Ремонт дерев’яного ганку і бетонного своїми руками

Ніщо не вічне … І навіть якщо будували на століття, і вибирали найкращі і якісні матеріали, рано чи пізно виникає питання про реставрацію будинку, і перше, з чим доведеться зіткнутися – це ремонт ганку. Саме цей архітектурний елемент будівлі в процесі експлуатації зазнає найбільші фізико-хімічні, біологічні та механічні навантаження, і з часом прибудова занепадає.

Реставрація ганку – завдання першорядне, адже з вхідної групи починається враження про будинок в цілому, про його господарів. Ганок – це якийсь портал, який пов’язує ділянку і житло, і цей перехід повинен бути естетичним, комфортним, безпечним, і надійно захищати вхід від поривів вітру, пилу і опадів. У статті ми розповімо, як зробити ремонт ганку своїми руками, як правильно реконструювати сходинки, і чим краще пофарбувати конструкцію.

Ремонт дерев'яного ганку і бетонного своїми руками

Коли вхідна група прийшла в непридатність, виникає питання: як відремонтувати, і як пофарбувати ганок, щоб воно прослужило довгий час

Причини і наслідки

Якщо ганок зроблено правильно, з дотриманням усіх технологій будівництва, то воно простоїть без ремонту півстоліття і більше. Але на практиці ж, найчастіше, картина плачевна: бетон відшаровується, дерево гниє, камінь і плитка відвалюється, з’явилися тріщини, конструкція нахилила, втратила геометрію, і відходить від будинку. Здавалося б, вибирали найкращі матеріали, чому ж після 2-3 років експлуатації ганок вже потребує ремонту?

А відповідь хоч і на поверхні, але заритий в землі: при будівництві неправильно організований фундамент, не було приділено належної уваги дренажу і гідроізоляції, до того ж прив’язка прибудови і вдома була виконана з порушеннями нормативів СНиП.

Якщо знехтувати технологією закладення підстави, потім хоч 10 шарів сітки обмотай навколо ганку, роби щороку капітальний ремонт, привари металеві куточки, і зацементують, воно буде тріскатися. Сили пучения діють на виштовхування і на стиск, неправильний фундамент просто видавить, прибудову перекосить, звідси і наступні деформації. А якщо у ганку НЕ грамотно організована, або взагалі відсутня гідроізоляція, то в сезон дощів і при високому рівні ґрунтових вод, матеріали будуть насичуватися вологою. У мороз вода перетвориться на лід, і він просто розірве матеріали зсередини. Бетон полопаються, плитка відпаде, фарбування спучилася, дерево почне гнити, а крім усього іншого, в стиках з’явиться цвіль і грибок, які потім дуже складно вивести, а зафарбувати так практично неможливо.

Ремонт дерев'яного ганку і бетонного своїми руками

Навіть під невеликим ганком повинен бути фундамент, інакше ремонт доведеться робити щороку

З чого почати ремонт

Виходить, як не крути, а ремонт ганку будинку, слід починати з ремонту фундаменту. Найкраще, якщо під ганок закладена мелкозаглубленних, на 700 мм углиб, стрічка або плита, або палі, які завжди заглиблюються на 300 мм нижче рівня промерзання грунту. Звичайно, для невеликої прибудови немає сенсу, «вкладати» кошти і сили в фундамент, в таких випадках можна обійтися і столбчатим підставою.

Приступаючи до ремонту ганку, розкопати його підставу по периметру на всю глибину, очистіть від грунту, уважно обстежте конструкцію. Якщо основа пошкоджено, виконано з порушеннями, або його взагалі немає, доведеться виправляти помилки, інакше ремонт ганку стане вашим сезонним хобі.

Підіпріть прибудову на бочки, домкрати, стовпи. Якщо ви зважилися робити стовпчасті підставу, то по кутах конструкції викопайте ями, якщо стрічкове, то доведеться вирити траншею по периметру. Обов’язково вирівняйте дно, і насипте шар щебеню 200 мм і такий же шар піску, утрамбуйте. Застелите подушку руберойдом, стики робіть внахлест 100 мм, спаяти пальником.

Ремонт дерев'яного ганку і бетонного своїми руками

Якщо між ганком і будинком з’явилася щілина, при ремонті скріпіть конструкції на металеві куточки і анкера, зробіть деформаційний шов, який можна задекорувати і пофарбувати

Стрічкове підстава доведеться заливати частинами. Встановіть опалубку, влаштуйте армирующий каркас, залийте ті частини, де не заважають опори. Через 7 діб можна прибрати підпірки, і залити решту фундаменту. Ще через тиждень можна зняти опалубку, боки стрічки ретельно пофарбувати бітумною мастикою, зверху покласти руберойд, така гідроізоляція вбереже ганок від вологи.

Стовпчасті підставу можна викласти з цегли, для цього буде потрібно червоний забутовочний цегла, а можна встановити залізну трубу або колоду. Але найбільш міцним і довговічним буде бетонний стовпчик. На підготовлену подушку налийте трохи бетону, встановіть в нього арматуру строго вертикально, обмотайте її руберойдом на 2 шари, сформуйте стовп. Заповніть його бетоном до потрібної висоти.

Ремонт дерев'яного ганку і бетонного своїми руками

Схема, як закласти стовпчастий фундамент

Якщо ж після відкопування, з’ясувалося, що фундамент все-таки є, і він закладений з дотриманням всіх правил, значить, ганок зажадало ремонту, тому що використовувалися неякісні матеріали, або був порушений технологічний процес будівництва та оздоблення. У будь-якому випадку, пофарбуйте боки фундаменту бітумом, або обклейте руберойдом, зверху можна напилити шар поліуретану, для утеплення. Зробіть зворотне засипання грунту, ретельно утрамбуйте поверхню.

Порада: Якщо будинок і ганок влаштовані на різних підставах, то на цьому етапі ремонту, стовпи і стрічку можна прив’язати до фундаменту будинку на анкера, або на куточки і дюбель-цвяхи. Якщо прибудова невелика, а основний фундамент закладено з великим запасом міцності, то можна в ньому видовбати отвори до армуючого каркаса, від нього випустити поперечну арматуру, до якої і буде кріпитися підстава ганку. Але така жорстка прив’язка при безграмотному розрахунку може нашкодити головному фундаменту, тому самостійно краще не ризикувати.

Ремонт зовнішньої частини ганку

Ганок для будинку роблять з різних матеріалів, це і камінь, і цегла, і дерево, і бетон, і метал. Відповідно, до ремонту треба підходити суто індивідуально. Якщо розібрати ганок за складовими, то в будь-якої конструкції є:

  • боки – косоури або тятива;
  • огорожу – суцільне, візерункове або балясини;
  • менсоли або вертикальні стовпи;
  • навіс, козирок або повноцінна дах;
  • ступені.

Ремонт слід починати з ремонту і зміцнення боків, далі – вертикальні опори і навіс, потім ремонтується огорожу і ступені.

Як відремонтувати дерев’яний ганок

Щоб ремонт дерев’яного ганку прослужив якомога довше, очистіть прибудову від спученої старої фарбування, всі деталі з дерева ретельно обстежте на предмет чорних плям-грибка. Якщо виявлені уражені ділянки, їх краще замінити, але можна зачистити, і обробити розчином мідного купоросу.

Далі слід відремонтувати косоур. Для цього можна випиляти деталь за формою боковини, а можна просто взяти дошку або пару брусків, і прикрутити з внутрішньої сторони. Добре очистіть усі щілини і невеликі згнилі і трухляві ділянки. Зробіть для ремонту деталей суміш тирси і епоксидної смоли, акуратно закрийте огріхи шпателем. Коли розчин висохне, підправте нерівності наждачним папером.

Ремонт дерев'яного ганку і бетонного своїми руками

Схема дерев’яного ганку на стовпах із цегли

Стовпи і огорожу зміцните на металеві куточки і шурупи, зламані балясини замініть. Особливу увагу приділіть ремонту місць примикання ганку з будинком, там не повинно бути тріщин. Якщо навіс відійшов від стіни, то його слід притягнути на куточки, а стик закрити спеціальною армуючої сіткою і епоксидною смолою. Якщо ступені провиснули або в них з’явилися поперечні тріщини, то їх краще замінити, для ремонту підійде дерев’яний щит товщиною 40-50 мм твердих порід дерева.

Добре відшліфуйте всі ганок, просочіть протипожежним складом, і пофарбуйте антисептиком, Сенеженем або НЕОМІД. Далі, щоб фарбування дерев’яного ганку НЕ облізла через рік, все поверхні, особливо торці, заґрунтуйте на 2 шари, під лак пофарбуйте прозорою ґрунтовкою, під фарбу – нейтральної, світло-сірої. Рівні поверхні профарбовують валиком, а кути краще фарбувати пензлем.

При необхідності патьоки і нерівності підчистити дрібної наждачкою, пил ретельно сдуйте. Зверху можна нанести будь-яку емаль для зовнішніх робіт, або пофарбувати Колеровать маслом без воску, так само є масло «нонслів» зі спеціально добавкою, з антиковзаючим ефектом, воно підходить для фарбування ступенів.

Не можна точно відповісти, чим краще пофарбувати дерев’яний ганок. Наприклад, до появи всіх новомодних фарб, щаблі при ремонті покривали 2 шарами оліфи, а після висихання фарбували емаллю або масляною фарбою. А сьогодні можна вистелити підлогу на ганку декінг, який точь-в-точь імітує натуральну деревину, але при цьому не гниє і не підтримує розвиток грибка. Як правило, палубна дошка вже пофарбована на виробництві, і не вимагає фінішної обробки при ремонті, тому питання, чим пофарбувати ганок на вулиці відпаде сам собою.

Порада: Щоб дерев’яний ганок після ремонту виглядало нарядно, прикрасьте його готовими різьбленими елементами. Гарний візерунок на козирку і фігурні балясини можна купити відносно недорого, але зате ганок придбає індивідуальність і виразність. Пофарбувати такий декою можна будь-якою фарбою для зовнішніх робіт.

Як відремонтувати ганок з бетону

Ремонт бетонного ганку починається з простукування поверхонь молоточком вагою 0,5-0,6 кг, і ручкою довжиною 0,5 м. Наносьте удари середньої сили, якщо удар глухий, значить всередині порожнеча, слід її розбити, якщо удар дзвінкий, значить бетон міцний і не потребує ремонту. Після обробки ретельно виметіть ганок, видаліть бруду і пил.

Досліджуйте конструкцію на предмет щілин, особливо в стиках і в місцях прилягання ганку до будинку: важливі місця – верхня площадка і козирок. Якщо в стиках намітився зазор, розколупайте шов, обробіть адгезійними складами, зафарбуйте товстим шаром клею ПВА, замажте зверху цементно-піщаним розчином. Якщо необхідно, стягніть конструкцію на металеві куточки, зверху наклейте на бітум латочку з оцинкованої стрічки, притягну її Дубель-цвяхами.

Дрібний ремонт можна виконати цементно-піщаним розчином з додаванням ПВА-клею

Далі можна робити ремонт бетонних ступенів ганку. Якщо відбилися тільки куточки, то замажте дефекти сумішшю цементу, ПВА і піску. Для опалубки, щоб підрівняти ребра, використовуйте дошку, добре змочену у воді, щоб вона не забирала вологу з розчину. Для зміцнення ступенів після ремонту рекомендується їх по периметру ошпарити металевим куточком.

Щоб зміцнити бетонний шар, ганок можна пофарбувати поліуретановим, двокомпонентним компаундом глибокого проникнення. Спочатку фарбується перший шар, для цього компаунд розлучається спеціальним розчинником 1: 4, і валиком рівномірно наноситься на поверхні. Після висихання, ганок фарбується концентрованим розчином. Витрата на 1 м2 – 0,8 кг. Щоб ремонт прослужив довше, краще пофарбувати бетон на 3 шари.

Важливо: З таким покриттям, ганок після ремонту можна буде пофарбувати ніяким кольором, так як просочення дуже міцна, і зводить проникаючу здатність кольорових компонентів практично до нуля. Ремонт дерев'яного ганку і бетонного своїми руками

Для капітального ремонту потрібно прикріпити на кути арматуру, прокласти ступені сіткою, зробити обрешітку і залити ганок стяжкою

Якщо краї сильно зруйновані, то буде потрібно капітальний ремонт сходів ганку. Збийте торцеві кути під 45о. Виріжте арматуру з перетином 8-10 мм, по довжині ступенів. Прикрутите прути до зовнішніх кутах ступенів за допомогою хомутів, нарізаних з оцинкованої стрічки, або скористайтеся спеціальним профілем для армування кутів. На ступені дюбель-цвяхами прикрутите сітку-рабицю. Зробіть опалубку, і залийте шар в 20-40 мм цементно-піщаного розчину з додаванням клею ПВА. Добре затріть всі нерівності, щоб не було потрібно невеликий ремонт, залиште на 2 тижні, після чого зніміть опалубку.

Коли бетон встане, можна обробити ганок гранітом, клінкером, керамічної або тротуарною плиткою. Щоб скоротити витрати на ремонт, ганок просто фарбують.

Ремонт дерев'яного ганку і бетонного своїми руками

Фото, як красиво і недорого відремонтувати ганок заміського будинку, щаблі пофарбовані компаундом з додаванням пігментів

Важливо: Не можна фарбувати свіжий бетон, розчину необхідно повністю встати, для цього потрібно не менше місяця.

Перш ніж пофарбувати бетонне ганок, його необхідно підготувати. Якщо після ремонту десь ще залишилася стара фарба, зніміть її щіткою або скребком. Змийте всі забруднення, сдуйте пил. Для видалення жирних і масляних плям пофарбуйте поверхні розчином трьох-заміщеного ортофосфата натрію, залиште до повного висихання. Зашпатлюйте герметиком або дрібної шпаклівкою залишилися дефекти. Для підвищення адгезії пофарбуйте ганок ґрунтовкою по бетону. Фінішним покриттям можуть послужити епоксидні барвники або фарби для бетону з акрило-латексній основою. Зазвичай, для якісного ремонту, достатньо 2-3 шарів. Колір фарби може бути як в тон загальною оздоблення, так і контрастним до загального дизайну ганку.