На відміну від виробників сучасних оздоблювальних сумішей глиняна штукатурка дійсно є екологічно чистим будівельним матеріалом. Вона має незаперечні достоїнства, а її технічні та експлуатаційні характеристики цілком достатні для вирішення більшості завдань в будівництві.
Про це, та про різновиди складів, і правильної технології нанесення своїми руками піде мова в цій статті.
Достоїнства і недоліки
Найбільш часто таку штукатурку застосовують для обробки саманних (глинобитних) і дерев’яних стін. Існують певні переваги і недоліки глиняної штукатурки брусового будинку, зрубу або будови з оциліндрованих колод.
Штукатурка дерев’яних стін всередині будинку глиною, фото вітальні з каміном
переваги:
- Дешевизна матеріалу;
- Абсолютна безпека для навколишнього середовища і для людини;
- Можливість швидкої і безпечної утилізації або повторного використання;
- Паропроникний матеріал здатний регулювати вологість в приміщенні;
- Негорючий, при нагріванні до критичних температур не виділяє канцерогенні або отруйні речовини.
недоліки:
- Вимагає досвіду і акуратності в обробці;
- Чутлива до вологості;
- Необхідно армування стін металевою сіткою або дранкою.
Традиційні і сучасні склади
Одним з найбільш старих рецептів приготування глиняного розчину для штукатурки стін має наступні пропорції:
- Глина 10 частин;
- Пісок 5-8 частин;
- Солома 5-10 жмень.
Такий великий розкид піску виникає тому, що глина в різних регіонах має різну жирність. Чим жирніше глина, тим краще у неї пластичність і вище адгезійні здатності. Визначається жирність глини для штукатурки стін просто. Невеликий клубок розмочується в воді і з нього ліпиться кульку діаметром 50 см. Матеріал повинен добре місити, але не прилипати до рук. Потім кульку стискається посередині, якщо він перетворився в акуратний млинець, то такий матеріал жирний і підходить для штукатурки глиною, а якщо по краях тріскається, то такий матеріал худий і для оздоблення стін непридатний.
Вогнетривкий склад
У продажу є численні готові вогнетривкі склади з додаванням вапняного, гіпсового або цементного в’яжучого. Однак для штукатурки печей досить використовувати шамотну глину, а в якості армування скловолокно. Раніше використовували азбестове волокно, але воно занадто шкідливо для людини.
Оздоблення печі глиняного штукатуркою, склад з шамотною глиною
Вологостійкі склади
Глиняна штукатурка з додаванням невеликої кількості цементу, в пропорції 1 частина цементу до 7 частин глиняно-піщаної суміші, отримує досить високу стійкість до вологості. разом з тим вона може поглинати до 60% вологи з атмосфери, що позитивно позначається на мікрокліматі ванної кімнати.
Обробка ванної кімнати
Утеплюють склади
Традиційний матеріал для утеплення штукатурки кінський кізяк зараз досить дефіцитний, тому штукатурка дерев’яного будинку всередині глиною для утеплення проводиться складом з тирсою, які замішуються в стандартну суміш, але без додавання соломи. Штукатурка дерев’яного будинку глиною з тирсою проводиться виключно всередині приміщень.
Нанесення штукатурки
Основним способом як уникнути тріщин при штукатурці глиняним розчином – використання армування металевим дротом або провести дранкованіе стін. Крім того трохи змінюють співвідношення інгредієнтів в сторону армуючих речовин натурального або штучного походження. Додають більше соломи і менше піску. Такий шар штукатурки є проміжним, так як має не надто охайний зовнішній вигляд.
Розчин з великою кількістю соломи дозволяє уникнути тріщин
Відео процесу штукатурки глиняних стін будинку з саману (саману):