Вирощування винограду: способи і доглядові заходи

Вирощування винограду

Вирощувати виноград непросто, але якщо ви дотримуватиметеся всіх правил і рекомендацій, у вас не виникне серйозних труднощів, і з часом ви всьому навчитеся. Правильне вирощування і догляд забезпечать великі врожаї з соковитими ягодами.

Вибір сорту

Перед тим як вирушити в розплідник за саджанцем винограду, визначтеся з бажаними характеристиками сорту. Якщо ви зробите неправильний вибір, це може погано закінчитися – ви не тільки не отримаєте врожай, а й втратите лозу в перший же рік після посадки.

При виборі сорту беріть до уваги такі моменти:

  • Термін дозрівання. На півдні країни вирощують практично будь-які сорти, а ось для середньої смуги , Сибіру і північних регіонів вибирайте різновид винограду з відповідними термінами дозрівання. В умовах короткого літа найкращим вибором стане сорт із терміном дозрівання приблизно в 90-110 днів.
  • Складність догляду. Винограду необхідний особливий догляд. Існують види, які ростуть практично самі по собі, а є сорти, що вимагають ретельного догляду. Якщо ви готові приділяти культурі багато часу, вам випаде великий асортимент, якщо ні – віддавайте перевагу невибагливим видам.
  • Урожайність. Це важливий показник при виборі винограду. Є сорти, у яких лише одна перевага – висока врожайність. Перед покупкою визначтеся, що важливіше – простота в догляді чи великий урожай.
  • Морозостійкість. Цей фактор часто є вирішальним, оскільки на більшій території нашої країни клімат мало підходить для вирощування південної ягоди. Важливою перевагою сортів може стати можливість вирощування в Сибіру або, наприклад, на Далекому Сході.
  • Смак і колір. Одним подобаються темні сорти, іншим – світлі, а хтось і зовсім не звертає на це уваги. За статистикою, жінкам більше до вподоби кишмиш, дітям – великі солодкі ягоди, а чоловікам – з мускатним присмаком.

Садівники відзначають такі ранні сорти винограду, які підходять для вирощування в середній смузі :

  • Супер-Екстра (Цитрин);
  • Тукай;
  • Юодупе (Чорна річка);
  • Сфінкс;
  • Альошенькін.

З морозостійких сортів досвідчені виноградарі відзначають такі види:

  • Шуня;
  • Лора;
  • Аркадія;
  • Дружба;
  • Вікторія.

Популярні середньопізні сорти винограду:

  • Зміна;
  • Кишмиш мармуровий;
  • Золотий урожай.

До кращих пізньостиглих сортів відносять Данко і Урожайний.

Регіональні особливості

Залежно від клімату, в різних регіонах вирощування винограду в ґрунт відбувається по-різному. У Сибіру найбільш сприятливим часом для посадки вважається весна і початок літа. У деяких регіонах восени починаються заморозки, тому небажано висаджувати виноград у цей час.

У Московській області процедуру проводьте навесні, починаючи з кінця квітня і протягом усього травня. Восени кущі віком 1-2 роки готові до пересадки у відкритий ґрунт з кінця вересня до середини жовтня.

На Уралі посадкою винограду займайтеся наприкінці весни або на початку літа, а восени висаджуйте наприкінці серпня або на початку вересня. У Краснодарському краї виноградарі садять культуру з жовтня по листопад, а навесні – наприкінці березня.

Виноград на грядці

Способи вирощування

Існує кілька способів вирощування винограду. Відрізняються підготовкою посадкового матеріалу. Перед посадкою виноградної лози ознайомтеся з найпопулярнішими методами вирощування, які використовують досвідчені виноградарі.

На шпалері

Виноград являє собою ліану, що плететься. В якості опори вибирайте шпалеру – стовпи з натягнутим між ними дротом.

Корисні рекомендації:

  • Для стовпів використовуйте металеві труби діаметром не менше 10 см, потім натягніть між ними дріт у пластиковому обплетенні в кілька рядів між стовпами.
  • Висота нижнього ряду від землі має становити 50 см.
  • Щоб утримати лози, дотримуйтеся відстані між опорами не більше 2 м.

Після того як ви зробите шпалеру, можете висаджувати виноград уздовж неї будь-яким зручним для вас способом.

На грядках

Такий спосіб особливо популярний у північних регіонах. Так ви зможете захистити саджанці від холоду і зайвої вологи. Це дуже зручний спосіб, що дозволяє полегшити догляд за виноградом.

Дотримуйтесь вказівок:

  1. Викопайте траншею глибиною 30 см і шириною 1 м. Напрямок має бути з півночі на південь.
  2. Засипте ґрунтом на 35 см вище рівня землі та присипте мульчею. Для цього використовуйте солому, тирсу, кору або скошену траву.
  3. Заглибте саджанці на 40 см, уздовж грядки закопайте трубу діаметром 30 см із просвердленими отворами – вона буде використовуватися для поливу і підживлення рослини.

У теплиці

При посадці винограду в теплиці він дозріває швидше. Посадка проводиться так само, як і при інших способах. Дотримуйтеся відстані між кущами не менше 1,5 м. Поливайте рослину 1 раз на тиждень і вкривайте землю утеплювачем.

Під час періоду цвітіння і дозрівання ягід скоротіть полив до 1 разу на 2 тижні.

У контейнерах

Для північних областей застосовуйте спосіб вирощування винограду в контейнерах. Дотримуйтесь рекомендацій:

  1. Змішайте перегній з листям і землею у співвідношенні 1:3, засипте в поліетиленові мішки розміром 35х40 см.
  2. Висадіть живці і поставте на піддон.
  3. До появи бруньок зберігайте саджанці в приміщенні, потім перенесіть на вулицю в тінь.
  4. Через кілька днів виставте виноград на сонце.

Коли на вулиці стабілізується тепла погода, пересадіть саджанець у відкритий ґрунт.

На довгій лозі

Щоб висадити виноград на постійне місце, використовуйте довгу частину здорової визрілої лози. Її розмір – 60х100 см.

Рекомендації з посадки:

  1. Покладіть батіг в яму, попередньо згорнувши в кільце, розташуйте рівно і засипте так, щоб на поверхні залишилося кілька бруньок. Посадка винограду довгою лозою
  2. При посадці навесні замульчуйте ґрунт, восени – насипте горбок землі.

Рекомендується перед посадкою обробити лозу 3% розчином залізного купоросу, щоб уникнути зараження грибковими захворюваннями, оскільки виноград буде перебувати у вологому середовищі.

Загущення

У теплих регіонах популярністю користується спосіб вирощування винограду шляхом загущення. На 1 кв. м висаджується до 7 кущів. Так у вас буде кущова культура. Гілки обрізайте коротко.

Перевага способу – відсутність необхідності в опорах, а недолік – прилеглі кущі можуть швидко поширювати грибкові інфекції, через що постраждає урожай.

Посадка винограду

Посадка винограду передбачає попередній вибір саджанців та їх підготовку до процесу. Перед придбанням посадкового матеріалу визначтеся, де ви будете висаджувати культуру і як це правильно робити.

Вибір і підготовка посадкового матеріалу

У здорового саджанця винограду має бути міцна розвинена коренева система. Чим більше на рослині коренів, тим вища ймовірність приживлюваності. Для перевірки якості кореневої системи відщипніть секатором невеликий шматочок кореня: він має бути білим і вологим на зрізі.

Якщо коріння сухе, чорне або буре, це свідчить про загибель рослини. Перед покупкою огляньте стовбур, щоб він виглядав здоровим і не мав жодних пошкоджень або ознак захворювання.

Підготуйте виноград до посадки:

  1. Замочіть саджанці на 1-3 доби у воді з додаванням будь-якого стимулятора коренеутворення.
  2. Після процедури вимочування обріжте п’яткове коріння до 10-12 см. Верхнє коріння видаліть повністю.
  3. Виберіть кілька найрозвиненіших пагонів і вкоротіть так, щоб залишилося 4-5 визрілих бруньок.
  4. Занурте корінь саджанця в глиняну бовтанку: змішайте 2 частини глини з 1 частиною коров’ячого гною.

Після всіх маніпуляцій рослина готова до висадки на постійне місце.

Де краще посадити виноград?

Для вирощування культури вибирайте південні або південно-західні схили, які надійно захистять рослини від холодних вітрів. Також за рахунок цього не будуть навесні затримуватися талі води.

Віддавайте перевагу ділянці між будівлями з південного боку, щоб рослини розташовувалися у своєрідних кишенях. Висаджуйте саджанці на відстані не менше 1 м від стіни.

Підготовка ділянки

Перед посадкою саджанців на постійне місце попередньо підготуйте посадкову яму розміром 80х80х70 см. Верхню половину землі змішайте з 40 кг гною, додайте 100 г суперфосфату, 40 г сульфату калію або 5 кг золи.

При підготовці ям восени і плануванні посадки навесні використовуйте свіжий гній, компост та інші органічні відходи, наприклад, скошену траву. Потім вийміть другу половину землі та відкладіть убік.

Добре полийте посадкову яму і залиште на кілька тижнів для осідання ґрунту. Чим раніше ви підготуєте лунку, тим швидше ущільнюється земля, завдяки чому посаджений кущ винограду не потоне після посадки і поливу.

Терміни посадки

Найбільш сприятливими місяцями для посадки винограду вважаються квітень і травень. У цей час готуйте саджанці віком 1 рік. Досвідчені садівники рекомендують садити культуру в період вегетації.

Літо вважається не найкращим часом для посадки винограду, особливо серпень, коли середньодобова температура становить не менше +19 градусів, а кількості опадів недостатньо, щоб саджанець нормально розвивався.

Якщо ви плануєте висаджувати рослину восени, робіть це з другої половини вересня і до кінця жовтня, коли вночі ще не дуже холодно. У цей період регулярно поливайте культуру. Також підготуйте укривний матеріал на випадок різких похолодань.

Технологія посадки

Переважно висаджувати виноградну лозу в чорнозем або суглинок. Технологія посадки трохи складна, але за бажання з нею впорається навіть новачок.

Технологія посадки винограду

Дотримуйтесь інструкції:

  1. Викопайте посадкову яму, на дно покладіть шар керамзиту або гальки товщиною 10-15 см. Такий дренаж забезпечує необхідне зволоження саджанця.
  2. Зверху дренажу насипте родючу землю, змішану з перегноєм і деревною золою товщиною не менше 10-15 см.
  3. Наступний шар ґрунту підгодуйте калійними добривами з розрахунку 300 г на 10 кг ґрунту.
  4. Зверху насипте землю.
  5. У центрі ями зробіть насип, потім розташуйте кущ і присипте землею.
  6. Підготуйте заглиблення для води.
  7. Лоза, що починає ріст, має бути на 5-6 см вище рівня землі.
  8. Після висадки полийте виноград і замульчуйте ґрунт біля пагона.

За кілька діб до посадки рослин у відкритий ґрунт підгодуйте їх у контейнері. Під час посадки вийміть саджанці і розправте коріння так, щоб вони рівномірно розподілилися по посадковій ямі.

Догляд за виноградом

Догляд за виноградною лозою вимагає педантичності та серйозного підходу, проте з часом ви навчитеся витрачати мінімум часу і справлятися з усім без складнощів. Доглядові процедури передбачають своєчасний полив, регулярні підживлення, підв’язування і розпушування.

Полив

Залежно від стадії розвитку і сезону інтенсивність поливу відрізняється. Навесні, коли виноград іде в ріст (листя, коренева система і пагони активно ростуть), культурі потрібно більше вологи. Слідкуйте за тим, щоб ґрунт був весь час зволожений.

Корисні рекомендації:

  • У період цвітіння скоротіть поливи до мінімуму, щоб уникнути перезволоження ґрунту, через що можуть обсипатися квітки, що загрожує втратою врожаю. Якщо літо посушливе і вологи мало, помірно поливайте виноград з перервою в кілька днів.
  • Коли ягоди починають наливатися, винограду потрібно більше вологи. Не застосовуйте шланг для поливу, оскільки така вода зазвичай холодна, через що коріння може отримати стрес. Поливайте виноград теплою відстояною водою або зрошуйте на світанку.

Припиніть полив за кілька днів до укриття на зиму, але за умови відсутності заморозків.

Підживлення

Вносьте підживлення кілька разів за сезон. Культуру удобрюйте навесні, влітку та восени.

Весняну процедуру проводьте в кілька етапів:

  1. У квітні, коли рослина перебуває у стадії сну.
  2. Перед початком цвітіння.
  3. При зав’язі ягід.

Використовуйте для весняних підживлень мінеральні добрива, такі як калій, азот і фосфор.

У літній період ягоди активно ростуть. Рослина бере з ґрунту максимум поживних речовин, проте поповнюйте їх, щоб отримати гарний і солодкий урожай. Використовуйте органічні добрива – настій трав і курячого посліду, золи або компосту.

Восени ґрунт потребує поживних мікроелементів, які допомагають рослині легше перенести зимовий період. Також добрива дозволяють прискорити дозрівання ягід і наповнити їх відмінним смаком. Для цього використовуйте розчин борної кислоти – обприскуйте ним лозу.

Перед укриттям рослини на зиму внесіть у ґрунт мінеральні добрива в сухому вигляді, потім перекопайте.

Розпушування

Після кожного поливу і дощів розпушуйте ґрунт навколо винограду, щоб розбити земляну кірку. Разом з тим позбувайтеся бур’янів, які є переносниками інфекцій.

Підв’язування

Процедуру проводьте в кілька етапів. Суху підв’язку виконуйте відразу після зняття зимового укриття – підв’яжіть лозу до першого ступеня шпалери. Зелену підв’язку в міру розвитку пагонів – прикріпіть відрослі частини до наступних щаблів відростків під нахилом.

Підв'язування лози

Профілактика шкідників і хвороб

Щоб виноград не постраждав від хвороб і шкідників, регулярно проводьте профілактичні заходи і обробляйте рослину. Дійте в кілька етапів:

  1. Перед набряканням бруньок обробіть лозу 3% мідним купоросом. Він захищає від інфекційних хвороб.
  2. У період бутонізації застосовуйте препарати від борошнистої роси і виноградного кліща. Використовуйте Фамокс, Аліот, Ширму, Фітоверм.
  3. Після формування ягід захистіть рослину від грибкових захворювань. Застосовуйте Бактофіт і Споробактерин.
  4. Перед укриттям на зиму обробіть виноград 5% розчином залізного купоросу. Так ви захистите рослину від грибків, гризунів і цвілі.

Підготовка до зими і після зимівлі

Готуйте рослину до зимівлі відразу після збору врожаю. Дотримуйтеся корисних рекомендацій:

  1. Після санітарної обрізки приберіть ділянку навколо лози.
  2. Обробіть кущ 5% мідним купоросом, щоб під укриттям лоза не заразилася інфекцією.
  3. Рясно полийте виноград, щоб коріння отримало достатньо вологи перед зимівлею.
  4. Укладіть кущ на землю так, щоб він не запрівав: розправте гілки і прикріпіть скобою до землі.
  5. Укрийте виноградну лозу будь-яким повітронепроникним матеріалом, наприклад, спанбондом. Зверху покладіть солому або лапник.
  6. Накрийте шаром шиферу або руберойду.
  7. Як тільки випаде сніг взимку, присипте ним виноград, щоб забезпечити додатковий захист від заморозків.

При знятті укриття навесні стежте за погодою. Не прибирайте його, поки не стабілізується тепла погода. Також не перетримуйте рослину, щоб уникнути її перегріву.

Особливості догляду залежно від пори року

Залежно від пори року, виноград потребує певного догляду. Дотримуйтеся рекомендацій досвідчених виноградарів, і на вашій ділянці буде рости міцна, здорова рослина з соковитими ягодами.

Рекомендації щодо весняного догляду:

  • Після того, як температура повітря встановиться вище +5 градусів, можете зняти укриття з винограду.
  • Захистіть рослину від заморозків – обробіть Епіном, розчиненим у холодній воді. Обприскайте лозу за кілька днів до заморозків. Такий ефект триває до 1,5 тижня.
  • Якщо під час танення снігу навколо куща утворилася калюжа, вичерпніть її або зробіть у землі кілька канавок, щоб рідина стекла сама.
  • Запобігти застою води біля куща дасть змогу горбок із ґрунту.
  • Проведіть санітарну обрізку, видаливши травмовані та пошкоджені морозом стебла.
  • Підв’яжіть лози, потім обприскайте виноград розчином Нітрафену (200 г на 15 л води), щоб захистити від різних захворювань і шкідників.

У літню пору своєчасно прищипніть верхівку лози – вона не повинна вирости довше 1,7 м. До середини літа підгодуйте виноград двічі.

Ще кілька корисних порад:

  • Регулярно видаляйте всі пасинки.
  • У середині липня виріжте листові пластини, що закривають ягоди від сонячного світла.
  • Щодня оглядайте кущ на наявність шкідників або хвороб. У перші тижні літа для профілактики обприскайте виноград засобами Ридоміл і Фуфанон.
  • Профілактику від хвороб і шкідників повторіть на початку другого літнього місяця.

Осінній догляд за виноградом полягає в його підготовці до зими. У цей час ліана сильно слабшає. Підживіть рослину органічними добривами, з’єднавши їх з деревною золою. Також обробіть від шкідників і проведіть формуючу обрізку після листопаду.

При вирощуванні сорту з низьким показником морозостійкості, забезпечте надійне укриття.

Обрізка – покрокові інструкції

Обрізка винограду – важлива процедура, оскільки забезпечує правильне формування, стабільне плодоношення і збільшує показники врожайності.

Обрізка винограду

Коли обрізати?

Обрізайте виноград восени. Якщо ви будете робити це у весняний час, ранки будуть дуже довго гоїтися. У разі заливання вічок пасокою це загрожує їх закисанням і загибеллю.

Весняна обрізка

На початку весни, коли температура повітря сягне +5 градусів, за потреби проведіть санітарну обрізку, видаливши зламані або хворі пагони на молодих рослинах або на тих, що ви посадили восени.

Обрізка винограду влітку

Влітку виноград прищипуйте, пасинкуйте і карбуйте. На рослині виламайте зайві гілки, зріжте з них листя, яке заважає проникати сонячним променям. Такі процедури забезпечать кущу провітрювання і отримання рівномірного живлення та освітлення.

Як обрізати восени?

Проводьте осінню обрізку в кілька етапів. Як тільки ви зберете весь урожай з куща, видаліть гілки від кволих пагонів і вовчків. Другий етап починайте за кілька тижнів до листопаду.

Обрізка саджанців не вимагає особливих зусиль. Видаліть зайві пагони, залишивши на кущі 3-8 рукавів, які ростуть під кутом від ґрунту.

Обрізати дорослі рослини значно складніше:

  • У першій половині вересня видаліть молоді пагони з нижньої частини багаторічних рукавів.
  • На молодих пагонах зверху позбудьтеся всіх бічних пасинків і відкарбуйте верхівки, захопивши відрізки довжиною до 10% розміру пагона.
  • Після листопаду виберіть кілька добре розвинених пагонів. З нижнього, який росте із зовнішньої частини, рукава, сформуйте сучок заміщення – обріжте його на висоті 3-4 вічок. Другий пагін, який знаходиться трохи вище з протилежного боку рукава, обріжте на висоті 7-12 вічок. Так ви сформуєте плодову стрілку.

У підсумку на кущі залишаються багаторічні штамби, які ростуть перпендикулярно до землі, і рукави з бруньками – наступного року вони утворять нові китиці та лози.

Розмноження винограду

Виноград можна виростити з насіння, проте отримані таким способом саджанці зберігають тільки малу частину сортових ознак. Для розмноження краще користуватися більш поширеними способами.

Живцювання

Вважається найбільш легким і простим способом розмноження виноградної лози. Дійте за інструкцією:

  1. Восени під час обрізки заготуйте здерев’янілі живці. Використовуйте визрілу лозу товщиною не менше олівця. По всій довжині лози мають бути рівномірно розподілені міжвузля, а також 2-3 вічка.
  2. Нижній зріз зробіть під кутом у 45 градусів, відступивши вниз від бруньки 3-4 см.
  3. Зберігайте живці в приміщенні з високою вологістю і температурою повітря +0…+5 градусів. Живці винограду
  4. Приготуйте розчин 1% залізного купоросу і занурте в нього рослини на 5-10 хвилин. Зачекайте, щоб поверхня висохла, потім оберніть у паперовий лист, складіть у поліетиленовий пакет і приберіть на зберігання.
  5. Щоб живці вкоренилися, висадіть їх у пластикові стаканчики з сумішшю, приготовленою з піску, торфу і перегною у співвідношенні 1:1:1. Зробіть у субстраті поглиблення 5-6 см, потім сформуйте на його дні подушку з піску.
  6. Помістіть живець, а порожнечі, що утворилися, засипте піском.
  7. Верхній зріз обмажте садовим варом. Держак має бути вищим за стаканчик на 5-7 см.
  8. Полийте саджанець теплою водою.

Для загартування рослини в останні дні квітня або на початку травня щодня переносьте її на терасу або балкон. Загартовані живці ви зможете потім висадити у відкритий ґрунт.

Щеплення

Щоб провести процедуру вам знадобиться прищепа – живець культурного сорту, у якого є всього 1 брунька. Подбайте і про підщепу – відросток має бути взятий із сорту, який стійкий до філоксери, при цьому його довжина становить не менше 50 см. Підщепа має бути товщою за прищепу.

Проводьте заготівлю живців в осінні дні під час проведення обрізки, при цьому на всіх живцях має бути не менше 3-4 вічок. Збережіть їх до весни. Восени ж займіться підготовкою підщепного куща: видаліть з нього все зайве, залиште тільки лозу для щеплення.

Рекомендації:

  • Проводьте щеплення до початку сокоруху в хмарний безвітряний день.
  • Дістаньте живці зі сховища на початку літа.
  • Оновіть нижні зрізи, потім помістіть живці в ємність із водою на дні.
  • Після набрякання бруньок поставте ємність із водою на полицю холодильника для загартування.
  • Через кілька діб вийміть живці з холодильника і зробіть щеплення до підщепи.

Під час проведення процедури влітку обрізайте підщепні кущі по торішній лозі, оскільки саме на неї ви будете прищеплювати живець. Під час літнього щеплення спостерігається краще зрощення. Процедуру проводьте при температурі повітря на вулиці від +15 до +35 градусів.

Якщо ви займаєтеся щепленням влітку, після установки клина прищепи в підщепу місце зрощення обмотайте зволоженою тканиною. Зверху на рослину надіньте поліетиленовий пакет і зафіксуйте його нижче місця щеплення. Після обмотайте щільним папером, щоб захистити від сонця.

Використовуйте для підщепи морозостійкі сорти. Користуйтеся тільки гострими і продезінфікованими інструментами та здійснюйте обрізку лози підщепи строго перпендикулярно лінії росту.

Відводки

Розмноження відводками проводьте тільки навесні та восени. Виконуйте процедуру поетапно:

  1. У ґрунті біля куща викопайте канавку розміром до 50 см.
  2. Внесіть чорнозем, змішаний із перегноєм.
  3. Укладіть однорічний низькорослий пагін, заповніть канавку ґрунтом. Верхівка з трьома листовими пластинами і точкою росту повинна залишатися на поверхні.
  4. Рясно полийте водою. Витрачається близько 20 л рідини.

Відводки винограду

Протягом весни і літа стежте, щоб земля над відводком була зволоженою. Так з кожного вузла виростає пагін зі своєю кореневою системою.

Коли і як збирати врожай

Ранні сорти зазвичай збирають недозрілими. Приступайте до збору врожаю в суху сонячну погоду, щоб урожай довше зберігався. Починайте, як тільки ягоди достигнуть. Акуратно зрізайте грона секатором.

Для зберігання підходять не всі сорти. Покладіть грона в один шар у дерев’яні піддони і залиште в приміщенні з температурою від +1 до +4 градусів. Досвідчені садівники рекомендують зберігати китиці в підвішеному вигляді на гачках або в підвалі на підлозі, попередньо застеленій папером.

Виноград – культура, яку багато хто вирощує на своїх ділянках. Однак посадка ягоди не таке просте заняття, як може здатися на перший погляд. Якщо ви вирішили виростити виноград, дотримуйтесь правил посадки і рекомендацій щодо подальшого догляду за цією популярною культурою.