Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Для міського жителя дача – місце для відпочинку і єднання з природою. Для цього на її території споруджується альтанка. Це не тільки місце, захищене від атмосферних впливів, обладнане столиком і стільцями, а й конструкція, яка доповнює архітектурний ансамбль будинку. Краса споруди багато в чому залежить від матеріалів, з яких воно побудовано, складеного дизайн-проекту.

У даній статті ми розглянемо основні різновиди дахів для альтанок, особливості їх зведення і естетичну цінність.

Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Дах – основа функціональної побудови

Перше, що звертає на себе увагу в конструкції альтанки – це її дах. Саме вона задає тон всій споруді, об’єднує всі складові елементи в єдиний архітектурний ансамбль. Вона повинна відповідати декільком критеріям:

  • забезпечувати захист від вітру, дощу, сонця;
  • бути надійною і довговічною;
  • мати певну естетичну цінність.

Типи дахів

Дахи для альтанок бувають різними. За кількістю скатів розрізняють:

  • односхилий покрівлю – дана конструкція даху має одну похилу площину, яка розташовується на стінах різної висоти. Скат, як правило, спрямований до вітряної сторони;

Варіанти альтанки з односхилим дахом, фото

  • двосхилий дах, що складається з двох різноспрямованих скатів. Вона може спиратися на одну або дві стіни. Влаштовується такий дах шляхом з’єднання чотирьох крокв, що беруть початок від кожної сторони альтанки, і з’єднаних на вершині конструкції за допомогою поперечних балок і рейок;

Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Конструкції під двосхилим дахом

  • чотирьохскатну дах для альтанки, оснащену чотирма площинами для зливу і спирається на чотири стіни. Парні схили такого даху (бічні, фронтальний та задній) можуть бути як однакової, так і різної ширини;

Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Чотирьохскатна дах для альтанки – креслення і готова споруда

  • шестіскатную покрівлю, як опори для якої виступають шість стін. Для стійкості даної конструкції все скати роблять однакової ширини, щоб дах був симетричною;

Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Затишний теремок під шестіскатной покрівлею

  • комбіновану – складну конструкцію, зібрану різними способами з використанням різних матеріалів.

Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Складна різнорівнева дах альтанки

На замітку: форма даху залежить від конфігурації стін споруди. Найбільш часто використовується дво-і чотирьохскатний покрівля для альтанки – вони самі практичні і довговічні.

Будівництво споруди своїми руками: крок за кроком

Спорудити альтанку для дачі можна самостійно. Розміри і форма конструкції визначаються уподобаннями господарів будинку, а ось оздоблення повністю залежить від їх фінансових можливостей. Самим недорогим варіантом є будівництво, крита полікарбонатом, дорожчий і складною у виконанні – дерев’яна.

Складання проекту

Будь-яка споруда споруджується за заздалегідь складеним проектом. Проектування конструкції має свої особливості. При складанні проекту враховується функціональне призначення споруди, його безпеку, рівень комфорту, декоративне значення. Спочатку слід визначитися з місцем розташування альтанки, провести попередню розмітку на місцевості. Це допоможе визначитися з розмірами споруди. Далі приступають до вибору проекту. Тут враховують такі основні моменти:

  • тип конструкції (відкрита, закрита, комбінована);
  • стилістика (класика, східний або сучасний дизайн);
  • форма даху (кількість скатів);
  • тип фундаменту;
  • меблювання.

Потім складають схематичний креслення на папері, проводять розрахунок і закупівлю необхідних матеріалів.

Увага: креслення альтанки містить докладний опис усіх складових конструкції, їх розміри. Він просто необхідний при зведенні будівлі своїми руками. Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Схематичне креслення простий садової альтанки з двосхилим дахом

Послідовність зведення конструкції

Оскільки альтанка з дахом має досить велику вагу, вона повинна мати міцне підгрунтя. Фундамент конструкції може бути стовпчастим, стрічковим, або суцільним – все залежить від типу грунту.

На замітку: якщо в альтанці плануєте встановити мангал, підстава під нього закладається на даному етапі. Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

закладання фундаменту

Далі формують каркас підстави і виробляють установку стійок. Їх можна забивати безпосередньо в грунт (стовпчастий фундамент), або встановити на заздалегідь змонтовану основу.

Врахуйте: щоб конструкція витримала сильний вітер, стійки слід поглиблювати не менше ніж на чверть їх довжини. Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

установка стійок

Після установки все стійки вирівнюють і приступають до спорудження верхньої обв’язки каркаса альтанки. Бруси для верхньої обв’язки конструкції збирають в прямокутник на землі, використовуючи шурупи і металеві накладки, а потім їх фіксують на опорах.

На замітку: верхня обв’язка скріпить опорні стійки альтанки між собою і рівномірно розподілить навантаження від покрівлі. Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Схема складання каркаса альтанки

Найважливіший етап будівництва – пристрій даху. Щоб спорудити її правильно, необхідно врахувати кілька факторів:

  • вага конструкції;
  • нахил;
  • форму.

Правильний ухил даху вкрай важливий: якщо він буде занадто маленьким – на даху будуть затримуватися опади, сніг, а якщо занадто високим – буде погано протистояти сильному вітрі, снігопаду.

Порада: заздалегідь визначитеся, ніж накрити дах альтанки. Матеріал повинен бути легким, але надійним. Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Визначення мінімального кута нахилу даху

Основа споруди – кроквяна система даху альтанки. Це дерев’яний каркас, на який монтується покрівля. Споруджується він з брусів однакової товщини. Чим тонше планки, тим густіше вони повинні бути розташовані, і навпаки.

Найпростішою у виконанні є садова альтанка з односхилим дахом. Як правило, вона прямокутної форми, виконана в мінімалістичному стилі.

Порада: якщо у вас немає досвіду в зведенні кроквяної системи, краще доручити цю роботу фахівцям.

Оскільки найчастіше встановлюється двосхилий дах, розглянемо її будову на прикладі.

Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Схема пристрою двосхилим даху

На крокви доводиться основне навантаження покрівлі. А за допомогою обрешітки це тиск рівномірно розподіляється на всі опорні стовпи. Тому так важливо правильно розрахувати довжину крокв, відстань між ними, кут нахилу покрівлі, а також її вага.

Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Схема зведення і кріплення наслонних крокв

Додатково конструкцію можна зміцнити за допомогою кроквяної ригеля. Місця стику крокв зміцнюють металевими накладками.

Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Принцип споруди укріпленої кроквяної рами

Кроквяна система даху може встановлюватися по-різному. Складність її зведення залежить від умінь майстра.

Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Різновиди стропильних систем для двосхилим даху

Вибір покрівельного матеріалу для даху

Зверху дах споруди настилається покрівельним матеріалом. Саме він забезпечить захист конструкції від сонця і дощу. Чим покрити дах альтанки? Вибір покрівельного матеріалу залежить він технологічних особливостей конструкції, а також особистих уподобань господарів дачі. Дах може бути з:

  • дерева;
  • черепиці (пісочно-цементної, бетонної, металевої, м’якої);
  • алюмінію;
  • стали;
  • полікарбонату.

Крім цих відомих матеріалів, можуть використовуватися і нестандартні. Якщо ви не знаєте, чим покрити альтанку з дерева, використовуйте солому. Використовуючи солом’яні снопи або очерет, можна зробити імітацію африканської хатини.

Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Літня споруда, крита очеретом

Дах альтанки повинна бути міцною і не пропускати опади. Її укладання залежить від типу покрівельного матеріалу. Так дах з листових матеріалів (шиферу, профільних листів) укладається на дерев’яну обрешітку.

Завершальний етап будівництва альтанки – установка огороджувальних конструкцій. Це може бути дерев’яна решітка, полікарбонатні листи. Їх основне призначення – додатковий захист споруди зі сторін, а також декоративна функція.

Покрівля для альтанки: проектування, будівництво, вибір покриття

Приклади огорожі для односкатной альтанки, фото

Щоб надати затишок і функціональність готової конструкції, в ній можна розставити необхідні меблі: стіл, лавки, диван, крісла, і навіть гамак.

Підсумок

З даної статті ви дізналися, як зробити розрахунок і звести дах для альтанки самостійно. І якщо для новачків підійде альтанка прямокутна з односхилим дахом, то більш досвідчені майстри можна ускладнити конструкцію, зробити її більш цікавою і сучасною, адже широкий спектр будівельних матеріалів дозволяє реалізувати будь-які дизайнерські задуми.