Перед тим, як укрити ожину на зиму, уважно ознайомтеся з усіма способами, які можуть відрізнятися залежно від зручності для садівника і сорту. Зверніть особливу увагу на терміни проведення підготовки культури до зимівлі та погодні умови. Тому що шкоди чагарникам можна завдати як при занадто ранньому укритті, так і пізньому.
Чи потрібно вкривати ожину на зиму
Необхідність укриття ожини залежить від кількох факторів. Насамперед, це сортова приналежність – є чагарники, здатні витримувати морози аж до -20 градусів (наприклад, Навахо, Блек Сатин тощо).), тому за відповідного клімату (коли не відзначаються морози понад ці показники) накривати рослини сенсу немає.
Обов’язково зіставляйте ці фактори – сорт/клімат. Але й не забувайте про поточні прогнози погоди, тому що щороку в один і той самий час можуть спостерігатися абсолютно протилежні значення градусника.
Прийнято вважати, що сніг є природним і найоптимальнішим укриттям для чагарників, але насправді, це може призвести до проблем. Та й загалом, якщо не захищати ожину, можуть виникнути такі наслідки:
- гілки та бруньки перемерзнуть, бо в структурі рослини накопичується волога, яка за різкого зниження температури повітря перетворюється на полій;
- якщо вкривати тільки снігом, то після його танення на гілках сформується волога, яка під дією холодного вітру або нових заморозків перетвориться на крижану кірку, що теж призводить до перемерзання;
- якщо зовсім немає укриття, то сніг, що розтанув, надмірно зволожить кореневу систему в пристовбурній зоні (вона не зможе увібрати таку кількість води), що сприяє гниттю і загибелі рослини.
Коли вкривати, за якої температури
Термін укриття ожинових кущів залежить від погодних умов і кліматичної зони. Але є й інші вимоги до часу проведення робіт.
Загальні правила
Ожина, незалежно від сорту і виду, вважається холодостійкою культурою. Вона може легко перенести показники градусника в -15 градусів, але тільки в тому випадку, якщо холод настає поступово. Якщо ж мороз відзначається раптово, то кущ загине вже при температурі в -7-8 градусів. Тому найоптимальнішим температурним режимом для укриття ожини можна вважати від 0 до -5 градусів.
У найперші заморозки не проводьте роботи, оскільки за ними зазвичай слідує тимчасова відлига. Якщо вкрити в цей період, то коріння перед зимівлею не отримає достатньо кисню, через що страждатиме вся рослина. Що станеться при занадто ранньому укритті:
- виникне парниковий ефект, що сприяє розвитку грибкових захворювань;
- ожина не впаде в сплячку, отже, почне випускати бруньки, пропустить період спокою, який дуже необхідний рослинам для відпочинку і плодоношення наступного року;
- підвищена вологість знижує доступ кисню, через що ожина стане задихатися і вмирати.
Якщо у вас немає можливості вкрити ожину пізніше, то зробіть це нетканим матеріалом, завдяки чому залишається повітрообіг, кущ не “запариться”.
У Підмосков’ї, Поволжі, Середній смузі
У цих регіонах клімат не можна вважати занадто суворим, але тут спостерігаються різкі стрибки температури. Наприклад, можуть виникнути короткочасні заморозки, але досить сильні. Після так само раптово настає підвищення температури повітря. Щоб уникнути згубного впливу клімату, фахівці рекомендують вкривати ожину в середніх числах листопада.
На Уралі, в Сибіру
Клімат суворий, морози настають рано, тому укриття здійснюється вже після 15 жовтня. Врахуйте, що це стосується всіх сортів – і зимостійких, і тих, які не переносять холод. Укриття має бути багатошаровим.
У Ленінградській області
Зима в Пітері та області сніжна, що добре для всіх культур. А от підвищений рівень вологості є згубним. Тому підвищується ризик підпрівання кущів при передчасній підготовці до зими. Рекомендований час – листопад (початок, середина або кінець – залежить від поточної погоди).
Підготовка ожини до укриття
Не можна просто так прикрити кущі й залишити зимувати. Бо рослинам має бути в період спокою максимально комфортно, а для цього кущі забезпечуються потрібним рівнем вологи, поживними елементами тощо. д. Тому не ігноруйте підготовчі заходи.
Ожина – чи не єдина культура, яка не потребує вологозаряду, тому ґрунт під кущами розпушується і підгортається, а водою не поливається.
Підживлення
Добрива вносяться приблизно за 1-2 тижні до укривних робіт. Використовується як органіка, так і мінеральні компоненти. Стандартні складові для 1 кв. м:
- від 40 до 50 г суперфосфату;
- від 25 до 30 г калімагнезії;
- від 20 до 25 г сульфату калію.
Кількість залежить безпосередньо від рівня родючості ґрунту.
Що ще можна використовувати:
- компост, курячий послід, гній – для 1 кв. м. м потрібно близько 5 кг, шар – у 3 см;
- торф – товщина становить від 10 до 15 см (чим суворіший клімат, тим більше);
- деревна зола – близько 150 г на один кущ.
Фахівці рекомендують щорічно чергувати підживлення – в один рік вносьте органічні добрива, в наступний мінеральні.
Обрізка
Необхідність обрізки обумовлена більшою мірою санітарно-гігієнічними заходами, завдяки чому до весни кущ буде без ознак захворювань і шкідників. Додатково захід сприяє достатньому повітрообміну між гілками і доступу світла. Проведені обрізні роботи восени:
- підвищують майбутню врожайність;
- стимулюють ріст нових пагонів навесні;
- дають можливість отримати максимум корисних речовин молодим гілкам (старі вже не будуть їх втягувати в себе);
- зменшують кущ у розмірах, що полегшує процес укривання.
Обрізку проводьте відразу після збору врожаю (протягом тижня). Як це зробити правильно:
- Насамперед позбудьтеся пагонів, які цього року плодоносили, залишивши тільки річні. Вони відрізняються більш коричневим кольором кори, наявністю плодоніжок і суцвіть. Якщо ж ожина ремонтантного виду, то зрізання проводять під корінь, тобто обрізають абсолютно всі пагони.
- Уважно огляньте кущ для санітарної обрізки. Видаліть усі уражені хворобами і шкідниками елементи, підсохлі за літо гілки, зламані, деформовані.
- Тепер проведіть проріджування. Для цього видаліть усі короткі стебла, що не встигли відрости за літо, і пагони, що мають неправильний напрямок росту. Разом – на кущі має бути від 5 до 8 пагонів (найміцніших і найздоровіших). Врахуйте, в північних регіонах допустимо залишати більше потужних стебел.
- Далі зробіть прищипування. Для цього на центральній ділянці чагарнику прищипніть гілки, потім укоротіть бічні так, щоб довжина пагонів залишилася близько 55-60 см.
Обробка від хвороб і шкідників
Ці маніпуляції дозволять знищити личинки комах, спори грибів та інші бактерії, завдяки чому у весняний час ожина залишиться здоровою. Особливості:
- для профілактики використовується 1%-й розчин бордоської рідини;
- якщо рослина хворіла в цьому сезоні, то застосовується 3%-й склад або ж потужні фунгіцидні препарати (вибір широкий).
Засобами досить рясно обприскати кущ після обрізки.
Чим вкривати ожину
В якості укривного матеріалу використовується найрізноманітніша сировина. Воно може бути як натуральним, так і штучним. Кожен тип має свої переваги та недоліки, особливості, на які важливо звертати увагу.
Натуральна сировина
Укриття з природних матеріалів мають важливий плюс – вони забезпечують чагарнику повітрообмін, завдяки чому гілки і коренева система насичуються киснем.
Найпопулярніші матеріали:
-
Сніг. Застосовується тільки в тому разі, коли сніг лежить протягом усієї зими, а вологість повітря не підвищена. Важлива умова – сніг має випасти в період перших заморозків. Цей природний осад відмінно утримує тепло, зберігаючи коріння від перемерзання. Але при раптовій відлизі можливе виникнення проблем – обмерзання, перемерзання.
-
Бадилля коренеплодів, трава. Це може бути верхня частина від томатів, буряка, моркви, картоплі тощо. д., бур’ян. Перед застосуванням обов’язково матеріал просушується. Рослинність є хорошим покривним матеріалом, але з істотним недоліком – доведеться ретельно перебрати бадилля для вилучення уражених захворюваннями і шкідниками елементів.
-
Солома і сіно. Матеріал легкий за вагою, швидко розсипається, але привертає до себе гризунів.
-
Листя. Це найпопулярніший матеріал, яким вкривають культури на зиму. Він не дозволяє рослинам пріти, пропускаючи повітря. Мінусів немає, є рекомендація – не використовуйте листя від фруктових дерев (його запах люблять комахи).
-
Хвойний лапник. Найоптимальніший спосіб, оскільки специфічний запах відлякує і гризунів, і комах, а антибактеріальні властивості хвої перешкоджають формуванню бактерій. Недоліків не виявлено.
-
Лушпиння від насіння. Чудовий варіант, але залишається одне питання – де взяти стільки лушпиння.
- Деревна тирса/стружка. Не дуже хороший варіант, оскільки в ґрунті підвищується кислотність, можуть початися процеси перегнивання, залучаються комахи.
Штучні полотна
Не завжди є можливість застосовувати натуральне укриття, інколи це вкрай незручно через прямостоячість пагонів, У цьому випадку доцільним є використання матеріалів штучного походження. Це може бути наступне:
-
Поліетиленова плівка. Вона надійна і міцна, недорога й універсальна. Але після відлиги під плівкою накопичується багато рідини, що призводить до перезволоження ожини. Єдине, що можна зробити – не огортати кущі, а створити міні-тепличку, натягнувши поліетилен на каркасну основу.
-
Повсть. Це дуже тепла сировина, що використовується за сухих кліматичних умов, тривалої сніжної зими. Особливих недоліків немає, крім того, що важливо своєчасно знімати повстяне укриття, оскільки воно швидко намокає. Замінником є ватин і синтепон.
-
Руберойд. Цілком гідний покривний матеріал, що захищає не тільки від опадів, морозу, а й вітру. Мінус один – при дуже низьких температурах може розтріскатися. Альтернативним варіантом є лінолеум.
-
Пінопласт. Ідеально підходить для ожини, але з тим недоліком, що його можуть погризти гризуни.
-
Агроволокно і спанбонд. Найпопулярніший штучний матеріал, оскільки не сприяє накопиченню конденсату, пропускає повітря, не приваблює шкідників і гризунів. До того ж у спанбонду і агроволокна основне призначення – укриття сільськогосподарських культур. Недолік відзначається тільки у вартості.
Щоб при використанні поліетиленової плівки не накопичувався конденсат, зробіть кілька отворів на поверхні.
Техніка укриття ожини на зиму
Спосіб укриття багато в чому залежить від виду ожини, тому що пагони бувають прямостоячі і плетисті. Основні варіанти:
-
Каркас. Найкращий варіант, особливо для прямостоячих сортів ожини. Натягувати покривний матеріал можна як для окремо розташованого чагарнику, так і для цілого ряду тощо. д. Для цього достатньо встановити основу з металевих прутів або дерев’яних міцних кілків, натягнути нетканий матеріал, плівку тощо. Врахуйте, що навіс не повинен торкатися гілок, а знизу потрібно ретельно зміцнити, щоб вітер не забрав конструкцію, а до ожини не пробралися гризуни. Найпростіший варіант – присипати краї великим шаром землі, укласти цеглу, шлакоблок тощо.
-
Обгортання. Цей варіант найкраще використовувати для плетистої ожини, оскільки вона легко притискається до землі. Процес наступний:
- Покладіть на ґрунт біля куща (місце, куди будуть укладені гілки) прокладочний матеріал. Це можуть бути дошки, старі матраци, ящики, листи фанери тощо.
- Зверху – теплоізоляційна сировина – картон, гілки хвої, листя, солома.
- Тепер з’єднайте воєдино пагони чагарнику, перев’яжіть м’якою мотузкою.
- Оберніть їх теплоізоляційною тканиною (агроволокно тощо). д.), зафіксуйте.
- Акуратно зігніть батоги, притискаючи до поверхні прокладочного шару.
- Укрийте конструкцію агроволокном або поліетиленовою плівкою.
- Закріпіть краї. Для цього найкраще підходять металеві скоби, дріт.
Найпростіше займатися укривними роботами з безколючковою ожиною. Для таких сортів (це такі як Натчез, Торнфрі тощо). д.) підходить будь-який метод укривання. Основна перевага кущів без шипів – немає ризику вколоти руки, на укривному матеріалі не утворюється проколів, особливо це стосується поліетиленової плівки.
Детальніше про те, як вкривають ожину на зиму досвідчені садівники, дивіться у відеосюжеті нижче:
Методи та особливості укриття рослин
Дуже важливо застосовувати правильну техніку укриття ожини на зиму на підставі віку чагарнику, оскільки в різні періоди життя рослина виставляє свої вимоги.
На першому році
Відразу після пересадки саджанець ще не встигає повністю зміцніти і підвищити імунітет, особливо якщо посадка здійснювалася восени. До того ж молоденькими пагонами люблять ласувати шкідники, зайці та інші гризуни. Тому вкривати перед зимівлею слід таким чином:
- Оберніть кущик агроволокном.
- Навколо нього встановіть сітчастий захист (по колу). Загальний діаметр – 50-70 см.
- Наповніть порожнечу всередині конструкції соломою або сіном.
Замість сітки обкласти саджанець можна пінопластовими листами.
Молодий чагарник
Молоді кущі теж вважаються вразливими, тому роботи проводяться таким чином:
- Укладіть у пристовбурне коло мульчу (листя, солома, торф, перегній тощо). д.). Шар – мінімум 10 см.
- Зв’яжіть батоги або скрутіть їх на кшталт джгута (у цьому віці таке можливо).
- Оберніть нетканим матеріалом.
- На землю покладіть картон, дошки або лапник.
- Зверху – пригніть пагони.
- Зафіксуйте.
- Присипте соломою повністю.
- Встановіть конструкцію із сітки.
Якщо кущі прямостоячі, то поставте сітку, як при роботі з саджанцями.
Старий кущ
У більш зрілому віці ожина не така вимоглива, тому підходить будь-який спосіб з урахуванням сорту, кліматичних умов і погоди.
Коли відкривати навесні
Зняття зимового укриття, як і підготовка до зими, здійснюється в суворій відповідності з правилами. Обов’язково враховуються і терміни. На що звернути увагу:
- Коли саме знімати укриття залежить від клімату, але головне – щоб встановилася погода в діапазоні денної температури від +5…+7 градусів. Обов’язково враховуйте можливі поворотні заморозки. У цьому разі доведеться на ніч знову прикривати кущі, але вже не так радикально, як восени.
- Оптимальний період – поки не розкрилися повністю бруньки.
- Відкривати слід не поспішаючи, щоб не зламати випадково гілку. Робіть це вранці за сонячної сухої погоди, щоб за день пагони встигли просохнути.
- Лоза після зимівлі дуже чутлива, тому намагайтеся не допускати прямого впливу сонячних променів опівдні.
- На ніч укрийте кущ матеріалом, який добре пропускає повітря, а вранці знову відкрийте. Так чиніть протягом 1-2 тижнів.
- До опорних стовпів фіксувати пагони можна лише через 7-10 діб після першого відкриття.
Помилки при укритті ожини
Найчастіше помилки роблять садівники-початківці, але щоб не допустити цього, ознайомтеся з найчастішими:
- Відсутність сіткової конструкції – гризуни з’їдають не тільки пагони, а й бруньки. Але якщо немає такої можливості, то відлякати мишей можна за допомогою отрути, яку розкладають у прикореневій зоні.
- Застосування тирси – кущ буде запрівати. При уважному вивченні матеріалів, звертайте увагу на всі пункти – тирсу використовувати небажано.
- Занадто раннє або пізнє укривання – кущі пріють або перемерзають. Тому ігнорувати терміни заборонено.
- Низька міцність укривного матеріалу – це призводить до того, що під вагою снігу, що випав, відбувається надмірне притиснення, внаслідок чого гілки ламаються.
Поради бувалих садівників
Досвідчені садівники давно призвичаїлися правильно вкривати ожину перед зимівлею, тому із задоволенням діляться своїм досвідом і навичками:
- якщо протягом зими спостерігаються часто відлиги, в цей час знімайте укриття, інакше не уникнути гнильних процесів;
- колір укривної сировини краще підбирати світлий, а не чорний, оскільки навесні чорний відтінок стане привертати сонячні промені (кущ отримає опік);
- не обривайте навесні листя з гілок, оскільки порушиться структура кори, а це перед зимою небажано.
Знаючи, як правильно утеплити ожину, ви подбаєте про здоров’я чагарнику на цілий рік, завдяки чому він подарує вам гідний урожай з великими солодкими ягодами. Головне – не ігнорувати підготовчі заходи і суворо дотримуватися інструкцій, рекомендацій.