Гніздо для курей своїми руками: креслення, фото, інструкції, відео

Багато заводчиків віддають перевагу гніздам перед звичайними курниками з сідалом, причому часто роблять їх своїми руками, використовуючи підручні матеріали та інструменти. Подібні пристосування дають змогу підвищити несучість несучок, поліпшити якість яєць, що зносяться, і захистити їх від розклепування. Існують різні варіанти саморобних гнізд, тому кожен заводчик може знайти підходящий для свого пташника варіант.

Курка в гнізді

Вимоги до гнізд

При саморобному виготовленні курячих будиночків увагу необхідно звернути на такі параметри.

Розміри. Це один із найголовніших критеріїв, оскільки курка не буде нестися у вузькому будиночку. Згідно з прийнятим стандартом, глибина гнізда має бути від 30 до 40 см, а висота і ширина – не менше 30 см. При цьому висота поріжка не може бути меншою за 5 см.

Оптимальні габарити гнізда залежно від породи птаха наводяться в таблиці:

Порода

Ширина, см Глибина, см

Висота, см

Курка-несучка

25

35

35

М’ясо-яєчна

30

40

45

Матеріал. Повинен бути міцним, щоб забезпечити конструкції довгий термін експлуатації. У зв’язку з цим не варто використовувати папір, картон або інший подібний ресурс. Зазвичай заводчики вибирають дошки, які добре полірують, а виступаючі частини зрізають болгаркою, щоб несучки не поранилися. До того ж бажано використовувати короткі цвяхи. Якщо ж під рукою є лише довгі саморізи, їхні виступаючі частини також доведеться зрізати болгаркою і затерти надфілем, інакше гострий виступ становитиме небезпеку для птаха.

Гніздо має бути максимально комфортним, щоб курці було зручно в ньому перебувати. Необроблена деревина із скалками, гострі виступи, вістря цвяхів або саморізів – усього цього не повинно бути, інакше несучки можуть постраждати або відмовитися нестися в подібному гнізді.

Мікроклімат. Усередині гнізда не повинно бути протягів або підвищеної вологості, оскільки все це негативно позначається на здоров’ї птиці, збільшує ризик захворювань і зменшує несучість курочок. У зв’язку з цим будиночки для курей не варто робити біля входу в курник, поблизу вентиляційних отворів або впритул до стінок приміщення.

Нахил даху. За можливості варто витримати нахил у 45°, щоб птах постійно не сидів зверху гнізда.

Наявність палички для зльоту. Її варто розташувати перед входом, на відстані не менше 10 см від нього. Оптимальний перетин такої полички – 5х2 см.

Креслення курячого гнізда стандартних габаритів, яке відповідає всім вимогам, представлено нижче:

Креслення курячого гнізда

Кількість гнізд залежить від масштабу господарства, але потрібно враховувати, що на 5 особин повинно приходити як мінімум 1 місце.

Різновиди конструкції

Гнізда для несучок бувають різних типів:

  • У вигляді ящиків. Являють собою своєрідні будиночки, які нагадують коробку з отворами для входу. Усередині створюється комфортний простір, де кури можуть усамітнитися і нестися в спокійній обстановці. Ящики можуть відрізнятися за кількістю осередків. У будь-якому разі, кури швидко до них звикнуть. Для цього потрібно лише закрити їх усередині будиночка на деякий час.
  • З підручних матеріалів (коробів, кошиків). До подібних гнізд часто вдаються заводчики, які ще не встигли капітально облаштувати курник, утримують невелике поголів’я або планують займатися їхнім розведенням лише тимчасово. Подібні пристосування будуть цілком комфортними для несучок, якщо виготовити їх із цільних і чистих матеріалів. Їхні головні недоліки полягають у тому, що вони не завжди дають змогу раціонально використовувати простір і є недовговічними.
  • З яйцезбірником. Таке гніздо передбачає спеціально відведене місце для збору яєць. Для цього роблять або отвір у вигляді воронки, або похилу підлогу. Так, яйця надходитимуть одразу до спеціального піддону, що значно спростить процес їх збирання. У цьому разі несучка не контактуватиме з яйцями, тому мінімізується ймовірність їх псування або розкльовування.

Найкращим варіантом є гніздо з яйцезбірником, хоча зробити його своїми руками важче, ніж інші види цього виробу.

Інструкції з виготовлення гнізд

Існують різні способи виготовлення гнізд, які залежать від їх різновиду. Приділивши трохи зусиль, з їхньою допомогою можна зібрати справжній будиночок, у якому птахи можуть комфортно влаштуватися і нести яйця. Всілякі варіанти розглянемо нижче.

У вигляді ящика

Це короб прямокутної форми, габарити якого можна змінювати залежно від площі курника і породи курей, які там містяться. Його можна скласти не тільки в ряд, а й у кілька ярусів. Приблизне креслення двоярусної конструкції виглядає таким чином:

креслення двоярусної конструкції

Зібрати подібну конструкцію можна двома способами.

Варіант №1

Конструюється короб із такими параметрами:

  • ширина – 0,25 м;
  • висота – 0,35 м;
  • глибина – 0,35-0,45 м.

Щоб зібрати подібне гніздо, потрібно підготувати:

  • фанеру або дошки;
  • брус;
  • кріплення;
  • наждачний папір;
  • викрутку;
  • молоток;
  • електролобзик.

При складанні гнізда у вигляді ящика порядок дій такий:

  1. Використовуваний дерев’яний матеріал обробити наждачним папером.
  2. Випиляти заготовки, строго дотримуючись заздалегідь проведених розрахунків. Спочатку потрібно визначити оптимальну кількість осередків, а отримане число помножити на ширину одного осередку (як мінімум 25 см). За аналогічною ж формулою визначити висоту короба. При утриманні великої кількості птахів слід зробити кілька поверхів.
  3. З’єднати заготовки між собою, використовуючи кріплення на зразок цвяхів.
  4. З внутрішньої сторони отриманого короба закріпити по діагоналі (по кутах) брус. Завдяки цьому конструкція буде міцнішою.
  5. Вхід залишити відкритим або випиляти вхідні отвори, які відповідають кількості місць для несучок. Далі обшити короб.
  6. Зробити поріжок шириною не менше 10 см. Для цього потрібно взяти планку відповідних розмірів і закріпити її знизу по всій довжині розділеної на комірки конструкції.
  7. Закріпити злітний поміст на відстані 10 см від вхідного отвору.

Гнізда у вигляді ящика

У разі спорудження гнізда в кілька ярусів необхідно зробити сходи таким чином, щоб на кожен ярус припадала по одній драбині.

Варіант №2

У цьому варіанті виготовлення гнізда будуть потрібні ті ж інструменти, що і в попередньому. Що стосується набору необхідних матеріалів, то він має такий вигляд:

  • фанерна дошка товщиною 5-15 мм;
  • квадратний бурс стороною 25 мм;
  • металева сітка для днища діаметром не більше 7 мм, інакше в ній застрягатимуть курячі лапки, а також провалюватиметься настил для піддону;
  • кріплення (цвяхи, саморізи або металовироби довжиною 15-25 мм і товщиною 2-3 мм);
  • солома або тирса для настилу.

Використовувані дерев’яні матеріали мають бути добре просушені, щоб у будиночках-скриньках для курей не накопичувалася волога.

Підготувавши все необхідне, можна приступити до виготовлення гнізда:

  1. Провести шліфування грубо обтесаних дощок або бруса. Первинно їх можна обробити рубанком, а після – шліфувальною машинкою.
  2. За допомогою електролобзика випиляти з фанерної дошки днище і стінки ящиків.
  3. Розділити брус на 4 вертикальні опори висотою 0,3 м, а після з’єднати їх по периметру горизонтальним брусом, щоб отримати конструкцію, схожу на каркас лавки без сидіння.
  4. На зібраний каркас встановити піддон, який повинен випирати вперед на 10 см.
  5. На піддон прикріпити по 2 бруса. Їх потрібно розташувати один над іншим для отримання піднесення в 5 см. Відстань між подвійними брусами – 30-40 см, щоб кожен з них знаходився під суміжною стінкою сусідніх гнізд.
  6. На узвишші встановити металеву сітку, причому по всій довжині конструкції, що збирається.
  7. Встановити на сітку перший ярус ящиків без доньок, а в якості передньої стінки встановити поріг заввишки 10-12 см, інакше яйця будуть випадати з ящиків. З’єднання бічних стінок з кришкою і задньою стінкою варто зміцнювати зсередини за допомогою поздовжніх брусів.
  8. На перший ярус знову встановити по 2 бруса по краях із сіткою, як було в пункті 5. Далі побудувати всі верхні яруси ящиків. При цьому для кожного з них потрібно встановити піддон, що випирає на 10 см, який також буде виступати як поріжок. До нього і потрібно прикріпити круглий брус по всій довжині ярусу для отримання злітного помосту.
  9. Кришку останнього ярусу встановити під нахилом 35-45° відносно горизонту. Це необхідно для того, щоб несучки не розташовувалися на ній для висиджування яєць. Однак потреба в нахилі відпадає, якщо між стелею курника і верхньою кришкою конструкції відстань невелика.
  10. Використовуючи суцільний фанерний лист шириною 20-30 см виготовити драбину для верхніх ярусів. Для цього до листа досить прибити шматки бруса через кожні 10-15 см.
  11. Насипати на металеву сітку тирсу або солому. Поступово вони намокатимуть і провалюватимуться на піддон, тому їх потрібно буде витягати, а оновлюючи при цьому покриття сітки.

Варіант №2 у вигляді ящика

Під час складання багатоярусної конструкції потрібно враховувати, що ящики краще збирати цілими ярусами, оскільки в такий спосіб можна заощаджувати фанеру завдяки встановленню загальних суміжних стінок.

З яйцеприймачем і подвійним дном

Подібна конструкція також називається “гніздом-пасткою” і передбачає такі відмінності:

  • передбачає нахил для ящика, в якому курка буде нестися, завдяки чому яйця будуть скочуватися в спеціальний піддон, залишаючись цілісними завдяки відсутності контакту з птахами;
  • оснащується подвійним дном, причому саме верхня підлога має нахил і отвір, через який яйця будуть скочуватися в спеціальний лоток для збору.

Таке гніздо повинно мати висоту не менше 40-45 см, щоб забезпечити необхідний нахил дна. Його схема має такий вигляд:

Схема

Подібні гнізда також можна влаштовувати у вигляді ярусів, але в цьому випадку потрібно враховувати, що яйцезбірник знаходиться позаду гнізда, тому додатково потрібно продумати збір яєць із середніх ящиків. Його можна організувати двома способами:

  • організувати місце для проходу між ярусами конструкції і стінкою курника;
  • скоротити довжину ярусів, щоб забезпечити можливість забору всіх яєць з боків гнізд.

Незалежно від обраного способу, для виготовлення гнізда з яйцезбірником можна скористатися двома інструкціями.

Варіант №1

Разом з основними матеріалами та інструментами, зазначеними вище, потрібно також підготувати:

  • фанерні рейки шириною 2 см для бортиків піддону;
  • штапики перетином 10 мм;
  • оббивний матеріал для піддону (гума, неслизький войлок, вивернутий навиворіт лінолеум);
  • ніж і ножиці.

Збирається гнізда з подвійним дном за такою інструкцією:

  1. Розрахувати оптимальні розміри гнізда, а потім збільшити її висоту на 5 см. Оптимальні габарити такого будиночка – 60х35х35 см.
  2. Після проведених розрахунків зібрати опорну конструкцію за раніше наведеними інструкціями.
  3. Спереду зібраного каркаса виявити місця майбутніх стінок і встановити короткі вертикальні бруски висотою 6 см, якщо глибина піддону становить 40 см. Якщо ж вона інша, необхідно розрахувати оптимальну висоту опорних брусків, щоб забезпечити кут нахилу дна до задньої стінки споруди в 5°.
  4. Фанерний лист-піддон установити на зібраний каркас таким чином, щоб він випирав на 10 см уперед (для поріжка) і на 20 см ззаду (для яйцезбірника).
  5. На похилий піддон встановити гнізда таким чином, щоб відстань від задньої стінки до днища становила 6-8 см. За рахунок цього утворюється прохід для яєць.
  6. По периметру яйцезбірника приколоти штапики, щоб запобігти випаданню яєць. Перед ними також потрібно встановити вертикальні рейки висотою 2 см.
  7. Днище піддону оббити повстю, гумою або іншим м’яким матеріалом.
  8. З обох боків проходу прибити непрозору тканину. До того ж вона має бути еластичною, щоб згиналася під тиском яєць. Оптимальний варіант – нещільна прогумована тканина.
  9. Встановити злітний поміст і насипати на сітку солому або тирсу.

Як сконструювати гнізда з пасткою, докладно розповідається у відео нижче:

Варіант №2

У цьому випадку після збору опорної конструкції потрібно виконати такі дії:

  1. Вирізати дві половини похилої підлоги розміром 35х15 см. При їх кріпленні має утворитися щілина, в яку будуть вільно проходити яйця. Одну заготовку прикріпити до задньої стінки на висоті 20 см і під кутом 15°.
  2. На місці передньої стінки прикріпити дві перегородки. До нижньої з них, розміром 10х35 см, попередньо прибити другу половину похилої підлоги. Між нею і дном має залишитися щілина для збірного лотка.
  3. Другу перегородку розміром 15х35 см прикріпити до верхньої частини гнізда, щоб прикрити вхід.
  4. Виготовити висувний лоток, збивши його за розмірами або використовуючи будь-який відповідний піддон. Його глибина має бути більшою за глибину гнізда на 10 см, інакше не вдасться вільно збирати яйця зовні. Піддон встановити під нахилом у 5°. Його дно вистелити товстим шаром м’якого матеріалу, щоб яйця м’яко приземлялися і не розбивалися.

Підлогу в гнізді рекомендується зробити сітчастою, щоб забезпечити провітрювання настилу. Для цього можна використовувати дріт, який потрібно буде сплести, залишаючи комірки розміром 4х5 см. На таку підлогу і слід розташувати підстилку у вигляді соломи або тирси.

У боротьбі з розкльовом можна використовувати саморобні гнізда з викотом. Як їх виготовити, розповідається в наступному відео:

З контейнером для яєць

У цьому разі гніздо оснащується спеціальним яєчним контейнером, який і виконуватиме функції яйцезбірника. Для виготовлення конструкції будуть потрібні:

  • фанерний лист, ДСП;
  • яєчний контейнер;
  • м’який матеріал;
  • цвяхи;
  • ножівка;
  • молоко.

Робиться конструкція в такій послідовності:

  1. Зібрати короб за раніше наведеними методами з урахуванням того, що дно потрібно закріпити під кутом 10°.
  2. Вирізати отвір для входу і закрити передню частину гнізда.
  3. На нижній частині задньої стінки випиляти отвір, діаметр якого дещо перевищує куряче яйце.
  4. Під дном встановити контейнер, попередньо покривши його м’яким матеріалом, щоб яйця не розбивалися під час скочування. Однак оббивного матеріалу має бути небагато, щоб він не перешкоджав потраплянню яєць у контейнер.

Дно гнізда потрібно покрити нетовстим шаром настилу, інакше він може ускладнити скочування яєць у лоток.

Як виготовити гніздо для курей з піддоном для збору яєць, наочно показується в наступному відео:

Навісні гнізда

Подібні конструкції можна виготовити з різних підручних матеріалів. Наприклад, чудовим варіантом є вже готові дерев’яні короби невеликої ваги або пластикові ящики з ґратчастим дном, які часто використовуються для зберігання фруктів.

Головний критерій до подібної конструкції – достатня міцність, оскільки навісні гнізда позбавлені опори, оскільки кріпляться тільки бічними кріпленнями. Якщо ж немає впевненості в тому, що конструкція витримає курку зі знесеними яйцями, м’який ящик слід встановити з додатковими кріпленнями у вигляді дротяних шнурів, які будуть підтримувати його краї до стіни курника.

Навісні гнізда необхідно утеплювати, користуючись такими матеріалами:

  • повстю;
  • щільною вовняною тканиною;
  • пінопластом, оббитим тонкою фанерою;
  • утрамбованою соломою.

Як утеплювач не варто використовувати мінеральну вату, оскільки його можуть легко пошкодити комахи.

Утеплення потребує стінка, яка прилягає до основної стіни курника. Для полегшення ваги конструкції в якості задньої стінки гнізда краще використовувати тонку фанеру товщиною до 0,5 см. Утеплювальний матеріал потрібно затиснути між ним і стіною курника.

Звичайно, навісні гнізда також можна зібрати з дерев’яного матеріалу, дотримуючись такої інструкції:

  1. Підготувати креслення виходячи з розмірів курника.
  2. З бруса розміром 5х5 см спорудити каркас і прикріпити на нього фанеру.
  3. Спорудити днище за допомогою бруса або металевої сітки.
  4. Приєднати обшивальний матеріал, а поверх нього укласти утеплювач.
  5. З’єднати між собою всі деталі гнізда болтами обшитою стороною всередину, а після просвердлити отвори в задніх брусах, щоб надалі прикріпити їх до стіни курника.
  6. Для вільного доступу до яєць у передній частині конструкції спорудити дверцята, які також утеплити.
  7. Прикріпити дах у вигляді листа фанери. Її поверхню варто покрити фольгою, а поверх неї укласти металочерепицю.
  8. Спорудити перегородки, розташувавши їх у внутрішній частині гнізда. Для цього вирізати лист потрібного розміру і прикріпити його за допомогою планок до днища.

Навісні гнізда є відмінним варіантом для дерев’яних курників, оскільки дають змогу раціональніше використовувати вільний простір. Однак слід пам’ятати про необхідність їх утеплення.

Де розміщувати саморобні гнізда

Гнізда потрібно встановлювати у спеціально відведених для цього місцях. При їх визначенні потрібно враховувати такі правила:

  • Місце має бути темним або в тіні, тобто захищеним від сонячних променів. Якщо такого немає через малі розміри пташника, можна встановити не поріжки, а передні стінки, в яких потрібно зробити отвори для проходу діаметром 20-25 см. Вони повинні розташовуватися на висоті не нижче 8 см від рівня настилу на сітці.
  • Місце має бути теплим і сухим. Якщо підлогу виготовлено з фанери, в ній варто зробити вентиляційні отвори, щоб настил провітрювався, а будиночок залишався сухим.
  • Розташування гнізд має бути таким, щоб заводчик мав до них легкий доступ для постійної дезінфекції та прибирання.
  • Гнізда не можна розміщувати по кутах і біля самого входу в пташник. Хоча ці зони й темні, вони прохолодні та схильні до протягів, тому тут птах може легко захворіти.
  • Розміщувати гнізда потрібно на відстані не менше 30 см від підлоги, оскільки на землі завжди холодно і волого, через що птах може легко застудитися і стати менш активним, що неодмінно позначиться на його показниках яйценосності.
  • Не кріпити гнізда прямо до стіни, оскільки таке розташування скорочує термін експлуатації всієї конструкції. Крім цього, в холодну пору року в будиночку буде досить холодно, що негативно позначиться на продуктивності курей.

Для розміщення гнізд варто вибирати темні й теплі місця, захищені від протягів.

Як варіант, можна використовувати підручні предмети, щоб облаштувати гнізда за рекомендаціями вище:

Гнізда з ящиків

Корисні поради

При складанні та експлуатації курячих гнізд слід враховувати такі рекомендації:

  • Для створення в гнізді комфортних для курей умов постелити підлогу сіном або тирсою. Другий варіант кращий, оскільки птахи можуть легко викинути сіно з будиночка. Щоб попередити викочування яєць, настил має бути на 3-4 см нижчим від бортиків конструкції.
  • Гнізда ставити в пташник до запуску курей, щоб вони змогли швидше до них звикнути.
  • Після складання уважно оглянути внутрішню частину гнізда, щоб вона була зручною, а також без цвяхів та інших колючих виступів.
  • Утримувати гнізда в чистоті та сухості. Для цього настил потрібно міняти в міру того, як він буде намокати від курячих виділень. При цьому сітку потрібно також протирати за допомогою дезінфікуючих розчинів, а після провітрювати гніздо. Подібну процедуру проводити не рідше одного разу на тиждень.
  • Кожні 3 місяці перевіряти міцність кріплення гнізд до підлоги і стінок пташника. За потреби їх потрібно посилювати, щоб не допустити руйнування конструкції.
  • Перед настанням холодів перевірити якість усіх утеплювальних матеріалів. Якщо вони прийшли в непридатність, їх потрібно замінити. З приходом же заморозків перевіряти температуру в гніздах варто хоча б 2 рази на добу, щоб переконатися в надійності утеплення. Слід враховувати, що взимку температура в курнику не повинна опускатися нижче 15°C.

Гнізда дають змогу підвищити кількість і якість яєць, які приносять кури. Їх можна не тільки купити, а й виготовити своїми руками, скориставшись готовими кресленнями та інструкціями. Звичайно, при цьому потрібно виходити з низки індивідуальних параметрів, зокрема кількості голів у господарстві та наявності вільного простору в курнику.