“Наталі” – це найпопулярніший сорт ягід на заміських ділянках нашої країни. Для нього властива прекрасна врожайність, смачні ягоди, а також імунітет до різних захворювань. Більшість людей, які вибрали для себе цей сорт, підтверджують це.
Історія селекції та регіон виведення
Даний вид червоної смородини був виведений за допомогою міжвидового схрещування у ВСТІСП Литвинової В. М. і Смольянінової Н. К. У 1991 році цей сорт включили до списку Держреєстру селекційних досягнень. Також він рекомендується до посадки майже в безлічі регіонах .
Смородина сама по собі невибаглива ягода і особливого догляду не потребує. Тому сорт “Наталі” можна вирощувати майже у всіх регіонах . За винятком Нижньоволзьких і Північних сільськогосподарських підприємств і дачних ділянок. Також сорт не популярний і на Далекому Сході нашої країни.
Найкращим регіоном для вирощування даного виду смородини буде середня смуга .
Основні характеристики сорту “Наталі”
“Наталі” має кущ зі слабкою розкидкою, але зате середньорослий і досить густуватий. У нього випрямлені зелені пагони, зазвичай не дуже товсті, без опушення. Пофарбовані в зелений колір з червонуватими верхівками, що є відмінною рисою даного виду смородини. А ті пагони, які здерев’яніли – коричневого кольору, також без опушення.
Листя у “Наталі” п’ятилопатевої форми, середнього розміру, не опушене, трохи зморшкувате і шкірясте. Їм характерний зелений колір з легким блакитним відтінком, а самі мають матово-подібний вигляд з хвилеподібним краєм. Черешок за характеристиками також зелений, звичайної довжини і такої ж товщини, не опушений.
Сорт “Наталі” відрізняють за великими квітками з чашоподібними чашолистками темно-червоного кольору. У цього виду смородини середній розмір грона – до 10 см зі щільною віссю з опушенням.
Великі та міцні ягоди, які набирають масу від 0,7 до 1 г. На вигляд вони круглі, трохи розтягнуті. Їм характерний насичено-червоний колір і всередині міститься деяка кількість маленького насіння. Всі ягоди однорідні за своїм зовнішнім виглядом.
У сорту сухий відрив, але не володіє зайвою посушливістю. Він покритий досить щільним шаром шкірки, що дає можливість для успішного транспортування ягід.
Ягоди сорту “Наталі” мають кисло-солодкий, але загалом дуже приємний смак. За оцінками багатьох дегустаторів, середній бал смакових переваг – 8 з 10.
Кількість цукру в цьому виді смородини – 6,5 % і 39 мг глюкози на 100 г продукту.
Особливості сорту
Необхідно знати особливості сорту, перш ніж приступити до його вирощування. Нижче ви дізнаєтеся період дозрівання смородини, врожайність, транспортабельність та інші особливості.
Період дозрівання
“Наталі” належить до сортів середнього терміну дозрівання. Це означає, що даному виду смородини необхідно приблизно 125-135 днів для повноцінного дозрівання.
Найкращим місяцем для збирання врожаю буде середина липня. Але також і можливий скіс до початку серпня, залежно від умов вирощування.
Якщо загальна температура повітря буде занадто низькою, що можливо при холодному літі, то це призведе до однієї проблеми з ягодами. Конкретно морози сорту не страшні, але відсутність вологи він переносить не без зусиль. Це може вплинути на смак ягід і на стан самого куща надалі.
Урожайність
“Наталі” відрізняється значною і рясною врожайністю. Один кущ може дати приблизно 3,6 кг ягід. Це набагато більше, ніж можна зібрати з інших сортів смородини. Так, для порівняння, “Газель” і “Орловська зірка” дають 2 кг і 2,3 кг відповідно.
У відео нижче представлений сорт смородини “Наталі”:
Цифри виразно показують ґрунтовну перевагу “Наталі” в аспекті кількості зібраних ягід.
Така врожайність зумовлена тим, що сорт самоплідний. Це означає, що сорт смородини за часів запилення застосовує лише пилок своїх квіток без сторонніх запилювачів, у ролі яких можуть виступати, наприклад, бджоли.
Фактично сорт самостійний і здатний розвиватися і рости без людського втручання. Але для досягнення найбільшої врожайності, краще не уникати впливу з боку людини. Рослина може обійтися і без догляду та удобрення, але тоді результати під час збору будуть невтішними.
Таким чином, через незвичайну будову квітки куща смородини і такого ж нестандартного процесу запилення, гарний урожай може бути зібраний навіть не в найсприятливіших умовах і місцях.
Посухостійкість і морозостійкість
Волога – це важливий компонент, без якого сорт червоної смородини “Наталі” майже не здатний до подальшої життєдіяльності. Хоч сорт і вважається посухостійким, тобто він здатен спокійно переносити дні посухи, але дуже гостро реагує на нестачу води під час цвітіння.
При формуванні ягід смородини враховується такий компонент, як задовільний під час дозрівання полив. Саме він у підсумку впливатиме на розмір, смак і загальну врожайність ягід. Так що сорт “Наталі” можна визнати посухостійким, але зовсім позбавляти його вологи строго не рекомендується.
Що стосується морозостійкості, сорт абсолютно байдужий до холодів і здатний ігнорувати мороз до -25 °C. Також він спокійно і без особливих проблем переносить літні холодні дні.
Таким чином сорт “Наталі” сміливо називають посухостійким і морозостійким. Це одна з головних її переваг перед іншими сортами цих ягід.
Стійкість до хвороб і шкідників
“Наталі” вважається найміцнішим і найздоровішим видом червоної смородини. Жоден інший сорт не володіє такою хорошою стійкістю щодо шкідників рослин і хвороб садової флори.
Єдиний момент, через який “Наталі” може бути атакована рослинними вірусами, – це неправильна посадка та ігнорування технік вирощування і догляду за червоною смородиною. Ці негативні та шкідливі заходи цілком можуть послабити імунітет куща і перетворити його на мішень для садових хвороб.
Транспортабельність
Транспортувати можна як грона, так і ягоди окремо, притому вони будуть ще довго зберігати свій презентабельний вигляд. Також сорт “Наталі” спокійно справляється з транспортуванням на відстані серйозної дальності, не втрачаючи своїх смакових переваг.
Щоб під час перевезення наш вид смородини не втратив своїх найкращих якостей і не зіпсувався взагалі, рекомендується транспортувати ягоди і грона в маленьких контейнерах, щоб зберегти шар внизу самих ягід.
Основні переваги і недоліки сорту
Ґрунтовно розібравши основні характеристики “Наталі”, можна виділити головні переваги і можливі вади.
Переваги:
- Морозостійкість – витримує від -25 до – 30 °C. Ця особливість допомагає сорту спокійно справлятися з кліматичними і метеорологічними проблемами.
- Довгий термін життя. Під цією перевагою мається на увазі довгий процес плодоношення. Здоровий кущ має можливість давати гарний урожай протягом 10 років.
- Тривалий термін міцності ягід – протягом значного проміжку часу не обсипаються, після того як остаточно дозріли і готові до збору.
- Смак ягід – кисло-солодкий, але приємний.
- Зручна і комфортна транспортабельність.
- Тривалий термін придатності.
- Стійкість проти шкідників і рослинних захворювань.
Недоліків у сорту “Наталі” майже немає. Але експерти виділяють одну неприємну особливість. Після того, як кущ проживе понад 5 років, він стає надто великим і розлогим. Через це пагони прогинаються під вагою грон ягід, притягуючись до землі та нахиляючись ще сильніше. Щоб уникнути цієї проблеми, необхідно використовувати дерев’яні підпірки.
Користь червоної смородини
Червона смородина або, як її ще називають, смородина звичайна – чагарник маленького розміру, що належить до родини Аґрусових. Показник калорійності дорівнює 39 ккал на 100 г. Серед них 0,6 г білків, 0,2 г жирів і 11 г вуглеводів.
У її складі міститься значна кількість провітаміну А. Також червона смородина насичена біотином і бета-каротинами. У складі ще відзначають органічні та мінеральні речовини, наприклад, залізо, кальцій, магній і натрій.
Саме завдяки наявності цих корисних компонентів, червона смородина сприяє зміцненню кісток і поліпшенню зору. Також вона підтримує здоровий стан волосся на голові, пом’якшує і зволожує шкіру та стабілізує імунну систему.
Речовини, що містяться в червоній смородині, приємно вважати найпотужнішими антиоксидантами. Вони допомагають впоратися з передчасним старінням і активують поділ нових клітин в організмі. Таким чином, червона смородина має можливість продовжувати молодість.
До того ж, у цих і без того лікувальних ягодах міститься унікальний компонент під назвою оксикумарин. Він відповідає за процес згортання крові та слугує профілактичним впливом проти серцево-судинних захворювань, таких як інфаркт.
Червона смородина багата на пектини, що допомагають виводити з організму зайвий холестерин, у такий спосіб знижуючи його рівень до прийнятного і допомагаючи уникнути пов’язаних із ним неприємних і важких хвороб.
Харчові волокна, що містяться в червоній смородині, приносять велику користь людям, які худнуть. Через невисоку калорійність, її сміливо можна додавати у свій раціон і не боятися набрати вагу. Тому смородина включається до харчового раціону при дотриманні дієти.
З “Наталі” роблять безліч десертів та інших столових страв. З неї варять компоти, варення і желе, а також додають у соуси і салати для надання пікантності смаку страви. Красиві грона ягід червоної смородини можуть стати прикрасою святкового столу.
Особливості посадки
Сорт смородини Наталі має свої особливості посадки. Про всі нюанси читайте нижче.
Вибір саджанців
Якщо ви зважилися висадити у себе на ділянці або в саду кущі червоної смородини “Наталі”, то вам стануть у пригоді наші поради про те, як домогтися максимально найкращого результату під час купівлі молодих саджанців.
При їх виборі орієнтуйтеся на такі дані:
- Саджанці міцні та виросли. Їхні характеристики – це 1-2 щільних і не кривих пагони приблизною довжиною близько 25-45 см.
- На пагонах кілька здорових і помітних бруньок
- Готові для посадки саджанці складаються з 3-6 грубих скелетоподібних коренів, забарвлених у легкий жовтий колір. Бічне ж коріння повинне мати сформовану мочкову систему – тобто систему, де немає головного кореня і в основному вона складається з додаткових коренів.
Найкраще купуйте саджанці в спеціальних розплідниках та у професійних розсадників. Так ви будете захищені від обману і вас запевнять, що ви придбали саме потрібний сорт. Та й ймовірність того, що саджанці з розсадника виявляться зараженими неприємними хворобами, буде мінімізована.
Час посадки
Найкращий час для посадки “Наталі” – це кінець квітня і початок травня. Але також можливо посадити сорт і наприкінці вересня на зиму, адже він є морозостійким. Хоча варто розуміти, що пори року непостійні й орієнтуватися варто не на конкретний місяць, а на інші чинники.
Головна умова, якої потрібно дотриматися, щоб земля була досить теплою. При температурі нижче 14°C висаджувати смородину не рекомендується. До того ж необхідно зволожити підготовлений ґрунт. Не робіть цього, якщо недавно були опади. Структура ґрунту має виглядати рихлуватою і зораною.
Підготовка ґрунту
Після покупки саджанця, необхідно ретельно підготувати місце посадки:
- На самому початку позбавте ґрунт від бур’янових і несприятливих корінців.
- Потім ґрунтовно перекопайте землю і ретельно її розпушіть.
- Далі удобріть ґрунт. Найкращим помічником для вас стане суміш із суперфосфату, золи дерева і простого перегною. Добриво розподіліть за метр від передбачуваного місця конкретної посадки.
Найсприятливішими для сорту Наталі є ґрунти з високим показником вологоємності та порівняно нейтральною реакцією. У них міститься необхідне співвідношення мікроорганізмів, потрібне для червоної смородини та її успішного розростання. Приклади таких ґрунтів – чорнозем, глинисті та супіщані.
Розмноження смородини
Найкращий час для розмноження – кінець серпня і початок вересня. Воно необхідне для того, щоб не витрачатися на нові саджанці, а отримати їх самостійно. У цьому випадку ви будете точно впевнені, що отримаєте те, що хотіли.
Найлегший спосіб розмножити сорт “Наталі” – це під час обрізки відібрати певну кількість здорових пагонів, видалити з них усі листочки і порізати на шматки довжиною 20 см. Потім їх потрібно обробити в стимуляторі коренеутворення, де вони вкорінюються, висаджені в живильний ґрунт.
Покрокова схема посадки
Перед посадкою саджанця слід зробити посадкові ями. Розмір кожної становить 25-35 см, а ширина 50-60 см.
Процедура посадки проводиться таким чином:
- Опустіть саджанець в яму і рівномірно розподіліть коріння.
- Нахиліть саджанець. Це допоможе розвитку бічних коренів і молодих бруньок.
- Засипте ямку землею наполовину і ретельно затрамбуйте ґрунт.
- Залийте половину відра води.
- Засипте землю, що залишилася.
- Полийте кущ 10-14 л води.
- Удобріть ґрунт навколо саджанця. Можна гноєм і тирсою.
- Обріжте саджанець, щоб довжина пагонів не перевищувала 14 см.
Догляд за червоною смородиною
Догляд за сортом смородини Наталі повинен бути якісним і своєчасним. Про всі особливості читайте нижче.
Рекомендуємо прочитати статтю про те, як доглядати за кущами смородини в осінній період.
Полив
“Наталі” невибаглива в поливі і не вимагає багато води. Влітку поливайте її близько 1 разу на тиждень, а в посушливі дні збільште полив до 2-3 разів на тиждень. Для всього цього необхідно приблизно 10 л води, її температура має бути на рівні повітря.
Особливо важливий полив “Наталі” під час дозрівання. Поливайте її через день у цей період, щоб смак ягід був максимально соковитим і насиченим.
Підживлення
“Наталі” після 3 років життя потребує підживлення. Навесні удобрюйте кущі смородини компостом, розведеним із водою. Восени ж рекомендується використовувати мінеральні підживлення, які потрібно розбавити з ґрунтом вашої ділянки.
Не буде зайвим регулярне розпушення ґрунтового простору навколо смородини і знищення бур’янових рослин та інших шкідників, що несприятливо впливають на мікрофлору сорту “Наталі”.
Також необхідним вважається мульчування ґрунту. Для “Наталі” слід застосовувати мул з болота або рідину з гною. Даний догляд допоможе зберегти воду в ґрунті і посприяє збільшенню в ньому корисних для плодючості та гарного врожаю елементів. Також це утеплить кореневу систему і завадить росту бур’янів.
Обрізка
Кожен сезон кущ сорту “Наталі” повинен піддаватися якісній обрізці. Це відбувається через його головний недолік – щороку рослина розростається і заважає власній же плодючості.
Почати потрібно ранньою весною, поки сік всередині гілок не почав рухатися. Обрізайте старі та сухі гілки, які навряд чи дадуть гарний урожай. Після закінчення обрізки обробіть хворі місця активованим вугіллям.
Потім, необхідно обрізати гілки, що ростуть всередину рослини. Це потрібно для того, щоб у майбутньому сонячне світло не стикалося з перешкодами на шляху до ягід.
Також необхідно іноді проводити профілактичні обрізки. Видаляйте недорозвинені гілки, на яких навряд чи щось виросте. Не шкодуйте поламані та сухі гілки. Обрізайте листя з ознаками можливого захворювання.
Збір і зберігання врожаю
Як раніше вже було описано, перші ягоди у сорту “Наталі” з’являються ще в середині липня і з одного куща в середньому можна зібрати близько 3,5 кг ягід. Тому вже в цей час необхідно задуматися про збір врожаю.
Щоб не пошкодити плодову бруньку, потрібно бути дуже акуратним під час збору ягід. Спочатку слід трохи підняти гроно і тільки після цього обривати врожай.
Також легко зрозуміти, що кисть смородини дозріла. У своєму піковому стані вона вкрай вільно і безпроблемно відділяється від гілки. Намагайтеся не пошкодити плодову гілку.
Найкращий час для збору ягід – це суха і безвітряна погода. Складати смородину можна в контейнери та лотки. Потім варто розфасувати в скляні банки. У такому вигляді смородина може стояти в холодильнику до 4 тижнів.
Щоб зберегти смородину протягом року, її потрібно спочатку ретельно вимити, а потім просушити. Дані процедури видалять з тіла ягід небажані бактерії, які можуть прискорити процес гниття. Далі смородину фасують по пакетах і залишають у морозильній камері.
Підготовка до зими
Сорт червоної смородини “Наталі” є одним із найбільш морозостійких. Але це не означає, що можна нехтувати доглядом за кущем у зимовий час.
Щоб зберегти плодючість смородинної рослини і максимально полегшити їй зимівлю, накрийте кущ і землю навколо нього перегноєм або болотним мулом.
Крім захисту від холоду, рослина буде захищена від гризунів та інших шкідників, які можуть пошкодити молоді пагони. Також для куща це може стати додатковим підживленням.
Не нехтуйте мульчуванням. Подібні заходи з облагороджування вашої рослини потім повернуться до вас у вигляді смачних ягід і міцної рослини зі здоровими пагонами.
Хвороби та шкідники
Хоч “Наталі” є одним із найздоровіших сортів смородини, шкідники та хвороби не завжди обходять її стороною. Зараз ми розберемо основні проблеми, які можуть виникнути зі станом куща, та їхні послідовні рішення:
- Борошниста роса. Наприкінці літа на ваш кущ може напасти дане захворювання. Щоб впоратися з ним, обробіть кущ “Топазом” після того, як рослина відцвіла і за два тижні до збору ягід.
- Антракноз. Для боротьби з ним вам знадобиться розчин залізного купоросу. Щоб його отримати, потрібно змішати 300 г препарату з 10 л води. Якщо ви не нехтували обрізанням, то дане захворювання обійде ваш кущ стороною.
- Листова галова попелиця. Цей рослинний шкідник нападає цілою колонією на кущ смородини і може зупинити ріст стебел і деформувати пагони. Щоб ліквідувати попелицю, потрібно окропити кущ розчином карбофосу, а пошкоджене листя знищити.
- Аґрусовий пильщик. Для боротьби з цим шкідником ви повинні обробити кущ смородини “Іскрою ДЕ”. А з метою запобігання намагатися не нехтувати мульчуванням.
Червона смородина сорту “Наталі” користується великою популярністю на ягідному ринку. Якщо ви плануєте або просто хочете посадити на своїй ділянці що-небудь, то ваш вибір обов’язково має впасти саме на “Наталі”. І, беручи до уваги всі переваги, цей вибір буде найправильнішим і найвірнішим.