Утеплення перекриттів приватного будинку

Проживання в своєму котеджі може бути затьмарене низькою температурою всередині приміщення в холодну пору року і великими витратами на опалення будівлі. Щоб цього уникнути, виконують утеплення перекриття приватного будинку. За допомогою традиційних і нових матеріалів виконують стельове, горищне або міжповерхове утеплення.

Утеплення перекриттів приватного будинку
Процес утеплення перекриття в каркасному будинку з допомогою мінеральної вати

Коли утеплюють стелю

За законами фізики, тепле повітря завжди піднімається нагору. Якщо горищне приміщення не опалюється, тепло з нижнього поверху крізь нього виходить назовні. Тепловтрати можуть становити до 40%. Тепле повітря виходить через маленькі тріщини в бетоні, пори в дерев’яних стелях. Правильно виконана теплоізоляція запобіжить промерзання, дозволить знизити витрати на опалення.

У всіх приватних будинках з холодним стелею рекомендується проводити термоізоляцію перекриття. Такі роботи можна виконати на етапі будівництва або в уже зведеному будинку. У другому випадку утеплення проводять, якщо покриття були зроблені давно і з плином часу втратили свої теплоізоляційні властивості.

Матеріали для утеплення

Для термоізоляції використовують чотири групи утеплювачів:

  1. Насипні. У цю групу включені: ековата, тирса, керамзит.
    Утеплення перекриттів приватного будинку
  2. Рулонні. Представлені мінеральною ватою або утеплювачем типу Isover.
  3. Напилювані. До цієї групи належить пеноизол.
  4. Плитні. Листи пінопласту або ущільненої мінеральної вати.
    Утеплення перекриттів приватного будинку

Крім безпосередньої функції теплоізоляції, вони мають звукоізоляційні властивості. Влітку захищають будинок від високої температури навколишнього повітря. Серед основних властивостей теплоізоляційних коштів, які важливі для утеплення стелі, виділяють:

  1. Теплопровідність. Буде краще, якщо цей параметр буде менше.
  2. Вологостійкість. Для будь-якої конструкції важливо високий опір впливу вологи.
  3. Горючість. Теплоізолятор укладають на дерев’яні балки, тому горючі утеплювачі використовувати не можна.
    Утеплення перекриттів приватного будинку
    Процес укладання утеплювача на дерев’яні стельові балки

  4. Термін експлуатації. Властивість дозволить використовувати утеплювач протягом довгого часу без заміни.
  5. Екологічність. Чистота, відсутність шкідливих домішок.

Перед остаточним вибором теплоізоляційного кошти важливо також проаналізувати:

  1. Кліматичні умови. Чим холодніше взимку на вулиці, тим товщі повинен бути шар утеплювача.
  2. Бюджет. Досить часто вибір залежить тільки від наявності грошей.
  3. Додаткові роботи. Що потрібно ще зробити, щоб утеплити перекриття.
Утеплення перекриттів приватного будинку
Закладка мінвати в балки перед обшивкою стелі вагонкою

Можливо, це заміна елементів конструкції, оздоблювальних матеріалів, нанесення додаткового шару гідроізоляції або обробка вогнетривкими препаратами.

Тирса

Для термоізоляції перекриття можна використовувати тирсу. Позначається його низька ціна, доступність, низька собівартість робіт. Основний недолік тирси – горючість, низька вологостійкість. Це призводить до легкого займання, гниття, появи грибка. Тому перед укладанням тирса обробляються.

Утеплення перекриттів приватного будинку
Процес засипання тирси в порожнині між балками під листи статевого покриття

Щоб зменшити вміст вологи, запобігти появі цвілі, тирса висушують в спецкамері протягом року. Пізніше їх обробляють антисептичними речовинами, фунгіцидами.

Зменшити ризик заселення гризунами допоможе гашене вапно. Для зниження горючості їх змішують з антипіренами.

Теплоізоляцію з використанням тирси проводять двома способами. Тирса просто засипають на підготовлену поверхню.

Утеплення перекриттів приватного будинку

Такий спосіб не затребуваний. Оскільки досить швидко починається усадка матеріалу, що вимагає регулярного поповнення. Для другого способу тирсу змішують з цементним розчином.

Пінопласт

Плитний дихаючий матеріал, має низьку ціну, не накопичує вологу, не гниє. На пінопласт не росте цвіль, грибки, мікроорганізми. Він має високу теплопровідність, стійкістю до високих температур, хорошою звукоізоляцією. Добре проводить вологу. Легка вага дозволяє укладати його на тонких перекриттях. довговічний.

Утеплення перекриттів приватного будинку
Монтаж листів пінопласту до стелі

Основні недоліки:

  1. Горючість. Це основний недолік матеріалу. Його не було монтують там, де є вільний доступ повітря. При застосуванні для перекриттів обов’язково обробляють штукатуркою або вогнетривкими препаратами.
  2. Гризуни. Миші дуже люблять робити свої гнізда в пінопласт.

Щоб виключити проникнення гризунів, використовують металеву дрібнопористий сітку.

Керамзит

Насипний матеріал – другий за популярністю утеплювач. Він має високі теплоізоляційні властивості, завжди є у продажу, його легко укласти самостійно.

Недорого коштує. Недоліки керамзиту:

  1. Вага. Шар керамзиту в 20 см має значний вагою. Його використовують на бетонних перекриттях. На тонких перекриттях з дерева його застосування не рекомендовано.
  2. Вологостійкість. Керамзит НЕ вологостійкий. В якості першого шару теплоізоляції виступає пароізоляція дерев’яних конструкцій.
  3. Теплоізоляція. У районах з помірним кліматом укладається шар товщиною 20 мм, з холодним – 50.
    Утеплення перекриттів приватного будинку
    Креслення з розмірами пристрою утепленого перекриття в будинку

Для укладання змішують великі і дрібні частинки. Таке поєднання дозволить заповнити порожній простір. Для захисту від вологи заливають цементний розчин. Його товщина повинна бути не більше 20 мм.

Мінеральна вата

Випускається у вигляді рулону, розкочується по поверхні, обрізається. Матеріал коштує недорого, має гарну теплоізоляцією, швидко укладається. Серед її недоліків відзначають:

  1. Усадка. Вата вмощується на 15-20%.
  2. Вологостійкість. Вата має низьку вологостійкість, швидко вбирає воду. Тому при її монтажі, укладають спочатку гідроізоляцію.
    Утеплення перекриттів приватного будинку
  3. Непроникність теплового бар’єру. Це властивість залежить від повітря, який міститься між волокнами вати.

Тепловий бар’єр зменшується при стисненні вати, тому на неї не можна наступати, відразу після укладання роблять статевий настил.

Пінзеля і пінополіуретан

Утеплювачі цього виду заливаються або напилюється. Цей матеріал неможливо укласти самостійно, тому що для його нанесення потрібне спеціальне обладнання, захисні костюми, професійні навички.

Утеплення перекриттів приватного будинку

Пінні засоби заповнюють собою всі найменші щілини, тріщини. Вони не приваблюють комах, не горять, безпечні для людини. У речовині міститься велика кількість повітряних бульбашок, що сприяють утепленню приватного будинку.
недоліки:

  1. Висока ціна.
  2. Крихкість. Матеріал не відновлює початкову форму після пошкодження.
  3. Усадка. Пінзеля має незначну усадку.

Після повного застигання необхідно заповнити осів матеріал.

Технології утеплення

Залежно від структури і архітектурного рішення будинку утеплюють стелю, горище або міжповерхові перекриття.

Стельове перекриття

Цей вид теплоізоляції включає три основних дії: підготовку, внутрішні роботи та роботи на горищі. Підготовчий етап починається з очищення поверхні від сміття, бруду, зайвих предметів. Для утеплення мінеральною ватою, пінопластом, тирсою готують несучі балки 50 х 100 см в перетині. Перед укладанням їх необхідно перевірити.

Утеплення перекриттів приватного будинку
Схема з назвами елементів утеплення мансардного перекриття в котеджі

Пошкоджені ділянки видаляють або замінюють. Цвіль, грибок усувають за допомогою шліфувальної машинки або звичайною наждачним папером. Обов’язкова обробка балок засобами вогне-, біозахисту.
Наступний крок – установка інженерних комунікацій.

Зазвичай це вентиляційні труби, пічна труба і електричні дроти. Для вентиляції краще використовувати труби з пластика або тонкого металу, утеплити їх поліетиленом. Це значно зменшить рівень шуму.

Утеплення перекриттів приватного будинку
Процес закладки електропроводки в перекриття перед утепленням

Для електричних проводів рекомендується застосовувати канали з пластика або металу. У разі короткого замикання вони зупинять загоряння і перешкодять розповсюдитися вогню.

Димова труба не вимагає спеціальної підготовки. Виняток становить місце її входу до стелі. Його краще захистити негорючими матеріалами. Можна зробити жерстяної короб, всередину якого засипати керамзит. Так буде виключено зіткнення гарячої труби і дерев’яних перекриттів.

Утеплення перекриттів приватного будинку
Прокладка і утеплення димової труби в дерев’яній будові

Потім приступають до підготовки стелі для захисту його від пара. Цей крок важливий при термоутепленіі мінеральною ватою, тирсою, пензлем, керамзитом. Пароізолірующую мембрана розкочується і кріпиться знизу балок за допомогою будівельного степлера так, щоб вона трохи провисала і не порвалася в холодну пору.

Місця з’єднання плівки скріплюються скотчем. Поверх пароізоляції кріплять бруски з внутрішньої сторони стелі. Їх також треба не забути обробити антисептиком і засобом вогнезахисту. Останній штрих – підшивка фанери або іншого будматеріалу, з якого буде зроблена стеля.

Простір, утворене балками між новим покриттям і пароізоляцією забезпечує вентиляцію.
Далі роботи виконуються на горищі. Пінопласт, мінеральна вата підрізають під розмір лагов конструкції.

Утеплення перекриттів приватного будинку

Будь-який матеріал укладається рівномірно, так, щоб не було ніяких щілин, дір. Якщо вони все-таки з’явилися, їх закладають монтажною піною. При використанні пеноизола для стельового перекриття, важливо перевірити рівномірність його розподілу після підсихання.

Додаткова ізоляція використовується при утепленні тирсою і мінеральною ватою.
Останній крок – обробка поверхні. До балок перекриття кріплять бруски, на них укладається оздоблювальний матеріал. Самі підлоги роблять з ламінату, паркету, лінолеуму.

Горищне перекриття

Утеплення горищного перекриття краще не починати до того, як буде вирішено питання, яким буде горищне приміщення. У приватному будинку це може бути звичайний неопалювальний горище, де повинна підтримувати температура близько 8 ° С. Або опалювальні, придатні для проживання облаштовані мансарди.

Утеплення перекриттів приватного будинку
Детальна схема утеплення горищного перекриття

Процес утеплення горища включає підготовку, укладання теплоізоляції зовні і всередині, теплоізоляцію фронтонів, обробку. Для горищних перекриттів не підходять насипні кошти.

Утеплення проводиться плитними або рулонними матеріалами. При використанні залізобетонних плит перекриття утеплюють зазвичай зовнішню і внутрішню частину даху.

Спочатку прибирають старий настил і перевіряють кроквяну систему. Якщо потрібно, змінюють деталі, проводять ремонт. Якщо лаги тонше термоізолятора, проводиться їх нарощування брусками відповідного розміру. Всі дерев’яні елементи обробляються антисептиком і вогнезахисним препаратом.

Утеплення перекриттів приватного будинку

На бруски степлером кріпиться пароізоляційна мембрана так, щоб гладка поверхня була з боку теплоізоляції. Розстеляється або укладається сам матеріал, що утеплює. Поверх термоізолятора розстеляється ще один шар пароізоляційного матеріалу. Всі шви закриваються скотчем. Утеплення горищного перекриття завершується роботами з виготовлення дерев’яної обрешітки для кріплення оздоблювальних матеріалів.

Дивіться у відео процес утеплення горищного перекриття мінеральною ватою.

Міжповерхове перекриття

Утеплення міжповерхових перекриттів починається з перевірки рівня підлоги. Якщо відзначені перепади, краще усунути їх за допомогою цементно-піщаної стяжки. Готуються балки, усуваються всі сліди цвілі, проводиться обробка антисептиком і вогнетривкими засобами. Простір між балками і конструкцією заповнюється піною, залишки зрізаються. До балках кріпиться гідроізоляція або пароізоляційна мембрана.

Утеплення перекриттів приватного будинку
Змонтована пароізоляційна мембрана перед утепленням міжповерхового перекриття

Вони обертаються плівкою так, щоб краї залишилися відкритими. Це дозволить краще їх просушити. Спадщини етапі укладається утеплювач. Для міжповерхових перекриттів радять використовувати пінопласт або мінеральну вату. Поверх утеплювального матеріалу монтуються гідроізоляція і в кінці виконуються оздоблювальні роботи.

Висновок

Утеплити перекриття в приватному будинку своїми руками при наявності певних навичок і умінь не є непідйомним завданням. Теплоізоляція допоможе зробити будинок теплим, приємним для проживання, а також заощадити на його обігріві і виконанні ремонтних робіт.