можна в ній готувати
Чаша для приготування їжі – головний елемент в кожній мультиварці. Якість і стан виробу прямо впливає на результат обробки харчових продуктів. Важливо розуміти, що при наявності пошкоджень покриття чаші у вигляді подряпин її подальша експлуатація вкрай небажана. Також не варто намагатися самостійно відновити стан поверхні, зокрема якщо вона має тефлонове покриття.
Використання подряпаній чаші в мультиварці є неприпустимим відразу з кількох причин:
- по-перше, в процесі приготування продукти будуть пригорати і прилипати до чаші;
- по-друге, жир і кислоти, які містяться в продуктах, будуть вступати в реакцію з металами, що містяться в підставі ємності.
На розчарування господині, їй, швидше за все, доведеться купувати новий пристрій, якщо подряпана чаша була виконана з кераміки – окремі глиняні ємності в продажу знайти не можна. Для безпечного використання мультиварки надалі фахівці рекомендують зупинити свій вибір на чашах з мармуровим покриттям. Такі ємності є найбільш стійкими до різних механічних пошкоджень, зокрема, і глибоким подряпин.
Що робити, щоб чаша прослужила довше
Надалі, щоб уникнути проблем з чашею мультиварки в процесі її активної експлуатації, фахівці радять дотримуватися простих рекомендацій;
- використання чаші допустимо виключно в мультиварці; категорично заборонено готувати або розігрівати в ній їжу, наприклад, в мікрохвильовій печі;
- дно знімною чаші, в якій в даний момент не готується їжа, завжди має бути сухим і чистим;
- категорично забороняється збивати харчові продукти занурювальним блендером або міксером безпосередньо в чаші;
- в такій каструлі забороняється готувати страви на кістки;
- дно чаші не повинно контактувати з металевими ложками, виделками, ополоником і іншими приладами, які можуть пошкодити поверхню; для перемішування страв в каструлі рекомендується використовувати дерев’яні або спеціальні пластикові лопатки і ложки;
- в процесі миття чаші повинні використовуватися виключно м’які губки; щітки, а також засоби для чищення з абразивними речовинами застосовувати забороняється.
Перед експлуатацією мультиварки рекомендується ретельно вивчити супровідну інструкцію до технічного пристрою. Дотримання правил і рекомендацій дасть можливість зберегти та продовжити життя елементів пристрою побутової техніки. Якщо ж чаша мультиварки була пошкоджена подряпиною, виріб доведеться замінити: такий дефект відіб’ється не тільки на якості страв, що готуються, але також може негативно вплинути і на стан здоров’я її користувачів.