Як перевірити мед: найефективніші способи та критерії якості

Продукти бджільництва продаються повсюдно, але перед покупкою важливо точно знати, як перевірити мед на якісні показники, оскільки серед широкого асортименту зустрічаються і підробки. Визначити це можна різними способами – за допомогою лабораторного аналізу, візуально, за допомогою реакцій під час з’єднання з іншими речовинами.

Критерії якісного меду

Існує низка факторів, які свідчать про хорошу якість бджолиного нектару. Їх багато, оскільки мед буває різних видів. Для кожного з них є особливі критерії відбору.

Зовнішній вигляд

Колір медової продукції залежить від сортової приналежності. Він варіюється від найсвітлішого і найпрозорішого до темного. Головні критерії – відсутність домішок, осаду, помутнілих фракцій, мікрокрупинок і прозорість при розгляді.

Якщо є подібні зауваження, можна судити про те, що в мед додавали крейду або крохмаль.

Як за зовнішнім виглядом визначити якість:

  • Занадто безбарвним мед не буває, крім акацієвого сорту. Він тривалий час кристалізується, через що не набуває стійкого тону і має легку каламутність.
  • Липовий мед може бути білястим, бурштиновим або світло-жовтим. Якщо продавець стверджує, що темний нектар – це липовий сорт, не вірте.
  • Гречаний, падевий і каштановий буває тільки темно-коричневий.
  • Соняшниковий – золотисто-бурштиновий.
  • Травневий і знітовий – жовтий і навіть із зеленуватим відтінком.
  • Квітковий – виключно жовтий або золотистий.
  • Буркуновий – тільки бурштинового тону.
  • Гірський – бурштиновий і жовтий.
  • Дикий – варіюється від бурштинового до темно-коричневого.
  • Сосновий / хвойний – дуже темний із зеленуватим забарвленням.
  • Цукровий – світло-жовтий.

Колір свіжого натурального продукту залежить від пігменту, що міститься в суцвіттях рослин, з яких бджоли збирають нектар. Один сорт може мати до 2-3 відтінків. Головне – він має бути прозорим у перші 3-7 місяців, поки не відбувається кристалізація, на тлі чого утворюється слабка каламутність.

Рівень прозорості залежить від кількості перги, яка потрапляє в мед під час відкачування.

Зовнішній вигляд

Консистенція і в’язкість

Ще один важливий показник, що впливає на якість медової продукції. Багато людей вважають, що справжній мед має бути густим, але є сорти (які довго кристалізуються), які залишаються рідкими:

  • акацієвий – густіє через тривалий період (від 3 до 5 років), за консистенцією нагадує рафіновану рослинну олію;
  • каштановий – рідкий – лише 6 місяців;
  • липовий – залишається в такому стані до 3-4 років;
  • буркуновий – рідкий до 3 років.

Усі інші сорти мають бути густими, кремоподібними та однорідними. Якщо ви купуєте свіжий мед влітку або на початку осені, він злегка в’язкий, але до зими стає густішим, оскільки відбувається процес зацукровування.

Консистенція та в'язкість

Смакові якості

Смак теж залежить від сорту і рослин, які “відвідують” бджоли. Важливими факторами є такі:

  • відсутність кислоти, гіркоти;
  • післясмак не має бути карамельним;
  • немає нудотності за солодкістю;
  • легке першіння в горлі після проби.

Аромат

Перед покупкою обов’язково принюхайтеся до меду – натуральний має нотки рослин. Наприклад, гречаний і каштановий – терпкість, різнотравний – трав’яний, липовий – ніжність липового кольору тощо. д.

Неякісний мед має слабкий аромат, який може вловити тільки людина з підвищеним рівнем нюху.

Питома вага

Недосвідчені покупці вважають, що в 1 л меду міститься 1 кг. Це докорінно неправильно, оскільки щільність продукту в кілька разів перевищує щільність води, і показники за обсягом і вагою не збігаються.

Мед всього на 20-21% складається з рідкої субстанції, все інше – тверді тіла, які мають більшу масу, ніж вода. Виходячи з цього, питома вага в 1-літровій банці становить від 1,4 до 1,6 кг, залежно від сорту (найважчий вересовий).

Співвідношення об’єму і маси медового продукту не повинно бути меншим ніж 1:1,4. Якщо це не так, мед розбавлений водою або відрізняється неприродним походженням (вважається штучним).

Питома вага

Зацукровування

Думка покупців про зацукровування меду не збігається – одні вважають, що він не повинен зацукровуватися, інші вважають, що без цього не обійтися. Експерти стверджують, що остання версія правильна, тому що продукт складається на 40% з фруктози і такої ж кількості глюкози.

Інша справа – термін, коли мед має зацукруватися. Для кожного сорту він різний, але мінімальний час становить 2-6 місяців, і цей процес повинен відбуватися в обов’язковому порядку.

У поняття зацукровування входить кристалізація складових бджолиного продукту, яка здійснюється поступово – спочатку утворюються дрібні кристали, потім великі, і на останній стадії мед перетворюється на салоподібний.

Зацукровування

Асортимент у продавця

Кожен споживач мріє під час купівлі меду побачити найширший асортимент, але це можливо тільки в магазині. Якщо купувати продукт бджільництва у пасічника, все відбувається з точністю до навпаки. Якщо у нього є понад 4-5 видів меду, можна судити про те, що деякі з них підроблені.

Неможливо з однієї пасіки (навіть великої) одночасно зібрати кілька видів меду – бджоли запилюють рослини на відстані близько 5 км, але не далі, а в такому радіусі може рости тільки 2-4 види рослин (наприклад, липа, гречка, соняшник, конюшина).

Важливий і регіон, де є пасічне виробництво. На території цим славиться кілька областей – Воронезька, Ростовська, Алтайська, Башкирська, Волгоградська і Краснодарський край. В інших регіонах великих бджільницьких ферм немає.

Способи перевірки якості меду

Бо як точно визначити якісні показники меду за зовнішніми ознаками (кольором, запахом, консистенцією тощо), так. д.) неможливо через велику кількість різновидів продукту, зробити це можна за допомогою підручних засобів.

Не соромтеся проводити перевірку – мед має чималу вартість, а ви закуповуєте одразу не один літр.

Перевірка йодом

У фальсифіковану продукцію часто додають крохмаль, борошно тощо., завдяки чому досягається необхідна в’язкість і густота. Виявити це можна за допомогою аптечного засобу. Як провести перевірку:

  1. Купіть йод.
  2. З’єднайте мед із водою у співвідношенні 1:1.
  3. На 1 ст. л. суміші капніть 1 краплю йоду.
  4. Ретельно перемішайте.
  5. Зачекайте 4 хвилини.

Тепер перевірте реакцію. Якщо маса набула синюватого відтінку, відмовляйтеся від підробки, оскільки йодовий розчин ніяк не діє на натуральний мед.

Перевірка йодом

Тест з оцтом

Іноді недобросовісні пасічники або виробники вводять у медову продукцію крейду. Він є лужною речовиною, і його присутність легко визначити за допомогою кислого середовища. Як протестувати:

  1. Наберіть у склянку (150 мл) теплу воду.
  2. Повністю розчиніть у ній 1-2 ч. л. меду.
  3. Влийте 1 ст. л. звичайного столового оцту.

Дивіться на реакцію – за наявності крейди формується піна, маса починає шипіти. Відмовтеся від цього продукту.

Тест з оцтом

Перевірка за допомогою аркуша паперу

Найпростіший метод визначення натуральності продукту бджільництва – за допомогою аркуша паперу. Виявляється зайва вологість, якщо мед розбавлений водою. Для цього капніть трохи меду на папір і почекайте 2-3 хвилини. Якщо присутня вода, продукт розтікається, залишивши мокрий слід.

Перевірка за допомогою аркуша паперу

Перевірка за допомогою молока

Для цього способу вам знадобиться натуральне молоко, яке нагрівається до гарячого стану (вимкніть перед закипанням). Покладіть у 200 мл молока 1 ст. л. меду і добре перемішайте.

Справжній продукт бджільництва або мед, до якого не додано цукор, не згорнеться, а легко і швидко розчиниться.

Молоко і мед

Генетична пам’ять

Теорія не має наукового обґрунтування, але багато досвідчених пасічників вважають, що мед має власну генетичну пам’ять. Що зробити:

  1. Змішайте в рівних пропорціях мед із водою.
  2. Візьміть тарілку / блюдце.
  3. Розмажте по поверхні посуду масу, залиште на 1-2 хвилини.

Під час взаємодії з водою натуральний мед має набути форми сот і виглядати як шестигранник.

Генетична пам'ять

Водний тест

Незалежно від сортової приналежності, медова продукція під час розчинення у звичайній воді стає трохи каламутною, але при цьому не утворює осаду, не має крупинок і домішок. Для перевірки в 100 мл води розчиніть 1 ст. л. меду.

Водний тест

Тест із вогнем

Вогняний метод заснований на тому, що продукт бджільництва завжди підтримує горіння. Якщо він не справжній, або в нього додано воду, цього не відбувається. Як провести експеримент:

  1. Занурте в мед сірник сірою.
  2. Потримайте 30-40 секунд.
  3. Дістаньте і підпаліть за допомогою запальнички.

Якщо виріб справжній, сірник горітиме.

Тест із вогнем

Є й інший “міцний” спосіб – за допомогою розпеченого дроту:

  1. Розжарте металевий елемент у вогні.
  2. Опустіть у ємність із медом.
  3. Потримайте 10-12 хвилин.

Тепер подивіться на реакцію – поверхня дроту не повинна покритися цукроподібною плівкою.

Гарячий спосіб

Теплова перевірка

Якщо ви вже купили мед і повернулися додому, поставте на вогонь чисту сковороду, капніть трохи бджолиного продукту. Якщо це фальсифікат, маса буде пінитися, розбризкуватися, пузиритися, що свідчить про додавання цукру та інших речовин.

Справжній продукт повинен швидко набути структури карамелі, але водночас не мати карамельного присмаку й аромату.

Теплова перевірка

Перевірка за допомогою хліба

“Смачний” метод вважається ефективним. Спосіб проведення тіста:

  1. Налийте на тарілку мед так, щоб він покрив усю поверхню на 0,5-1 см.
  2. Відріжте скибку білого хліба.
  3. Покладіть його на продукт бджільництва і легенько притисніть (щоб відбувся щільний контакт 2-х складових).
  4. Зачекайте 2-4 години (залежить від того, який мед, – рідкий чи вже зацукрований).

Дістаньте шматок хліба й огляньте його. Якщо мед справжній, він починає проникати в хлібні структурні пори. Якщо ж штучний, цього не відбувається. Ба більше, м’якушка може повністю розвалитися, розм’якнути і з’єднатися з рідким середовищем.

Перевірка за допомогою хліба

Тест із застосуванням хімічного олівця

Предмет уже багато десятиліть застосовується для проведення різного роду дослідів. Не виняток і перевірка меду на якість та натуральність. Як це зробити:

  1. На білому аркуші паперу розмажте трохи продукту бджільництва тонким шаром.
  2. Візьміть хімічний олівець і проведіть ним по масі кілька разів (спробуйте що-небудь написати / намалювати).

Якщо у виробі міститься цукровий сироп, вода тощо., через 1-3 хвилини (залежить від кількості добавок і типу складових) напис проявиться. Оскільки справжній продукт теж містить трохи води, це також відбудеться, але за більш тривалий проміжок часу.

Тест із застосуванням хімічного олівця

Інші методи

Є ще кілька способів, які використовують люди:

  • Чорний чай. Заваріть чорний чай, покладіть у 200 мл 1 ст. л. меду. За справжнього продукту напій стає трохи каламутним, але без осаду, а сам мед – темнішим від.
  • Паперова серветка (сервірувальна). Капніть на неї трохи медової маси, почекайте 3-4 хвилини. Якщо це підробка, навколо краплі утворюється мокра пляма або подвоєне кільце (є добавка води або інших компонентів).
  • Нашатирний спирт. Використовується ідентично оцту (відбувається шипіння тощо). д.) і одночасно йоду (тільки в цьому випадку несправжня суміш стає бурого відтінку).

Де можна купити якісний продукт

Багато людей віддають перевагу магазинній продукції, вважаючи, що виробник перед запуском меду в продаж проходить усі етапи контролю якості. Але не завжди так відбувається, оскільки деякі з них є недобросовісними, випускають і фальсифікат.

Щоб цього уникнути, купуйте продукт тільки у надійної фірми й уважно ознайомлюйтеся зі складом. Навіть за фабричного розфасування в ємності не повинно міститися нічого, крім меду.

Найкраще купувати продукт бджільництва безпосередньо у пасічників або на ярмарках. Перед покупкою обов’язково перевірте необхідну документацію – паспорт від пасіки та дані аналізу виробу з лабораторії.

Як підробляють мед

Найчастіше продавець застосовує примітивні методи фальсифікації меду – розбавляє водою, крейдою, борошном, крохмалем або продають недозрілий продукт, синтетичний. Як розпізнати вид підробки:

  • Метод синтетичної обробки. Для цього беруть цукровий сироп інвертованого типу (в крайньому разі патоку). У них штучно вводять барвники, ароматизатори та багато іншого, завдяки чому за зовнішніми ознаками важко неспеціалісту відрізнити від справжнього меду. Найчастіше зустрічається у фабричній продукції. Якщо виробник відповідальний, він обов’язково вказує це на упаковці.
  • Спосіб розведення. Продавці для збільшення об’єму в мед вводять звичайну воду. Шкоди це не приносить, але платити за копійчаний продукт не всім хочеться. До того ж такі вироби довго не зберігаються. Куди гірше, якщо добавкою слугує інвертований цукровий сироп, оскільки він складається з глюкози і фруктози. Такий продукт ніколи не зацукрується. Ще один варіант – розведення свіжого меду торішнім і більш старим. Для цього його розігрівають при температурі 80°C, що повністю знищує корисні властивості і сприяє утворенню оксиметилфурфуролу (шкідливий альдегід).

  • Мед незрілий. Його зібрали занадто рано – до того, як бджоли випарували вологість і запечатали нектар у стільниках (тільки після цього він дозріває). У такому меді води міститься від 40 до 70% (допустима норма – 21%). Це загрожує процесом бродіння, під час якого виробляються отруйні речовини, що призводить до інтоксикації організму.

Є бджолярі, які не гребують продавати мед після хворих бджіл. Ці захворювання не передаються людям, але хімічні препарати, які використовуються для лікування комах, залишаються в медовій продукції, чим і завдають шкоди здоров’ю.

При всіх способах підробки меду для загущення використовується крейда, крохмаль, борошно. Бували випадки, коли для цього застосовували подрібнений пісок. Будьте пильними, звертайте увагу на будь-яку дрібницю.

Як не зіпсувати мед після покупки

Навіть справжній мед вимагає особливого підходу при зберіганні та транспортуванні. Якщо не дотримуватися цих вимог, продукт просто зіпсується. Зверніть увагу на такі аспекти:

  • Ємності. Зберігайте медовий продукт у правильній тарі – це тільки скло. Виключаються металеві ємності, оскільки вони окислюються, і пластикові (особливо не призначені для харчової продукції), оскільки пластик виділяє шкідливі речовини в разі занадто тривалого зберігання.
  • Умови. Це має бути прохолодне місце. Оптимальна температура – 5-15°C. Якщо зберігати не більше 3-5 місяців, допустимі показники градусника в 15-20°C.
  • Термін збереження. В ідеалі – 12 місяців, але прийнято вважати, що мед зберігається і кілька років (залежить від сорту). Це так, але умови мають відповідати нормам.
  • Герметичність. Обов’язкове правило, тому що проникнення вологи сприяє бродінню. Крім того, мед відмінно вбирає сторонні запахи, через що псується смак і аромат.
  • Освітленість. Не можна допускати потрапляння на мед сонячних променів і штучного світла, оскільки це руйнує корисні властивості продукту. Ставте мед у темне місце.
  • Правила застосування. Заборонено медові вироби розігрівати понад температуру 60°C – усі мікроелементи та вітаміни під термічною дією руйнуються, тому мед не приносить користі.

Зберігати мед бажано в коморі кімнаті, шафі, холодильнику та погребі. Ніколи не ставте банку з продуктом біля газової або електроплити / духовки, опалювальних побутових приладів.

Перед тим, як купити і перевірити мед на якісні показники, зверніть увагу, де розташовується пасіка. Якщо поблизу знаходиться автотраса або виробничий завод, відмовтеся від продукції, оскільки вона буде містити свинець та інші шкідливі речовини. Виберіть метод визначення натуральності, що підходить конкретно вам.