Полив кімнатних фіалок безпосередньо впливає на їхнє здоров’я і зовнішній вигляд. Причому, підхід до рослин суворо індивідуальний, режим підбирається з урахуванням віку квітки, сорту, використовуваного субстрату, обсягу горщика, освітлення, сезонності, вологості та температури в приміщенні.
Наслідки неправильного поливу для фіалок
Найчастіше любителі кімнатного квітникарства вирощують сенполії – узамбарську фіалку. Ця квітка родом з гірської місцевості Східної Африки, вона погано реагує на холод, однаково негативно переносить як посуху, так і надмірне зволоження. А якщо вода потрапляє в центр фіалки, вона починає гнити.
Сенполія гостро реагує на неправильний полив, його наслідки видно квітникарям неозброєним оком:
- стебла, листя і квітки – все стає млявим, пониклим;
- молоде листя набуває неправильної форми;
- рослина скидає листя, бутони і квітки, що розпустилися;
- на листках з’являються сліди хлорозу;
- між горщиком і ґрунтом виникають порожнечі;
- на субстраті – зовні або всередині, з’являється цвіль або зелений наліт;
- з дренажних отворів видно гниюче коріння.
Ознаки дефіциту і надлишку вологи в ґрунті
Фіалка негативно реагує на брак і надлишок води, але ознаки у цих порушень режиму поливу різні. За ними легко визначити, в який бік треба відкоригувати полив.
Ознаки пересушування:
- Ґрунтова грудка стала надто легкою і сухою.
- Вода з піддону не всмоктується назад – занадто сухий ґрунт не здатен втягувати воду.
- Листя стає млявим, пониклим, втрачає пружність.
Фіалки не рекомендується висаджувати в чисто торф’яний субстрат. Якщо він хоча б раз висохне, вже не зможе увібрати воду інакше, ніж шляхом повного занурення.
Не можна допускати, щоб субстрат з’їдався, він повинен зберігати рихлість і легкість, поступово віддаючи вологу, причому, не навколишньому середовищу, а рослині. Тому, як би ви не старалися, з торф’яним субстратом фіалці буде некомфортно.
Ознаки надлишку вологи:
- Ґрунт стає занадто темним і залишається таким довгий час.
- У піддоні накопичується вода.
- Нижнє листя в’яне й опадає.
Основні способи поливу
Поливати фіалку можна по-різному. Головне, щоб зволоження було регулярним і помірним. Далі найпопулярніші способи поливу фіалки, що добре зарекомендували себе у квітникарів взагалі і любителів фіалки зокрема.
По верху
Це звичайнісінький спосіб поливу, який найчастіше застосовується квітникарями.
Поради з приводу верхнього поливу:
- лийте воду акуратно, тонким струменем;
- не допускайте потрапляння води на листя і в середину розетки;
- полив припиняйте щойно з’явиться вода в піддоні – злийте її через 40-60 хвилин;
- найзручніший інвентар для поливу – пластикова лійка з довгим носиком або груша.
Через піддон
Цей спосіб дозволяє розраховувати обсяг води для конкретного горщика з квіткою.
Як полити фіалку через піддон:
- Налийте воду в піддонну ємність. Те, що субстрат вбере за годину, і буде нормою для одного поливу.
- Надлишки вологи вилийте.
Такий варіант зручний, якщо квітів небагато. В іншому разі він незручний – доводиться підбирати ґрунт, що добре вбирає вологу, наливати і виливати воду з піддонів, що досить трудомістко.
Якщо при використанні цього методу, субстрат погано вбирає воду, вона може зібратися в нижніх і центральних шарах. Саме тут розташоване молоде коріння фіалки, що вбирає основну масу води. Через накопичену вологу корінці почнуть гнити.
Вода, надходячи знизу вгору, тягне за собою речовини, що швидко засолюють верхні шари ґрунту. Коріння при цьому позбавляється необхідного живлення.
Капілярний
Цей метод потребує застосування спеціального матеріалу, що утримує вологу. Його розміщують в особливих піддонах. Такий варіант популярний серед любителів фіалок, що мають десятки квітів, розміщених рядами на стелажах.
Як поливати фіалки капілярно:
- Виріжте капілярний мат розміром з піддон.
- Синтетичні вологоутримуючі мати укладіть у піддони (гладкою стороною вниз).
- Зверху на мат покладіть спеціальну плівку з дірочками (шорсткою стороною вниз).
- Налийте воду на мат (на 1 м капілярного мату йде 3 л води, значить для піддону 40*60 см знадобиться десь 1,5 л води).
- Коли вода вбереться в мат, поставте зверху горщики з квітами. Вода через дренажні отвори буде надходити в ґрунт завдяки капілярному ефекту.
Перевага такого методу – захоплення декількох горщиків одразу і забезпечення вологості протягом тривалого часу. Мінус – ризик переливу. Метод рекомендується тільки досвідченим квітникарям. Новачки, використовуючи капілярний полив, можуть швидко погубити рослини.
Гнітовий
Цей метод так само заснований на капілярному ефекті, але відрізняється від попереднього виконанням.
Як організувати фітильний полив:
- У середину горщика встановіть шнур із синтетики – гніт.
- Засипте шнур ґрунтом, а його нижню частину виведіть назовні через один із дренажних отворів.
- Поставте горщик з фіалкою на ємність з водою (замість неї можна налити живильний розчин) так, щоб кінець гніту занурився у воду.
Звичайним способом такі квіти можна поливати зверху, а весь інший час волога надходить по шнуру. Кожні 2-3 тижні потрібне доливання рідини. Такий варіант поливу часто називають крапельним, а з його недоліків можна відзначити хіба що деяку громіздкість.
Зануренням
Цей варіант використовують переважно в сильну спеку. Він вимагає уважності й часу, тому зрідка застосовується на практиці.
Як поливати фіалки методом занурення:
- Квітковий горщик з рослиною занурте у воду так, щоб вона доходила до його краю.
- Через 10-15 хвилин витягніть горщик з води і почекайте, щоб стекла волога.
Занурення може призвести до перезволоження квітки, тому діяти треба дуже обережно, дотримуючись усіх правил. Ще мінус – усередині горщика накопичуються мінеральні солі, оскільки вони не можуть виходити назовні при такому методі поливу.
Як поливати в різний час
Від сезону багато в чому залежить стан коренів і листя фіалки, її вигляд і якість цвітіння. Потреба у воді у фіалки змінюється залежно від погоди.
Взимку
У зимовий час сенполіям потрібні особливі умови. У цю пору року рослина занурюється в “сон”, завдання квітникаря – створити максимально сприятливі умови для перезимівлі.
Як забезпечити фіалці зимовий спокій:
- скоротіть частоту поливів;
- не удобрюйте ґрунт;
- зменшіть інтенсивність освітлення;
- видаляйте бутони – щоб рослина не витрачала на них сили під час зимівлі.
Влітку
У спеку фіалці треба забезпечити в приміщенні сприятливу температуру – вона не повинна бути вищою за +25°C. Саме такий температурний режим сприяє рясному і тривалому цвітінню сенполій.
Якщо на вулиці стоїть сильна спека, вмикайте кондиціонер. А ось самі лише рясні поливи рослину не врятують, треба дотримуватися поміркованості, чергуючи вищеописані методи.
Навесні та восени
У цей час фіалку рекомендується пересаджувати і підгодовувати. Навесні та восени створюється найбільш підходяща температура для кімнатних фіалок. Вони краще цвітуть і добре сприймають будь-які методи поливу.
Особливості води та зволоження
Полив фіалок приховує в собі безліч тонкощів і секретів. Чим більше подробиць ви дізнаєтеся про режим поливу, тим здоровішими і красивішими будуть ваші сенполії.
Температура рідини
Найкраща температура води – кімнатна або трохи більша. Фахівці рекомендують поливати фіалки водою, підігрітою до +33…+35°C. Головне – не змінювати температуру. Сенполія погано реагує на зміни, тому поливайте її водою з однією тією ж температурою.
Кількість води
Обсяг води для поливу залежить від особливостей рослини та інших факторів – потрібен індивідуальний підхід.
Що впливає на кількість води для поливу сенполії:
- величина квіткового горщика;
- вік квітки;
- особливості ґрунту, його склад і структура;
- температура навколишнього середовища і т. д.
Норму одноразового поливу визначають дослідницьким шляхом. При верхньому поливі дивляться, коли вода з’явиться в піддоні, при нижньому – коли вона вбереться з піддону.
Як часто поливати фіалку?
Часті поливи фіалці не потрібні, перезволоження вона не любить, оскільки в дикому вигляді росте в досить посушливій місцевості. Надлишок вологи призводить до появи хвороб, а то й до загибелі квітки.
Щоб визначити час поливу, необхідно помацати ґрунт: щойно він просохне, квітка готова до поливу. Досвідчені квітникарі примудряються дізнаватися про час поливу за вагою горщика з квіткою.
Фіалки треба поливати в один час, але точний графік і частоту поливів визначити складно – необхідно підходити індивідуально, враховуючи весь комплекс чинників – від стану квітки до якості ґрунту. Якщо занадто часто поливати сенполію, цвісти вона не буде.
Як зволожити повітря?
Підвищена вологість повітря – один із чинників природного середовища проживання. У природних умовах вона досягає 50-60%, у квартирі цей показник істотно нижчий. Щоб підвищити вологість, можна увімкнути зволожувач повітря.
Інші способи зволоження навколишнього середовища:
- поставте на підвіконнях і батареях опалення ємності з водою;
- розмістіть на піддоні гальку або керамзит – на вологому торфі або моху;
- використовуйте суперпоглинаючу серветку – постеліть її на піднос, а зверху поставте горщики з фіалками.
Підвищуючи вологість повітря, дотримуйтесь міри. Не обприскуйте фіалки з розпилювача, через надлишок вологи рослини загниють.
Чи можна поливати кип’яченою водою?
Кип’ячену воду використовувати для поливу дозволяється, але це не найкращий варіант. Коли вода кипить, у ній руйнуються всі корисні речовини й елементи. Крім того, після кип’ятіння у води змінюється рН – вона стає більш лужною, що не особливо добре для фіалок.
Досвідчені квітникарі радять додавати кип’ячену воду до відстояної – це робить її менш жорсткою.
Чи можна поливати водою з-під крана?
Вода з водопроводу для поливу не підходить, якщо використовувати її відразу. У ній є хлор, який шкідливий рослинам. Щоб вода стала придатною для поливів, її треба відстоювати 1-3 дні у відкритій посудині. Хлор осяде, вода стане м’якшою, а температура – ідеальною.
Як правильно поливати діток?
Діток поливають тільки в міру висихання субстрату. Немає точного графіка поливу – квітникар повинен підходити до рослин індивідуально, стежити за стоянням ґрунту і рослин.
Дітками називають молоді розетки фіалок, отримані при розведенні, наприклад, укоріненням живця.
Діток поливають акуратно, тонкою цівкою. Швидкість висихання ґрунту залежить від температурних умов, освітлення, вологості та особливостей ґрунту. Пересаджені дітки поливають через 14 днів.
Як купати фіалку?
Листя фіалки з часом покривається пилом. Щоб змити її, раз на місяць рослину “купають”.
Порядок водної процедури для фіалки:
- Прикрийте горщик поліетиленовим пакетом, щоб вода не потрапила на ґрунт. Надалі, коли наб’єте руку, зможете обходитися без пакета.
- Відкрийте кран із теплою водою – вона має бути комфортною для шкіри. Напір зробіть слабким.
- Горщик трохи нахиліть у напрямку струменя так, щоб вода з крана падала тільки на листя і не текла вниз, до землі.
- Листя по черзі промивайте – потріть його пальцями. Промокніть паперовою серветкою. Губками і щітками не користуйтеся, вони можуть пошкодити рослину.
Врахуйте, що вода не повинна потрапляти в центр розетки. Якщо вона випадково проникне туди, просушіть її за допомогою паперової серветки. Відразу на місце фіалку не ставте, нехай вона спочатку обсохне.
Найзручніше промити фіалку у ванній і залишити її там на ніч, а вранці повернути назад – на стелаж, полицю, підвіконня або в інше місце.
Як поливати фіалки після пересадки?
Пересаджені фіалки, поливайте за 2 доби, оскільки безпосередньо перед пересадкою ґрунт у горщику добре зволожують. Далі переходять на звичайний режим зволоження.
Для поливу рекомендується використовувати тільки м’яку воду:
- охолоджену кип’ячену воду з водопроводу;
- відфільтровану водопровідну воду;
- воду з-під крана, в яку додано торф або яблучний оцет.
Яка має бути жорсткість
Фіалки вимогливі щодо параметрів води. Ця рослина, яка звикла в дикій природі до чистої води, вкрай негативно реагує на водне середовище, що тече з крана. Особливо погано на фіалки діє жорстка вода. Однак на вигляд і смак не визначиш жорсткість рідини, потрібні спеціальні дослідження.
Визначення жорсткості
Щоб зрозуміти, чи підходить вода для поливу фіалок чи ні, треба виміряти її жорсткість. Зробити це можна різними способами, але всі вони вимагають фінансових витрат.
Методики визначення жорсткості води:
- віднести на аналіз у лабораторію;
- купити спеціальні тест-смужки;
- скористатися деякими хімічними реакціями;
- купити TDS-метр.
Але, крім перерахованих вище варіантів, є простіші й дешевші методи визначення жорсткості.
Народний спосіб:
- Купіть качан червоної капусти.
- Натріть трохи на найдрібнішій тертці. Або скористайтеся іншим подрібнювачем, наприклад, блендером.
- Перемішайте і придушіть отриману масу.
- Киньте щіпку капусти у воду. Якщо вона стане синьою, значить, вода жорстка, якщо фіолетовою – м’яка.
Чим пом’якшити?
Про те, що вода жорстка, можна здогадатися за білим нальотом на внутрішніх стінках горщика і на ґрунті. Найзручніший варіант виправити ситуацію – поставити у водопровідну систему фільтр зі зворотним осмосом. В іншому випадку, доводиться пом’якшувати кожну чергову партію води, набраної для поливу. Найчастіше, для цього використовується щавлева кислота.
Як і чим пом’якшити жорстку воду:
- Розведіть в 1 л води 20 г щавлевої кислоти. Це буде концентрат, його під квітку не лийте. Для поливу розбавляйте 1 ч. л. розчину в 1 л води. Є мінус – солі щавлевої кислоти переходять у нерозчинну форму, через що потрібна додаткова фільтрація. Або треба довго чекати, поки осядуть пластівці солей.
- Крім відстоювання і додавання щавлевої кислоти, пом’якшити воду можна також за допомогою оцту (1 ч. л. на 1 л) і лимонної кислоти (5 кристалів на 1 л). Але поливати такою водою рослину можна тільки раз на місяць.
Що робити, якщо гниє або сохне фіалка
Неправильний полив може викликати як гниття, так і всихання фіалки. Якщо вчасно втрутитися і відкоригувати режим поливу, можна повністю відновити рослину. Якщо нічого не робити, квітка швидко загине.
Гниття, найчастіше, виникає через рясні та часті поливи, які фіалці не потрібні. Причому, гнити можуть як підземні, так і надземні частини рослин.
Що робити, якщо фіалка гниє:
- Ретельно огляньте квітку і обірвіть все загибле листя.
- Постарайтеся з’ясувати причину гниття. У будь-якому разі забезпечте рослину правильним поливом і сприятливим температурним режимом.
- Якщо у квітки підгнили коріння, її буде складно врятувати. При повністю згнилому корінні нічого вдіяти вже не можна, при частково гнилому ще можна спробувати реанімувати квітку:
- переукоренивши рослину;
- обламавши у живого листка черешок довжиною до 1 см і виростивши з нього нову фіалку.
- Якщо рослина згнила через грибкову хворобу, видаліть уражене листя і обробіть її спеціальним розчином для квітів.
Таблиця – хвороби, що викликають гниль фіалки та боротьба з ними:
Назва хвороби | Як боротися? |
Сіра гниль і фузаріоз |
|
Гниль коренів |
|
Засихати фіалка може з різних причин, у тому числі через перелив або недолив.
Що робити, якщо засихає фіалка:
- Обірвіть усе пошкоджене листя, щоб рослина не витрачала сили на підтримання його життєдіяльності.
- Забезпечте рослині стабільний мікроклімат. У приміщенні не повинно бути ні протягів, ні задухи.
- Поливайте квітку тільки очищеною теплою водою, періодично купайте культуру – це підвищує імунітет.
- Якщо квітка в дуже поганому стані, спробуйте реанімувати живець – зріжте його під корінь, видаліть більшу частину листя і поставте у воду, щоб рослина пустила нове коріння. Якщо пощастить, фіалка почне нове життя.
Правильний полив – обов’язкова умова здоров’я і краси кімнатних фіалок. Чим швидше ви помітите наслідки неправильного зволоження й усунете їх, тим більше шансів на відновлення нормального стану рослини.