Виноград Конвалія: опис сорту, фото, плюси і мінуси винограду, відгуки, посадка і догляд

Завдяки своїм високим смаковим якостям, великоплідності та гідному зовнішньому вигляду, виноград Конвалія за лічені роки отримав визнання садівників. Дізнаємося, чим цікава ця культура, і чи підходить для вирощування в нашому кліматі?




Історія сорту

Над створенням винограду Конвалія працював відомий український селекціонер-любитель В. В. Загорулько. Виноградарям стало відомо про цю гібридну форму, створену шляхом схрещування сортів Кишмиш променистий і Талісман, у 2012 році.

Для отримання нового винограду з унікальними якостями селекціонер використовував такі характеристики батьківських сортів:

  • Талісман (носій жіночих квіток) – великоплідність, стійкість до низьких температур, захворювань і шкідників.
  • Кишмиш променистий (добре розвинені чоловічі квітки) – гарне забарвлення ягід і чудовий смак, але головне – це чудовий запилювач.

Після проведення перших необхідних випробувань і попереднього підтвердження заявлених характеристик, сорт швидко набуває популярності серед садівників. Цьому сприяють як позитивний досвід вирощування, так і високі характеристики винограду.

Через свою новизну сорт ще не остаточно вивчений, і на поточний момент проводиться його подальше апробування в різних кліматичних зонах.

Опис винограду Конвалія

Короткий ботанічний опис винограду Конвалія:

  • Виноградна лоза. Виноградні кущі сильнорослі, з потужними пагонами, товщина яких становить 10-12 мм, а довжина може досягати 3,5-4 м. Для них характерне максимально повне визрівання, що забезпечує високі, стабільні врожаї. Уже в перший рік кущі починають формувати. Листя велике, зеленого насиченого кольору.
  • Ягоди. Красивої подовжено-овальної, циліндричної форми, досягають дуже великих розмірів. У середньому діаметр плодів понад 2 см, довжина 3,5 см. Вага ягоди – 8-14 г, але трапляються гіганти масою до 19 г. Шкірочка дозрілих ягід яскраво-жовтого, жовто-лимонного забарвлення, не розтріскується і не уражається осами.
  • Грона. Великі, правильної, трохи витягнутої конічної форми, масою понад 500 г, можуть досягати 1 кг і більше. Грона середньої щільності, внаслідок чого плоди не стиснуті та не мнуться.

Характеристики сорту

Виноград Конвалія благополучно росте і на невеликих присадибних ділянках, і на величезних територіях виноградників.

У представленому відео садівник описує сорт винограду “Конвалія”:

Терміни дозрівання

Конвалія належить до середньоранніх сортів, але скоріше її можна зарахувати до видів середнього терміну дозрівання. Від закінчення цвітіння до збору першого врожаю проходить 125-140 днів.

У теплих регіонах, а сорт рекомендований насамперед для земель України, Молдови та півдня (Ставропілля, Кубань), урожай збирають у 2-3 декаді серпня. У більш холодних областях – до середини вересня.

Визрілі грона Конвалії можуть довгий час перебувати на лозі, не втрачаючи товарного вигляду.

Стійкість сорту

Виноград Конвалія цінується за чудові смакові якості і зовнішній вигляд плодів, а не за стійкість до несприятливих факторів:

  • Стійкість до шкідників і хвороб. Абсолютно достовірні дані про стійкість Конвалії до ураження грибковими хворобами, оїдіумом і мілдью ще не отримані. Проводяться дослідження. За спостереженнями виноградарів, стійкість цієї гібридної форми до шкідників і хвороб, властивих винограду, середня. З метою профілактики гнилі та грибкових хвороб проводять обробку винограду 3 рази за сезон.
  • Морозостійкість. Виноград добре витримує температури до мінус 20-21ºС, але якщо морози в регіоні вирощування сильніші і температури нижчі за ці значення, Конвалію необхідно вкривати на зиму.
  • Посухостійкість. Вплив посухи на сорт ще мало вивчений. Але деякі виноградарі відзначають, що за тривалої відсутності вологи (протягом місяця), листя не жовтіє, грона не псуються, а пошкоджених плодів у них не більш як 1-2 %.

Урожайність і плодоношення

Ті садівники, які вже встигли посадити і виростити Конвалію, відзначають, що навіть молоді кущі здатні давати до 10 кг винограду. Загалом сорт дає стабільні та високі врожаї. Повноцінне плодоношення починається на 3-4 рік.

Важливий вплив на стабільність врожаю має наявність двостатевих квіток, що забезпечує високий рівень запилення. Виноградний кущ запилюється самостійно, незалежно від інших сортів. Чималу роль відіграє і те, що кущі сильнорослі, а пагони мають практично стовідсоткову визрівання.

Вплинути на плодоношення негативно і помітно знизити врожайність можуть затяжні дощі в період цвітіння і весняні заморозки.

Смакові особливості

Ягоди мають гармонійний і своєрідний смак. М’якоть ніжна, солодка з ледь помітною кислинкою, соковита, з приємним ароматом мускату і ненав’язливою, легкою ноткою квітів конвалії або білої акації.

Присутність квіткового відтінку може насторожувати любителів цієї ягоди, але навіть не всі дегустатори вловлюють ці нотки. Натомість визнають високі смакові якості Конвалії, в т. ч. солодкість. Стиглі ягоди мають цукристість щонайменше 18-19 % при показниках кислотності 5-7 г/л.

Шкірочка доволі щільна, середньої товщини, але не псує смаку і під час вживання ягід майже непомітна.

Застосування

Виноград Конвалія належить до столових сортів, і найкраще вживати його у свіжому вигляді. Підходить він і для отримання соку, приготування домашнього варення, джемів, компотів, а також для додавання у випічку.

Сік винограду

Переваги та недоліки винограду Конвалія

Це перспективний сорт, що має багато переваг, але не варто забувати про те, що він виведений зовсім недавно, і поки зібрано недостатньо даних щодо його вирощування.

Можна виділити такі переваги цього винограду:

  • непогана стійкість до хвороб і шкідників (3 бали з 5);
  • невибагливість: погодні умови та родючість ґрунту не впливають на смакові якості та товарність плодів;
  • стійкість до низьких температур до -21ºС;
  • унікальний смак плодів і приємний аромат;
  • просто розмножується, чому сприяє хороша вкорінюваність і приживлюваність як живців і саджанців, так і відводів;
  • висока і стабільна врожайність, зумовлена наявністю двостатевих квіток;
  • визрілі плоди протягом тривалого часу зберігаються на кущах без втрати якості;
  • виноград має тривалий термін зберігання в прохолоді – до кінця зими;
  • відмінний товарний вигляд;
  • добре переносить транспортування.

Недоліки:

  • схильність до осипання квіток під впливом дощів;
  • при надмірно тривалому витримуванні ягід на кущі погіршується консистенція м’якоті плодів;
  • недостатньо даних про те, як ефективніше формувати кущі для підвищення врожайності.

Розмноження

Розмножують виноград Конвалія кількома способами:

  • Живцюванням. Живці прищеплюють на підщепи інших сортів винограду. Завдяки здоровій дорослій підщепі, плодоносити кущ починає в більш ранні терміни. Але цей метод здатний змінити сортові якості живця.
  • Саджанцями. Найбільш популярний і легкий у здійсненні варіант, оптимальний при першій посадці винограду. Вкоренившись, рослина даватиме стабільно-помірний приріст. Перші грона з виноградного куща при посадці дворічного саджанця можна буде зняти на третій рік, у крайньому разі – на четвертий.
  • Насінням (кісточками). Занадто довгий варіант розмноження, при якому ягоди з’являться не раніше ніж через пару років після вкорінення на постійному місці. Інструкція з вирощування винограду з кісточки знаходиться тут.
  • Відводками. Однорічні пагони нижньої частини виноградного куща пригинають до землі, заглиблюють і присипають ґрунтом. За комфортної погоди і хорошого поливу пагін неодмінно вкорениться, і через деякий час з нього утвориться повноцінний виноградний кущ.

Розмножують виноград

З досвіду людей, які культивують цей сорт, найкращі способи – це посадка саджанців або відводків.

Як посадити Конвалію

Основна умова успішного вирощування винограду Конвалія – здоровий і якісний посадковий матеріал. Саджанці краще купувати в спеціалізованих розплідниках.

Оптимальні терміни і клімат

Ця гібридна форма може бути висаджена як ранньою весною, так і пізньою осінню, конкретних термінів немає. У крайні з позначених термінів, садять живці та саджанці, що знаходяться в стані спокою.

Період від настання першого весняного тепла до початку червня – сприятливий момент для висаджування розпущених саджанців з листям. Це час, коли можна робити відводи.

При осінній посадці важливо правильно визначитися з часом. Оптимальний варіант – середина жовтня. Рослина встигне вкоренитися, але ще не вступить у пору росту. Якщо посадити саджанці занадто рано, вони підуть у ріст на зиму і загинуть. А пізня посадка не дасть змоги рослинам вкоренитися до настання стабільних морозів.

Як згадувалося, виноград Конвалія показує відмінні результати в умовах теплого клімату південних регіонів РФ. Поки не відомо, як поведе себе ця гібридна форма в центральній або північній кліматичній смузі .

Вибір і підготовка місця посадки

Місце для висаджування вибирають добре освітлене, сонячне, тепле і безвітряне. Добре вирощувати виноград з південного боку ділянки, за стіною будинку або іншої споруди, що захищає посадки від північних вітрів.

Ґрунт для повноцінного розвитку куща має бути легким, родючим, водопроникним, в ідеалі – чорнозем. Якщо обране для посадки місце підтоплюється в період дощів або талими водами, потрібно зробити невелику височину, земляний насип.

Рівень залягання ґрунтових вод не повинен бути вищим, ніж 2,5 м від поверхні землі. Якщо це не так, необхідно влаштувати дренажну систему для відведення зайвої води.

Потрібно враховувати, що сорт сильнорослий, і визначити йому площу, достатню для комфортного розвитку. Якщо передбачається посадка декількох виноградних кущів, то відстань між ними має бути мінімум 3 м, а між рядами – 5 м.

Підготовка ями для посадки:

  1. Викопайте яму, ширина і глибина якої однакові – 80 на 80 см.
  2. На дно ями засипте добрива у великій кількості. Необхідні компост і перегній, калійна сіль, суперфосфат, азот і родюча земля. На важких ґрунтах насамперед у яму укладайте дренажний шар (10 см), що складається з дрібного щебеню або гравію, змішаного з піском.
  3. Укладіть поверх добрив шар родючого ґрунту. Він буде розділяти коріння саджанця і добрива.
  4. Не доходьте до самого верху, засипаючи яму ґрунтом, повинна залишитися лунка для поливу.
  5. Рясно пролийте водою для ущільнення.
  6. Залиште яму на кілька тижнів, а в разі, якщо готуєте її восени, до весни.

Покрокова інструкція з посадки

Коренева система у придатного до посадки саджанця – білого кольору, а зріз на верхівці – зелений.

Саджанець винограду, придбаний безпосередньо перед посадкою, не можна відразу висаджувати в яму. Його коріння опускають у воду, щоб рослина як слід наситилася вологою.

Посадка винограду

Дотримуйтеся при посадці винограду нескладних правил:

  1. Зробіть у центрі ями лунку, що відповідає розміру кореневої системи саджанця.
  2. Саджанець заглиблюйте не більше ніж до кореневої шийки, це дуже важливий момент.
  3. Засипайте лунку акуратно, намагаючись не пошкодити коріння, але ґрунт укладайте щільно, не залишаючи в ньому пустот.
  4. Вбийте опору, яка вища за посаджену рослину, і підв’яжіть саджанець до неї.
  5. Рясно полийте водою (2-3 відра).
  6. Коли волога вбереться, замульчуйте ґрунт у лунці перепрілою тирсою або торфом.

Перші 2-3 тижні рекомендується вкривати саджанець нетканим полотном, щоб несприятливі погодні умови не заважали його укоріненню. Потім укриття знімають.

Догляд

Догляд за виноградом полягає у виконанні основних агротехнічних заходів.

Поливи

Кущі потребують рясних і регулярних поливів. У посушливі періоди і час зав’язування бруньок робити це потрібно частіше. Для збереження вологи в ґрунті – посадки мульчують.

Підживлення

Не потрібні в перші 2-3 роки, рослині вистачає тих добрив, що закладені в яму при посадці. Навесні рекомендується внесення органіки, а восени фосфорно-калійних добрив. Раз на три роки проводять підживлення калімагнезією для цукронакопичення в плодах і підвищення врожайності.

Обрізка

Проводиться два рази на рік:

  • навесні – обрізають старі, погано перезимували пагони (докладніше про весняну обрізку винограду читайте тут);
  • восени – після збору винограду обрізають пагони, залишаючи на кожному до 8-10 вічок, вирізають невизрілу частину лози.

Підготовка до зими

Якщо в регіоні зимові температури опускаються нижче -21ºС, виноград потребує укриття. Утеплювати рослини не слід доти, доки не встановиться стабільна морозна погода -2…-5ºС. Якщо зробити це раніше, ніж треба, не чекаючи холодів, лоза під “шубою” буде випрівати.

Досвідчені виноградарі застосовують такий спосіб укриття на зиму:

  • пагони пригинають до землі, під них підкладають невеликі дерев’яні бруски і пришпилюють;
  • закривають розрізаним з боків мішком з-під цукру (матеріал повітропроникний, на відміну від плівки);
  • зверху насипають шар ґрунту (до 10 см), який беруть уздовж покладеної і зафіксованої лози. Утворюються канавки, куди в разі відлиги буде йти вода.

Хвороби та шкідники

З урахуванням середньої стійкості Конвалії до хвороб і шкідників, проводять обов’язкові профілактичні обробки тричі за сезон:

  • до цвітіння;
  • після закінчення цвітіння;
  • коли плоди розміром з горошину.

Застосовують фунгіциди та інші захисні препарати, дотримуючись доданих до них інструкцій.

Обприскування винограду

Основна небезпека – грибкові хвороби. Розглянемо найпоширеніші:

Захворювання

Симптоми

Як боротися?

Мілдью Сірий наліт і жовті плями на листках. Обприскування виноградних кущів препаратами:

  • хлорокис міді;
  • Арцерид;
  • Ридоміл Голд;
  • бордоська рідина;
  • Поліхом;
  • Стробі.
Оїдіум Сірий наліт на ягодах і листках, пізніше – розтріскування ягід. Застосування фунгіцидів:

  • Карбіс Топ;
  • Акробат Топ і Акробат МЦ;
  • Тіовіт;
  • Топаз;
  • Хорус;
  • Стробі;
  • колоїдна сірка.
Сіра гниль Вражає будь-які надземні частини куща, які покриваються сірим пухнастим нальотом. Найчастіше заражаються грона винограду, що звисають близько до землі. Насилу піддається лікуванню. Застосовують препарати:

  • Світч;
  • Антракол;
  • Хорус.

Заходи профілактики: підв’язування, проріджування, обрізка.

Захист від птахів і комах

Дозрілі плоди приваблюють птахів і комах, які здатні завдати помітної шкоди врожаю. Щоб захистити виноградник від ос, кущі обприскують розчином Хлорофосу, а також виявляють і знищують осині гнізда.

Для захисту від птахів застосовують:

  • Відлякувачі. Звукові, візуальні та комплексні.
  • Ізоляцію зрілих плодів. Як матеріал використовують:

    • тюль;
    • капронові панчохи;
    • рибальські сітки;
    • подвійні сітки для розфасовки овочів.

Дотримуючись простих правил посадки Конвалії та догляду за нею, можна отримувати багаті врожаї приголомшливо смачних і красивих ягід. Загалом, сорт перспективний для вирощування на городах, дачах (для власного споживання), і в комерційних цілях теж.