Порода курей Нью-Гемпшир є однією з найпопулярніших. Цей вид спрямований як на отримання м’яса, так і яєць, має високі показники продуктивності. До числа переваг належить невибагливість і можливість утримання в не найсприятливіших умовах. Птахи мають досить м’ясисту статуру, несуть яйця не надто великі, але й не дрібні, отримали сильний імунітет.
Історичні відомості про породу
Порода отримала свою назву завдяки місцю, де і була виведена. У штаті Нью-Гемпшир вчені займалися виведенням унікального виду курей. Птахи повинні були мати достатню м’ясистість, давати велику кількість яєць із можливістю повного визрівання за короткий час. Потомство повинно було добре виживати, а дорослі птахи швидко набирати масу.
І всі поставлені завдання були повністю досягнуті – на початку минулого століття вивели пернатих породи Нью-Гемпшир. Вид швидко став популярним і затребуваним.
Зовнішній вигляд
Курей породи Нью-Гемпшир просто не можна переплутати з іншими видами, і непоміченими в пташнику вони ніколи не залишаться. Особливий інтерес викликає яскраве забарвлення, характерне для цієї породи. Кури Нью-Гемпшир мають оперення насиченого і яскравого рудого відтінку, самці отримали пишний хвіст, пір’я має цікавий темно-зелений відлив.
Гребінь червоного кольору, голова не дуже велика. У півнів гребінь трохи більшого розміру, ніж у курей. Пишне оперення покриває все тіло, пір’я щільної текстури, гарно переливається на світлі. Тулуб добре розвинений, кінцівки сильні, груди широкі. Лапки жовтого відтінку, довгі ноги, хвіст не надто великий.
Мають не менш цікавий зовнішній вигляд і пташенята. Характерне забарвлення дає змогу дізнатися стать птаха. У самців на крилах є білий пух, повністю коричневим пір’ям вкритий тулуб самки, по всьому тілу зустрічаються вкраплення смужок білого кольору. Дорослішання пташенят проходить швидко, поступово змінюється і забарвлення, незабаром молоді особини набувають пір’я насиченого червоно-коричневого кольору.
Характерні особливості курей Нью-Гемпшир
Півні не мають схильності до бійок, з турботою ставляться до курок, не тільки помічають, а й попереджають можливу небезпеку.
Однією з характерних рис птахів породи є велика цікавість. Якщо птах справді зацікавиться чимось, починає активно бігати по двору, але не намагається злітати.
Кури не люблять нести яйця в місцях, які для цього були спеціально облаштовані. Найчастіше займаються пошуком іншого, більш затишного і тихого місця. Якщо проявиться схильність до насиджування, кури роблять це з великим задоволенням, при цьому їм можна підкладати і яйця інших порід птахів.
Характер
Представники породи Нью-Гемпшир мають спокійну вдачу, завдяки чому їх можна утримувати як у курнику, так і в клітках. Досить часто така схема практикується саме на великих птахофабриках. Якщо птахи будуть вирощуватися в приватному господарстві, краще створити комфортні умови.
Немає схильності до забіякуватості, птахи дуже доброзичливі, неконфліктні, їх можна приручити. Через велику цікавість, необхідно подбати про безпеку простору, де будуть жити птахи. Підвищена допитливість особин може призвести до травм.
Статеве дозрівання і кладка
Період яйцекладки настає рано, що було однією з основних цілей селекціонерів. Повне статеве дозрівання у курей Нью-Гемпшир настає приблизно у віці 6 місяців. Однак у цей період починається тільки кладка яєць, але не зупиняються процеси розвитку. Активне зростання кури продовжують до настання однорічного віку.
За 12 місяців одна несучка може виробляти близько 200 яєць. На цей показник впливають багато факторів, зокрема харчування птаха і те, наскільки добре за ним доглядають. Шкаралупа яєць має коричневе забарвлення, вага близько 60 г.
До числа переваг курей Нью-Гемпшир належить те, що кладка яєць може не зупинятися навіть у холодну пору року.
Інстинкт насиджування
Селекціонери докладали великих зусиль, щоб птахи не втратили материнський інстинкт. Але виконати повністю задумане вони не змогли. У результаті було отримано породу Нью-Гемпшир, птахи якої стали власниками ослабленого материнського інстинкту.
Однак, зустрічаються окремі представники несучок, у яких досить сильно проявляється материнський інстинкт і вони можуть самостійно висиджувати пташенят.
Продуктивність
Вирощуються кури Нью-Гемпшир не тільки для отримання яєць, а й м’ясної продукції. Основний акцент робиться безпосередньо на масу курей. На сьогоднішній день тривають роботи, щоб домогтися ідеального балансу між м’язовою масою і продуктивністю яєць.
Особливістю птахів цієї породи є активний ріст і набір ваги, тому вони можуть застосовуватися як ростери або бройлери. Маса живої птиці може коливатися, але згідно з існуючими стандартами, маса курки близько 3-3,5 кг, півня – 3,5-4,5 кг.
Динаміка несучості
Протягом двох років поступово збільшується продуктивність птахів, але після закінчення цього періоду, відбувається спад – на рік одна несучка починає давати близько 130-145 яєць.
Враховуйте цю особливість, плануючи заздалегідь проводити планову заміну курей. Якщо цей процес проводити поступово, можна вчасно оновити стадо і водночас не втратити обсяги яєчного виробництва.
М’ясні характеристики
Птахи мають генетичну схильність до стрімкого зростання і за порівняно короткий проміжок часу можуть досягати маси 3 кг. Часто кури Нью-Гемпшир вирощують для отримання м’яса, адже є й відмінні показники виживаності – близько 85 % серед курчат і 90 % серед дорослих особин.
Переваги та недоліки
Переваги курей Нью-Гемпшир:
- птахи не вибагливі в догляді, тому не потрібно спеціально підбирати раціон або створювати певні умови;
- висока продуктивність;
- кури можуть вирощуватися як для отримання м’яса, так і яєць.
Порода має і певні мінуси:
- слабо проявляється інстинкт насиджування;
- з настанням холодів проявляється схильність до застуд.
Особливості утримання
До числа основних переваг курей Нью-Гемпшир належить невибагливість у догляді. Тому не потрібно дорогого устаткування для облаштування курника. Досить знати деякі тонкощі утримання.
Якщо потрібна порада, як зробити курник самостійно, то вам стане корисною стаття, яка знаходиться тут.
Вимоги до курника
Під час обладнання курника необхідно враховувати такі поради:
- У курнику має бути дерев’яне покриття підлоги. Його потрібно покривати шаром висушеного сіна або тирси деревної. Взимку товщина підстилки повинна збільшуватися.
- Перед тим, як у пташник будуть поміщені птахи, проведіть його дезінфекцію з використанням гашеного вапна. Необхідно регулярно виконувати санітарну обробку.
- Для профілактичної гігієни потрібно додатково встановити таз, наповнений золою. Під час купання в золі птахи позбавляються від паразитів, які можуть мешкати в пір’ї.
- Не рекомендується споруджувати сідала. Прекрасним варіантом буде встановити гнізда відразу на підлозі.
- Важливо, щоб поїлки були не надто великі. Про те, як зробити самому поїлку, шукайте інформацію тут.
- Не забудьте про якісну вентиляцію в приміщенні, але не можна допускати протягів.
Вигульний дворик
Кури Нью-Гемпшир потребують обладнання місця для регулярних прогулянок. Вони люблять рухатися і під час прогулянки шукають додаткове харчування – наприклад, дрібних комах або траву. Не потрібно встановлювати високого паркану, оскільки птахи не намагаються злітати.
Годівниці та поїлки
В обов’язковому порядку в курнику мають бути облаштовані поїлки з годівницями. Про те, як зробити годівницю своїми руками, ви можете дізнатися тут.
Постійно стежте, щоб у птахів була чиста вода і корм. Не допускайте, щоб накопичувалося сміття в поїлках або починала цвісти вода, оскільки це може призвести до розвитку різних захворювань.
Молодим особинам, які досягли 2 місячного віку, давайте очищену або кип’ячену воду. Також не менше одного разу на 7-10 днів проводьте дезінфекцію годівниць з поїлками.
Як переносять холод і спеку?
Порода вважається витривалою, тому легко переносить несприятливі погодні умови. Є хороша стійкість до різких перепадів температури.
Якщо птахи житимуть за дуже низьких температур, є ризик отримати серйозне обмороження. Саме тому потрібно заздалегідь подбати про забезпечення додаткового обігріву курника взимку.
Як доглядати за породою
Кури Нью-Гемпшир не вимогливі до місця проживання, мають тиху, врівноважену і доброзичливу вдачу. Їх можна утримувати не тільки в просторих приміщеннях, а й клітках. Однак важливо, щоб підлога в клітках була покрита шаром піску, який потрібно періодично міняти. Такий прийом допоможе запобігти підвищеній вологості.
У курнику обов’язково потрібно регулярно виконувати прибирання, запобігати утворенню вогкості та протягів. Якщо знехтувати цією порадою, курка може застудитися. Рекомендується якомога частіше виконувати дезінфекцію приміщення з використанням господарського мила та окропу.
Харчування
Кури Нью-Гемпшир не потребують якогось особливого раціону або спеціального корму. Достатньо, щоб раціон був збалансованим, адже від цього залежить не тільки самопочуття, а й продуктивність стада.
Під час годування варто віддавати перевагу саме білковій їжі, також у раціоні мають бути присутні:
- Під час прогулянок кури самостійно збирають свіжу траву. Взимку траву можна вводити у висушеному вигляді, проводячи заготовки влітку.
- Овочі постачають в організм птахів клітковину з вітамінами.
- Комбікорм, але можна замінити сумішшю, що має подібний склад.
У зимову пору року несучки не зупиняють кладку яєць, тому рекомендується збільшувати раціон на 10 %. Не варто перегодовувати птахів, оскільки це може призвести до ожиріння, адже взимку відсутні повноцінні прогулянки.
Линька і перерва несучості
Не дивлячись на високу продуктивність породи, під час линьки може наступати нетривала перерва в кладці яєць. Це не повинно бути приводом для паніки, оскільки зараз птах потребує отримання додаткової підтримки.
Линька є важливим і природним процесом, під час якого птахи намагаються позбутися старого пір’я, починаючи відрощувати нове. Цей період настає наприкінці осені, а також взимку, що провокується коротким світловим днем.
Щоб кури Нью-Гемпшир легше переносили линьки, рекомендується забезпечити правильне і повноцінне харчування, чистоту і тепло в курнику. Після завершення линьки, відбувається відновлення і колишнього рівня продуктивності.
Планова заміна стада
Щоб підтримувати на високому рівні несучість, потрібно періодично виконувати заміну поголів’я. Щодо виду Нью-Гемпшир, цей термін дорівнює два роки від початку першої кладки. Уже з третього року відбувається поступове зниження продуктивності до 130-150 яєць. Згодом кладка яєць повністю припиняється.
Зберегти всі стандарти породи допоможе зміна півня кожні 4 роки. Рекомендується купувати його в інших заводчиків.
Розведення
Правильно виконана інкубація дозволить отримати здорове потомство. Дуже важливо не тільки знати як правильно доглядати за курчатами породи Нью-Гемпшир, а й особливості складання раціону молодняка.
Інкубація
Навіть у тих випадках, коли відсутня квочка, для виведення потомства можна застосовувати інкубатори. Використовувати можна тільки ті яйця, які будуть високої якості від добре розвинених несучок. Яйця поміщаються в інкубатор, після чого в ньому потрібно підтримувати оптимальний температурний режим і рівень вологості, періодично перевертати яйця.
Рекомендується зупинити вибір на автоматичному вигляді інкубатора, який прекрасно впорається з поставленим завданням. Якщо будуть дотримані правила інкубаційного процесу, то можна домогтися 100 % виводимості пташенят. Але яйця мають бути від здорових птахів-плідників.
Догляд за курчатами
Поміщайте пташенят у чисте і попередньо вимите приміщення або ящик, застелений шаром паперу. Важливо підтримувати чистоту і сухість, не допускати протягів, стежити за чистотою поїлки з годівницею. Заборонено допускати занадто велику скупченість пташенят, інакше молодняк починає страждати від нестачі простору або недоїдання.
У занадто тісних умовах відбувається підвищення вогкості, що провокує розвиток різних курячих хвороб і загибель пташенят. Перший час потрібно підтримувати температуру в межах +30 градусів. Коли пташенята досягнуть 14 денного віку, можна знизити до 22 градусів. Рівень вологості повітря має бути в межах 67-72 %.
Якщо пташенята перебувають у комфортних умовах, вони поводяться активно, добре вживають корм.
Раціон
Годувати молодняк Нью-Гемпшира потрібно свіжою зеленню, вареними яйцями, нежирним сиром, крупою і дріжджами. Після того, як молодняк досягне 2 місячного віку, можна додавати в раціон кукурудзу. Також потрібен протеїн, який пташенята отримують під час прогулянки, вживаючи черв’яків і жуків.
У молодому віці птахи потребують кісткового і м’ясо-кісткового борошна та яєчної шкаралупи, оскільки саме ці продукти забезпечують організм необхідною кількістю кальцію. Також потрібно щодня міняти воду на свіжу.
У їжі обов’язково мають бути присутні білки як тваринного, так і рослинного походження.
Вирощування курчат на продаж
Завдяки високому відсотку виживання, можна займатися вирощуванням пташенят Нью-Гемпшира на продаж. Головне подбайте про оптимальні умови для вилуплення курчат. Інкубатор стає ідеальним вибором, але використовувати можна тільки великі яйця, отримані від вгодованих несучок.
Годувати пташенят потрібно вареним яйцем, яке розминається до отримання кашоподібної маси. Коли курчата досягнуть 30 денного віку, їх потрібно перевести на комбікорм. За умови правильного догляду та утримання, вага 1,5 місячних пташенят має бути близько 1 кг.
Транспортування можна виконувати в картонних коробках, дотримуючись правильного температурного режиму.
Хвороби
Найбільш серйозною проблемою для курей породи Нью-Гемпшир вважається схильність до застуд. Саме тому не можна допускати в курнику протягів. З настанням холодів, приміщення, де мешкають птахи, потрібно додатково обігрівати.
Кури можуть піддаватися й інфекційним видам захворювань. Якщо буде помічена підозра на хворобу, потрібно птицю негайно ізолювати. Нехтування цією порадою може призвести до епідемії в стаді.
Рентабельність розведення
Розведення пернатих з метою започаткування бізнесу, сьогодні є цікавим і вигідним напрямком. Як куряче м’ясо, так і яйця високої якості завжди користуються великим попитом. Перед тим, як починати організацію власного бізнесу, необхідно спочатку визначити мету, після чого підбирається конкретна порода птахів.
Кури породи Нью-Гемпшир є оптимальним варіантом, оскільки показують високу несучість і стають джерелами якісного м’яса. Спеціально з цією метою виводилася дана порода.
Реалізація продукту
Завжди буде попит на якісне м’ясо, але постійно відбувається збільшення числа пропозицій. Заздалегідь потрібно подбати про те, де буде реалізовуватися вже готова продукція. Перший час можна продавати м’ясо і яйця на місцевих ринках.
Якщо планується співпрацювати з великими магазинами, потрібно взяти сертифікати якості та відповідні документи. Завдяки наявності підтвердження високої якості та натуральності товару, підвищується і кредит довіри у потенційних покупців.
Схожі породи
Батьком породи Нью-Гемпшир є Род-Айленд, завдяки якому птахи і стали володарями цікавого червоного оперення. Між цими двома видами практично немає відмінностей.
У 20-х роках було отримано нову породу, засновану на Нью-Гемпширі, яка отримала назву “Крісті”. Птахи мають оперення світлішого відтінку і великі розміри. Також пернаті виявилися набагато витонченішими й активнішими.
У 40-х роках селекціонер Клоренс Ньюкамер вивів породу, що має вищу несучість і насичене забарвлення оперення. Назву було дано на честь селекціонера. Але сьогодні зустріти цю породу проблематично, оскільки було отримано не надто велику кількість особин.
Нью-Гемпшир стала популярним видом домашньої птиці, яка користується попитом як серед професійних фермерів, так і серед фермерів-початківців. Порода має високий рівень несучості та відмінне за смаком м’ясо. Відмінною рисою птахів є привабливий зовнішній вигляд і красиве оперення. Часто представників породи вирощують спеціально для виставок.