Видаляти дерева з власної ділянки доводиться не так часто, але коли виникає необхідність, все виявляється набагато складніше, ніж, здається. Тому, перед тим, як зробити перший крок, слід підготуватися. Як швидко, легко видалити сухостій, коли знадобиться допомога професіоналів і чи є законодавчі заборони на цю процедуру?
Закон і видалення дерев
Перш, ніж приступити до спиляли або викорчовування великих дерев, слід звернутися до букви закону.
Згідно з Лісовим Кодексом власник ділянки може вирубувати насадження на своїй території. Про це стверджує ст.75 кодексу, ст.19, №66 ФЗ «Про садівничих, городницьких об’єднаннях громадян».
важливо! Тільки якщо дерево не є історичною цінністю, вирубка не принесе шкоди людям (сусідам) або навколишньому середовищу.
Також не варто знищувати зразки рідкісних порід, дуже поважного віку (понад сто років), але це не стільки норма закону, скільки здоровий глузд, гуманність. Такі унікальні зразки краще пересадити (Так, є така послуга, можливість, навіть якщо воно величезне). Про це знають арбористи (фахівці, що працюють з одиничними деревами, тоді як лісники доглядають відразу за цілими масивами). Вони ж підкажуть, як правильно підрізати крону, щоб всім було зручно, або як перемістити крупномер.
Видалення дерев – своїми силами або за допомогою професіоналів?
Якщо згідно із законом немає обмежень, слід приступити до оцінки габаритів, вирішити, яким способом можна прибрати перешкоду.
Критерії оцінки дерева на ліквідацію:
- товщина стовбура – якщо діаметр менше 20 см, можна зрізати його своїми силами.
- Розміщення – є місце розташування вдале (сухостою є куди падати), ручне видалення можливо.
- сусідні об’єкти (Паркан, споруди, інші рослини або сусідське майно) не заважають підходу, під’їзду до удаляемому об’єкту.
Чим тонше стовбур, нижче або молодше дерево, тим простіше відбувається ця операція. Чим просторіше навколо нього, тим легше підібратися і можна вибрати простіше спосіб.
Як видалити дерево з ділянки самостійно
Якщо розміри, розташування дерева дозволяють зрубати його самостійно, знадобляться такі інструменти:
- пила;
- сокиру;
- лопата;
- мотузка, лебідка;
- спецекіпіровка (рукавички, захисні окуляри, взуття).
- У будь-якому випадку слід обрізати дрібні, спиляти великі гілки. Якщо вийде, слід прибрати крону, залишивши тільки стовбур висотою 0,5-1 м (щоб було зручно розхитувати і валити залишився обрубок).
- Потім відокремити дрібні, великі коріння, працюючи гострої лопатою або сокирою, намагаючись якомога глибше окопатися. Це здійснимо, якщо коріння не товще руки.
- Потім перейти до валки дерева, тиснути або тягнути обрубок вручну, відтягуючи за допомогою автомобіля або мотоцикла.
- Місце падіння вибрати так, щоб падаючий шматок не зашкодить рослини або споруди.
Якщо дерево велике, підходять два типи методик:
- З відтягненням – розхитуючи і намагаючись звалити стовбур в бік природного ухилу або штучно зробленого (трикутний підпил в потрібному напрямку).
- Частинами, спилюючи гілки, частини стовбура, скидаючи їх або спускаючи на мотузці.
Залежно від чинників можна вибрати один із способів ліквідації дерева. Якщо є найменші сумніви, краще замовити виїзд професіоналів.
У будь-якому випадку, валка дерев є небезпечною операцією. Якщо Ви недостатньо впевнені в своїх силах і можливостях, або у Вас виникли сумніви, то необхідно звернутися в спеціалізовані кампанії з валки дерев http://lesoruby.com/udalenie-derevev/. У таких компаніях фахівці можуть практично по телефону оцінити процедуру видалення дерев і пеньків.
Як видалити пень з ділянки
Після підготовчих робіт, або коли пень був спочатку, підходить фінальний етап – видалення обрізка з корінням. Це самий трудомісткий етап, адже коріння старих дерев можуть йти на глибину або по сторонам до 30 м (для деяких видів).
Залежно від умов, слід вибрати відповідний спосіб:
- Викопування – підходить для молодих рослин або коли пень трухлявий, сухий. Його підкопують, а після викорчовують.
- Хімічний підхід – за допомогою селітри (аміачна, натрієва або калієва) прискорюють розкладання породи в кілька разів. Для цього свердлять дірки в стовбурі, куди засипають добриво. Повний цикл пройде за рік-півтора. В самому кінці трухляве дерево можна легко спалити дощенту.
- Гербіциди – зрошуючи спецзасобом молоду поросль, порубав коріння, позбавляють пень харчування. Повторюючи таку процедуру щотижня / місяць (у міру проростання гілок) можна домогтися загибелі самого міцного пня. Але щоб прискорити процес, обрубок дроблять, подрібнюють, щоб було більше точок попадання хімії. Заливають раундапом, зверху надягають непротекаемого пакет, зав’язують знизу, залишаючи на місяць. Незабаром буде видно ефект (молоді порослі повянут). А через 3-6 місяців від деревини залишиться одна труха.
- Випалювання – пень дроблять, пиляють до самого кореня, щоб вийшло пухко, більше дірок, щілин. Заливають всередину будь горюча речовина (навіть відпрацьоване масло), залишають просочуватися на добу-дві. Після підпалюють, залишаючи, поки не згорить до кореня.
Для кращого ефекту використовують гас, який не тільки проникає в усі щілини, але горить з високою температурою.
важливо! Для забезпечення повної безпеки навколо пня потрібно викопати рів (канаву), залити водою. Плюс обов’язково мати поруч відро піску і в достатній кількості воду. Обов’язково захисна спецодяг, рукавички, окуляри.
- Біологічний – за допомогою міцелію. Спосіб тривалий, але за рік можна не тільки позбутися від пня, але регулярно отримувати урожай глив або опеньків.
- Видаленням поросли. Необхідно спиляти або зрубати пень нижче рівня землі. Присипати грунтом. Всю поросль щотижня обрізати. Ефект буде через кілька сезонів.
Кожен спосіб має свої переваги, недоліки, плюс часовий відрізок до повного знищення дерева.
Видалення дерев арбористи за допомогою машин
У складних випадках, коли дерево занадто велике, або невдало розташоване, фахівці оберуть валку технікою.
Найпоширеніші варіанти:
- обрізка гілок і частин дерева альпіністами;
- валка за допомогою екскаватора;
- пнедробілка;
- видалення за допомогою техніки і лебідки.
Яку спецтехніку вибрати, чи потрібні висотні роботи (а послуги альпіністів оплачуються погодинно), вирішує менеджер під час першого виїзду.
Перед остаточним рішенням видалити ту чи іншу дерево, стоїть на хвилину зупинитися. Можливо, воно стане центром майбутньої ділянки, на ньому відмінно розташується будиночок для дітей або під ним буде дивовижної краси майданчик для пікніків. Особливо, якщо дереву не один десяток років, адже воно виростає всього на 5-20 см за рік, або повільніше.