Будь-яка теплиця має в своїй основі каркас з будь-якого матеріалу. Це може бути металевий профіль, дерев’яний брус або поліпропіленова труба. Згадані матеріали дуже різні за технічними і експлуатаційними характеристиками, тому до їх вибору слід ставитися уважно.
У цій статті ми розглянемо переваги і недоліки каркасів металевих, дерев’яних і пластикових, порівняємо їх між собою.
Конструкції теплиць: плюси і мінуси, порівняння між собою
Від того, на скільки уважно ви будете вибирати каркас теплиці під полікарбонат або плівку, безпосередньо залежить зручність, безпроблемність її експлуатації.
Металеві каркаси
Конструкція теплиці з полікарбонату на металевому каркасі виходить дуже міцною. Використовуючи профіль навіть невеликого перерізу можна отримати спорудження, здатне витримувати високі навантаження. Вони складаються, як ми пам’ятаємо з:
- власної ваги.
- Ваги укривного матеріалу.
- Вітрових, снігових навантажень.
Якщо врахувати чималу власну масу металу, стане ясно, наскільки висока вантажопідйомність конструкції. При цьому значна маса споруди дає ще один плюс – відсутність необхідності в фундаменті для літніх теплиць. Металевий каркас для теплиці своїми руками досить просто «заякорити» сталевим прутком або відрізками куточка. Вітер, який зможе підняти або зрушити таку споруду, повинен бути як мінімум ураганним.
Каркас теплиці з профільної труби своїми руками збирається дуже швидко
Зверніть увагу: використання подвійних дуг, забезпечених розкосу гратами, дає можливість обійтися без внутрішніх подкосов навіть для снігових регіонів. Економії матеріалів або часу монтажу тут не вийде, скоріше навпаки, проте підкоси можуть робити незручним обслуговування рослин, перегороджуючи внутрішній простір.
Також треба відзначити, що великий вибір металевих профілів, труб дає можливість збірки каркасних теплиць з полікарбонату різної конструкції:
- Арочні і скатні, одноконтурні, з прямокутного профілю перетином від 40х25 мм. Прості каркаси з одинарними дугами / скатам. Кращий варіант для літніх теплиць.
- Арочні і скатні, багатоконтурні. Це посилений каркас теплиці з розкосу гратами, збирається з профілів різного перетину. Підходить як для літніх, так для зимових парників.
Посилений каркас теплиці з профілю, своїми руками збірку його провести не складно, проте часу знадобиться досить багато
Недоліків металеві каркасні теплиці мають небагато:
- Висока, в порівнянні з деревом, ціна. Мінус це спірне, так як термін служби сталевої / залізний каркас має дуже великий.
- Згодом метал, якщо він не оцинкований, почне іржавіти, поступово втрачаючи міцність. В іншому, ця проблема легко вирішується шляхом обробки антикорозійними засобами, забарвлення.
- Велика вага. Це є перевагою в експлуатації, при будівництві він може доставити масу незручностей робочим.
Зверніть увагу: деякі види металів мають зайвої м’якістю. Так, алюмінієвий каркас для теплиці з профілю для гіпсокартону вимагає посилення у вигляді підкосів або розкосів решіток. В іншому випадку парник просто не «переживе» сніжну зиму.
Алюмінієвий каркас для теплиці повинен бути посиленим
Як вибрати каркас для теплиці з полікарбонату: дерево
Колись дерево було єдиним матеріалом, що використовується при будівництві теплиць. Сьогодні воно поступово здає позиції, однак на присадибних ділянках парники на дерев’яних каркасах все ще зустрічаються. Для цього є кілька причин. Перша – доступність матеріалу. Можна придбати дерев’яний брус в магазині або зібрати відходи пиломатеріалів для будівництва. У другому випадку будівництво каркаса обійдеться практично безкоштовно. Ще один, відносно недорогий варіант – покупка цих же відходів. Щось заплатити доведеться, однак сума буде незначною.
Простота монтажу. Зібрати каркас теплиці можна за допомогою молотка і шуруповерта, як метизів – цвяхи або прості саморізи. Для порівняння: робота з металом вимагає навичок за зверненням зі зварювальним апаратом, певних знань для вибору спеціальних свердел, метизів. Також велике значення має можливість осінньої обробки теплиці будь-якими засобами. Дерево не боїться впливу кислот, тоді як на метал вони надають коррозирующее дію. Наприклад, обкурювання сірчаної шашкою може завдати значної шкоди металевого каркасу.
дерев’яний парник
Мінуси, які має каркас теплиці з дерева:
- Низька вологостійкість. Через це дерев’яні споруди не можна встановлювати прямо на грунт. Вони повинні бути підняті над землею мінімум на 10 см. Також треба періодично обробляти будівництво гідрофобними складами.
- Низька біоустойчівость. На деревині легко заводиться цвіль, гниль, – мікроклімат парника дуже цьому сприяє. Частково проблема вирішується вибором правильного сорту дерева, проте при будівництві з відходів пиломатеріалів на цей момент зазвичай уваги не звертають.
Зверніть увагу: з дерева дуже важко збирати арочні каркаси, звичайні для металевих і пластикових будівель. В умовах середньостатистичної дачі дошки не зігнути, значить півкола покрівлі доведеться монтувати з безлічі окремих елементів. А це вимагає певних теслярських навичок, великих тимчасових витрат.
Дерев’яний арочний парник
Пластикові каркаси теплиць
Третій матеріал, що використовується для складання каркасів теплиць – поліпропіленові труби. Вони мають такі переваги:
- Гнучкість. Пластикові труби, на відміну від металевих, легко згинаються вручну, не вимагаючи застосування спеціального верстата. Тому арки для каркасів парника зробити буде дуже просто.
- Повна несприйнятливість до вологи, грибків, цвілі, агресивної хімії. Тому – довговічність каркаса, можливість установки його прямо на землю, без фундаменту.
- Невелика вага. Готову конструкцію дуже легко переносити, з будівництвом площею до 10 м2 легко впораються троє дорослих людей.
- Простота монтажу. Кінці дуг можна просто увіткнути в землю або притягнути до дерев’яної обв’язки металевими хомутами. Всі частини каркаса скріплюються між собою готовими пластиковими перехідниками.
пластикова теплиця
Зверніть увагу: гнучкість пластикових труб дає не тільки плюси, а й мінуси. Більшу за площею споруду з поліпропілену зібрати складно: вона може деформуватися вже під власною масою, але ж на неї ще ляже вага укривного матеріалу. Тому ПП труби використовуються здебільшого для збірки каркасів невеликих парничків.
Маленька арочна теплиця, пластикова
Який каркас для телиці з полікарбонату краще? Підведемо підсумок
Кожен з типів каркасів по-своєму гарний, тому зупиняти свій вибір на якомусь із них слід виходячи з умов експлуатації, а також власних можливостей. Наприклад, для дачі, яка використовується тільки в теплу пору року доцільніше буде вибрати простий дерев’яний каркас, який навряд чи хтось захоче вкрасти. Також підійде пластиковий, – його можна швидко зібрати і вивезти на зберігання в інше місце. Для монтажу на ділянці, розташованому поруч з житловим будинком найкраще вибрати металеву конструкцію: вона може бути будь-якої форми, прослужить дуже довго.
Також вибір визначається власними технічними і фінансовими можливостями. Метал – це досить дорого і технічно складно. Дерев’яний каркас теплиці своїми руками зібрати в більшості випадків просто, а по гаманцю будівництво вдарить не сильно. Пластик – середня ціна, а збірка не надто важка. Також має значення наявність навичок в роботі з різними матеріалами і інструментами.