Проблема з’єднання проводів хоча б раз в житті виникала у кожної людини. При цьому дана продукція представлена в досить широкому асортименті: алюмінієві і мідні, одножильні і багатожильні, комп’ютерні та телефонні, силові і нагрівальні. Вони розраховані на різну навантаження і вимагають особливих підходів при роботі. Виникає питання: як правильно з’єднувати проводи?
Головна вимога, щоб була забезпечена надійна ізоляція і тривалий термін служби.
Особливості з’єднання алюмінієвого та мідного проводів
Традиційні скручування далеко не завжди здатні забезпечити потрібний результат. Особливо в разі з’єднання мідного та алюмінієвого проводу.
Перед тим як з’єднати дроти, слід пізнати те, що алюміній з часом окислюється. В результаті поверхневий шар має більший опір і починає грітися. Температурний коефіцієнт розширення в алюмінію вище, ніж у міді. При одній і тій же температурі нагріву йому потрібно більше місця.
В результаті через кілька циклів нагрівання і охолоджування контакт ослабне настільки, що може статися перегрів і обрив з’єднання. Така ситуація є неприпустимою з точки зору безпеки.
Налічується кілька основних різновидів пристосувань для з’єднання проводів:
- Сполучні ізолюючі затискачі;;
- Гвинтові клеммники і розподільні коробки або колодки;;
- Самозажімние клеммники та розгалужувачі;;
- Затискні разветвители;;
- Електричні з’єднувачі з врізним контактом;;
- Сполучні гільзи і наконечники;
Їх практичне застосування вимагає різних підходів і інструменту.
Сполучні ізолюючі затискачі
Сполучно ізолюючі затискачі для з’єднання проводів – Фото
Сполучні ізолюючі затискачі або просто ковпачки ЗІЗ забезпечують одночасну ізоляцію і фіксацію контакту. Застосовується виключно для одножильних проводів.
Перед тим як з’єднати дроти, їх кінці скручуються за годинниковою стрілкою. Усередині ковпачка є гвинтова пружина, що стискає дроти в міру надягання. Затиск накручується на місце контакту також за годинниковою стрілкою.
З’єднання проводів за допомогою ЗІЗ – Фото
Гвинтові клеммники і розподільні коробки
Як правильно з’єднати дроти через клемник – Фото
гвинтові клеммники використовуються для з’єднання мідних проводів. Алюміній досить м’який і пластичний матеріал. При постійному тиску він деформується. В результаті з часом контакт ослабне і почне грітися.
Крім того, гвинтові клемники не застосовуються для багатожильних проводів. Тонкі жили рвуться від нерівномірного навантаження і тертя. Це необхідно знати, щоб розуміти, як правильно з’єднувати проводи.
На практиці провід вставляється в латунну гільзу клемника і затискається гвинтом. Для якісного з’єднання під кожне перетин дроту необхідно підбирати розмір отворів пристосування.
Слід враховувати, що при занадто великому зусиллі латунна гільза може лопнути.
Гвинтові затискні коробки для з’єднання багатожильних проводів – Фото
В гвинтовий розподільній коробці місце контакту також затискається за допомогою гвинтів. Вона підходить для з’єднання алюмінієвих і багатожильних проводів. Це можливо завдяки деяким конструктивним відмінностям колодок від клемників. Кінець дроту затискається між двома пластинами. При цьому верхня має поверхню, що дозволяє збільшити поверхню контакту.
Як з’єднати дроти – Відео
Самозажімние клеммники та розгалужувачі
Самозажімние клемники wago для з’єднання проводів – Фото
Самозажімние клеммники та розгалужувачі призначені для з’єднання тільки одножильних проводів з міді або алюмінію. Ними можна надійно з’єднувати два цих матеріалу між собою. Це одноразові вироби. У їх конструкції передбачена притискна пластина, яка забезпечує щільний контакт кінця проводу з шиною з лудженої міді і не дає з’єднанню ослабнути з часом.
Клемники wago для з’єднання алюмінієвих проводів – Фото
Виникає питання: як поєднати алюмінієві дроти з допомогою цього пристосування? На поверхню притискної пластини нанесена суміш кварцового піску з технічним вазеліном.
Перший служить абразивом для видалення оксидної плівки з алюмінієвого дроту, а другий – для запобігання її повторного освіти. Для надійної і тривалої служби виробів необхідно дотримуватися вимога щодо максимального розрахункового значення сили струму, що пропускається через нього.
Затискні разветвители для правильного з’єднання проводів
Багаторазовий затиск для проводів з важелем – Фото
затискні разветвители підходять для будь-якого виду проводів в довільній комбінації. У конструкції вироби передбачена пластина, яка притискає кінець дроту до шини з лудженої міді.
На відміну від самозатягуються клемників дане з’єднання багаторазове. Надійний контакт забезпечується за допомогою спеціального рухомого важеля. Він дозволяє змінювати дроти і їх комбінації необмежену кількість разів. Виріб розраховане на максимальну силу струму 35А.
Електричні з’єднувачі з врізним контактом
Електричні з’єднувачі з врізним контактом для з’єднання проводів – Фото
Електричні з’єднувачі з врізним контактом або скотч-локи можна використовувати тільки в мережах зі слабким навантаженням. Наприклад, для телефонів або світлодіодних світильників. Це одноразовий виріб.
У конструкції передбачена одна або дві пластини, одна з поверхонь яких є ріжучі-затискної. Внутрішній простір з’єднувача заповнений гідрофобним гелем. Його призначення – захистити місце контакту від окислення, вологи і корозії.
З’єднання тонких проводів спеціальним затискачем – Фото
При використанні дроти вставляються в отвори і скотч-лок замикається стискає зусиллям. Пластина прорізає ізоляцію проводу і забезпечує щільне з’єднання.
Сполучні гільзи для проводів великого струму
Сполучні гільзи для проводів високого струму – Фото
сполучні гільзи використовуються для великих струмів. Підходять для алюмінієвих і мідних проводів або їх комбінації. Використання досить просте.
Обтиснуті дроти високої струму – Фото
Один або кілька проводів поміщаються всередину гільзи і вона затискається спеціальними кліщами. Застосування інструменту забезпечує якісне з’єднання, яке не потребує додаткового обслуговування. Існує кілька різновидів вироби:
- Для з’єднання проводу з корпусом при виконанні заземлення використовують гільзи з плоским кінцем і отвором в ньому;;
- Для одножильних проводів застосовують гільзи з гвинтовим затискачем;;
- Для будь-яких комбінацій проводів використовують універсальні гільзи з лудженої міді;
Наконечник для опресовування багатожильних проводів – Фото
Накінечник призначений для безпечного з’єднання багатожильних мідних проводів. З одного боку він має розширення. Перед тим як з’єднати мідні дроти, їх кінці треба скрутити і вставити в розширення. Потім наконечник опресовується затискними кліщами. Надалі таким чином оброблений кінець дроту можна використовувати в будь-якому типі з’єднання.
Основна мета, яку переслідують при використанні різних засобів для з’єднання проводів – забезпечення їх надійного і тривалого контакту. Знання про призначення та особливості конструкції виробів допоможе максимально ефективно використовувати їх на практиці.