Один з найважливіших етапів будь-якого ремонту – вирівнювання (шпаклювання) стін і стель. Будівельні магазини пропонують величезну кількість найменувань оздоблювальних сумішей. Шпаклівки гіпсові і полімерні, сухі «напівфабрикатні» і готові до використання, фасадні та для внутрішнього оздоблення … В чому полягають особливості цих складів? І який з них вибрати?
Класифікація шпаклювальних сумішей
За типом сполучного вирівнюють суміші поділяються на:
- гіпсові;
- полімерні (акрилові і латексні);
- цементні.
При ремонті квартир найчастіше застосовуються гіпсові склади. Їх переваги:
- хороша легкоукладальність;
- відсутність усадки;
- простота нанесення;
- невисока вартість.
Великий і, мабуть, єдиний недолік гіпсу – нестійкість до вологи. Цим мінусом пояснюються обмеження, що накладаються на використання гіпсових оздоблень. Шпаклівки на основі цього мінералу можуть застосовуватися тільки при ремонті сухих приміщень.
Полімерні суміші не поступаються гіпсовим за основними параметрами і при цьому є вологостійкими. Але ось ціна у них зовсім не “демократична» – акрилові і латексні шпаклівки обходяться набагато дорожче, ніж гіпс.
Цементні обробки мають вологостійкість, але мають інший істотний недолік – вони дають усадку і тріщини. Однак у ванних і інших сирих і вологих кімнатах рекомендується використовувати саме їх. Виробники оздоблювальних сумішей навчилися мінімізувати ризик розтріскування розчину. Крім того, цей мінус нівелюється повторним шпаклюванням.
За призначенням шпаклівки поділяються на:
- стартові (вирівнюють);
- фінішні (декоративні);
- універсальні.
Стартові суміші призначаються для початкового вирівнювання поверхонь. В основі цих обробок може лежати гіпсове або цементне в’яжуче. Стартові шпаклівки мають підвищену міцність, хорошими адгезійними якостями і допускають нанесення товстим шаром (5-7 см). Подібні склади є в асортименті фірм Knauf (HP Старт), Ceresit (СТ 29), Vetonit (цементна TT), «Метроліт».
Фінішні суміші використовуються для заключного, фінішного, вирівнювання поверхонь під забарвлення або декоративну обробку. Вони не такі міцні, як стартові, але набагато більш еластичні. Фінішні шпаклівки мають дрібнозернисту структуру і наносяться тонким шаром – 1-5 мм. Суміші для заключної обробки випускаються фірмами Knauf (HP Фініш), Ceresit (CT 126 і СТ 127), Bostik (акрилова Finspackel F), Vetonit (цементна VH, полімерна LR +), «Метроліт».
Найширшу сферу застосування мають універсальні шпаклівки. Вони застосовуються при роботі з ГКЛ (закладення стиків і приклеювання листів) і для чистового вирівнювання стін всіх типів. Універсальні обробки швидко схоплюються і забезпечують високу адгезію з будь-якими підставами. Шпаклівки універсального призначення випускаються фірмами Knauf (Fugen і Uniflott), Ceresit (акрилова CT 95), Bostik (Quelyd), Vetonit (Siloite).
Ще одна важлива класифікація поділяє шпаклівки на:
- сухі, що продаються в коробках;
- готові до застосування, що поставляються в пластикових банках.
Сухі суміші коштують недорого і мають великий термін зберігання. Їхній головний недолік – необхідність самостійного приготування розчину. Готові шпаклівки обходяться набагато дорожче і зберігаються недовго. Їх перевага – зручність застосування.
Виробники шпаклювальних сумішей
На вітчизняному ринку представлено багато виробників сумішей, що вирівнюють. Лідируючі положення серед них займають бренди Knauf, Ceresit, Bostik, Vetonit, «Метроліт». Розглянемо основні характеристики цих продуктів.
Німецький виробник будматеріалів Knauf випускає більше 10 найменувань шпаклівок. Серед них популярні гіпсові суміші серій HP ( «Старт», «Фініш», «Мультіфініш»), Fugen і Uniflott. Продукцію «Кнауф» відрізняють чудову якість і невисока ціна. Оздобленням цієї фірми однозначно програють продукти Ceresit – при аналогічній якості вони мають більш високу вартість.
Шпаклівка Bostik відома у нас менше. Цей виробник випускає дорогі полімерні склади. Сухих сумішей в його асортименті немає.
Суміші Vetonit відрізняються високою еластичністю, з ними дуже легко працювати. Коштують вони дорожче, ніж «Кнауф» і «Церезіт».
«Метроліт» – вітчизняна марка, що належить пітерської компанії «Метробетон». Під брендом «Метроліт» випускаються сухі розчинні суміші для стартовою і заключної обробки за доступними цінами.