Відведення води від стін і фундаменту істотно збільшує їх ресурс і оберігає конструкції від передчасного руйнування. Водостоки для даху встановлюються уздовж зовнішньої лінії покрівлі таким чином, щоб максимальна кількість рідини потрапляло в жолоби. З цих елементів вода потрапляє в вертикальні труби, по яких стікає в сторону від будівлі без заподіяння йому ніякої шкоди.
Водостічні системи для житлових, громадських і виробничих будівель розробляються на етапі проектування. В процесі своєї діяльності фахівці керуються вимогами СНиП 2.04.01-85. Розрахунки ведуться на підставі затверджених методик, з використанням наступних даних.
- Середня інтенсивність дощів для даної місцевості.
- Загальна площа водозбірної поверхні з урахуванням частини примикають вертикальних стін.
- Кут нахилу даху будинку.
Результатом обчислень є кількість і перетин зливних воронок, а також діаметр водовідвідних труб і їх розміщення уздовж стіни будівлі.
При малоповерховому будівництві приватних житлових будинків покрівля зазвичай робиться з ухилом не менше ніж в 15%. Такий кут забезпечує надійне видалення дощової води і снігу з поверхні даху і напрямок її в водозбірні воронки. Існуючими нормативами встановлюється мінімальна кількість конструкцій такого роду на одиницю поверхні. Розміщення воронок здійснюється з урахуванням загального рельєфу даху.
На довгих скатах з метою зниження швидкості водного потоку по поверхні покрівлі встановлюються напрямні жолоби. Конструкція встановлюється під гострим кутом до коника таким чином, щоб ділити загальний стік води на частини. При багаторазовому зміні напрямку руху води швидкість руху знижується. Ця обставина дозволяє уникнути перехлеста потоку через край приймального жолоба.
Види водостічних систем
У будівництві застосовуються різні способи відведення атмосферних опадів поверхонь покрівлі. Водостічні системи класифікуються за такими ознаками:
- по використовуваних в процесі виробництва матеріалами: металеві, полімерні та інші;
- за конструктивними особливостями системи: зовнішня і внутрішня,
- за способом монтажу жолобів і інших елементів водостоку.
Перед власником споруджуваного або готового будинку гостро постає питання, який водостік краще вибрати для своєї будови.
Кожен з перерахованих вище видів водостічних систем має певні переваги і особливості. Ці обставини слід враховувати в процесі підбору необхідних деталей і вузлів.
Порада. На будівлях старої споруди встановлювалися виключно металеві водовідвідні системи. В процесі їх виробництва застосовується сталевий оцинкований лист товщиною 0,55 мм.
В останні роки все більшого поширення стали отримувати системи, виготовлені з полімерів. Монтаж водостоків зовнішнього типу з ПВХ при невеликій висоті будинку не становить особливої складності і може бути виконаний своїми руками без залучення фахівців. Ця обставина дозволяє істотно знизити витрати по обладнанню будівлі.
Системи водостоку внутрішнього типу значно складніші у виробництві і установці. Таке обладнання застосовується в основному на будівлях з плоскими покрівлями і великий водозбірної поверхнею. По поверхні даху в спеціальних поглибленнях монтуються приймальні воронки, які призначені для відводу атмосферних опадів. Вода з них відводиться по вертикальних трубах, розташованим всередині будівлі, в горизонтальні колектори, вмонтовані нижче рівня підлоги першого поверху.
Внутрішній водостік комплектується спеціальними приймальними воронками з пластиковими гратами для захисту від попадання всередину сміття. Вони мають вигляд усічених конусів, встановлених більш широкою основою вниз. Вертикальні труби оснащуються ревізійними лючками для чищення системи.
Склад зовнішніх водовідвідних систем
Відведення опадів з похилій поверхні покрівлі здійснюється самопливом. Вода збирається спеціальними пристосуваннями, які складаються з наступних частин.
- Похилого жолоба, встановленого вздовж обріза даху.
- Водоприймальна воронка або фітинга, що направляє потік в вертикальні зливні колектори.
- Водостічні труби з відводами в нижній частині, через які опади скидаються на поверхню землі або зливову каналізацію.
Снігозатримувачі для даху
Ціна водостічної системи і витрати на її монтаж залежать від багатьох факторів, і в тому числі, від матеріалу з якого вони виготовлені, розмірів і способу кріплення. Полівінілхлорид, який використовується для виробництва комплектуючих для таких систем, значно легше металу. Це дозволяє використовувати кронштейни меншого перетину без втрати механічної міцності пристрою.
Водовідвідні жолоби можуть мати в перерізі напівкруглу, П-образну і трапецієподібну форму. Установка водостоків на даху проводиться по нижній частині кроквяної конструкції, на чотирьохскатним або так званої «вальмовой покрівлі» по всьому периметру. Для з’єднання окремих жолобів між собою в єдину систему застосовуються спеціальні елементи і перехідники. На покрівлях особливо складної конфігурації використовуються трійники і інші конструкції.
Вертикальні труби для водостоку з ПВХ кріпляться до будівельних конструкцій за допомогою спеціальних кронштейнів. Зазвичай це роз’ємні хомути з кріпленням для швидкого монтажу в цегляні або залізобетонні стіни. Кількість точок кріплення залежить від висоти труби і розподіляється по всій її поверхні рівномірно. Зазвичай для одноповерхового будови досить трьох місць фіксації водозливу з даху: у верхній і нижній частині і посередині.
Водоприймальні воронки або фітинги встановлюються зазвичай по зовнішнім або внутрішнім кутах будівлі. Пристрій служить для стикування горизонтального каналу – жолоба з вертикальної трубою. В процесі монтажу ця деталь кріпиться до елементів будинку через спеціальний прилив з отвором. Така схема забезпечує максимальну зручність і скорочує кількість складальних одиниць.
Особливості виконання робіт з монтажу пластикової водостічної системи
Операції по встановленню обладнання для водозливу виробляються після закінчення облицювання будівлі. Робота не представляє особливої складності і не вимагає спеціального інструменту і пристосувань, а значить, може бути виконана своїми руками. Склад водостічної системи визначається заздалегідь і купується в роздрібній торгівлі або інтернет-магазинах.
Для звичайних будинків буде досить використовувати жолоби діаметром від 80 до 115 мм, вертикальні труби перетином від 50 до 70 мм. Для установки системи знадобляться наступні інструменти і обладнання:
- сходи приставні необхідної довжини;
- дриль ударна або перфоратор;
- викрутка хрестоподібним шліцом;
- молоток слюсарний масою 500-600 г.
Технологія установки водостічної системи передбачає проведення розмітки під місця установки кріплення на стіну будівлі. При цьому слід враховувати, що жолоб потрібно монтувати з деяким ухилом. Це необхідно для забезпечення самопливу опадів до водоприймального воронок. Зазвичай кут нахилу не перевищує 1-2 °. На кожні 8 погонних метрів даху встановлюється додатковий вертикальний водостік.
При виконанні робіт в точках установки кронштейнів проводиться свердління по мітках, які робляться простим олівцем через отвори. Просте і надійне кріплення водостоку здійснюється шляхом введення жолоба у відповідну частину руками без будь-якого інструменту. Така технологія відмінно себе зарекомендувала і забезпечує достатню механічну міцність з’єднання.
Специфіка пристрою металевої водостічної системи
Використання тонкого сталевого листа для виготовлення деталей такого роду обладнання цілком обгрунтовано. Технологія виробництва таких відсотків нескладна і складається в викрійці потрібної деталі за лекалом і вигинання на спеціальному верстаті. Краї деталей вальцюються для додання її додаткової міцності. Таке виробництво може бути організовано навіть в умовах невеликої майстерні.
Металеві водостоки відносно недорогі і знаходять широке застосування в будівництві. Установка таких пристроїв проводиться в тому ж порядку, що і пластикових систем. На початковому етапі здійснюється розмітка, кріплення до стіни або крокв кронштейнів. На наступній стадії проводиться установка жолобів, водоприймальних воронок і вертикальних труб.
Захист даху будинку від снігу
Специфіка робіт в основному складається в способі установці жолобів на кронштейни. Вони можуть з’єднуватися спеціальними зажимами або самонарезающими шурупами. І той і інший спосіб має приблизно однакову надійність і міцність стику. Як показує практика, такі системи за умови правильного монтажу досить довговічні і можуть експлуатуватися протягом тривалого часу.
Оцинковані водостоки мають порівняно невелику вагу при достатньої механічної міцності. З’єднання окремих елементів між собою виконуються найбільш простим способом: посадкою з натягом. Відповідна частина однієї деталі вводиться в приймальню і фіксується в ній за рахунок тертя. Сучасне обладнання навіть в умовах дрібносерійного виробництва здатне забезпечити достатню точність сполучених елементів.
Самостійне виготовлення та встановлення водостічних систем
Знизити витрати на будівництво можна кількома способами: відмовою від послуг професійних будівельників і закупівлею недорогих комплектуючих. Самостійна установка і ремонт водостоків дозволить заощадити до половини коштів сімейного бюджету, відпущених на ці цілі. Інша стаття зменшення витрат – виготовлення деталей системи своїми руками.
Як зробити водостік з підручних матеріалів: питання для багатьох домовласників далеко не пусте. Матеріалом для виготовлення жолобів може послужити полімерна труба діаметром в 100 мм. Такі комплектуючі використовуються для внутрішніх каналізаційних мереж. Труба розрізається уздовж на дві частини і стає заготівлею жолоба водостоку.
З одного боку на елемент встановлюється заглушка, що перешкоджає току води. Інший край може бути використаний для з’єднання декількох жолобів в єдине ціле або для стикування з вертикальної трубою водостоку. Як воронки водоприймального може бути використано пластикове коліно або трійник з заглушкою. Така система водостоку досить довговічна і має високу стійкість до зовнішніх впливів.
Кріплення для жолобів у вигляді хомутів виготовляється з пластикових обрізків труб. До будівельних конструкцій вони монтуються за допомогою болта достатньої довжини або обрізка шпильки ввернутой в стіну. Такі водостічні системи кустарного виготовлення набули великого поширення у власників будинків з відносно невисокими доходами.
Процес виготовлення і монтажу пластикових або металевих комплектів зовнішнього типу описаний досить докладно в інструкціях виробників. Перегляд відео дозволить отримати найбільш повне і, що важливо, наочне уявлення про технологічний процес. З урахуванням того факту, що для роботи не буде потрібно спеціальний інструмент і пристосування, всі роботи можна виконати самостійно без залучення фахівців.
Сучасні пластикові водостоки відрізняються високою міцністю, стійкістю до зовнішніх впливів і мають непоганий вигляд. Декоративні якості жолобів і інших деталей зберігаються протягом тривалого часу. Застосування водостічних систем з полівінілхлориду виправдано ще й з тієї причини, що співвідношення їх вартості та споживчих характеристик знаходиться на оптимальному рівні.