У весняний період багато досвідчених садівників висаджують виноград саджанцями. Щоб отримати хороший урожай, необхідно знати, як це правильно зробити. У цій статті ви дізнаєтеся всі подробиці цієї процедури й оптимальні строки за місячним календарем у 2019 і 2020 роках.
Оптимальні терміни посадки в різних регіонах
Велику популярність має виноград у Підмосков’ї та центральних областях. Тут необхідно орієнтуватися на погодні умови, але загалом посадка починається з другої половини травня. Можна висаджувати рослини і наприкінці квітня-початку травня, але тоді саджанці розташовують у парнику.
Найбільш рання посадка починається на Півдні, де вже з другої половини місяця виноградарі щосили висаджують живці та саджанці.
У Сибіру і на Уралі займатися весняною посадкою винограду необхідно через 2-3 дні від стандартного терміну висадки, коли заморозки пройшли і рослині нічого не загрожує.
Терміни за місячним календарем
У нинішньому 2019 році, згідно з місячним календарем, найсприятливішим періодом для висадки саджанців обраного винограду є квітень місяць, а точніше період з 11 до 17 числа, і з 21 до 26 числа.
Квітень є найкращим місяцем для посадки, так що в ці дні варто викроїти трохи часу на садові роботи, щоб у майбутньому насолоджуватися врожайністю улюбленого сорту винограду. Здійснити це можна не завжди, але якщо в ці дні не виходить, то варто хоча б уникати садових робіт у несприятливий час, а за місячним календарем 2019 року. Такими вважаються такі періоди:
- 6, 7 і 21 у березні;
- 5 і 19 у квітні;
- 5 і 19 у травні;
- 3, 4 і 17 у червні.
У 2020 році сприятливими днями для посадки винограду будуть:
- 3-5 березня;
- 17 березня;
- 27-28 березня;
- 1-2 квітня;
- 7-8 квітня;
- 14 квітня;
- 28 квітня.
Серед несприятливих днів 2020 року:
- 14 березня;
- 22-23 березня;
- 19-22 квітня.
Плюси і мінуси весняної посадки
З основних переваг весняної посадки варто відзначити таке:
- Прийнятні температури. Навесні, тим паче у квітні, немає потреби переживати щодо серйозних заморозків, тож виключається ризик загибелі саджанця після висадки.
- Приживлюваність. Завдяки хорошим погодним умовам, саджанець прекрасно проходить період адаптації, приживається, і завдяки цьому значно підвищується його стійкість до низьких температур. Він свого роду загартовується.
- Підготовка. З’являється досить багато часу для завчасної підготовки ґрунту, який у період зими встигне добре насититися корисними речовинами. Згодом вони перейдуть до винограду, який буде краще справлятися з погодними умовами і навіть паразитами.
Поряд із плюсами весняного висаджування, існують і мінуси:
- Обробка. Перед посадкою навесні саджанця потрібен обробіток землі від шкідливих мікроорганізмів і паразитів, які прокидаються і активізуються якраз у весняний час.
- Погода. Синоптикам складно передбачити погодні умови останнім часом, тому ризик виникнення заморозків ранньою весною все-таки залишається і це необхідно враховувати.
- Вибір сорту. З вибором сортів навесні досить бідно, оскільки виноградарі намагаються продати їх восени. Доведеться саджанці закупити восени і піклуватися про них до початку весняного періоду посадки.
Вибирати час посадки слід виходячи з особистих можливостей і переваг, тоді в будь-який час у виноградаря будуть прекрасні рослини.
Вибір відповідного сорту
Багато новачків упускають момент вибору сорту, що є грубою помилкою. Важливо підбирати сорт згідно з характеристиками погоди в конкретному регіоні та особистими вподобаннями в плані не тільки смаку, а й догляду.
Для початку варто розібратися з термінами дозрівання, оскільки в різних регіонах різна температура, і не завжди кліматичні умови підходять під сорт винограду. Плід може просто не дозріти, якщо буде недостатньо тепла.
Важливими показниками вважаються морозостійкість і слабкість до різних хвороб. Вибирайте комплексно-стійкі види винограду і різні гібридні форми, які мають найбільш привабливі характеристики. Про найкращі морозостійкі сорти винограду можете дізнатися з цієї статті.
Яким має бути саджанець
Розрізняють два види саджанців: вегетативний і здерев’янілий, водночас перш ніж обирати, варто ознайомитися з основними характеристиками й особливостями кожного виду:
- Під вегетативним розуміють живець, який висаджували ранньою весною. Його часто називають зеленим, оскільки до періоду наступного зелена, коли має відбуватися висаджування, зазвичай, живець уже має кілька зелених листків.
- Здерев’янілим саджанців називають однорічний кущ винограду. Восени його викопують, після чого зберігають у прохолодному місці й обов’язково у вологому піску. Для його збереження важливо, щоб у приміщенні впродовж усього часу відсоток вологості не падав нижче 85, бо за інших умов може розвиватися пліснява та інші мікробні організми.
Відповідне місце посадки
Важливе значення для майбутнього винограду має обране місце. Бажано, щоб це була добре освітлена сонцем ділянка землі, де рослина буде отримувати максимум сонячної енергії. Також слід враховувати і такі нюанси посадки:
- Посаджені живці повинні розташовуватися на відстані 3-6 метрів від великих дерев. Це правило зумовлене тим, що дерева сильно витягають із ґрунту корисні речовини, і винограду просто не дістанеться необхідних елементів для росту. Якщо коренева система занадто розрослася, то відстань необхідно збільшити.
- Рекомендується висаджувати живці в південній і західній сторонах від будівель. Так, рослини отримуватимуть необхідне тепло навіть у нічний час доби – його віддає тепло будівель, накопичене за весь день. Живці будуть краще рости і швидше дадуть гарний урожай.
- Не завжди є місце, щоб розташувати рослину біля будівлі, і тоді слід звернути увагу на піднесені ділянки. Це може бути схил з південно-західного, західного і південного боків.
- Не розташовуйте живці в низинах, бо там найсильніше відчуваються заморозки і будь-які перепади температур – виноград може просто не витримати.
- Бажано обходити стороною місця, де до ґрунту близько розташовані ґрунтові води.
Особливості ґрунту
Ґрунт повинен бути досить родючим. Згідно зі статистикою, більша частина корисних речовин міститься у верхньому шарі ґрунту, тому верхній шар (приблизно 10-15 см) при підготовці ями не викидається. Його використовують надалі, чергуючи з добривами і готуючи тим самим відмінний ґрунт для майбутнього виноградника.
Вимоги
Необхідно враховувати всі вимоги, які допоможуть отримати хороший урожай. Про них ми поговоримо далі.
На яку глибину садити?
Думки виноградарів серйозно різняться з цього приводу. Частина вважає, що ями в 50 см цілком підходять, інші впевнені, що поглиблення повинно мати глибину не менше метра. За помірних кліматичних умов садівники воліють садити живці на глибину 70 см.
На якій відстані садити?
Відстані між живцями, якщо висаджується кілька саджанців, неодмінно повинні враховуватися садівником. Відстань залежить виключно від виду винограду. Так, слабо- і середньорослі види бажано висаджувати на відстані 1,3-1,5 м, а сильні сорти вимагають трохи іншого підходу. Для них потрібно не менше 1,8-2 м, а найбільш оптимальним буде 2,5 м, якщо така можливість є у власника ділянки.
Недостатня відстань позначатиметься на якості та зростанні винограду, оскільки живці не отримають достатнього живлення, освітлення і провітрювання. Це серйозно збільшує ризик захворювання, та й урожайність буде значно знижена. Також загущені посадки швидше старіють.
Як і чим удобрити ґрунт перед процедурою?
На більшості ділянок ґрунт не містить достатньої кількості природних корисних речовин і компонентів, а якщо вибирати невідповідне місце, то зростання винограду залишається під великим питанням. Щоб унеможливити загибель рослини, різні хвороби та підвищити імунітет, необхідно добре удобрити ділянку, де буде розташовуватися майбутній виноградник.
Фахівці рекомендують використовувати мінеральні та органічні добрива. Можна робити кілька шарів за таким типом:
- чорнозем 10-15 см;
- відро перепрілого гною;
- шар добрива на вибір (150-200 калійного, 400 гр звичайного або 200 гр подвійного суперфосфату);
- додатково може використати пару банок деревної золи;
- черговий шар чорнозему.
Підготовка посадкового матеріалу
Вибір між саджанцем або живцем залежить виключно від потреб і побажань власника ділянки, але підготувати рослини доведеться в будь-якому випадку.
Живці (чубуки)
Для початку потрібно залишити живці в спокійному стані вдома на кілька днів. Не важливо, покупні вони або ж були викопані виноградарем завчасно восени. Вони повинні трохи адаптуватися до температури.
Якщо живці вирощені і підготовлені самостійно, то потрібно перевірити їхній стан на предмет цвілі, потемніння або хворобливих плям. При виявленні цвілі їх можна промити в розчині марганцівки, в якому також проводиться знезараження протягом 30 хвилин. Це можна робити, навіть якщо живець перебуває в ідеальному стані. Після півгодини живці промивають звичайною проточною водою.
Наступним етапом йде нарізка для поновлення зрізів. У цей же момент виноградарі попутно перевіряють середину на зрізі, відзначаючи колір. Чорну і коричневу засохлу середину можна вважати мертвою. Слідкуйте за тим, щоб зрізи були і гладкими.
Після цього проводять вимочування, боронування, обробку стимулятором коренеутворення і вже тоді ставлять на пророщування.
Про те, як укоренити живець винограду, дивіться в наступному відео:
Саджанці
Із саджанцями ситуація трохи простіша. Підготовка починається за 1-2 дні, вона охоплює грамотне підрізування кореневої системи і вимочування в розчині стимулятора росту.
Іноді покупні стимулятори виноградарі замінюють розчином меду і води в пропорції 1 ст. л. на 1 л. Це забезпечить для саджанця прекрасний старт і дасть йому змогу швидко пустити коріння, а значить зміцнитися.
Способи висадки саджанців
Існує чимало способів висаджування винограду, і кожен із них має свої недоліки та переваги, на які й варто орієнтуватися під час вибору.
Класичний
При класичному способі саджанці перед посадкою добре промивають. Розрізають контейнер (якщо був у контейнері), саджанець ставлять на дно ями, і з північного боку кілочок для підв’язування, засипають рослину поверх земляної грудки, ущільнюють і поливають теплою водою. Далі яму досипають на висоту до першого листка, але це вже після поливу.
Про особливості посадки винограду навесні, дивіться в наступному відео:
На шпалері
Даний спосіб дозволяє добре організувати виноградник. Для цієї схеми необхідно заздалегідь підготувати місце, встановивши шпалери в необхідному порядку залежно від кількості саджанців. А далі відбувається посадка, як і в першому варіанті.
Дотримуйтесь відстані не менше 2 м, опори робіть з металевих труб діаметром 10 см. Для підв’язування використовується дріт діаметром 5 см – важливо щоб він був у пластиковій оболонці.
На грядках
Даний метод добре підходить для північних регіонів, оскільки забезпечує максимальне тепло і виключає підтоплення. Для початку готують траншею (розташовується в південному напрямку) завдовжки 10 м, завширшки 1 м і глибиною 30-40 см.
Після цього насипають ґрунт вище 30-35 см від землі, мульчують, утеплюють, розташовують теплопідтримувальний матеріал, садять живці на 40 см у глибину. В якості поливу використовується металева труба діаметром 30 см.
У теплиці
Посадка в теплиці відрізняється лише тим, що саджанці поливають 1 раз на тиждень і добре утеплюють. Полив бажано скорочувати в міру цвітіння і утворення плодів.
У контейнери
У північних регіонах виноград садять у контейнери. Для цього живці садять у поліетиленові мішки без дна, але їх необхідно помістити на відповідний піддон. Їх стандартний розмір 30 на 40 см. Як ґрунт використовують перегній і листяну землю, перед посадкою коріння обсипають глиною з гноєм (можна використовувати Корневин), залишають на зберігання вдома.
При появі перших бруньок пакети відправляють на ділянку, розташовану в тіні, на кілька днів, після цього переміщують у сонячну область. Коли погода стає теплою, і максимально придатною для висадки винограду, проводять закопування саджанців у землю.
Молдавська
Довга лоза скручується і зв’язується міцною мотузкою, після чого висаджується в лунку. При цьому на поверхні залишають не більше 2-3 бруньок. Догляд за рослиною такий самий, як і при класичному методі.
Загущення
При загущенні на 1 кв. м. м вирощується не менше 7 кущів. Такий метод більше підходить для теплих областей. Гілки обрізають досить коротко, садять класичним способом, вирощують кущовою формою.
Особливості посадки винограду в низинах
Низини вважаються невідповідним місцем. Для саджанців несе небезпеку належна відсутність сонячного світла, застій води і заморозки. Робити висадки в низинах можна, але для цього використовується метод А.Г. Кудрявцева, який пропонував висаджувати рослини в траншеях і добре обертати їх теплозберігаючим матеріалом (цегла, шифер, звичайні дошки).
Подальший догляд за виноградом після посадки
Після посадки винограду, за ним необхідно ретельно доглядати. Як це правильно робити ми поговоримо далі.
Полив
Після посадки має пройти не менше 10-14 днів для здійснення першого поливу. Бажано робити це ввечері і заливати під кущ 2-3 відра теплої води. Подальший полив відбувається через два тижні, а далі слід виходити з просихання субстрату.
Розпушування
Обов’язковим етапом у догляді за виноградом вважається розпушування, оскільки так субстрат пропускає повітря до кореневої системи. Розпушують землю періодично, можна виключити цей момент, якщо присипати землю навколо рослини легким шаром соломи або сіна.
Підживлення
При правильній посадці необхідності постійно удобрювати землю немає. Це потрібно тільки в тому випадку, якщо ґрунт був бідний і виноград росте досить повільно і погано в цілому. Тоді використовуються органічні та мінеральні добрива, які розводяться у воді. Зазвичай, дозування виробник вказує на пакуванні і їх слід дотримуватися.
Детальніше про те, яке підживлення підійде винограду навесні читайте в наступній статті.
Обробка від шкідників і хвороб
Обприскування винограду навесні від хвороботворних організмів необхідно проводити до розпускання бруньок. Фахівці рекомендують використовувати фунгіцидні препарати, які обробляють не тільки лозу, а й рукава, стовбур і землю біля основи. Якщо шкідників багато, то процедуру варто повторити через 10 днів.
Обрізка
Обрізка проводиться на початку і наприкінці літа. Подвійна поросль видаляється, як і верхні корінці саджанців. Важливим етапом є обрізання перших від поверхні корінців, для чого знімають верхній шар ґрунту на глибину 20 см.
Після виконаних робіт яму потрібно знову засипати. Обрізанням захоплюватися не варто, тому що справжня і повноцінна обрізка проводиться лише на 3 році росту рослини.
Підв’язка
При довгих лозах підв’язка здійснюється за рахунок довгих дерев’яних кілочків або шпалери. Також в якості основи можна використовувати металеві труби.
Зимівля
Утеплення просто необхідне молодим саджанцям. У зимовий час виноград укладають у траншею, після чого мульчують. Якщо говорити про товщину, то її варто вибирати відповідно до кліматичних умов у конкретному регіоні.
Можливі помилки при весняній посадці винограду
Навіть досвідчені виноградарі можуть припуститися помилки при висадці молодих саджанців. З найпопулярніших варто відзначити такі моменти:
- сильне заглиблення (кущ буде погано рости);
- саджанці з інших регіонів (для них не підходять місцеві кліматичні умови і вони гинуть);
- невідповідне місце (мало світла, місця, підтоплення та заморозки заважають нормальному росту рослини);
- висадки сильно і слаборослих сортів поблизу (одні заважають іншим розвиватися).
Корисні поради та рекомендації
Використовуйте перевірених постачальників або ж готуйте саджанці власними силами. Не зайвим буде заздалегідь підготувати ґрунт до посадки, щоб надалі займатися іншими етапами догляду.
Намагайтеся дотримуватися зазначених правил під час посадки, щоб не помилитися з глибиною або відстанню між рослинами, адже це критично позначається на зростанні саджанця і майбутньому врожаї.
Висаджуйте виноград у відповідний час і за правильних погодних умов, інакше про сприятливий результат можна буде забути.
Вирощування винограду – це досить складний і кропіткий процес, який вимагає ретельного вивчення та врахування потреб конкретного сорту. Однак важка праця винагороджується, коли приходить пора збирати врожай. При грамотному підході кількість і якість плодів завжди буде на висоті.