Жива огорожа являє собою декоративні зелені насадження. Вона служить для захисту ділянки, прибудинкової території від сторонніх зазіхань, поривів вітру, які можуть зашкодити молодим деревам і чагарникам. Розглянемо головне призначення подібних рослин, їхні основні види.
Як вибрати рослини для огорожі
Перш ніж засаджувати територію ділянки мальовничою зеленню, поставте запитання: навіщо це потрібно? Можливо, вам необхідно створити штучні межі ділянки, або позначити доріжки в саду, або просто захистити свій будинок зеленою живою огорожею.
Щоб краще зорієнтуватися в цьому питанні, виділимо основне призначення огорожі з чагарників:
- Поділ всієї земельної ділянки на певні зони, наприклад, ігровий майданчик, клумби, грядки для посадки овочів.
- Захищає огороджену територію від сильного вітру, цікавих перехожих, сторонніх тварин.
- За допомогою вічнозелених, кучерявих типів рослин можна створити якусь стіну, яка слугуватиме захистом від шуму із зовнішнього боку вулиці, і нестиме прикрашаючу функцію фасаду будинку.
- Густа рослинність на ділянці у вигляді кущів призупиняє танення снігу навесні, що дає змогу утримувати в ґрунті більше вологи.
- Крім декоративної функції, деякі чагарники можуть плодоносити, в основному це ягідні рослини (шипшина, смородина, глід).
Крім зазначених пунктів, при виборі декоративної зеленої огорожі враховуйте такі параметри:
- Погодні умови та особливості ґрунту, в яких будете висаджувати чагарник – деякі види рослин не будуть рости в ґрунті, позбавленому вологи, іншим буде комфортніше в сухому кліматі.
- Особливості росту і формування кущів – тут мається на увазі, як довго ви готові чекати появи повноцінних чагарників для живоплоту. Якщо необхідно якомога швидше облагородити територію, то підійде варіант посадки швидкозростаючих сортів зелені.
- Зверніть увагу на необхідність постійної стрижки кущів, якщо хочете отримати огорожу об’ємної декоративної форми. Підстрижені чагарники висаджують досить щільно, щоб надалі можна було зрізати гілки і листя, формуючи об’ємні фігури. За такими сортами належить ретельно і копітко доглядати.
А ось неформована рослинність росте вільно, розкидаючи гілки в тому напрямку і довжині, які їй необхідні для комфортного існування. До таких сортів належать плодоносні чагарники – смородина, обліпиха, кизил.
Ґрунтовно підходьте до вибору сорту рослин для живоплоту, щоб надалі, за відсутності догляду, не допустити погіршення його вигляду і стану.
Різноманітність видів рослин і використання їх в якості декоративних огорож
Існує величезна кількість сортів і видів живих огорож. Вони представлені на ринку в основному як саджанці дерев і кущів.
Використовуйте нехитрі, прості в догляді та вирощуванні рослини для створення декоративних живих огорож на ділянці.
Якщо ви хочете декорувати ділянку рослинністю, позначивши місце для відпочинку, підійдуть сорти, які не потребують догляду, можлива посадка плодоносних ягідних кущів.
Тіньовитривалі рослини створять тінь для відпочинку, прикрасять дерев’яну альтанку. Кучеряві типи підійдуть для створення стіни з живих рослин – чудовий варіант для розмежування ділянки або використання в якості паркану між вулицею і внутрішнім двором.
Нижче розглянемо найбільш популярну градацію рослин залежно від їхнього призначення та властивостей. Виходячи з цих характеристик, ви зможете вибрати для себе найбільш підходящий варіант живої огорожі.
Найпоширеніша класифікація чагарників
Розберемо, які групи рослин підійдуть для оформлення території живоплотом.
Листопадні
Характеризуються густим зеленим листям, яке до осені змінює забарвлення (від золотого до червоно-бурого) і опадає, залишаючи голі гілки. До початку літа листя оновлюється. Поширені такі представники листопадних кущів:
- Глід – рід напіввічнозелених високих чагарників або невеликих дерев, які відносяться до сімейства Рожевих. Рослина адаптується до будь-яких кліматичних умов, стійка до посухи та морозу. У висоту глід досягає позначки 8 метрів, у нього пишне листя, завдяки чому з легкістю може бути обстрижений. Крім того, це лікувальна рослина, її плоди вживають за наявності захворювань серцево-судинної системи. Для посадки на ділянці рекомендується купувати саджанці трирічного віку.
- Пухироплідник калинолистий – квітучий чагарник з густою кроною з сімейства Рожевих, може рости до 3 метрів у висоту. Цей тип кущів не вимагає копіткого догляду, любить пухкий вологий ґрунт. Кожен сорт рослини має своє забарвлення листя. Восени листя жовтіє, в окремих видів можна спостерігати пурпурне листя в цей період. Через густе листя можлива стрижка чагарнику, а білі ягоди, які з’являються після цвітіння, не отруйні.
- Шипшина – невибагливі в догляді чагарники, іноді вічнозелені, з прямостоячими або сланкими стеблами різної висоти або довжини, від 15-25 см до 8-10 м. Висоту кущів рослини можна самостійно регулювати в процесі вирощування. Вона варіюється від 1,5 до 2 метрів. Зустрічаються види з квітками різного кольору: білі, рожеві, жовті. Завдяки своїм шипам рослина служить таким собі парканом від небажаних відвідувачів ділянки.
Вічнозелені
Такі чагарники для живоплотів цінуються своєю властивістю зберігати зелене листя протягом усього року. Виділимо найбільш некапризні типи рослин:
- Самшит (лат. Búxus) – повільно зростаючі вічнозелені чагарники і деревця, що досягають висоти від 2 до 12 м (рідко 15 м). Живе рослина до 600 років. Для буксуса характерне невелике овальне соковите листя, що формує густе листя. У березні-квітні з’являються суцвіття зеленувато-жовтого кольору, на місці яких надалі формуються коробочки з насінням. Через деякий час коробочки лопаються, і насіння висипається в ґрунт. Розмножується самшит живцями, насінням і відводками.
- Барбарис (лат. Bérberis) – великі кущі або маленькі дерева, з тонкими ребристими пагонами. У висоту рослина може досягати 3 метрів, і це дає можливість формувати з неї зелені паркани. Невисокі сорти підійдуть для оформлення бордюрів. Ці чагарники вирізняються невибагливістю, декоративністю і захисними функціями. Голки на стовбурах захистять вашу ділянку від непотрібних відвідувачів. Барбарис густо цвіте, восени змінює колір листя і плодоносить великими ягодами червоного кольору. Для отримання нових кущів рослини використовують насіння, відводки, саджанці, живці.
- Фатсія – вічнозелені кущі або невеликі дерева з рідкісними гілками. Відмітна особливість рослини – велике листя із зазубреними краями, розсічене на 7-11 часток. Стовбур товстий, кремового кольору. Ця рослина добре переносить тінь, тому можлива посадка її в зонах, захищених від сонця. Цвіте ця рослина дрібними квітками, які зібрані в суцвіття у вигляді волоті.
- Лаванда (лат. Lavandula) – рід вічнозелених рослин, що включає в себе приблизно 47 видів. Ця культура широко застосовується в медицині, вона відома своїми ніжними пахощами. Зростає лаванда кущами, максимальна висота яких становить 0,5 метра, а площа чагарнику в діаметрі не більша за 1 метр. У цієї рослини невеликі витягнуті зелені або зеленувато-сірі листочки. Час цвітіння – червень, липень. Квітки переважно дрібні бузкового кольору, але зустрічаються рожеві, сині, білі. Рослина не вимагає спеціального догляду і витривала в умовах холодного клімату.
Виткі рослини
Вони ідеально підійдуть для декорування паркану, формування густого зеленого килима на непримітних стінах будинку та інших будівель. Найчастіше кучеряві чагарники спеціального догляду не потребують, лише зрідка необхідно їх проріджувати для утримання в благопристойному вигляді:
- Клематис – багаторічна рослина у вигляді довгих зелених пагонів, на яких є маленькі білі квіти у вигляді зірочок (поширений білий, рожевий, фіолетовий відтінок). Весь паркан вкривається дрібними квітками під час цвітіння, надаючи ландшафту ніжну неробство. Не потребує спеціального догляду і рясного поливу, здатний рости в сухому ґрунті.
- Плющ представлений у вигляді зелених ліан, всипаних великим різьбленим листям. Оскільки рослину відносять до типу отруйних, необхідно при роботі з нею (посадка, догляд) дотримуватися запобіжних заходів, користуватися рукавичками. У догляді невибагливий, пристосований до холоду, росте як у тіні, так і на сонячних ділянках.
- Плетиста троянда – рослина, що цвіте красивими квітками, які мають ніжний аромат. Цей вид чагарників слід висаджувати в родючий ґрунт, а навесні підгодовувати спеціальними добривами. Стрімко ростуть вгору і вшир, тому непримітний паркан швидко сховається під килимом запашних троянд. Посадку рослини слід здійснювати на відстані 1-2 метрів одна від одної, щоб тонкі довгі гілки не перепліталися.
- Жимолость – кучерявий тип чагарнику висотою до 6 метрів. Цей вид рослини не примхливий у догляді, росте досить швидко і густо цвіте влітку жовтими квітками, які потім плодоносять. Ідеально підійде для декору вертикальних поверхонь стін, парканів. Рекомендується висаджувати вже трирічні рослини вздовж огорож або стін рано восени. У процесі посадки додайте калійвмісних добрив, поливаючи великою кількістю теплої води. Жимолость – вологолюбна рослина, мала ймовірність проростання кущів у посушливому ґрунті.
Швидкорослі
Підійдуть для формування густих кущів вільної форми в короткі терміни. З найбільш яскравих представників такого виду можна відзначити:
- Дерен білий – кущі без обстригання зелені цвітуть влітку два рази за сезон. Цей тип чагарнику любить вологу і осушує сирий ґрунт. Якщо постійно зістригати нижні гілки, то він краще стане рости у висоту, не розростаючись вшир. У висоту досягає 3 метрів. Дерен стійкий до морозу, пристосовується до будь-якого виду ґрунтів, може рости в тіні.
- Спірея – рід листопадних декоративних чагарників сімейства рожевих (Rosaceae). Рослина не потребує ретельного догляду. Можливі два варіанти кущів: чагарник, що вільно росте зі спадаючими квітучими гілками, і чагарник, що піддається стрижці. Характерна рання поява зеленого листя, яке до осені жовтіє. Більшість спіреїв довгожителі – тривалість життя чагарнику 7 років. Існують різні види цих рослин, які дозволять виростити огорожу різної висоти.
Колючі чагарники
Ці рослини послужать серйозною перешкодою і захистять вашу ділянку від сторонніх відвідувачів. Завдяки густому листю надійно сховають від сонця, позбавлять вас протягів:
- Терн, або Терновник – невеликий колючий чагарник; вид роду Слива (Prunus) сімейства Рожеві (Rosaceae). Чагарник заввишки 3,5-4,5 м, зустрічається у вигляді низькорослих дерев не вище 8 м. Розростаючись і розширюючись за допомогою кореневої системи, чагарник утворює густі колючі і важкопрохідні зарості. Гілки рясно вкриті колючками. Терн у розпал весни цвіте білими суцвіттями, і лише пізніше з’являється яскраво-зелене листя. У вересні дозрівають круглі чорно-сині плоди. Належить до швидкозростаючих рослин, стійкий до тіні та прохолодного клімату.
- Принсепія китайська – швидкорослі кущі висотою до двох метрів з гілками у вигляді прутів, на яких розташовані голки до 2 см завдовжки. Навесні цвіте жовтими квітками, ближче до осені з них з’являються червоні плоди, подібні до вишні. Принсепія невибаглива до догляду, обрізки не потребує, за винятком видалення старих пагонів.
- Барбарис – гілляста колюча рослина до 3 метрів заввишки, з м’ясистим листям розміром 2-3 см, з потужним корінням. Цвіте навесні в травні запашними золотистими квітками, плодоносить великими червоними ягодами. Восени листя змінює забарвлення і стає пурпуровим. Рослина стійка до спеки та холоду, не любить високої вологості. При цьому приносить плоди тільки на відкритих сонячних місцях.
Хвойні
Завдяки щільному колючому листю огорожі з таких типів рослин мають витончений вигляд, і очищають повітря. Таким кущам часто можна надати бажану декоративну форму шляхом обрізки:
- Туя – представник вічнозелених хвойних рослин, належить до повільно зростаючих видів. Може досягати висоти 70 метрів. Невибаглива до умов, в яких росте, але віддає перевагу заболоченим, піщаним ґрунтам. Стійка до вітрів, не боїться хвороб і шкідників. Після кількох років зростання утворює густу стіну листя, яка легко піддається стрижці та формуванню.
- Ялівець звичайний – належить до роду вічнозелених хвойних чагарників і дерев сімейства Кипарисові. Невибагливий до складу ґрунту, не боїться шкідників, може рости в сухому і бідному ґрунті. Доросла здорова рослина досягає висоти 10 метрів, живе до 200 років. Іноді на хвойному листі ялівцю можна спостерігати білий наліт, який надає чагарнику особливу ноту.
- Тис (лат. Táxus) – можна віднести до хвойних повільно зростаючих чагарників, їхня висота становить від 1 до 10 м. Діаметр стовбура до 4 м. При цьому рослина не виділяє смолу і не має запаху. Замість шишок тис плодоносить великими ягодами червоного або синього кольору. Легко піддається стрижці, з листя можна формувати кущі певної форми. Ретельного догляду не потребує. Розмножується з використанням насіння або живців.
Подивимося відео, з якого можна дізнатися багато цікавого про види тиса, і зокрема, про те, як використовувати його в ландшафтному дизайні як живопліт:
Квітучі
Це чагарники, що висаджуються в сонячних зонах ділянки, оскільки квіти вимагають тепла. Такі рослини тішитимуть око своїми унікальними квітками та неповторними ароматами.
Правильно обирайте місце для посадки рослин, інакше це негативно позначиться на пишності цвітіння, яскравості листя та життєдіяльність кущів. Тіньолюбні висаджуйте в зонах, де немає сонця, а любителям тепла надайте місце на сонячній стороні.
Можуть використовуватися такі рослини:
- Форзиція (форсайтія, або форсиція) – чагарники висотою 2-3 м з розлогою верхівкою, підходять для оформлення невеликих ділянок. Любить світло і родючий ґрунт, не переносить високу вологість, холод, заморозки.Цвіте жовтими суцвіттями задовго до появи зеленого листя. І лише коли вони опадають, з’являється перша зелень. Листя зустрічається від світлого до темного відтінку зелених кольорів. Плоди чагарнику представлені у вигляді коробочки жовтого кольору з насінням всередині.
- Жасмин (або чубушник) – являє собою шикарні квітучі кущі з багатим зеленим листям. Така рослина захистить ваш сад від сторонніх очей і послужить чудовим декором ділянки. Виростає висотою до трьох метрів. Жасмин невимогливий до складу ґрунту, стійкий до морозів і холодів, любить тепло і сонце, не переносить вологий ґрунт. Щороку потрібно обрізати старі стебла, а видалення суцвіть, що вже відцвіли, призведе до поліпшення росту і багатого цвітіння кущів.
- Гортензія – примітна великими шапками ароматних суцвіть різних кольорів (білі, рожеві, бузкові, блакитні). У процесі росту і розвитку чагарнику формується чудова верхівка заввишки до трьох метрів, що складається з великого зеленого листя і дрібних квіток, зібраних у кулясті суцвіття. Цвітіння починається наприкінці літа і триває аж до жовтня. Ці рослини примхливі до умов існування, віддають перевагу якісним, родючим, водопроникним ґрунтам.
У відео розповідається про критерії вибору рослин, придатних для створення живої огорожі, які піддаються обрізці та формуванню:
Крім описаних тут видів рослин для створення живоплотів, існує багато інших типів чагарників. Основне їхнє призначення – перетворити ділянку, сад або город на затишний, запашний, красиво оформлений природний куточок, захищений від вітру, сонця і зайвих поглядів.