Крес-салат: опис, сорти, посадка, догляд, збір і зберігання

Крес-салат – це овочева рослина, яка з кожним роком набуває дедалі більшої популярності через свій пікантний присмак, зумовлений вмістом гірчичної олії. Поряд із гастрономічною цінністю, невибагливість у догляді крес-салату – вагомий аргумент на користь вирощування рослини на своєму городі або підвіконні.

Крес-салат

Опис

Цей прибулець із Близького Сходу, відомий також як посівний клоповник, є трав'янистою однорічною рослиною сімейства капустяних. Для нього характерне розташування безлічі зелених листочків на найтоншому, тендітному стеблі.У сільському господарстві рослина характеризується невибагливістю, холодостійкістю та коротким вегетаційним періодом відносно інших культур.Сукупність усіх цих факторів призвела до того, що крес-салат вирощують по всьому світу, за винятком регіонів з екстремальним кліматом, де навіть така невибаглива рослина не може повноцінно рости та розвиватися. А в Африці крес-салат вирощують не тільки для використання в кулінарії, а й для медичних і косметологічних цілей.

Види і найкращі сорти

Розрізняють такі види рослини:

  • Кучерявий. Може похвалитися переважно ранньостиглими і середньостиглими сортами. Примітна особливість виду – порізане листя.
  • Суцільнолистий. Вид із найширшим спектром швидкості настання стиглості: у ньому зустрічаються як скоростиглі, так і пізньостиглі сорти рослини. Примітний великим листям з цілісними краями і ранніми сходами.
  • Посівний. Цей вид крес-салату – рекордсмен за швидкістю дозрівання. Візуально є золотою серединою між суцільнолистим і кучерявим. Особливістю виду є делікатний післясмак листочків.

Створено безліч прекрасних сортів крес-салату, що відрізняються характеристиками і властивостями та підходять для тих чи інших ситуацій. Найпоширеніші з них:

  • Ажур. Належить до кучерявого виду крес-салату. Володіє особливо розрізаним листям (у зв'язку з яким і отримав свою назву) в розетках до 17 сантиметрів. Належить до категорії середньоранніх (через 3 тижні вже можна збирати врожай). Добре себе почуває, як на дачній ділянці, так і на підвіконні у квартирі.
  • Акорд. Досить пізньостиглий сорт посівного клоповника, який зможе порадувати першим урожаєм тільки через місяць. Відрізняється ніжною і соковитою тканиною довгочерешкових і зубчастих листочків.
  • Дукат. Володіє великими, ніжними листочками, з гострим гірчичним смаком. Належить до ультрашвидкостиглої категорії і дозволяє зібрати врожай вже через 18-20 днів.
  • Забава. Листя крес-салату цього сорту має ніжний, але виражений післясмак, що нагадує хрін. Підходить і для фермерських угідь, і для вирощування в домашніх умовах. Урожай можна збирати, в середньому, через 1 місяць.
  • Мереживо. Один із найпривабливіших представників сімейства капустяних. Має трохи підняту розетку, що досягає в діаметрі 12-13 сантиметрів, з великою кількістю мереживного, зеленого листя і красивими рожевими квітами. Ще одна перевага – ранньостиглість: перший урожай готовий до вживання через 20 днів після сходів.
  • Курлед. Один із найбільш ранніх і високоврожайних сортів: через 15-17 днів можна пожинати плоди. Краще за інших підходить для вирощування в домашніх і тепличних умовах.
  • Пікант. Цей сорт росте і розвивається досить швидко: технічна стиглість настає через 2-2,5 тижні. Однак у всій красі гострий, гірчичний смак розкриється через місяць. Володіє прекрасною врожайністю (близько 2 кілограмів з 1 квадратного метра угідь), тож є прекрасним вибором для фермерського вирощування.
  • Флагман. За найменшої, з усіх наведених сортів, врожайності, саме у Флагмана найшвидший термін дозрівання. Ласувати пагонами можна лише через 12-15 днів.
  • Холодок. Цей сорт належить до групи ранньостиглих, що дає змогу збирати врожай через 20-25 днів з моменту масових сходів. Відрізняється порівняно розлогою і невеликою (13 см завдовжки і 15 см у діаметрі) розеткою, рясно вкритою зеленими, розсіченими листочками. Характеризується також відсутністю антоціанового забарвлення і молочно-білими квіточками. Однаково добре росте як на підвіконні, так і на городі.

Підготовка ґрунту

Правильно підібране місце для вирощування крес-салату і якісно проведені роботи з підготовки ґрунту – запорука інтенсивного росту і багатого врожаю рослини.

Вибір місця

Спекотне, яскраве сонце, що практично цілий день заливає променями все навколо – не друг крес-салату, адже рослина віддає перевагу розсіяній тіні. Тому добре буде рости на затемненій ділянці або в місці, де сонце буває тільки вранці або ввечері.Через відсутність альтернатив, можна висаджувати рослину і на добре освітленій ділянці, наприклад, з південного боку. Однак у даному випадку опівдні необхідно буде забезпечити штучну тінь.Що стосовно вибору ґрунту – тут все впирається в можливості садівника. Крес-салат однаково комфортно почувається на практично будь-якому ґрунті, і навіть у піску росте напрочуд добре. Але на нейтральній або слабокислій землі цей представник капустяних розкриє себе у всій красі.РозсадаНа особливу увагу заслуговують попередники крес-салату на обраній ділянці. Особливо добре приживеться рослина, будучи посадженою після зростання однієї з наступних культур:

  • картоплі;
  • ріпчастої цибулі;
  • буряка.

А ось від висадки на ділянках, де раніше росли інші представники капустяного сімейства, краще відмовитися.

Підготовчі роботи

Безпосередня підготовка землі на обраному місці не складе великих труднощів, і з нею впорається навіть початківець-садівник. Роботи починаються восени: це ідеальний момент для глибокого перекопування, позбавлення від бур'янів і удобрення землі. Щоб приготувати найправильнішу і найкориснішу для крес-салату підгодівлю, з розрахунку на 1 квадратний метр угідь потрібно взяти такі інгредієнти:

  • перегній – 5 кілограмів;
  • суперфосфат – 20 грамів;
  • хлористий кальцій – 15 грам.

Настання весни – привід добре розпушити обрану ділянку. Якщо ґрунт там – важкий і щільний, то настійно рекомендується повторно його перекопати. Безпосередньо до посіву ґрунт слід присмачити сірчанокислим амонієм і перепрілим компостом.

Посадка

Головне правило при посадці крес-салату – правильно вибрати час і дотримуватися техніки.

Вибір часу

Висаджувати посівний клоповник можна як навесні (квітень-травень), так і восени (жовтень). Точних дат передбачити неможливо: терміни посадки безпосередньо залежать від специфіки клімату в регіоні. Орієнтуватися можна, спираючись на такі критерії:

  • принаймні 4-5 сантиметрів ґрунту в глибину – не промерзлі;
  • середня температура за добу коливається в межах від 6 до 8 градусів тепла.

Техніка посіву

Насіння крес-салату сіють відразу в ґрунт, без будь-якої попередньої підготовки. Найкраще проводити посадку в ряд або стрічковим методом. При невеликих габаритах обраної ділянки рослини можна висівати як проміжну культуру (ця порада актуальна і для висаджування в теплиці). При тісному висіванні насіння існує шанс зіткнутися з рясним килимом рослинності в майбутньому, за яким буде досить важко доглядати. До того ж щільна посадка нерідко супроводжується меншими розмірами листочків і підвищеною вразливістю крес-салату до розвитку хвороб і появи паразитів. Виходячи з цього, висівати насіння необхідно, дотримуючись дистанції в 10-20 сантиметрів – між рядами. На 1 квадратний метр площі витрачається приблизно 0,6-0,8 г насіння.Толерантна рослина може пережити і більш компактну висадку. Однак у цьому випадку від садівника знадобиться періодичне проріджування в міру зростання і розвитку стебел.Навесні насіння поміщається в землю на порівняно малу глибину – близько 1 сантиметра, в осінній сезон цей показник може становити близько 1,5-2 сантиметрів, залежно від середньої зимової температури. По завершенню посіву накрити насіння тонким шаром ґрунту і трохи ущільнити.Достатня кількість вологи і тепла забезпечать швидку появу перших сходів. Уже на п'ятий день після посіву можна виявити перші паростки.Як вирощувати крес-салат у теплиці ранньою весною до висаджування основної культури і як за ним доглядати в умовах клімату середньої смуги можна подивитися у відео:

У домашніх умовах

Відсутність городу й угідь – не привід відмовлятися від вирощування крес-салату. Багато ентузіастів вирощують її у квартирі на підвіконні. І це не дивно, адже повторити їхній досвід – простіше простого:

  1. Дно обраної ємності (в якості якої можуть послужити горщик, лоток, контейнер, ящик або навіть велика тарілка) покрити невеликим (близько 3 сантиметрів) шаром вати або субстрату. В якості останнього можна скористатися кокосовим волокном, вермикулітом, губкою, тирсою, піском або готовою покупною сумішшю для розсади.
  2. Городній ґрунт, особливо з неперевірених джерел, краще не використовувати. У ній можуть бути яйця паразитів, що вражають капустяні культури.
  3. Розкласти насіння на поверхні імпровізованої мініатюрної ділянки, злегка присипавши поживною сумішшю.
  4. Зволожити засіяний ґрунт за допомогою пульверизатора (краще взяти дрібнодисперсний, тобто, з краплями найменшого розміру), накрити плівкою і залишити в темному місці до появи перших сходів.

     

  5. При прокльовуванні перших паростків плівку необхідно зняти, а ємність із розсадою перемістити в добре освітлене місце, наприклад, на балкон, адже протягом кількох днів має підтримуватися температура близько 7 градусів тепла.
  6. Як тільки у сіянців з'являться перші листочки, їм знадобиться тепліший клімат, тому контейнер можна перенести в приміщення з температурою не більше 15 градусів тепла.
  7. Щодня розсаду необхідно повертати на 180º, щоб перші рослини рівномірно висвітлювалися. Незважаючи на те, що крес-салат любить тінь, сонячного світла, особливо спочатку, він також потребує. Але, спеціально влаштовувати будь-яке додаткове підсвічування для рослини не потрібно.
  8. Як тільки клоповник досягне у висоту хоча б 8 сантиметрів, його сміливо можна зрізати ножицями, – така рослина вже придатна для вживання в їжу.

Як вирощувати крес-салат у домашніх умовах на підвіконні із застосуванням підручних засобів можна подивитися у відео-ролику:

Догляд

Правильний догляд необхідний не тільки для гарного росту крес-салату, а й для профілактики хвороб у рослини.

Полив

За повної відсутності опадів, посівну клоповник слід поливати щодня, особливо це стосується літнього сезону. У дощові дні в поливі немає необхідності. За похмурої погоди і помірної температури достатньо буде 2-3 разів на тиждень. Після поливу необхідно акуратно розпушувати ґрунт і прибирати бур'яни при першому виявленні.

Підживлення

Вносити добриво після посадки не потрібно, оскільки вегетаційний період крес-салату малий, і нітрати, що є в підгодівлі, просто не встигнуть переробитися.Якщо ж без підгодівлі після посіву клоповника не обійтися, то застосовувати слід виключно концентрації.

Можливі проблеми

Навіть при дотриманні всіх правил вирощування крес-салату, іноді рослини можуть дивуватися непроханими гостями і захворюваннями.

Шкідники

Посівний клоповник вражають тільки два види паразитів:

  • Хрестоцвітна блішка. Крихітні чорні жучки здатні в найкоротші терміни зробити з листя решето, проте боротися з ними досить просто. У спекотну погоду рослину необхідно запилити тютюновим пилом. Крім того, крес-салат обробити крижаною водою: рослині це не завдасть шкоди, а ось комахи, які бояться низьких температур, зникнуть.Хімічні препарати, ефект від яких націлений на тривалу боротьбу зі шкідниками, використовувати небезпечно через малий вегетаційний період крес-салату.

     

  • Попелиця. Ці дрібні комахи висмоктують соки клоповника, що призводить до деформації зеленого листя і в'янення рослини. У боротьбі з ними допоможе мильно-содовий розчин. Щоб його приготувати, потрібно в 10 літрах води розчинити 50 грамів мила і 75 грамів кальцинованої соди (можна замінити на 200 грамів харчової).

Крес-салат

Хвороби

Захворювань, що вражають крес-салат, більше ніж шкідників:

  • Сіра гниль. Проявляється бурими плямами спочатку на нижніх, а потім і на верхніх листках. На пошкодженій тканині стебел, листя і суцвіть з'являється сірий або бурий пухнастий наліт. Уражені суцвіття з часом гинуть. Розвитку хвороби сприяє як висока вологість повітря, так і занадто щільна посадка. Безпечному лікуванню не піддається, тому заражені рослини піддаються знищенню.
  • Плямистість листя. Проявляється появою округлих або незграбних плям різного забарвлення. У деяких випадках вони обмежені темно-червоним обідком або світло-бурою облямівкою. Захворювання поширюється вітром і механічним способом у період вегетації. Зберігається в ґрунті на уражених рослинних рештках. У боротьбі допомагають збір і знищення залишків, своєчасна боротьба з бур'янами та обприскування насінників бордоською рідиною або хлорокисом міді в концентрації 1%.
  • Борошниста роса. Супроводжується білим нальотом на черешках, листках, суцвіттях і стеблах. Розвивається, як правило, в загущених посівах. Збудник може також зберігатися в ґрунті на рослинних рештках. Регулярне проріджування рослини, відсутність бур'янів і обробка посадки 1%-вою суспензією сірки допоможуть як у профілактиці, так і в боротьбі з напастю.
  • Несправжня борошниста роса. За цієї хвороби на крес-салаті помітні жовті плями неправильної форми, обмежені жилками (особливо на верхньому боці листя). Поступово збільшуються і зливаються, а хворі рослинні тканини буріють і відмирають. З нижнього боку листка з'являється білий або сірий борошнистий наліт. У молодих клоповників може уражатися і гинути будь-який орган. У боротьбі допоможуть обрізка і спалювання хворого листя, а також обприскування насінників 1%-вою бордоською рідиною.

     

  • Чорна ніжка. Хвороба вражає кореневу шийку рослин, з часом призводить до загнивання коренів. На стеблі розвивається перетяжка, і воно викривляється. Підвищена вологість – головний фактор ризику. Своєчасне проріджування крес-салату, якісне розпушування ґрунту – найкраща профілактика. А при розвитку хвороби уражені рослини слід обробляти бордоською рідиною або хлорокисом міді в концентрації 1%.

Збір і зберігання

Деякі сорти крес-салату здатні повністю дозріти за 2-2,5 тижні від появи перших сходів. Визначити зрілість рослини можна за широкими листочками яскраво-зеленого забарвлення, які під час розчавлювання інтенсивно виділяють приємний пряний, трохи гірчичний, аромат. Пожинати перші плоди можна, коли висота рослин досягне близько 15 сантиметрів. Урожай збирається за допомогою зрізу 10 сантиметрів пагона зверху.Зберігати зібрані рослини слід виключно в холодильнику: вони досить швидко стають непридатними та втрачають свіжість і користь. Щоб крес-салат якомога довше пролежав, зберігаючи всі вітаміни та корисні речовини, краще його помістити в місткість із холодною водою, і тільки після цього – в холодильник.Щоб зібрати насіння для майбутньої посадки, з ґрунту необхідно вийняти найбільші, добре розвинені розетки. Як тільки воно починає набувати бурого відтінку, його слід прибрати в сухе приміщення, підвісивши корінцями догори. Щоб зберегти все насіння, під рослину слід розстелити папір, тканину, харчову плівку тощо. д., на яку з рослини буде висипатися насіння. Повністю дозріле і висохле насіння висипати в мішечок з натуральної тканини і зберігати в прохолодному, сухому місці до наступної висадки.Виростити крес-салат не складе великих труднощів. Єдині 2 умови, які необхідно забезпечити садівникові для отримання врожаю, – півтінь і періодичний полив. А при якісній підготовці ґрунту та інших процедурах з догляду можна не тільки забезпечити себе соковитими пагонами на довгий час, а й запастися насінням для майбутньої висадки або продажу.