Будівництво монолітного фундаменту

Монолітний фундамент є, напевно, найпоширенішим підставою при будівництві будівель. Обумовлено це тим, що характеристики суцільного виробу по визначенню краще, ніж, якщо виготовляється збірна конструкція. Крім того, для виготовлення монолітного фундаменту використовується найдешевший матеріал в будівництві, а саме бетон.

Будівництво монолітного фундаменту
Приклад готового монолітного фундаменту з бетону

Ще однією перевагою такого типу фундаменту є те, що його можна застосовувати при будівництві як невеликих споруд, так і висотних будівель. Єдиною відмінністю в виготовленні підстав для таких різних за габаритами будівель буде використання бетону різних марок і кількість закладеної арматури. А ось технологія виконання практично одна і та ж.

Якими бувають монолітні фундаменти

Головна відмінність таких підстав в способі їх виготовлення. Вони можуть виконуватися як з використанням арматури, так і без неї. Матеріал арматури може бути класичним металом, а можна звернутися до сучасних технологій і використовувати інноваційний склопластик. Цей матеріал володіє більш високими характеристиками міцності, крім того, він більш зручний в монтажі, а при його використанні залишається набагато менше відходів.

Будівництво монолітного фундаменту
Процес виготовлення монолітного фундаменту

Ще одна відмінність виконання монолітних основ в тому, що нерідко в процесі приготування бетону в нього додають неабияку кількість каменів, а це суттєво здешевлює сам фундамент. Якщо процентне співвідношення добавки було розраховано правильно, то на якості виготовленого підстави такий підхід ніяк не позначається.

Крім того, існують два основних види виконання фундаменту: монолітний стовпчастий, стрічковий фундамент і плита.

Ці різновиди, в свою чергу, можуть об’єднуватися або поділятися на свої типи.

Монолітний стовпчастий фундамент

Монолітні стовпи дуже часто використовуються для будівництва дерев’яних дачних будівель з каркасів або щитів. Для невеликих будівель, як правило, встановлюють опори по кутах, в деяких випадках додають посередині стіни або в місцях, що зазнають підвищене навантаження.

Будівництво монолітного фундаменту
заливка стовпчиків монолітно-стовпчастого фундаменту

Будинки на стовпчастих фундаменті відмінно себе почувають на заболочених, торф’яних, піщаних і інших складних грунтах.

Нерідко такі фундаменти використовують у випадках, коли ризик затоплення дуже високий.

Головний плюс такого виду монолітного фундаменту його невисока ціна.

Виконання стовпів

Мабуть, найскладніший етап – це виготовлення опор. Для полегшення роботи краще скористатися спеціальним буром, хоча цілком можливо виконати цю роботу вручну. Правда, часу на це піде досить багато.

Ями під опори виконуються з розширенням внизу, для отримання хорошої стійкості кожного стовпа окремо і всієї конструкції в цілому.

  1. Діаметр свердловини роблять, як правило, 24 см, при цьому глибина отвору повинна бути на 20-25 см нижче, ніж промерзає шар грунту. На дно кожного отвори засипають подушку з крупного піску або дрібного щебеню, а вузьку частину свердловини гідроізолюють руберойдом.
    Будівництво монолітного фундаменту
    Схема пристрою монолітно-стовпчастого фундаменту

  2. У свердловину строго вертикально вставляється азбестоцементна або металева труба, яку фіксують за допомогою грунту. Це буде незнімна опалубка для виготовлення монолітного стовпа. В отвір заливають бетонний розчин приблизно на третину, після чого трубу трохи піднімають, даючи цементу розтектися по розширеній частині. Залитий бетон залишають застигати до затвердіння на день – два.
  3. У свердловину закладається арматура і заливається бетонним розчином з розрахунку, щоб до краю залишалося близько 10-15 см. При цьому в перетині стовпа армування може виглядати як коло або квадрат залежно від навантаження. Сама армована конструкція виготовляється за допомогою точкового зварювання або зв’язується дротом.
  4. При заливці розчин трамбується залізним прутом.
  5. Вся конструкція залишається на 2-3 дні для повного висихання, якщо справа відбувається в теплу суху погоду цього часу цілком достатньо.
    Будівництво монолітного фундаменту

Всі стовпи повинні бути однакової висоти, а поверх них монтуються сталеві анкери для кріплення стін або колон.

У разі якщо на стовпи планується встановлювати допоміжний елемент типу стрічки або ростверку, при армуванні кінці арматури виводять на висоту майбутнього додаткового компонента.

Столбчато-стрічковий фундамент

Цей вид підстави застосовується на мерзлих, водонасичених грунтах і має хорошу стійкість на схилах. В основному використовується для невеликих відносно легких будівель, такі як котеджі в один-два поверхи, лазні, веранди та інші подібні споруди. Також нерідко столбчато-стрічковий фундамент застосовується як підстава при установці важких зборів.

Сенс такого фундаменту в тому, що спочатку заглиблюються стовпи на рівень, що розташовується нижче глибини промерзання, поверху виконується звичайна стрічка, яка фіксує опори.

Будівництво монолітного фундаменту
Схема пристрою столбчато-стрічкового фундаменту

Перш ніж почати роботи необхідно виконати проект фундаменту на підставі ескізу самої будівлі, а також розрахувати навантаження, які на нього можуть надаватися. В процесі експлуатації на фундамент впливає не тільки вага будинку, але і вітер, сніг і інші погодні умови.

За розрахунками створюється схема розташування опор, визначається їх кількість, матеріал виготовлення, глибину закладення і інші фактори.

Опори виготовляються аналогічно монолітним стовпів, а вже поверх заливається стрічковий фундамент.

Стрічковий фундамент

Перш ніж почати виготовлення цього елемента, виконують розмітку за схемою на майданчику забудови. Для цього зазвичай використовують розмічальний шнур і дерев’яні кілочки або П-подібні решітки.

Будівництво монолітного фундаменту

Шнур простягається не тільки по периметру підстави, а й по діагоналі, це дозволяє вивірити прямокутність конструкції.

  1. Після виконання розмітки виривається траншея під стрічку. Якщо грунт м’який можна обійтися звичайною лопатою, для грунту з кам’янистими вкрапленнями або скельними породами потрібно відбійний молоток. При можливості краще скористатися екскаватором з вузьким ковшем.
  2. Опалубку виконують з дерев’яних щитів, які виготовляються з дощок або деревно-стружкової плити. Для додання міцності протилежні щити скріплюють між собою брусками і підпирають підкосами. Останні ще й забезпечують вертикальність стінок опалубки.
  3. Заливку можна виконати одномоментно, якщо в наявності є бетономішалка або пошарово, при замішуванні розчину вручну. У першому випадку армування виконують відразу, для цього арматура кріпиться до опалубки і заливається розчин з паралельної трамбівкою.
    Будівництво монолітного фундаменту
    Підготовка опалубки для стрічкового фундаменту

  4. При пошаровим заливці спочатку заливається шар бетону на третину висоти опалубки, і чекають схоплювання. Після чого укладається арматура, і заливаються наступні шари розчину.
  5. По кутах стрічкового фундаменту арматура укладається особливим способом, прути загинають і мають у своєму розпорядженні внахлест.
  6. Трамбування виконується за допомогою віброплощадки або інших подібних пристроїв.

Для повного затвердіння бетонної фундаменту буде потрібно близько декількох тижнів, протягом яких поверхню основи необхідно періодично змочувати водою і закривати поліетиленом або іншим матеріалом.

Стовпчастий фундамент з ростверком

Не завжди можливо виконання дрібно заглибленого стрічкового фундаменту для фіксації опор, а іноді це просто дуже дорого. Тоді застосовують інший спосіб виконань схожого підстави, роль стрічки виконує ростверк.

Будівництво монолітного фундаменту
Креслення пристрою ростверку

По суті, це той же стрічковий фундамент, але пущений зверху стовпів і розташовується в основному на і над землею. У рідкісних випадках він може бути і заглибленим. При цьому основна його функція не нести навантаження, а з’єднувати опори в єдину систему.

Тому використовується монолітний фундамент з ростверком, як правило, для будинків і котеджів, які потребують утеплення (при виготовленні ростверк можна теплоізолювати) або так само, як і у випадку зі стовпчастим підставою в місцях, де часто відбувається затоплення.

Будівництво монолітного фундаменту
схема опалубки для ростверку

Опалубка для ростверку в разі заглибленого і наземного варіанту виготовляється аналогічно, як і для звичайного стрічкового фундаменту. При надземному варіанті потрібне посилення конструкції опалубки. Заливка і армування проводяться за загальними правилами.

Монолітна плита

В основному використовується на рухливих і піщаних грунтах, схильних до осипання, а також при високому рівні підземних вод.

Плита при деформаціях грунту та рух грунту при промерзанні і відтаванні буде просто опускатися або підніматися разом з будовою.

Це підстава безумовно занадто розкішно для застосування на дачі, тому основне його призначення під більш масивні будови. Тут також можуть бути різновиди: звичайний моноліт або плита на стрічці.

Виготовлення заглибленою монолітної плити

Так само як і при будівництві будь-якого підстави, перший етап є підготовчим і включає в себе розчищення майданчика і вирівнювання поверхні. Після чого виконується розмітка за схемою майбутнього фундаменту, проект підстави розробляється спільно з ескізом будівлі. Встановлюються кілочки, і натягується шнур по периметру забудови.

Підготовка котловану

Наступні роботи – це земельні, причому варто бути готовим, що їх буде багато, тому краще залучити важку техніку. Своїми силами обійтися, звичайно, можна, але це займе досить багато часу.

В першу чергу необхідно витягти грунт на заплановану за проектом глибину:

  • Отриманий в результаті котлован необхідно облаштувати. За допомогою будівельного рівня дно і стінки ями ретельно вирівнюється;
    Будівництво монолітного фундаменту
  • На дно засипається подушка з піску і гравію, яка виконується за загальними правилами. Обидва матеріали викладаються пошарово, з обов’язковою проливкой піску водою для ущільнення;
  • В цей же час організовують дренажну систему, виконання якої залежить від близькості грунтових вод. У деяких випадках можна обійтися облаштованими дренажними канавами, закритими зверху геотекстилем, але частіше за все потрібне виготовлення цілої системи з труб, які укладаються в шар щебеню з ухилом від будинку;
  • Поверхня подушки і дренажу накривається гідроізоляцією, в крайньому випадку можна використовувати щільну поліетиленову плівку;
  • Робимо опалубку з дерев’яних дощок або спеціальних щитів, які можна купити в будівельному супермаркеті. Такі щити позбавлять геометрію фундаменту від деформацій і перекосів;
  • При монтажі ретельно вивіряємо вертикальність установки і перпендикулярність кутів.
    Будівництво монолітного фундаменту

Укладання арматури і заливка бетоном

Виконують армування майбутнього фундаменту, при цьому застосовуються методи, що трохи відрізняються від зміцнення стрічкового фундаменту:

  • Так як монолітна плита відчуває всі можливі навантаження як поздовжні, так і поперечні, то використовувана арматура повинна бути ребристою і укладатися хрест-навхрест;
  • При цьому товщина використовуваних прутків повинна бути не менше 12-16 мм. Це в разі застосування звичайної металевої арматури, при використанні склопластику діаметр прутків коливається в межах 8-12 мм;
  • Залежно від висоти фундаменту виконується один-два шари зміцнюють сіток з розміром осередків 20х20 см, що розташовуються на відстані не менш ніж 5 см від тієї чи іншої поверхні;
    Будівництво монолітного фундаменту
  • Зв’язку арматури необхідно проводити сталевим дротом, зварювання в цьому випадку недоречна, так як міцності можуть бути знижені завдяки проварювання металу;
  • Заливається бетон марки не нижче М300-350 з утрамбовкой по всій площі фундаменту за допомогою віброплощадки. Так як матеріалу для заливки, яка виконується за один раз, буде потрібно досить багато, для приготування розчину буде потрібна бетономішалка;
  • До речі, для того щоб правильно розрахувати кількість необхідного бетону можна скористатися спеціальним калькулятором.

Є ще один тип монолітного фундаменту, де плита грає роль статі для підвалу. У нас такий варіант використовується досить рідко в силу своєї високої ціни і складності у виготовленні.

Зате така підстава витримує навантаження будинку складної конструкції і висотою до 3 поверхів.

Дрібно заглиблений монолітний фундамент

Найбільш поширений в приватному будівництві, так як його виконання не вимагає великої кількості земляних робіт, основна частина фундаменту буде перебувати над землею.

Все, що необхідно це зняти верхній шар грунту і замість нього виготовити подушку з гравію і піску.

В принципі, подальше виготовлення фундаменту виконується, як і у варіанті з глибоко заглибленим, за деякими винятком:

  • Висота опалубки виміряється відповідно до проекту, а не з глибиною ями;
  • Перед заливанням основного фундаменту виконують підготовку, яка має на увазі під собою виготовлення бетонної подушки. Вона виконується аналогічно монолітному підставі, але з одним рядом арматури і має висоту приблизно на 15 см вище рівня землі;
    Будівництво монолітного фундаменту
    Схема мелкозаглубленного монолітного фундаменту

  • Після чого в нього ще до застигання встромляють додаткові вертикальні шматки арматури для зв’язки з основним фундаментом;
  • Для підтримки опалубки в строго вертикальному положенні застосовують підкоси або дерев’яні розпірки.

Всі інші роботи виконуються аналогічно іншим монолітним підставах.